Reklama

Lumbální punkce

Rea pro Anonym (Čt, 25. 1. 2007 - 15:01)

Moc díky!:-)))

Rea pro Anonym (Čt, 25. 1. 2007 - 15:01)

Moc díky!:-)))

Anonymous (Čt, 25. 1. 2007 - 14:01)

Rea:
Ty bláboly z Okřínka zapomeň...
Když už se stane, že méně zkušená/ý MUDr napíchne nervík - hned to vidí (reflex) a jehlu nezavede - hledá jiné místo o pár mikromilimetrů dál...
Normální jehla hloupost není, ale u té atraumatické je výrazně nižší riziko postpunkčních obtíží. S ní už se dnes LP dělá ambulantně. Takže volba je jasná.

Rea (Čt, 25. 1. 2007 - 14:01)

Jo, a fakt hrozí riziko, že ti u LP můžou napíchnout nerv(jak jsem četla z příspěvků) a pak můžu mít problémy s nohama( necitlivé apod..?Díky.

Rea (Čt, 25. 1. 2007 - 14:01)

Děkuji za odpověď.Jaký máš Ty osobně názor na LP?Jak si pročítám ty příspěvky,tak to není nic moc.Je asi hloupost podstoupit LP normální jehlou,že?

Anonymous (Čt, 25. 1. 2007 - 13:01)

LP doktory navede na stopu konkrétního/ch onemocnění - respektive její výsledky pomohou zúžit počet možností. Navíc u některých chorob se zdravotní pojišťovny zdráhají platit drahou léčbu bez LP - nemají 100% jistotu, že jde skutečně o chorobu, na kterou by ty léky poskytovaly.

Rea pro Anonymo (Čt, 25. 1. 2007 - 13:01)

Chtěla bych se Tě zeptat,je opravdu nutné podstupovat LP, když jsou výsledky MRI negativní, ale mé potíže stále přetrvávají?Mám pořád oslabenou levou nohu a to už 1,5 roku v kuse.Doktoři řekli, že je to prý neurogenní tetanie-no nevím, nevím...

Anonymous (Čt, 25. 1. 2007 - 12:01)

Ranato,
nevím sice, proč jdeš na lumbálku, ale pokud je tam podezření na RS, zkusila bych se na Tvém místě domluvit přes mail s primářkou RS centra v Teplicích. Když to tedy v UL s atraumatickou jehlou neumějí...

Renata - Ústí (Po, 22. 1. 2007 - 15:01)

nazdar, já jdu na lumbálku v pátek a docela se děsím. Měla jsem zájem o atraumatickou jehlu, takže jsem se informovala u primáře neurologie a bylo mi sděleno, že od používání upustili, protože pacienti měli větší potíže než s klasickou jehlou... tak teď nevím....

Petr Okříšky (Ne, 21. 1. 2007 - 20:01)

Tak že lumbálku nikomu nedoporučuji sám jsem na ní byl aby zjistily jestli mám roztroušenou sklerozu nakonec zjistili že jí nemám ale pozor když mě jí provaděli tak po zastrčení jehly byl tlak docela snesytelnej neříkám že to nebolelo ale dalo se to snést ale po zruba 10 hodinách mě začla bolet hlava že se to nedalo snést nikomu bych tyhle bolesti nepřál jak říkáji doktoři že je to bezpečné tak není stačí při zavadění jehly sebemeší pohyb páteře a mužeta ochrnout nedej bože i zemřít na míste za nasledek nervoveho šoku znám případy kteří po zakroku ochrnuli a zemřeli kybych tohle veděl dřív tak bych na to nechodil mám těd problám z levou nohou špatné prokrvovaní z nasledkem bolesti a natíkání místa vpichu boužel od lb nikomu nedoporučuji

Katka-Teplice (So, 20. 1. 2007 - 21:01)

Včera jsem podstoupila lumbálku,ambulantně s atraumatickou jehlou a s uspáním.Oproti zkušenosti z roku 2004 je to o něčem jiném.Hlava mě bolet nezačala a záda sice bolí,ale normálně.Lumbálku mi dělali kolem 9.30h a po obědě jsem šla domů.Dostala jsem léky na případné bolesti,ale zatím je to v pohodě.Takže Vy všichni co Vás lumbálka čeká trvejte na atraumatické jehle a na uspání.Ty bolesti,které po zákroku nastanou za to nestojí.Nevím jak mi bude v dalších dnech,ale teď se cítím bezva

Kiki (So, 20. 1. 2007 - 12:01)

Ahoj,
poslední dobou jsem téma lumbální punkce konzultovala s lékaři, a udivila mne jedna věc: a to,že v roce 2007 asi nemají ponětí, že existuje něco jako atraumatická jehla.Nikdo se o ní nezmínil, každý mi říkal o postpunkčním obtížích, že jsou nepříjemné-bolest hlavy apod.Přitom stačí mít atraumatickou jehlu a je v pohodě a bez potíží.
P.S. Nevíte někdo, zda se LP provádí v Ostravě ambulantně?

Kiki (St, 17. 1. 2007 - 15:01)

Pro ty, kteří neví, proč se provádí LP:Lumbální punkce se provádí ke zjištění stavu mozkomíšního moku. Analýza vzorku může odhalit možnou infekci, krvácení nebo chorobu postihující mozek nebo míchu. Odběrem moku je také možno snížit zvýšený tlak v mozkových obalech.

