Reklama

Lumbální punkce

Jirina Spurna (Ne, 9. 5. 2004 - 15:05)

No ja byla asi na 5 LP +-1 (fakt to uz ani nepocitam, v souvislosti s hematoonkologickym onemocnennim. Takze trochu me nasvalo to, ze xistuji ty antitraumaticke jehly, ale je jich zjevne na nas obyc. pacienty skoda:-((Jinak s tim vstavanim to skutecne zalezi na tom, jak to kdo snese, ja chodila normalne behem doby, kdy jsem mela lezet na na WC, jen jsem davala velky pozor, abych nezvedala moc vysoko hlavu, vypadalo to trochu jako z akcniho filmu, posouvala jsem se pomalu v predklonu, s hlavou u kolen a nikdy me potom nijak neunosne hlava nebolela( no trochu ano, ale ze bych z toho lezla po zdi, rozhodne ne) Ale nedoporucuji to, jak jsem uz psala mnoho lidi snasi lumbaky odlisne. Nekdo lezi, jak placka 24 hodin a pak ho priserne boli hlava, jiny klidne vstane a nic moc se nedeje...( nekdo vstane a pak ho hlava boli nekolik dni). Ale pokud tedy uz musite na vlastni riziko porusit narizeni lekare a odplizit se z loze na WC, snazte se hlavu nezvedat s loze se odsunte tak aniz byste se zvedli do sedu spis se tak bokem sesunte a pak s hlavou nizko u zeme se pomalu sunte na WC s hlavou u kolen a pokud byste zjistili, ze se Vam toci hlava podlamuji nohy nebo jine nepekne priznaky, nelamte to pres koleno, asi Vam nezbyde nic jineho nez ta misa. Pokud nekdo spadne, necht to vezme coby riziko podnikani, ja Vam vstavat rozhodne neradim, jen popisuji jak to delam sama.

Radek (Čt, 22. 4. 2004 - 10:04)

Před třema dny jsem prodělal LP. Vlastní punkce byla v pohodě, při v pichu jsem cítil jenom nepříjemný tlak který po vytažení jehly zmizel. Na doporučení doktora jsem pak ležel 2 hodiny bez hnutí. Po 2 hodinách jsem normálně vstal a fungoval zcela bez potíží. Druhý den mě hrozně začali bolet záda, takže jsem ani nemohl jít do práce. Momentálně ležím doma a doufám že to přejde ...

Adéla (St, 31. 3. 2004 - 15:03)

Absolvovala jsem LP před 14ti dny.Lékaři se trefili na podruhé,sice jsem dvakrát málem omdlela,nabrnkli mi nerv v noze,ale jinak to nijak zvlášť bolestivé nebylo.Pak jsem ležela 2hodiny na břiše a cítila jsem silnou bolest zad,která se také dala vydržet.Hrůza nastala až druhý den.Hrozne mě bolela hlava,takže na záchod jsem chodila ohnutá jak paragraf a cestou jsem bolestí tloukla hlavou do zdi. Po třech dnech,kdy jsem dostávala kapačky,se bolest natolik zlepšila,že jsem mohla být propuštěna domů.Samozřejmě jsem hodně pila, /na doporučení lékaře i kolu/.Po několika dnech ležení jsem celkem funkční.Cítím se velmi unavená,bolí mě záda v oblasti vpichu a skloním-li hlavu,vystřelí mi bolest do levé nohy.Věřím,že postLP problémy brzy odezní a budu fit.

Michal (St, 17. 3. 2004 - 07:03)

absolvoval sem punkci minuly tyden...ale bolest zad a silena bolest hlavy se dostavila asi 3 dny po punkci a ted se toho nemuzu zbavit...nevite cim bych si moh pomoct a nebo aspon nejak urychlit to obdobi dokud ta hlava neprestane bolet??? moc dik

Radek (Út, 16. 3. 2004 - 07:03)

Katko,Lenka i Hanka mají pravdu, já to podstoupil již opakovaně a v různých zařízeních i s různými jehlami,ale ta poslední v Praze na Karláku byla nejlepší,a také jsem pil kafe.Radek

lenka (Út, 16. 3. 2004 - 06:03)

