Reklama

Lumbální punkce

Návštěvník (Ne, 26. 11. 2006 - 19:11)

Tinule,tak co,jak to dopadlo,doufám,že se máš už dobře.Čekám,že napíšeš a ty nic.Já,jako migrenička jsem psala,že to bylo hrozné,ale už se mám velmi dobře.Chtěla bych vědět,co je zač ten house,ale když jsem to vykládala našim sestrám,tak jen kroutily hlavou,co to je za postup.Tak nic,mějte se všichni a věřte,ať je bolest hlavy sebevětší,případně hučení v uších,nebo závratě,chce to jen poctivě ležet a nejpozději za týden to začne ustupovat.Někomu dřív a někomu později.Každý člověk je jedinečná osobnost,tak pa všichni Naďa

Tínule (St, 15. 11. 2006 - 22:11)

Já jdu zítra,brrr

Návštěvník (St, 15. 11. 2006 - 20:11)

Psala jsem 13.11. o tom,jak jsem zoufalá.Avšak musím dnes opět napsat své pocity,House mě řádně vylekal,ale já jsem vydržela a je to dobré.Lumbálku jsem měla v uterý 7.11.Dnes jsem začala pociťovat,jak mé problémy ustupují.Hučení,bolest hlavy,bolest v zádech.Chce to klid,hodně pít a vše je dobré.Ano,nesmím kašlat,kýchat,předklánět se,to ještě bolí,ale jinak v poho.Jen je důležitá komunikace lékaře a pacienta a to mi chybělo.Pořád jsem nevěděla,zda je to normální.Tak se nebojte,výkon není hrozný,jen vydržet stav po lumbálce.Prostě někdo má problémy a někdo vůbec.Díky za Vaše slova,ahojky

house (Út, 14. 11. 2006 - 19:11)

Předpokládám, že na server Doktorka nechodí jenom lidé z Brna a okolí, kterým bude odebrán mozkomíšní mok na Infekční klin.FN Brno.
Mohou, Marto, přijet na odběr moku lidé z dalších 13 krajů v ČR ?
Na Infekční kl.FN Brno se nedostanou ani Brňané, kteří jsou hospitalizováni pro neinfekční diagnozu !
To, že Marta má dobrou zkušenost s lumbálkou, neznamená, že ji tak lehce budou snášet všichni ostatní. Nezodpovědné je napsat "to nečtěte !".

Ty hrůzostrašné popisy jsou zážitky lidí, kteří chtějí upozornit, že tu není všechno v pořádku. Pokud o tom chcete diskutovat, zvu všechny do tématu "Mozkomíšní mok" v rubrice "Lidské tělo". Ta lumbální punkce je jen začátek. Velmi důležité je, co se po odběru bude s vaším mozkomíšním mokem dít dál.
Doufám, že Marta dostala v písemné formě výsledek vyšetření svého moku a je z něho patrné, že lumbální punkce nebyla dělána zbytečně.
house

pro Helenu (Út, 14. 11. 2006 - 19:11)

Nic konkrétního.
Každý si bude pamatovat "hrozně" a "Motol".
S.

Helena (Út, 14. 11. 2006 - 17:11)

Mam velmi dobrou zkusenost z nemocnice v MOTOLE, pomohli me tam hrozne moc lumbalni punkci jsem vubec necitila.

Marta (Út, 14. 11. 2006 - 10:11)

Musím uklidnit všechny, kdo na lumbální punkci jdou. Je to opravdu jednoduché vyšetření, vpich téměř necítíte, potom stačí v klidu 3 hodiny ležet a hodně pít.
A ty hrůzostrašné popisy nečtěte! Na infekční klinice v Bohunicích jsou nejšikovnější paní doktorky, jejich přístup k pacientům je příkladný.

ali (Po, 13. 11. 2006 - 15:11)

pro house, zdravim te,
jen male upresneni - nenapsala jsem, ze "potize tazatelky drive nebo pozdeji odezni", jak uvadis - nic takoveho bych si netroufla tvrdit; to, co jsem tazatelce napsala, bylo skutecne jen obecne konstatovani, ze "nektere(!) post-punkcni potize .. mohou(!).. atd.

house (Po, 13. 11. 2006 - 14:11)

Strašně nerado odpovídám anonymům, ale tvoje situace je vážná a tak dělám výjimku.
Tvoje situace může být dokonce velice vážná. Otvůrkem v dura mater spinalis a v arachnoidea spinalis po lumbální punkci ti stále uniká do tkání v okolí vpichu mozkomíšní mok. Uniká rychleji, než se stačí tvořit nový mok. V důsledku toho není tvůj mozek dostatečně nadlehčován, dochází k nasedání mozku na kosti spodiny lebeční a k natahování některých mozkových struktur, které jsou zhmožďovány.
Není pravda jak píše ali, že to dříve nebo později nakonec odezní. Nedávno bylo popsáno úmrtí na tuto komplikaci. Řešením není tlumit bolest.

