Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Táňa (Pá, 21. 8. 2020 - 21:08)

Teď jsem zvědava, kdy dostanu termín. V hlavě mám nahraný konec roku. Je to asi neuvěřitelně drzé, ale já si to takhle představuju. Určitě napíšu. V září jdu k lékaři.

Pájja (So, 22. 8. 2020 - 07:08)

Konec roku raději přepni na začátek dalšího roku. Já věděla, že v padesáti musím jít, rok před tím mi to doktor připomenul. Bylo jaro a protézy na ten rok přidělené, já stejně chtěla leden. To mi řekl, že není problém, ať přijedu v říjnu, domluvíme termín a vše potřebné okolo. Při druhé operaci jsem to taky "měla v hlavě" a chtěla opět konec ledna. Nebyl termín, až 2.2., no já byla umíněná jak koza, že leden, kroutil hlavou, prý vy máte nějakou akci, ne, já jsem tak umanutá :D Já si to naplánovala už předem takto - konec ledna operace, 3 měsíce rekonvalescence a v květnu už bez berlí. V srpnu k moři. A vyšlo mi to.

Táňa (Pá, 21. 8. 2020 - 21:08)

holky, děkuji vám. Alenko, vidíš, Ty píšeš o novém životě a mi to dneska připadá, že je to konec mého života. Pořád mě straší, že tu nohu uříznou.No, to už jsem psala. Na youtube jsem se koukala, ale nebylo mi z toho dobře. Stejně vím, že se nedá nic dělat, není jiná cesta a už se dívám vpřed a svůj problém řešit a vyřešit, tak, jak radí lékaři -TEPkou. Vždycky jsem si myslela, že se to týká starých lidí a litovala jsem se, když jsem ve 40.letech vyslechla diagnozu. Vlastně jsem tomu nemohla věřit. Vystřídala jsem pět lékařů, byla i v Praze a pořád čekala, že mi nějaká kapacita řekne něco jiného. Bohužel - verdikt byl pokaždé stejný. A po patnácti letech jsem se smířila. Po této diskusi s vámi jsem vše přijala, zjistila, že to není záležitost pouze starých lidí a že se to dá přežít.Tato diskuse je velmi přínosná,. Díky, že jste.

Pájja (So, 22. 8. 2020 - 07:08)

Táňo, nohu ti neuříznou ani omylem, jen ji ve stehně kousek naříznou, pěkně opatrně vykloubí, nahradí vadný díl a šup, nožka je zpět a jako nová. To máš jako zub, doslouží, dají ti tam kovový trn, na něj korunku a nikdo nic nepozná. Představuješ si zbytečný detail, podstatné je, že se ti za pár týdnů bude běhat tak, že si řekneš: " Bóóóóže, jak jsem byla ....... (doplň sama), že jsem se zbytečně bála!" Já slyšela diagnózu až ve 45, rok ji doktor nepoznal a k padesátinám jsem měla hlavní dárek, první TEPku. Do roka druhou. Obavy máme každý, ale nic se nemá přehánět. Já úplně vytěsnila, že mě čeká jednou výměna, proč se bát, když vlk je daleko (klepu!) :D

Pájja (Čt, 20. 8. 2020 - 20:08)

Holky, bacha, ty placky namazat a hned nebo zachvilku sníst. Jinak se rozmočí. Kamarádka si na ně namazala žervé a za pár hodin se v práci divila, co to má za kaši.

Jarda (Čt, 20. 8. 2020 - 20:08)

Je tady někdo kdo čeká na endoprotezu kyčle v Šumperku? Já čekám víc než rok a doktor mi říká, že si můžu počkat i tři roky. Že by někdo čekal na úplatek?

Pajja (Čt, 20. 8. 2020 - 20:08)

Hlavní a jediný problém je ten, že nemocnice dostanou na každý rok přesný příděl endoprotéz od pojišťovny, víc jim za výkony a materiál neproplatí. Musí si nechat v záloze akutní případy, úrazy.... Velké nemocnice mají logicky větší příděl. Můj známý u nás čekal dva roky, znal se dobře s doktorem a nic. Pak mu to po známosti domluvil přímo tento doktor v Brně a šel během půl roku.

