Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

H. (Čt, 26. 8. 2021 - 14:08)

Bez MR vyloučit RS nemůže. Zvláštní přístup lékaře opravdu... Chápu, je to drahé vyšetření, ale pro vyloučení RS nezbytné.

H. (Čt, 26. 8. 2021 - 14:08)

Konkrétně se hledají zánětlivá ložiska která jsou vidět již po první atace. Poté následuje odběr likvoru, hledají se oligoklonalni pásy...

H. (Čt, 26. 8. 2021 - 14:08)

Tak pokud se mluví o RS, tak samozřejmě jde o mozek.

M (Čt, 26. 8. 2021 - 14:08)

Jak jsem psala, výsledky vyšetření podle paní doktorky pro RS nesvědčí, tzn. asi z výsledků nějak poznala (nevím jak, nejsem neurolog), že se nejedná o postižení mozku. Proto asi pak řekla, že neví, na kterou oblast se u MR zaměřit.

H. (Čt, 26. 8. 2021 - 13:08)

Co to je za větu, že neví na jakou část mozku má MR zaměřit? Dělá se MR celého mozku, ne jen části. To snad ani nemuze být pravda.

M (Čt, 26. 8. 2021 - 14:08)

Myslím, že to bylo myšleno tak, že neví jestli MR zaměřit na mozek, krční páteř, bederní páteř atd.

Tome (Čt, 26. 8. 2021 - 13:08)

A kedy by to bolo možné myslite aj ze skôr ako toho 13.9 co mam termín tu Bratislave ?
Hej ale ked beriem magnezium vo vyšších dávkach a bolo by to z tetanie tak by tie kŕče neboli alebo prestavali nie ?
No z toho co som si prečítal M myslím ze EMG by Vám nieco ukazalo keby sa jedna o ALS na internete píšu ze dokážet ukázať zmeny uz skôr než sa objavia nejaké hrozne príznaky ak je spravene dobre a precitne takze by ste tam nieco asi mala uz moj názor ako laika ktorý si otom študoval. Z toho co som čítal buďte rada aspon ho máte uz za sebou. Mozno máte tiez tetaniu ja mam velmi podobne príznaky akurát únava mi uz ustúpila to uz nemavam.

T. (Čt, 26. 8. 2021 - 15:08)

Zeptám se vám, ale taky jde o pojištění - nevím, jak to v takovém případě chodí, zda by vás zde vzali. Většinou mě lidi na doporučení vzali do týdne.

M (Čt, 26. 8. 2021 - 12:08)

Ještě jsem zapoměla doplnit že je mi 29 let. A lékařka mi řekla, že to vypadá na vyčerpaní z práce. Ještě jednou děkuji za Vaši odpověď.

M (Čt, 26. 8. 2021 - 12:08)

Dobrý den pane T. V polovině srpna jsem byla na vyšetření MEP a EMG pro fascikulace, parestezie a únavu. Samozřejmě první co jsem na internetu našla bylo ALS. Chtěla bych poprosit o Váš komentář k výsledkům vyšetření. Zároveň bych se chtěla zeptat, jak dlouho po začátku příznaků ALS by se onemocnění projevilo na EMG? Závěr MEP: Transkranialni a spinální magnetickou stimulací evokované motorické odpovědi prokazují prodloužené vedení centrálním motoneuronem pro míšní segmenty L5 oboustranně, asymetricky, výraznější doprava. Vedení na úrovni 2. motoneuronu - kořeny C6-8 resp L5 bilat je při výšce 175 cm v normě. Morfologická abnormita typu jasné chronodisperse MEP z DKK při centrální stimulaci. Nález v klinické korelaci kortikalnimi latencemi, převodními časy, resp morfologií podporuje dg pyramidove dysfunkce pro DKK, i morfologicky asymetrickou spastickou paraparézu DKK akcentovanou doprava. Etáž míšní pod C intumescencí. Závěr EMG (bylo provedeno i jehlové na 6 svalech): Motorické i senzitivní neurogramy na obou HK a PDK zcela v normě, latence i výbavnost f vln v normě. V jehlové EMG v žádném z vyšetřených svalů na HK i DK není zachyt akutních denervačních projevu, bez významnější redukce sval. vzorců. Neurogenni přestavba. Zachyt významně regn. MUPs v 15% v m. gastrocnemius caput med I.dx.-, méně významně pak I. sin. M.vastus lateralis I. dx., m. tib. ant. I. sin, m. triceps brachii a m. Interooseus I. sin histogramy zcela v mezích normy. Bez zn. zachytu akutních denervačních změn, neurogramy v normě. Chron. neurogenní přestavba v mmm. gastrocnemii capu med I. dx., par c i I.sin., nevylučuji susp na radikulopatii S1 biolat. zvl. dx.
V květnu mi začaly křeče, brnění a bolesti po celém těle. Pak začaly fascikulace po celém těle a obrovské bolesti zad a únava. Beru cca měsíc a půl hořčík a vitamín B. Křeče už nemám vůbec, ty bolesti občas a fascikulace jsou tak na 20% původního množství. Poslední měsíc se mi ale začaly třást svaly na rukou a na nohou (i bez cvičení). Stačí když sedím a zvednu nohu natazenou nahoru a začne se mi třást. Ruce se mi třesou, když se o ně opřu. Také mi před cca 14 dny přišlo, že jsem více zakopávala, ale teď se mi to poslední týden nestalo ani jednou. Také mám občas pocit tuhnutí břišních svalů a od včerejška zvláštní pocit na malíčku levé ruky (jako bych ho nemohla ovládat tak jako ten na pravé ruce). Chůze na špičkách a po patách je v pořádku. Moje neuroložka mi doporučila kontrolu za půl roku. Myslíte, že se mám bát ALS? Říkám si, jestli to nejsou počáteční příznaky a na EMG se ještě nemuselo nic ukázat. Moc děkuji za Vaši odpověď.