Katko, nesmysl to není jsou na to i zahraniční studie a věřte, nebo ne, jsou nemocnice kde vám to kafe uvaří.S vodou si pouze přetížíte organismus. Vy nepotřebujete tolik tekutin,protože likvoru se denně tvoří mnohem více než se odebírá a organismus to ani nepostřehne,ale problém je právě v tom, že se zahýbe s tlakem v mozkomíšním prostoru a to vyvolává bolesti hlavy a káva to mnohem rychleji srovná. Až půjdete na LP, zkuste to, já to mám vyzkoušené,takže vím o čem píši a odborníci i ve světě,by to nedoporučovali,kdyby to nefungovalo. Zkuste se informovat tam,kde to dělají.Lenka

katka (Po, 15. 3. 2004 - 13:03)

to co pisete je naprosty nesmysl....pit hodne kavy absolutne nesnizuje bolest hlavy.Hlava po LP boli z toho duvodu , ze kdyz se postavite tak chybejici mok vam udela tlak a jelikoz je hlava nahore tak vsechen tlak jde do hlavy.A proto bolesti nejsou kdyz slovek lezi!!!!Samozrejme hodne pit, to ano, ale vodu!!!Velky prijem tekutin podporuje tvorbu moku, naopak kava telo dehyruje...takze tahle rada je opravdu dosti zcestna.Leda ze by jste byl zakernak a tesil se z toho ze se teto rady nekdo bude drzet a bude zle!Jen tak mimochodem stejne pochybuji o tom ze by vam v nemocnici po LP varili kafe :)

Hanka (Ne, 14. 3. 2004 - 19:03)

Když tak čtu vaše názory, tak se utvrzuji v tom že, z vás asi nikdo neví že existují atraumatické lumbální jehly,které nenadělají takovou paseku a až v 90% je pacient bez postpunkčních potíží a leží se při nich pouze půl hodiny a dělá se to ambulantně ale,musí se koupit protože je nehradí pojišťovna - stojí asi 280 Kč ale, stojí to za to.V Praze to dělají běžně.Důležité je také v den LP pít hodně kávy nebo cokoliv s kofeinem - má to velký vliv proti bolestem hlavy. Můžete pak normálně do práce, pouze nedoporučují otřesy jako disco, velký úklid a stěhování. Funguje to! Čau.Hanka

píšťalka (St, 10. 3. 2004 - 02:03)

lp by som uz nikdy v zivote nechcela zazit! Nic bolestivejsie som v zivote nezazila, ako prave toto vysetrenie!

katka (Út, 9. 3. 2004 - 13:03)

Ja jsem byla na lumbalce tak pred mesicem a s odstupem casu rikam ze se to da zvladnout.Ale prvni tyden po zakroku jsem skoro az litovla ze jsem na to sla.Samotny zakrok neni zas az tak strasny, je to opravdu velmi rychle, pro nekoho i naprosto bezbolestive, ja jsem jen po tu dobu co jsem tam mela tu jehlu mela neuveritelny tlak v zadech.Ale vse se dalo vydrzet.Pak nasledovalo tech 24 hod lezeni, moceni na misu a piti velkeho mnozstvi tekutin.Vse jsem dodrzovala maximalne.Po 24 hod jsem se zvedla a vypadalo to ze to bude v poradku...jenze druhy den me setricka vytahla na vysetreni plic a EKG a tim mi zacaly NEUVERITELNE NESNESITELNE bolesti hlavy.Hlava me bolela tak strasne ze si to nikdo kdo je nezazil nedokaze predstavit, jedina uleva byla v leze.Bolesti se stupnovali tak ze 3 den sem je mela i v leze.5 den jsem dostala misto leku kapacky proti bolesti a ty mi do druheho dne pomohli.Neuveritelna uleva se stala skutkem.Takze tim chci rict ze nezalezi na tom jestli lezite, nezvedate hlavu, hodne pijete atd.Kazdy tento zakrok bere jinak.Zakrok samotny se dal prezit...bolest vcelku zadna spis hodne neprijemny, ale polumbakove stavy sou OTRESNY!!!Ale co clovek neudela pro sve zdravy :)

marcela (So, 14. 2. 2004 - 19:02)

právě mám 10 dní po lumbálce. Měla jsem taky strach co to bude a jak dopadnu. Samotná punce opravdu nis není. Bylo to hotovo tak rychle a bezbolestně,že jsem byla velice mile překvapena. pak jsem musela hned lehnout na břicho 2 hod.ležet na břichu bez zvedání hlavy.po uplynutí této doby jsem se mohla otočit na záda poř. na bok,ale nesmí se zvedat hlava. Na záchod se chodí na mísu v posteli. to je dost nepříjemné,ale dá se.Celkem jsem musela ležet 24hod. bez zvedání hlavy.Dost úmorné. Mám akorát připomínku dodržet nezvedání hlavy a nestoupat dřív. Jedna sanitárka mě přesvědčila,že už můžu vstát o 2 hod. dřív. Bylo mě pak hrozně! Strnulá šíje. Mrtvěla mi levá ruka a takové bolesti hlavy jsem ještě nezažila. Při každém postavení jsem za chvíli zvracela. Trvalo to týden.Takže doporučení: Nebát se punkce nic to není,ale doržet ležící režim. Ovšem záleží asi na citlivosti jedince. Někdo třeba nemá takové postpunkční potíže. Pokud Ťe to čeká tak přeji hodně štěstí a ať vše dobře dopadne! M.

