Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

Návštěvník (Po, 6. 9. 2021 - 13:09)

Myslite ze to jen jen bfs nebo se třeba als rozvinula?nemam řešit ten loket i když se to týká jen pravého ale levý je dobrý?jsem levák a proto mito je i divne

Návštěvník (Po, 6. 9. 2021 - 15:09)

Jednou jste psal pane T.ze když je cuk na jednim miste lokalitě tak je to špatne proto se bojím.Teď jsem donesl manželce nakup v prave ruce a cukani je jako popkorn tlak a už to jde.Někdy to nevidím ale dam si na loket palec a citim to.O to jde to je to čeho se bojím

Tad (Po, 6. 9. 2021 - 09:09)

Zkuste se pridat do teto skupiny
https://www.facebook.com/groups/1432286363713923/?notif_id=1630749994196694&notif_t=group_r2j_approved&ref=notif

Tam spousta lidi postuje ruzna videa, jak skubou. Divil byste se, co vsechno je BFS.

Pokud vas ujistil Dr. Ridzon (kor v cervnu a cukate uz skoro rok - to uz by na vas neco poznal na prvni pohled, kdyby to melo byt byt jen trochu vazne), byl bych v naprostem klidu.

Návštěvník (Po, 6. 9. 2021 - 13:09)

Myslite,Ted.?mne jen napadlo ze bylo emg včas udělané a nebo prave malo jestly chápete.
Jako stát se muže vsechno.
Ja nemám facebok ale skusim si ho nainstalovat at se podivam co a jak a pustím videa.Fakt mam strach ze teď už to začíná ze ten loket už skáče dlouho a do toho i ten tlak jakoby do něho.Včera jsem byl plavat a tam úplně ok.

Míra (Pá, 3. 9. 2021 - 19:09)

Dekuji za vysvetleni.Uprimne mě článek dnes dosti vyděsil.Zrovna lezim se zablokovanou krční pateri.Clovek si chce něco přečíst a zrovna natrefi na takový článek:(
A ten raritni věk mě úplně dostal-i tím,ze je mi o deset let více.
Takový to clovek muže být velmi nápomocen,jelikož o bfs se clovek dozví hlavě ze zahraničních webu.
A ne každý je v anglictine zběhlý,ze.Navic mě opravdu zajímá co za tímto syndromem vezi.Zda li je příčina organická či nikoliv.

T. (Pá, 3. 9. 2021 - 20:09)

Tak to příčinu BFS vám nepoví nikdo...

V. (Pá, 3. 9. 2021 - 19:09)

Díky Mírovi za dotaz ohledně článku, jsem ve stejném věku a bolest zad a lopatek je u mě také, takže jsem se opět viděla s touto diagnózou a dost mě to vyšokovalo.
Ještě mě napadlo, jsou nějaké další typické příznaky slabostí na rukou svědčící pro ALS?
S výzkumem bych ráda pomohla, případně se přidala, ale zatím nevím, na čem jsem..

Tome (Po, 6. 9. 2021 - 19:09)

V mam take iste problemy a mam 26 teraz buduci pondelok idem na EMG s ihlami som zvedavy ako to dopadne ci tam nieco uvidia dam vam vediet. Ja to mam na pravej ruke už dva mesiace tiez su lepsie a horsie dni kedy to boli viac alebo su stuhnute a kedy menej.mam slaby malicek nemotorny niekedy to prejde na palec a ukazovat ale je to vyslovene ze ako bolest alebo stuhnuty sval vsetko len na pravej ruke. Zo zaciatku bol aj krc v predlakti raz to preslo aj na sval na ramene ze bol bolavy na dotyk alebo na predlakti vyslovene ze zatlacite nanho boli tiez ma ten clanok znepokojil . Konzultoval som tieto priznaky s neurologmi a oni trvdia ze to by takto rychlo ALS neskakalo so svalu na sval ze jeden den malicek dalsi palec potom rameno zas predlaktie.Tazko povedat kazdemu sa to prejavuje inak.Vy mate aspon tu RS negativnu a aj EMG za sebou mozte byt kludnejsia.