Eva1 (Čt, 20. 8. 2020 - 18:08)

Zdravím

Alena (Čt, 20. 8. 2020 - 18:08)

Táňo, neboj se a hlavně se pokus si nic nepředstavovat. Dělala jsem to samé a byly to jen nervy navíc. Hodně mi tu pomohli ti, co už to měli za sebou a také video s průběhem operace (myslím, že to bylo z hořovické nemocnice). Strach jsem ale samozřejmě měla, jen možná o trochu menší, než kdybych šla do neznáma. Před operací mi dali vybrat mezi epidurálem a celkovou anestezií, doporučili epidurál, který je pro organismus šetrnější, tak jsem si ho vybrala. Měla jsem ho s přispáním, dali mi dýchnout a já byla v tu ránu v limbu. Probrala jsem se, když bylo po všem, celkem to trvalo asi hodinu. Stejně jako Pájje mi zavedli spinální katetr, a to na 2 dny, takže ten pooperační stav byl bezbolestný. Pak stejně všem píchali injekce, i když jsem si myslela, že už je nepotřebuji. Cévku jsem měla jen 2 dny na JIPce. Před operací jsem měla zabandážovanou neoperovanou nohu, pak to dlouhé obinadlo sundali, na obou koncích zauzlovali a pomocí toho obinadla jsme pak sundavali a zpět nandavali nohu na postel. A cvičili pozvolna přitahování ke koleni. A zvedání zaťatého zadku. To bylo druhý den po operaci, kdy nás už odpoledne postavili na nohy. Po první TEP se mi podařilo vyjít z pokoje a zase zpět. Ze začátku ta operovaná vyrazila jiným směrem než ta druhá, ale brzy si dala říct. Po druhé TEP 5 měsíců poté) jsem se nestačila divit, hned na poprvé jsem přešla celou chodbu a zpět. Měla jsem oba kyčle v háji, dva roky před operacemi na kolečkové kancelářské židli nebo v posteli nebo šourání se s franckami. Bolesti 24 hod denně. Po druhé operaci jsem se znovu narodila, shodou okolností jsem byla propuštěna v den svých narozenin. Těm, kteří mě tu znají od r. 2009, se omlouvám, že se stále opakuji, ale pro Táňu: Nová TEP = nový život.
Děvčata, jsem ráda, že sem pořád píšete, že tahle diskuze nezanikne (navzdory všem "škodíkům", kteří ji čas od času už od začátku občas napadají). K Věrce, Pájje a dalším se teď přidala Eva a Táňa. Všem přeji jen to dobré.
PS: Pájjo, potřebovala bych bližžší informace k těm špaldovým plackám. Kupuješ je už hotové, v tom případě kde bych je našla třeba v Bille či jinde, nebo směs v pytlíku, ze které si je upečeš?

Pájja (Čt, 20. 8. 2020 - 18:08)

Alenko, jsou to hotové placky, kupuji v Albertovi, v Kauflandu, Tescu, je to od firmy Vepa, mrkni na netu. Takovy průhledný sáček, mívají to jak je tousťák, trvanlivé pečivo.... Stojí jak kde, cca 35 Kč. Mají i kukuřičné, ale ty nekupuji, kukuřice je na výkrm a nechutnají mi. Škoda, že sem nejdou vložit fotky. Já jim říkám bedle jedlé, připomínají mi klobouky od bedly. Překopíruj si do vyhledávače tento odkaz: https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/products/2001130873823

Alena (Čt, 20. 8. 2020 - 19:08)

Pájjo, díky za odkaz, už jsem si to prohlédla a mám pocit, že už vím, o co jde. Jen jsem to ještě nejedla. Tak brzy ochutnám :)

Pájja (Čt, 20. 8. 2020 - 13:08)

Ne podřazenou, ale podraženou botu. Bože, to jsou ty automatické opravy u mobilu :D

Věra (Čt, 20. 8. 2020 - 09:08)

Já jsem měla po operaci nohu o 1cm delší, do bot jsem měla pod druhou nohu podpatěnku a do půl roku se mi to srovnalo v pánvi - měla jsem jeden bok trochu výš. Ono při TEP záleží na postavení kloubu, nejde s tím moc dělat. Se mnou na pokoji byla paní, která měla nohu po operaci o 3cm delší. Před reoperací jsem měla nohu o 2cm kratší ale slíbili mi na sále, že je srovnají a povedlo se. Jak píše Pájja, poznala jsem to, když jsem se prvně postavila. A na velkou - když jsme nešly 3 dny, čtvrtý jme si mohly vybrat sirup nebo čípek. Dala jsem si k obědu zeleninu, čípek a šlo to :-)

Eva1 (Čt, 20. 8. 2020 - 08:08)

8:23 Zase jsem byla anonym!!!!Ahoj děvčata,zdraví Eva1!!!!
Zase jsem nepodepsala tak dodatečně.Zdravím všechny ,Eva...
P.S Když jsem operatérovi před operací řekla, že mám tu zdravou kratší,odvětil-až Vám budem dělat tu druhou ,tak srovnáme.. Z toho usuzuji že .jak píše Pájja nedělají TEPKU kratší než původně je opotřebovaná noha...Ale já zděšeně odpověděla ,pane doktore mně ta druhá nebolí..Tak více se dozvím za 4dnů -první kontrola po operaci.