Jediné řešení je zajistit si převoz do nemocnice ! Stále být v horizontální poloze. Nezdvíhat hlavu ! Pít hadičkou. Vyprazdňovat se na míse.

V nemocnici ať ti odeberou 15 ml tvé vlastní venósní krve a pak ti ji pomalu aplikují do stejného lumbálního EPIDURÁLNÍHO prostoru, ve kterém byla prováděna lumbální punkce. Po aplikaci musíš 2 hodiny ležet. Pak bys měla zjistit, že tvé potíže ustoupily, ale postavit by ses měla nejdřívé za 6 hodin. Zručně by to mohl provést anesteziolog, který dělá epidurální anestezii.

Pokud ti to odmítnou provést riskují, že postupovali NON LEGE ARTIS !

Přeji ti schopného lékaře, který to provede a nedopustí se postupu VITIUM ARTIS !
Na nic nečekej ! Okamžitě telefonuj ! Jednej ! Možná ti jde o život !
Proč by ses měla trápit, když existuje řešení
house

ali (Po, 13. 11. 2006 - 09:11)

nektere post-punkcni potize mohou pretrvavat dost dlouho, ale driv nebo pozdeji nakonec odezni; moje trvaly pres tri tydny, z postele jsem poprve mohla vstat (aniz bych nezkolabovala) teprve po cca 6 dnech - a jeste nasledujicich cca 14 dni jsem mela doznivajici problemy (rozmazane videni, ztuhlou siji, tlak po obou stranach za usima, urol. potize, zavrate aj..), zkus jeste vydrzet, telo nekdy potrebuje cas, a.

Návštěvník (Po, 13. 11. 2006 - 07:11)

jsem sedmý den po lumbálce,jsem silná migrenička.Mám však problém,když vstanu pořád mě bolí hlava,mám ztuhlej krk,ale to není to nejhorší.Hrozně mi hučí v hlavě-v klidu je to dobré,ale nesmí nic hrát,mluvit a pod.Každý zvuk mi zesiluje hučení v hlavě,je to hrozné!nikdy jsem to nezažila,poradte,co stím!

vera (Ne, 5. 11. 2006 - 18:11)

Máte téměř ve všem pravdu.Jsem sice už více let po operaci páteře, ale ležet 24 hodin je něco hrozného. Hlavně moc pijte.Já vypila asi 2,5l čaje a po 24hodinách jsem klidně vstala-hlava vůbec nebolela.Jen páteř od ležení.Kdybych měla jít ještě na lumbálku tak bych si sehnala atraumatickou jehlu.Jen se zeptejte, zda vás lékař píchne touto jehlou.

ali (So, 4. 11. 2006 - 14:11)

vojto,
nejsem lekar, ale tech 300 Kc bude spis za tu jehlu (atraumaticka jehla) nez za "mok vraceny do michy", jak pises (?!)
jinak - atraumatickou jehlu urcite vyuzij, pokud budes mit tu moznost,
a.

ali (So, 4. 11. 2006 - 13:11)

evo,
jednoznacnou odpoved asi nenajdes, vysetreni jsou tezko srovnatelna - a u kazdeho navic mohou probihat jinak, a taky zalezi na sikovnosti lekare :)
moje zkusenost je takova, ze pokud se tyka samotneho vysetreni - byla lumbalka vpohode, gastroskopie byla precejen trochu neprijemna; ale pokud se tyka nasledku - bylo to presne naopak: po gastroskopii se uz nic nedeje, zatimco u lumbalky mohou nekdy nastat post-punkcni komplikace, coz byl muj pripad; takze - zatimco na mene prijemne "gastro" jsem druhy den zapomnela, lumbalka pro me byla diky tem komplikacim priserny zazitek na dost dlouho, takze zadnou dalsi lumbalku bez atraumaticke jehly uz urcite absovovat nikdy nechci ...