Míra (Pá, 3. 9. 2021 - 17:09)

Četli jsme nejspíš stejný článek-do toho tam prave bolest zad popisovali.Což vystřelí asi dost populace zase směrem k ALS.
Ještě se optam: nemůže dát prsty na levé ruce k sobě-toto je příznak?toto je ona spasticita??
Dále k BFS-mohl by jste,prosím popsat více.O co konkrétně se bude jednat?je to pouze statistika?

T. (Pá, 3. 9. 2021 - 19:09)

Ne. To, že nemohl dát prsty k sobě, je prostá slabost drobných svalů ruky. Když například rozevřete prsty do vějíře, používáte jednu skupinku svalů, stejně jako když naopak prsty tlačíte k sobě. Oboje se testuje proti odporu (např. neurolog lehce přidrží prsty pacienta u sebe a požádá ho, aby je rozevřel).
Ohledně BFS - ne ne, je to člověk, který se zabývá neurodegenerativními chorobami a jednoho z pacientů velice uklidnil, protože o BFS ví asi nejvíce, tak mě čistě napadlo případně u něho konzultovat, pokud má někdo pocit, že se chce dozvědět maximum (což nemusí být vždy rozumné).

Míra (Pá, 3. 9. 2021 - 17:09)

Pane Tome dnes jsem cetl článek-příběh pana Tomase(28let)nejmladší clovek s ALS.U nej to dle bulváru začalo bolesti zad-toto je jeden z možných začátku?

T. (Pá, 3. 9. 2021 - 17:09)

Nemyslím si, bolesti zad jsou u kadeřníků časté, nespojoval bych to. Já četl (nejspíše) jiný článek, kde uvádí: Před dvěma lety si v práci všiml, že nemůže dát prsty na levé ruce k sobě. Potíže řešil s lékaři rok a nikdo netušil, co mu je. Když Tomášovi začala postupně ochrnovat celá levá ruka....

V. (Pá, 3. 9. 2021 - 14:09)

Na EMG se mi podařilo objednat za 3 týdny k jinému neurologovi, ale pouze čistě na EMG.
Ještě se zeptám, když tomuhle předcházeli bolesti a nyní jsou pocity bolesti pořád a stále i mezi lopatkami, je možné, že i toto by mohlo být ALS? Přeci jen se říká, že začátek nebolí. Klíčem v zámku otočím bez problémů.
Děkuji ještě jednou.

T. (Pá, 3. 9. 2021 - 15:09)

Bolesti u ALS typicky ve většině případů nebývají. Ani později nejde o bolesti samotné, ale spíše jsou důsledkem spasticity, křečí, případně toho, jak mizí svalový aparát a s tím se bortí opora těla.

V. (Pá, 3. 9. 2021 - 13:09)

Jsem na mateřské s druhým dítětem, roční dítě cca 10kg, tak jedině z nošení jeho. Neurolog mi řekl, že mám vyloučenou roztroušenou sklerózu a víc by to nedramatizoval, ale strach z ALS převládá, k tomu mi bylo jen řečeno, že je to blbost. Nicméně všude píšou, že vypadávání předmětů z rukou je začátek ALS. Ruce a prsty jsem cítila zhruba od března, ne pořád, občas, karpální tunel máme i v rodině, obě babičky, jedna ho má operovaný oboustranně, ale ani jedné nepadaly předměty z rukou..

T. (Pá, 3. 9. 2021 - 14:09)

Tak při výrazném motorickém postižení se to stát může, ale nebývá to tak časté, snížená obratnost ano. Určitě bych zopakoval vyšetření u neurologa, který (měl by) zkontroluje sílu prstů, je na to celá řada klinických testů. Ideálně pak EMG (pro vyloučení karpálu), případné jehlové, pokud by se nic neukázalo, ale objektivně se zjistí snížená síla a podobně. Ohledně ALS - při každém výraznějším postižení mediálního a/nebo ulnárního nervu dojde k poruše motoriky či sensorickým potížím, ALS je jen jedna z příčin.

T. (Pá, 3. 9. 2021 - 13:09)

Pro ostatní s BFS atd: v Praze jsem kontaktu s neurovědcem, který se tomuto věnuje. Nevím, zda nabízí konzultace (není lékař, podobně jako já se věnuje výzkumu), ale mohl bych zjistit.