Návštěvník (Čt, 20. 8. 2020 - 08:08)

Ahoj děvčata,dík Pájjo za typ na spaldové placky..Mám už podkolenky,ale začala jsem si dávat punčochy komresní až na konec stehna .Příjemně stahují přes jizvu.Je zhojená-u mne 25cm dlouhá,od začátku bez komplikací.Za dva dny mám měsíc od operace .Mažu heparoidem-je proti otokům,působí hloubkově.Pak masíruji podle návodu,a mastím sádlem s měsíčkem.Táno-taky bych nedala epidural,u mne nepřicházel v úvahu,mám špatnou páteř.. Po narkoze jsem měla jen žaludeční potíže-tedy prý z opiátů.Na čurání jsem měla cévku-5 dnů.Do té doby jsem ležela jen v košilce..Po odebrání cévky navlékla kratásky-jde ,zdravou nohu můžeš pokrčit..Stolice od operace jsem nešla sedm dní!! ,lékař řekl že je to normální ..Pak mi dali sirupek,a došla jsem si už sama..Byla jsem ráda,mísa -nic pro mě.
No a to nejdůležitější,co jsem zde od operace neřešila jediný problém-před operací zdravá noha kratší cca o 3 cm.Obvykle a logicky bývá kratší ta opotřebovaná.Po operaci mám stále tu zdravou kratší,ale budu řešit na lékařské kontrole za 14dnů.Lékaře neviním,udělali mi tepku stejně dlouhou jako jsem měla nohu před tím.A dobře zaznamenávám jak píše Pájja že zkrátit je problém..Zatím řeším podpatěnkou,jsem zvědavá co specialního mi navrhne operater za 14 dnů,dělají se individuální vložky apod.Manžel přišel se zajímavým řešením,že si nechám na pod tu kratší nohu podrazit zvýšit všechny boty...
Lázně mám, nejdřív zajistit termín v konkrétních lázních,pak doporučení operatéra,pak návrh sepíše praktický lékař..odeslat na pojištovnu,je nárok,bez problémů..Zoufale se mi nechtělo z domácího komfortu, ale podlehla jsem nátlaku mé rodiny,třem synům,manželovi,že musím, to bude pro mé zdraví..Pozor musí se do třech měsíců, a ideální po dvou od operace,když jizva zahojená,pohyb volný..A Táno neboj,uleví se Ti .Já byla taky vystrašená,TEP operatéři dělají dnes již rutinně,zaběhaná dovednost ...

Pájja (Čt, 20. 8. 2020 - 13:08)

Měla jsem na střední škole před sto lety spolužačku, měla nohu kratší a všechny boty podřazené, jak ti rádi manžel. Podpatěnka neřeší špičku. A ta spolužačka chodila úplně krásně, ale jak šla k tabuli, začala kulhat, že se málem převrátila na bok :D Tys nemohla operovanou nohu pokrčit? To už na JIPce požadovala rehabilitační. Obě nohy v leže pokrčit, úhel v kyčlích 90 stupňů. U první to hned 90 nebylo, cvičila jsem přitahování s ručníkem, druhá okamžitě. No a pak se hned musel zvedat zadek, pěkně zatáhnout půlky a vydržet :D Zase nás nenutila ležet na břiše, jako jinde, to nesnáším. Všichni jsme nějak pokřivení, proto má každý nohy jinak, záleží jak se chová pánev. Je to i u ramen, možná i z kabelek máme často jedno výš.

Táňa (Čt, 20. 8. 2020 - 06:08)