Petra (Po, 15. 1. 2007 - 22:01)

na lumbálce jsem byla před 14 dny a mám s tím velmi špatné zkušenosti. Ten první vpich byl docela v pohodě, pak jsem ležela 24hodin.Po zhruba 7hodinách od zákroku mě začaly hrozně bolet záda, nemohla jsem spát.No, ale to by se také dalo vydržet.Nejhorší bylo, když jsem vstala po 24h na záchod, pak jsem zezelenala, bylo mi strašně, díky sestrám jsem neupadla.Poté mi bylo na zvracení. Za 2h jsem už jen zvracela a zvracela a trvalo to i dále i přesto, že jsem dostala injekci proti zvracení. Teprve po 8h, kdy jsem už byla úplně grogy mi daly infusi a pak jsem přestala aspoň v noci zvracet. Následující den však při sebemenším sednutí nebo při činnosti dojít si na záchod ihned opět zvracení. Bylo mi řečeno, že se jedná o postpunkční syndrom s tím, že pokud neustane zvracení a bolest hlavy, bude mi provedena tzv.krevní záplata. Na tu také došlo třetí den od lumbálky. Na čtvrtý pokus se to paní doktorce povedlo. Poté jsem přestala zvracet, ale bolesti hlavy se nezlepšily. Stále jsem měla hrozné tlaky do hlavy. Dávali mi infuse, analgetika a prášky na bolest. Teprve třetí den po krevní záplatě bolest polevila a byla jsem poslána domů. Nyní jsem již týden doma, je mi dobře, akorát mě bolí bedra, vlastně místo, kde mě píchli na lumbálce. Byla jsem dneska na rentgenu, tak doufám,že to bude v pořádku. Jsem sportovně založená, a tak doufám, že budu moci se brzy začlenit do sportovních činností. Takže má zkušenost s lumbálkou nic moc, ale někdo to opravdu prej snáší úplně bez problémů. Nevím, ani mi nebylo vysvětleno, proč jsem si tak zkusila.... umíte mi na to někdo odpovědět???

Návštěvník (So, 13. 1. 2007 - 17:01)

pro Tomáše
Pokud ho ještě nemáš za sebou, tak co nejdříve neurologické vyšetření.
Nikdy žádné problémy s viděním?

katka (So, 13. 1. 2007 - 16:01)

na lumbálce jsem byla poprvé v roce 2004 a jelikož jsem nevěděla co mě čeká nenechala jsem se, ač mi to doktorka nabízela uspat.A to byla chyba.Netrvalo to sice dlouho,ale příšerně to bolelo.Takže vám co vás lumbálka čeká radím,nechte si napsat na recept atraumatickou jehlu/250kč/ a nechte se uspat.Mě to čeká za týden a jehlu mám a uspat se po té zkušenosti nechám taky.Stejně se bojím

Lentilka.K (Čt, 11. 1. 2007 - 09:01)

Já jsem měla lumbální punky a paní doktorka byla tak zkušená že mi to napichovala 3krát.... pokud vím při punkyci k ochrnutí dojít nemůže protože mok se bere z části páteře kam už mícha nedosahuje

pavel (Po, 18. 12. 2006 - 23:12)

Všichni zde píšete své zážitky jen mi chybí výsledek je to k něčemu osobně znám 2 případy a k ničemu to nebylo v lednu by mě to čekalo z tohoto fora jsem dost v pr...

Tomáš 25let (Ne, 3. 12. 2006 - 17:12)

Absolvoval jsem lumbalni punnkci jiz po treti, porvé to dopadlo velmi spatne ..polumbalni syndrom, necitlivelost prve nohy...dostaval jsem se z toho asi rok a pul, pote jsem dostal zanet mozkovych blan....tu jsem nastesti s velkou klidovou rezervou, nekolik mesicu bez sportovani prezil ve zdraví, 4 mesice po druhe lumbálce jsem mel tretí kontrolní, 3 týdny jsem dodržoval klidový rezim , poté jsem sel hrát hrát basketbal asi 3 hodiny...týden mně dosti motala a bolela hlava, pak ale stalo něcovelice divneho...mam pravou ruku i noho nejak necitlivelou, spise ji telo vnima jako by byla leva a naopak leva strana je dominatntní...nemoho koordinovat a velice tezce cokoliv tak delat! Prosim o pomoc!

M. (Čt, 30. 11. 2006 - 17:11)

Ahoj všichni. Tak jsem tu, abych se taky podělila o své zkušenosti z tohoto né příliš krásného vyšetření. Na začátek ale říkám, že to každý snáší jinak. Já jsem hroznej nervák, takže jsem nespala před tímto vyšetřením. Nakonec to vážně nic nebylo. Alespoň samotné vyšetření!Potom ale přišly potíže.Nejdříve šílená bolest zad a později neuvěřitelná bolest hlavy. Při ležení se vše zklidní. Jelikož se všude píše, že stačí ležet pár hodin (max.24hod.),tak se odvažuji oponovat,že tomu tak není ve všech případech. V mém případě byla potřeba ležet téměř 5 dní a ani pak nebylo vše o.k. Takže žádný strach ze vpichu, ale chce to trpělivost, klid a dostatek tekutin.

Reklama

Přidat komentář