Dan Hošek (St, 7. 1. 2004 - 17:01)

Mně dělali lumbální punkci před měsícem. Všeho všudy to proběhlo tak, že přišel doktor, vzal si rukavice, nahmatal místo v oblasti kříže mezi obratli a vpíchl. Bolelo to víc, než vpich do žíly při odběru krve, ale zas to nebylo zas tak strašné. Provedli mi to bez umrtvení a hned napoprvé. Žel bohu jsem při tom omdlel a vzbudil se až když bylo po všem. Abych ale nestrašil, tak si myslím, že jsem omdlel spíš z té předchozí ohromný nervozity a strachu.Toť vše. Pak jsem musel 24 hodin pouze ležet, žádné chození! I poté mi doporučovali chodit a hýbat se minimálně (druhý den). Vše bylo OK až do druhého dne večer, kdy se dostavily těžké bolesti zad (zhruba v místě vpichu). Trvaly ale jen dva dny a tlumili mi to prášky a jednou in jekcí. Pak se zase přidaly bolesti čela, ale to mohlo být i od nachlazení, které jsem měl. Shrnuto: není to nic příjemného, to opravdu ne, ale dá se to přežít. Ještě na závěr - dosud nemám žádné (ani sebemenší) zdravotní komplikace, které by mohly být důsledkem lumb.punkce; žádné ochrnutí (které ale nepopírám, neboť každý reaguje na zákrok jinak) apod.

Ch._Rush (St, 26. 11. 2003 - 21:11)

byl jsem na tom zrowna před tejdnem.nemůžu říct, že by to vyloženě bolelo, ale nepříjemný to teda bylo.nedokážu odhadnout, jak to trvalo dlouho, ale za tu chvilku se mi dlaně pěkně zapotili.24 hodin jsem pak ležel. potom jsem z postele vstával jen abych si došel na hajzl, protože mě dycky ukrutně rozbolela hlava.dneska, přesně tejden po odebrání vzorku už skoro normálně funguju, ale hlava pořád bolí. a přestane chvilku po tom, co si lehnu. ...a já si naivně myslel, že si tam ty 24 hodiny odležim a pak půjdu normálka do worku. hahahaha, kdeže

dasha (So, 4. 10. 2003 - 20:10)

Jednou větou? Doufám, že to bylo poprvé a naposled. LP jsem podstoupila v době, kdy jsem měla rýmu a před výkonem jsem na to upozornila. Doktorka říkala, že to není problém, ale pak jsem litovala, že jsem na vyšetření přistoupila a nepřeobjednala se. Problémy, které popisuji později, prý mohli mít příčinu právě v mém nachlazení.Přestože jsem měla 6 vpichů a dělalo se mi hodně zle, málem jsem obdlela, dalo se to vydržet. Následujících 24 hodin jsem ležela a snažila se hodně pít. Pak jsem bez jakýchkoli obtíží fungovala jedno celý odpoledne a večer. Peklo nastalo 3.den, šílený bolesti hlavy, zad, zvracela jsem a nejedla. Tři dny jsem byla pod kapačkama, po kterých se mi vždy podstatně ulevilo, bez nich by to nešlo.4. den jsem už viděla, že mi bude líp a po týdnu jsem šla z nemocnice domů. Pak už jsem byla bez jakýchkoli obtíží, bolesti hlavy téměř žádné, léčila jsem jen to nachlazení. Doufám, že někomu bude moje zkušenost ku prospěchu.

jarcak (Ne, 31. 8. 2003 - 00:08)

Prosím napište víte-li co vše se dá vyšetřil lumbální punkcí tedy z likvoru?Jarča K.

Radeczek (So, 30. 8. 2003 - 17:08)

Já jsem prodělal LP v dětství a o to to bylo horší!Také si pamatuji na celý tým lidí,kteří mi stáli za zády a co tam dělali ani nevím,protože jsem měl zápal mozkových blan,tak byl pro mě dost problém se otočit(strnutí šíje),když ještě pominu to,že jsem byl přivázáný.Povedlo se to asi na pátý pokus.Příšerná bolest,motání hlavy.Pak jsem musel 24 hodin ležet a ta bolest hlavy-brr.Dlouho jsem si to pamatoval a pamatuji dodnes,ale už to nic neni.Nejhorší na tom bylo to,že jsem po několik let po výkonu zakopával i na rovném povrchu např.asfaltová silnice a hůř se mi běhalo a tyto věci měly na svědomí víc než jen pár šrámů a "nechycených zajíců."To že se člověk ocitne na zemi mnohem častěji než ostatní bylo důvodem posměchu kamarádu a později ve škole při hodinách tělocviku(běhání)poslední místo jakbysmet,nemluvě o zhoršené známce z tohoto předmětu.Když to shrnu,tak pokud to bude nezbytně nutné lumbálku ano,ale když to půjde,tak budu odmítat,co to půjde.Riziko poškození páteřních nervů je poměrně vysoké a já zase nechci několik let čekat,jestli se to upraví-naštěstí jsem teď téměř úplně zdráv a tak si toho náležitě vážím.