lubalka: posadili me na postel, trochu to pichlo (asi jako pri normalnim odberu krve) a pak uz jen chvilku vydrzet nez mok odkape (jen pri zavadeni jehly mi vylitla noha, jak doktorka asi brnkla jehlou o nejaky nerv), to je vse, pak uz jen dodrzet piti a nezvedat hlavu;
gastroskopie: precejen o neco mene prijemny zakrok, protoze to trva precejen o neco dele a je taky nutne trochu spolupracovat (snazit se aktivne v klidu dychat, coz neni uplne jednoduche, protoze musis chte nechte trochu zapasit s davicim reflexem diky zavedene hadici v jicnu; prijemne to neni, ale urcite se to da tech par minut vydrzet -

a pokud se tyka nasledku, tak u gastroskopie proste po par minutach vytahnou hadici, ty si oddechnes a je po vsem; u lumbalky jsem jeste sest dni mela problemy (vlastne jsem byla jeste sest dni "lezak" kvuli docasnemu ochrnuti sije a kolabovani pri sebemensi snaze o zvednuti hlavy aj.), presto, ze jsem po odberu pila jak duha a hlavu jsem behem prvnich 24 hod nezvedala; ale takove post-punkcni potize jsou v praxi spis vyjimka, i lumbalka casto probiha vpohode (ostatni moje spolulezici pristi den po lumbalce proste vstaly a bylo po vsem, jen je trochu bolela hlava) ..
drz se, a.

eva (Pá, 3. 11. 2006 - 21:11)

Chci se zeptat zasvěcených co je horší (nepříjemnější) Lumbálka nebo Gastroskopie?

Vojta (Pá, 3. 11. 2006 - 21:11)

Ahoj všem.Kamarádka na tom byla a popisovala stavy, jako Vy všichni.Jenže mi říkala, že je možné provést ambulantní zákrok tak, že si připlatíte 300,- Kč (za mok, který vám vrátí do míchy) a po určité době jdete domů.Sám na to možná půjdu,taže raději příplatek, než ležet někde s bolestí hlavy v nemocnici...

Petra (St, 4. 10. 2006 - 20:10)

Ahoj lidi!Píšu, abych přidala také jeden neveselý zážitek, kdy mě s podezřením na zánět mozkových blan hospitalizovali na infekčním oddělení. Podstoupila jsem LP na základě prohlášení doktorky, že pokud mám zánět mozkových blan, tak se mi hned uleví. Neřekla co se stane, když ho nemám. Zákrok byl opravdu dost nepříjemný, ikdyž se jim povedl na poprvé, ale týden jsem ležela a stěžovala si na urputnou bolest krku. Tu začali léčit nahříváním lampy, které bohužel nikam nevedlo a já ještě dva týdny docházela ke své obvodní lékařce na obdobně bolestivé injekce, abych se konečně mohla zase starat o svou ani ne roční dceru. Teď máme stejné problémy: jsem po několika klíšťatech, bolí mě hlava, krk, dělá se mi mdlo.Čekám na výsledky krve zda nejde o boreliózu. Ale nejvíce ze všeho se bojím, že budu muset znovu podstoupit LP. Už teď jsem z toho vyřízená! Závidím těm, kteří to nikdy nepoznají!

Lenka (St, 4. 10. 2006 - 20:10)

Jano
Tak presne takhle jsem taky dopadla dva tydny v ukrutnych bolestech, kdy ani leky nezabiraj. Vykon opravdu sam o sobe neboli, ale to potom je peklo...:-(

jířa (Út, 3. 10. 2006 - 20:10)

pracuju na neurologii, a zírám jak otřesné máte zkušenosti.U nás je pravidlem,že půl hodiny po punkci se musí ležet pouze na břiše, ve vodorovné poloze, bez polštáře.Pak se může pacient otočit na bok,nebo na záda,ale pořád ještě dvě hodiny nesmí vůbec zvedat hlavu!!A následující 3- 4 hodiny se může zvednout,ale prvních 12 hodin se to doporučuje jen vyjímečně-právě jako prevence bolestí hlavy a dalších komplikací. Moje mamka punkci u nás prodělala před dvěma dny, a hlava po dodržení tohoto režimu bolí,ale jen minimálně. Zkrátka potřebovali vyloučit nebo potvrdit klíšťovou encefalitidu, která se bohužel jinak zjistit nedá...Takže nebojte se,ale trvejte na řádném vysvětlení postupu, a hlavně pijte,pijte a radši si několik hodin pěkně poležte, a uvidíte, dá se to vydržet. Není to o nic horší,než vpich jehlou při klasickém odběru. Držím palce.

Jano (So, 30. 9. 2006 - 18:09)

ležela jsem v Brně a paní na pokoji dělali taky LP. Ta ale byla o průběhu 2 x informovaná, dokonce dostala i brčko na pití a skutečně 24 hodin nesměla vstát. To jí neustále při příchodu sestra opakovala a pořád dokola se ptala, jak jí je a zda něco nepotřebuje. Paní se pak za 2 dny cítila dobře.Takže fakt zírám, co ti to provedli.

Reklama

Přidat komentář