T. (Čt, 26. 8. 2021 - 12:08)

Tak na MEPu určitý nález máte, ten vám musel lékař vysvětlit v kontextu vašeho stavu a klinického vyšetření. Čisté nebo víceméně čisté EMG je samozřejmě dobrou známkou, stejně váš věk. MR jste měla? Kvůli vyšetření na RS apod.

M (Čt, 26. 8. 2021 - 13:08)

MR jsem ještě neměla. Ptala jsem se na to lékařky, která mi řekla, že výsledky vyšetření pro RS nesvědčí a že neví, na kterou oblast by měla tu MR zaměřit. Můžete mi prosím tedy vysvětlit ten nález na MEP? Protože mi tedy nic v kontextu mého stavu a klinického vyšetření vysvětleno nebylo. Zároveň bych se chtěla znovu zeptat jak je to s příznaky a nálezem na EMG jak jsem psala v předchozím dotazu? Můžu tedy ALS vypustit z hlavy?

T. (Čt, 26. 8. 2021 - 15:08)

Souhlasím s H., to nedává smysl. Snad jste lékařku špatně pochopila, protože tohle je dost mimo. MR mozku (případně i krční nebo celé páteře) se dělá právě proto, aby se odhalila případná ložiska RS, která mohou být kdekoli. Sama si můžete zaplatit MR, a také se vás nezeptají na to, jakou část mozku - dělá se celý, lékař to pak prohlédne a zhodnotí. Nechci se vyjadřovat k vašemu nálezu, a ani nemohu, ale je tam uvedeno následující: "podporuje dg pyramidove dysfunkce pro DKK, i morfologicky asymetrickou spastickou paraparézu DKK " - jak vám toto zdůvodnila? Protože jsem výzkumník a nikoli lékař, nemohu vám tu legálně podat vysvětlení k vašemu výsledku, a tak bych doporučil využít např. online službu ulekare.cz, za nějakých 200 kč vám lékař do 12 odpoví, a tento dotaz zcela jistě zodpoví následně (většinou do 2 dnů) i neurolog. Přiložte celou zprávu a podtrhněte uvedené, uveďte své příznaky a klidně i to, že jste neměla MR.

Tome (Čt, 26. 8. 2021 - 12:08)

A keby som chcel aby ste mi zariadili EMG Prahe špecializované prosím vás aký by bol
Postup alebo co mam spraviť ? Tak mne nerobí problém prísť do
Prahy ked ide o zdravie. Bol by som velmi vdacny a spokojný keby mi to spravi odborník.Tu na Slovensku ani take špecializované pracovisko na ALS neni. Jedine centrum pre RS ale tam vás zoberú až ked Vám vás neurológ diagnostikuje RS ze tam uz chodia ľudia priamo s diagnózou potvrdenou.Tŕpnuť znamená ze Vám ako keby stuhne a tažšie sa snim hýbe napríklad s maličkom. No tie kŕče ste ma moc nepotešil
Lebo posledné dni ich mávam v lýtkach obidvoch no nie úplne typicky ze kŕč ale taky pocit ze vznikne kŕč predbolest. Do toho fascikulacie na stehne lýtkach bruchu chrbte.

T. (Čt, 26. 8. 2021 - 12:08)

Na specializované vyšetření byste v Praze čekal stejně, EMG na běžné klinice bych zařídit asi mohl. Křeče v lýtkách jsou normální, u tetanie i u zdravých lidí.