Pájjo, to jjsem z Tebe úplně v šoku! To, co mě budí ze spaní už tolik let, Ty sis užívala..
Velmi oceňuji tuto diskusi, právě proto. Mě straší představa, že budu mít užízlou nohu, tedy oddělený kloub. že budu chvíli bez nohy! A ještě to vidět!! Brrr...
Budí mě ze spaní i to slovo - protéza.
Taky půjdu na operaci s oběma, ale nevím, jestli strategie prodloužit jednu, rok kulhat na druhé noze..bože.
Tu anestezii se Tě tedy ptají nebo neptají, jestli chceš celkovou nebo epidurál? Pokud by mě "přispali", tak bych brala z uvedených důvodů ten epidurál, ale já se právě nechci bavit a nechci slyšet, jak mi řežou nohu. Vhtěla bych to jen proto, že se člověk rychleji zotavuje.
A vidíš, Tebe děsil pobyt v nemocnici, to mě zase vůbec ne. Na rehabilitace se těším a lázně jsou můj celoživotní nesplněný sen. Vždycky jsem byla překvapena, jak lidi spěchají z nemocnice domů, mi pobyt v nemocnici nikdy nevadil, nemusela jsem nic dělat a všichni o mě pečovali.
Prosím, ještě otázku, je dost blbá, ale zeptám se. Vylučování probíhá přes hadičku - cévku, a co stolice? A pyžamo do nemocnice, píšete kraťáskové, jak si to tam obleču? Zřejmě první dny v nemocnici má člověk jejich noční košili a pak na pokoji sestra pomůže? A kolik těch pyžam je potřeba mít? Někdo tu psal, že manžel pral, nosil...

Pájja (Čt, 20. 8. 2020 - 13:08)

Táňo, i při epidurálu můžeš prospat celou operaci, oni ti píchnou uspávací oblbovák. Neboj, nic nevidíš (škoda), jen anesteziolog sedí u tebe. Jsi od prsou dolů za zelenou plentou, jenom je slyšíš. Zvuky jako na stavbě. Já už předem viděla operaci komplet na videu, tak jsem podle zvuků odhadovala, co zrovna dělají. Nohu mi zpět dávali několikrát, než měla svoji délku. Už jsem to tu psala, chtěla jsem ten kloub co uříznou vidět. Že se to nesmí a zachvilku mi řekl, ať se podívám do leva a měl kost v dlani. Přišla mi hrozně malá. Prý obyčejná morková na polévku, komentoval doktor. Cévku jsem měla po první operaci 4 dny, podruhé mi ji vytáhli po přeložení z JIPky na pokoj. Pak mi dávali jeden den urogický čaj, aby se neudělal zánět. Už jsem vše uměla, tak na záchod v pohodě i s kapačkou v zádech, ale měla jsem nadstandard. Před operací byl čípek, vyprázdnění, takže to jsem pak už šla po svých, ale nebyl problém požádat o mísu. Dvanáct dní bohatě stačilo, lázně by mě zabily :-) Ptala jsem se operatéra předem, zda tam musím, že chci k moři. Prý dobrá volba, ale on věděl, že nemám s pohybem problémy. Co mě štvalo, tak většina chodila na motodlahu a mně řekla rehabilitační, že jsem mladá a rozcvičím nohu sama. Většina celé dny ležela, jedla, spala, já z nudy pořád chodila po chodbě tam a zpátky. Jsem OSVČ, tak jsem měla jen nemocenskou a z pojistky za pobyt v nemocnici. Neschopenku jsem ukončila po 3 a podruhé po 4 měsících, obvoďák se cukal, že každý marodí minimálně půl roku a déle. To jsem kvůli práci nechtěla a nevyhovovaly mi jen vycházky v danou dobu. Hlavně začínalo být venku teplo (květen), táhlo mě to ven. Jo a pyžamo jsem měla noční košile ke kolenům a pod ně o číslo větší kalhotky. Oblékat je není problém, člověk je po operaci dost pohyblivý, naučí se grify, nic nebolí. Jen sprchovat se nesmělo, až po vyndání stehů doma, to je taky všude jinak.

Věra (Čt, 20. 8. 2020 - 08:08)

Táňo, anestezii jsem si musela domluvit před operací a protože mám problémy s páteří, chtěla jsem celkovou. Druhý den mi převezli z JIPky na oddělení a začala jsem cvičit chůzi, cévku jsem neměla ale záleží na nemocnici. Mně řekla sestra na JIP, že když se nevyčůrám do myslím 12 hodin od operace, cévku dostanu, tak jsem se snažila. Do nemocnice mám raději noční košili a měla jsem jen svoje. Na velkou jsem po první operaci čekala až na záchod-to jsem s pomocí sestry zvládla už druhý den, ale po reoperaci jsem dostávala mísu, protože jsem týden ležela. Rehabilitaci jsem po kyčli neměla, ale o lázně jsem si řekla na kontrole po 6 týdnech a po 3 měsících od operace jsem jela s holemi a přijela bez holí. Tak si vyber, co ti bude vyhovovat a ptej se, když budeš mít chuť.

Táňa (St, 19. 8. 2020 - 22:08)

a ještě jednu: nemocenská asi tři měsíce, předpokládám. Měly jste připojištění pracovní neschopnosti? Nebo jenom nemocenskou? Děkuji Táňa

Reklama

Přidat komentář