Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

H. (Pá, 10. 9. 2021 - 16:09)

Ano po kýchnutí je temer jistota, že zacne něco skubat..

Radovan (Pá, 10. 9. 2021 - 16:09)

Tiež si dokážem vyvolať fascikulacie hocikde si klepnem, buchnem natiahnem sa , kychnem si tak chvíľu šklbem. Mávam epizódy že mi týždeň v kuse sklbu očné viečka. Ale každý deň šklbem všade chvíľu jazyk chvíľu krk , chvíľu ramená, chvíľu chrbát, brucho , zadok, stehná okrem lýtok a chodidiel tie mi šklbú nonstop 3,5 roka. Kreatinkinaza stále zvýšená najviac som mal 7 norma je do 2,5 tuším. Naposledy som mal 3,14. MUDr. to vôbec nerieši. Máte čisté emg ste úplne ok.

Návštěvník (Pá, 10. 9. 2021 - 14:09)

Všichni se vás ptají dokola na to sama ja vím vsak to musí být vyčerpávající ale pomůžete žtim všem tady.
Už mi normálně cukalo v ruce ale max den dva a byl klid teď to je skoro mesic s přestávkami a jen kolem loktů a ten tlak a pálení se bojím ze to už mi třeba mizí svaly ja mam pocit ze mam už takový trojúhelník na vně boku loktů.
Omlouvam se jen js fakt nevím jestli tomu nechat čas nebo co dělat.

Návštěvník (Pá, 10. 9. 2021 - 14:09)

Pan T a pani Hještě mam jednu poslední otázku na vás ohledně cuku v loktů.Ja si to cukani kolem lokta muzu sam zahájit tím ze vezmu něco těžkého nebo se v ležmu o tu ruku opiram nebo do něčeho tlacim tou rukou proti oporu divne ne?!a dneska mne tam i pali a přejde a zase nanovo.
Vsak toto asi není nic jen tak ne?prosim řeknete mi to uprimne at se připravím na nejhorší

H. (Pá, 10. 9. 2021 - 14:09)

Benigní fascikulace si můžete vyvolat pohybem, je to vcelku běžné a v podstatě "důkaz", že to je fakt benigní. Stejně tak se to dá i vypnout. Ale jen občas. V jazyku si to občas dokážu vyvolat určitým pohybem. Pak mi zacuka a přestane. Nevím na jaké nejhorší se chcete připravovat s čistým EMG, fakt nevím. Nic mě nenapadá.

Tome (Čt, 9. 9. 2021 - 20:09)

2 mesiace ma to uz trápi brali mi krv len základne vyšetrenie a potom vápnik horčík kreatinkinaza Atd borelie nie ale neviem ci by to 2 mesiace bolo
Len na jednej ruke
Pravej keby to je ta borelioza

Tome (Čt, 9. 9. 2021 - 20:09)

Nebrali este Vôbec ale nemal som kliešťa aspon teda som si ho nevšimol.. no ale ja mam tu bolesť svalov
Len pravej ruke na Jednom mieste a skáče mi to na rôzne miesta napr sval
Pri malicku predlakti a fascikulacie mam po celom tele.. rôzne miesta

Radovan (Čt, 9. 9. 2021 - 19:09)

A Tome krv na boleriozu ti brali? Pri nej je bolesť svalov aj fascikulacie.

Radovan (Čt, 9. 9. 2021 - 18:09)

Šak ja som sa týmto snažil ukľudniť , tiež mám problémy ,tiež som si tým všetkým prešiel. Ale keď niektorý sa dookola pýtajú to isté aj keď majú čisté emg a vyšetrenia od rôznych lekárov to sa mi zdá trochu mimo.