T. (Pá, 3. 9. 2021 - 13:09)

V.: Nemoci mají samozřejmě dynamiku, a nález a tím pádem i možné dg. se v čase mění. Pokud vám nyní vypadávají věci z ruky a cítíte slabost v palci, navštivte neurologa. Pokud se týká karpálního tunelu, pak ano, příznaky se týkají prvních třech prstů (a poloviny čtvrtého), existuje pár klinických manévrů, které neurolog jistě vyzkouší při podezření na tento problém. Je zvláštní, že vás pobolívá i druhá - máte nějaké zaměstnání, které by karpální syndrom mohlo způsobit oboustranně?

V. (Pá, 3. 9. 2021 - 08:09)

Dobrý den všem, pane T., psala jsem zde zhruba v červnu, kdy jste mi říkal, že klinické příznaky absolutně neodpovídají pro ALS. Nyní se vše zhoršilo, tik v lytku na stejném místě trvá, ale přidal se i mezi lopatkami na každé straně a co víc, vypadávaji mi předměty z ruky, nemám téměř žádnou sílu v palci u ruky, současně bolest celých rukou, citim je slabé, občas bolí loket, rameno, prvně bolelo zápěstí a tuhly prsty na rukou. Vše nějak přestalo, zápěstí občas zaboli, lehce pořád cítím divný pocit v palci i ukazováčku a prostředníčku. Je možné, že to bude pouze karpální tunel, když se vyskytuje už taková slabost, že nemám v palci sílu, nic neudržím a vše mi vypadává a jsem nemotorná? RS mám nepotvrzenou, tím pádem i nález na krční páteři být žádný asi nemůže, co by mohlo způsobovat tyto potíže. Děje se to pouze na jedné ruce, druhá bolí, trochu též zápěstí i prsty, ale síla v nich je100% oproti druhé ruce.
Prosím ještě jednou o vyjádření.
Děkuji

Tome (Čt, 26. 8. 2021 - 16:08)

Tak zaplatil by som si to sam ako samoplatca samozrejme.Kedze Česku nemam poistenie.Skuste sa opytat kedy by sa tam nasiel termin ak budete taky dobry.Podla toho by som to zhodnotil ci pojdem do Prahy alebo počkam uz tu do toho 13.9. Lebo asi rozdiel tam nebude nejaky zasadny v tom vysetreni kedze ani Prahe ani tu Bratislave to nebude specializovane pracovisko akurat teda v tom ze by som sa tam dostal skorej o nejaky cas ze by sme to urychlili ze ? Snazim sa ale pracovat so svojou psychikou a stym ze vsetky tie priznaky su z tej tetanie ze to nebude ALS ani RS. Lebo uz moc dlho nad tym rozmyslam a trapim sa tym psychicky.Jedna žena velmi mila ktora propaguje a casto rozprava otom ako jej manžel dostal ALS videa na youtube pridava a bloguje otom aj rozhovory robila do slovenskych medii otom ako jej priatel to dostal a zacalo mu to.Je to tiež Čech/Honza Kavalir mlady bodybuilder mal 28 rokov a ona je slovenka mi pisala ze ona bola s jej manzelom ked mu to zacalo tiez tam u tej doktorky kde ja som objednany a ze mu to diagnostikovala ze to tam hned videla.Čiže predpokladam ze skusenosti by mala mat ohladom EMG a znamok ALS.Hlavne kvoli tomu som sa tam objednal lebo ked jej manželovi to tam diagnostikovali tak som si hovoril ze asi ta doktorka skusenosti stym ma a videla by to tam keby tam nieco bolo a samozrejme aj preto ze to bol najblizsi termin co som zohnal tu Bratislave.Vsetky ostatne boli az potom oktober/rijen alebo koniec záři/septembra.Jemu to ale zevraj zacalo uplne inak ze nemal ani fascikulacie ani krče vobec ze vyslovene sa mu triasla ruka alebo si všimol ze posilke nedvihne 50kg ale uz iba 20 a ze nevladze čiže svalova slabost.Ona vlastne tiez mi pisala ze jej to na ALS nepride tie moje priznaky ze skor by sa priklanala tej tetanii.

Reklama

Přidat komentář