Ivet (Út, 19. 8. 2003 - 12:08)

Absolvovala jsem 2 LP. Prvni ve 23 letech. Bylo to hodne necekane vysetreni a proto jsem ani nemela cas se toho bat. Vse probehlo temer bez bolesti. Nic neprijemneho to nebylo. Lezet jsem vsak musela 1 - 2 hodiny bez hnuti, potom jsem se uz mohla normalne prochazet. Druha LP byla horsi, o rok a pul pozdeji. Delal ji jiny doktor a asi to bylo proto tak neprijemne. Bohuzel se napichl spatne (asi nebyl tolik zkuseny - predtim to byla lekarka) a pak hodne dlouho hledal, nez nasel to spravne misto. To bylo hrozne. Byla jsem z toho uplne vytresena. Pak stacilo opravdu jen hodinu lezet a pit (moc jsem toho ani nevypila) a mohla jsem jit domu. Spravne bych tam mela asi zustat pres noc, ale nikdy me z toho hlava nebolela. I kdyz to bylo napichnute nekolikrat, tak zadne jine problemy pozdeji nenastaly.

Laďka (Čt, 24. 7. 2003 - 13:07)

Můj syn po prodělané neuroborelioze musel podstoupit tři lumbální punkce, poslední letos v květnu. Na bolest je citlivý (řekla bych až moc), kolikrát jsme ho při odběru krve museli honit po ordinaci, ale lumbálky zvládl jako velký hrdina, říkal, že to moc nebolí, jen mu bylo trochu nevolno. Určitě záleží na lékaři, jak zákrok provede, ale myslím si, že není důvod pacienty příliš strašit. Také jsem s hrůzou čekala, jak to dopadne, ale nebyl žádný problém. Snad jen, že nás poprvé neupozornili, že musí po zákroku hodně pít a proto mu museli v noci nasadit kapačky. To pro něj bylo nejhorší, 24 hod. ležet bez polštáře na zádech a s kapačkou v ruce. Teď nás čeká vyšetření MR, z toho mám větší hrůzu, jak vydrží 40 minut ležet v tunelu.

Šárí (Po, 21. 7. 2003 - 12:07)

Jeden z nejhorších životních zážitků, to rozhodně. Byla jsem tehdy v nemocnici jako dítě, a nemuselo to být tak hrozné, kdyby mi to někdo předem vysvětlil, místo aby mně nějaká kráva sestřička konejšila, že to je jenom rentgen. Nedávno jsem se do té doby vrátila v regresi, proto se mi ta hrůza připomněla. Je docela možné, že mnohaleté migrény jsem měla právě po tomhle zážitku, protože po regresi zmizely. Trochu se umenšila i má neláska k doktorům.Na té LP tenkrát stejně na nic nepřišli. Nikdy bych s takovým zákrokem pro své děti nesouhlasila, pokud by nebyly opravdu těžce nemocné.

Zdenek (So, 21. 6. 2003 - 18:06)

Se zájmem si přečetl všechny příspěvky k tomuto tématu. Na jednu stranu oprávněné obavy, na druhou stranu si myslím, že zase není nutné tento zákrok příliš fabulovat.Bohužel "lumbálka" je jedna z objektivních metod, která napoví o "mnohém" a vyloučí, nebo potvrdí další problémy.Osobně jsem ve svých 20 letech toto podstoupil také, s tím, že jsem dopodrobna znal všechny úkony při lumbální punkci. Přistupoval jsem k zákroku liberálně. Nebudu dále rozvádět. Podstatné je to, že v mém případě bylo všechno OK. Vpich mezi obratle bolí jako tupé píchnutí (inj.)Ostatní jsem pociťoval jako nějaou manipulaci v oblasti bedení páteře a nic víc. Jediné negativum bylo, že mě ukrutným způsobem bolela asi tři dny hlava a to jenom při vzpřímení těla. V leže absolutně nic. To ale bylo asi způsobeno snížením mozkomíšního moku.Všechno se pak ustálilo.Kdo to bude podstupovat, doporučuji co nejméně vnímat okolí a nedívat se na lékařské instrumentárium. Dále je to skutečně otázka praxe lékaře vykonávající tento úkon. Tak žádný strach. Je to jenom 5 minut. Jsou horší věci v životě.Zdenek.

Reklama

Přidat komentář