Tome (Čt, 9. 9. 2021 - 18:09)

Pán Radovan ono hlavne ludi skôr trápi ze nevedia co im je.. nikto nechce počuť ze ma ALS ale skôr chcu vediet chcu poradiť co by mohli mat .. mna uz dva mesiace boli práva ruka rôzne svaly na nej a nikto nevie z čoho to môže byt pondelok až idem na EMG tiet som zvedavý ci bude čiste tiez by som rad vedel z čoho ma dva mesiace furt bolia rôzne svaly na pravej ruke predlaktie dlan biceps triceps..

Radovan (Čt, 9. 9. 2021 - 16:09)

Ľudia verte svojim lekárom keď vám povedia že nemáte ALS tak nemáte. Ja mám fascikulacie od hlavy po prsty na nohách áno aj na jazyku už 3,5 roka. CK v krvi mám zvýšené už 5 rokov niekedy viac niekedy menej. Bol som u jedného neurológa a na jednom emg okrem nejakých abnormalit som mal bez známok mnd. Zatiaľ som tu vladzem chodiť a robim všetky veci ktoré som robil aj predtým. Preto vám poradím nečítajte blbosti na internete a venujte sa svojej rodine lebo keď sa budete takto trapit tak dostanete akurát infarkt a ozaj bude po vás. Nič v zlom ale niektorý tu, ozaj ako keby chcú počuť že majú als. Aby som bol behom pol roka u troch rôznych neurologov? Veď to je choré sorry. Aj keby vám to diagnostikujú čo s tým narobíte? Nič. Prepáčte ak som sa niekoho dotkol.

Ziva (St, 8. 9. 2021 - 13:09)

Pane T. Jsem tady nová a mám strach.Pred 2 roky mě odešly části svalů na obou lýtkách.BYla jsem poslána na mág.rezonanci mozku a páteře vše v pořádku.pred 1rokem pro brnění rukou i nohou poslána na emg bez jehel a na odběr mozkomíšního moku,taky všechno v pořádku.BYla jsem poslána na vyšší pracoviště kde mi byla odebrána krev a uděláno jehlové emg nohou a rukou.Pry bylo čisté akorát mám tetanii.Na kontrolu jsem měla přijít po výsledku odběru a poté jsem měla jít na mág.rezonanci mozku a lýtek..Od té doby se mi.nikdo neozval až já jsem to urgovala a byla na kontrole 6/2021.bylo mi řečeno že krev je dobrá a nic na mě neshledává.PTala jsem se na als a byla jsem ubezpečena že já ji určitě nemám.POslala mě tedy přes mě naléhání na mag.rezonanci lýtek s tím že výsledky budeme konzultovat po telefonu.Nikdo se opět neozval tak jsem tam zavolala. a bylo mi řečeno že dokumentace mi byla zaslána a já jsem po neur.strance v pořádku.Pisu hlavně proto že se mi ztratily svaly na loktech .od června mám půl jazyka rozprazkaneho a pálí mě.a hlavně jsem začala v noci škubat což jsem nikdy neměla.Zacaly mě bolet chodidla .pálit prsty u nohou ruce prostě nevím co mám dělat když jsem prý po neurologické stránce v pořádku.

T. (Čt, 9. 9. 2021 - 09:09)

Nechápu, proč píšete do této diskuse. Nejen, že jste dle lékařů neurologicky v pořádku, ale především nemáte absolutně žádné příznaky, které by s ALS mohly souviset. Subjektivní pocit "úbytku svalů" bez svalové slabosti je irrelevantní
.

Návštěvník (St, 8. 9. 2021 - 10:09)

Joooooo tak to mam ja.Včera jsem řídil jen jsem vysed už jsem to cítil a pak jsem to i videl v okinku auta.
Zda se ze to trochu ústava ale nebudu pretbihat.Jej kez by jste měla pravdu v obliceji by mi to asi tak nevadilo jako ty ruka.Mam syna 10mesicu a chce se nosit tak ho ponodim několikrát za den tet jsem nezamestnany tak pomáhám doma ženě a nevím jestli i tím ale tlakem ruky do něčeho to dokážu vyprovokovat.A vy mate taky emg u p.dr.Ridzone?