Tome (St, 25. 8. 2021 - 21:08)

Ano Ano tak to aj beriem ako rady ktoré ma
Trosku vedia ukľudniť je fajn si prečítať a podeliť sa s niekym kto sa vyzna.
No asi Ano so sestrou pýtala sa ze ci mi trpnu končatiny nie brnia.Inak neviem ako to funguje v Prahe ale tu Bratislave je to stymito terminámi na vyšetrenie EMG hrozne aj mesiac,mesiac a pol čakáte. By ma zaujmalo ci aj na tych špecializovaných pracoviskách ako ten Motol su take cakacky extrémne. Ľudia sa môžu zblázniť psychicky kým sa dozvedia ci to majú alebo nie. Alebo zatial skončia na antidepresivach.Aaa ked si prečítate príznaky RS tak tam píšu na rôznych stránkach ze ľudia mávajú úzkosť a depresiu ze to su psychické prejavy.Čudujem sa ze ste to necitali este nikde.Je to skoro na každej stránke ked zadáte symptómy Sklerózy.Tak isto únava kŕče mravencenie. Zlá chôdza . Ale to je jedno nebudem vás uz stym zaťažovať aj tak ako ste povedali sa po internete nic nedozviem kým nebudem mat vyšetrenia uvidime ci ma po EMG pošle neurologicka aj na MR alebo to dovtedy vsetko prejde a nebude to treba. Dakujem za váš čas a názory ze ste ma vypočuli a snažili sa poradiť.Nebudem vás uz stym zaťažovať chcel som sa len poradiť ako väčšina co ma obavy a nevie co si ma
Myslieť kým nema nejaké vyšetrenia ktoré to
Potvrdia alebo vylúčia. Napíšem Vám potom sem výsledok po vyšetrení EMG co mi tam povedali a ako to dopadlo:) Držte palce a dakujem Pán T aj Pán H aj slecne co mi písala tiez o fascikulaciach ze ich mala dlho.Nech sa Vám zatial darí dúfam ze sa ozvem po tych pár týždňoch ze sa nic nezhoršilo a psychicky stav sa dal dokopy a ALS sa nepotvrdí ani RS žiadny atak.

T. (Čt, 26. 8. 2021 - 10:08)

Vy pletete dvě věci dohromady: pacienti s RS opravdu trpí ve zvýšené míře depresemi a úzkostmi, důsledkem pravděpodobně dalších patofyziologických dějů, které RS ovlivňuje. ALE jde o roky, dlouhotrvající stav! Pacient s RS může mít tyto stavy mnoho let před první atakou. Vy, pokud jsem to dobře pochopil, máte prostě jen reaktivní úzkost ohledně možného nálezu. To je něco úplně jiného...Bohužel nevím, co slovensky znamená "trpnut", tak si nejsem jistý - slovník mi vyhodil "brnět, trnout", což každopádně platí o RS. U ALS jde typicky o křeče, v případě postižení centrálního motoneuronu (což by lékař zjistil klinickým vyšetřením) i zvýšením svalovým napětím apod.
Ohledně čekacích dob - ano, na spec. pracovištích bývají dlouhé. Můžete se objednat v mezičase jinam, kde vám EMG udělají rychleji - kdyby tam byl nějaký nález, velmi pravděpodobně ho najdou. Na specializované se vám bude čekat mnohem klidněji a šance, že by jedno EMG bylo čisté a druhé nikoli, je malá. V Praze bych EMG mohl zařídit přes své známé, bohužel v SK nikoho neznám.

T. (St, 25. 8. 2021 - 18:08)

Ataka RS se může projevit jakkoli, podle toho kde v mozku zánět vzplane. Optická n. je častá manifestace, stejně jako náhlé “ochrnutí” atd., ataku byste jistě poznal. Pokud se vás ptali na brnění při ALS, tak jste nejspíše mluvil se sestrou, mnoho nelékařů si to často plete. I když setkal jsem se už i s ékařem, který o ALS mluvil jako RS… Upřímě moc nerozumím, proč pořád ne akceptujete tu tetanii - brnění máte, dokonce vám jí prokázali, úzkost nesouvisí žádnou konkrétní nemocí, to je čistě váš strach. Nikdo vám to přesně nemůže říct po internetu, ale nemáte slabosti, neměl jste patologické změny v reflexech, takže je téměř jisté, že o závažné onemocnění nejde. Ale veškeré informace tady berte pouze jako rady, věřte svému lékaři, a pokud máte pochybnosti, obraťte se na specializované pracoviště.

H. (St, 25. 8. 2021 - 18:08)

Tome fakt nepredbihejte, stejně to nevymyslite. RS je velmi jednoduše diagnostikovatelna, stejně vás pošlou na MR. Bez vyšetření vám to tady nikdo nepotvrdil ani nevylouči. Jsou to vše spekulace.

Tome (St, 25. 8. 2021 - 18:08)

MND tam malo byt

Reklama

Přidat komentář