Tome (Út, 7. 9. 2021 - 17:09)

Na ziadanke mam pane T
Napísane prosím o vyšetrenie na vylúčenie MND . To je celé
A fascikulacie mam po celom tele nie len v lýtkach aj v ramene stehne práva láva ruka hocikde ale to môže byt aj z tej tetanie to ma tak neznepokuje. Skôr ta práva ruka ze jeden den boli viac druhy menej a na rôznych svaloch v pravej ruke najviac ale na dlani pri malicku potom pri
Palci sem tam aj predlaktie . Uz 2
Mesiace to trva .

Tome (Út, 7. 9. 2021 - 15:09)

Spascitita myslite ze by bolo vidno na tom svale ze mizne ze sa stráca ? Napr na tom malicku pri dlani ked tuhne.
Este som sa vás chcel
Opýtať ked pôjdem pondelok nato EMG a pichne mi napríklad svaly nato aby sa vylúčilo als a pptom by mohla aj pozrieť doktorka aj ten loketni nerv ci to nejde odtiaľ ? To sa tiez pozerá s ihlou ci elektrovodami? Ci tie pocity nejdu odtiaľ lebo dnes napríklad to cítim
Minimálne skoro vôbec ma to neboli ani nemam horšiu motoriku hovorim jeden den lepšie ďalšie horšie

T. (Út, 7. 9. 2021 - 15:09)

Pletete si pojmy (spasticita, atrofie), tohle nemá smysl. Vyčkejte na EMG a pak hlavně věřte výsledkům.
Často se při EMG provádí obě části, NCV i jehlová, pokud nemáte žádanku konkrétně jen na jednu. Když je problém s nervem, jehlová EMG ho odhalí. Příčinou poškození nervu může být spousta, mezi nimi je i ALS. Takže ani nález na jehlové EMG nic neznamená, dokud se neinterpretuje v kontextu klinických potíží a klinického nálezu. Je to jako díra v hadici na vodu - projevuje se stejně, ať jí prokousala myš, prorazil hřebík nebo prasknul slabý materiál.

Tome (Út, 7. 9. 2021 - 13:09)

Pane T ale stuhnute svaly v dlani,predlakti na bicepse bolave na dotyk mozu byt nie ? ale je pravda ze pri als by asi nebolo ze jeden den je sval stuhnuty bolavy a na dalsi den uz neni a zas sa to potom vrati alebo stuhne iny sval na pravej ruke to by asi taky priebeh nemalo ako vyskumnik myslite ze to je realne ? podotykam pri pohybu citit bolest na roznych svaloch dlani ale po rane to nikdy neni az priebehu dna sa to objavi
zevraj by to mohol byt aj utlaceny loketni nerv mi poradil jeden doktor ze tak by sa to mohlo prejavovat uzinovy syndrom ale nie karpalny tunel ale loketni nerv.

T. (Út, 7. 9. 2021 - 15:09)

Jistě, že vás může bolet sval na dotek, stejně jako vás může bolet mandle v krku. S ALS to nesouvisí. Tuhnutí, pokud by šlo o ALS, by bylo nejspíše jako výraz spasticity a tedy postižení centrálního motoneuronu - to by ale každý neurolog měl poznat během vyšetření na svalovém napětí, živosti reflexů apod.
Bolesti při pohybu, brnění nebo další sensorické příznaky by spíš svědčily pro kompresi nervu, jak vám už bylo řečeno.

Tome (Út, 7. 9. 2021 - 11:09)

H preco ste si taká istá ? Tiez ma boli malicek dlan prsty predlaktie kŕčovite bolesti stuhnuté svaly .. môže to tak začínať
Kľudne ale slabosť nepociťujem
Ohýbať možem zatial v
Pohode bezproblemov dakujem za vás názor

Reklama

Přidat komentář