Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Táňa (St, 19. 8. 2020 - 22:08)

ahoj holky, děkuji, že jste ochotny tu psát, i když už máte vše za sebou. Budu tu po operaci také psát, pro ty další. Já jdu teprve 3.9. na kontrolu s RTG a doufám, že si domluvím termín operace.(já jsem ta bláhová, co si myslí, že to stihne do konce roku:-)
Já mám vrozenou dysplazii obou kyčlí s pokročilou artrozou, levá je 4.st a pravá 3.st. Pravá mě ale nezlobí vůbec a levá je cca o 1,5cm kratší a od ledna jsem začala kulhat, což mi vadí. To je ale jediný důvod, proč jsem se rozhodla - po 15.letech od prvního doporučení k operaci- svou stiuaci řešit. Nemám bolesti, jen prostě nikam nedojdu -max. za dům do krámu, a hlavně kulhám. Jinak jezdím hodně na kole a často plavu, bruslím,posiluju břicho, zadek, záda. V zimě opatrně lyžuji. To jsou všechno sporty, které mi nedělají problém. Jen ta chůze. A samozřejmě bych ráda tančila, hrála tenis..jenže to už jsem si zvykla, že bohužel...
Z operace mám víc, než hrůzu, ale to tady měl asi každý.
Chtěla bych se zeptat, zda s vámi lékaři řešili typ anestezie, zda epidurál nebo celková.
Co je lepší? Já se epidurálu bojím, že budu slyšet, jak mi třískají dřík do kosti, u celkové jsou zase velká rizika. Nejlepší by bylo, kdyby se mě nikdo na nic neptal, možnost voby je pro mě horší. Taky bych se chtěla zeptat, jestli dostanete rehabilitace a lázně nebo se musíte postarat samy.
Je reálné, že jsou po operaci obě nohy stejně dlouhé?
Jak dlouhá je jizva a po jak dlouhé době vám vybledla? (tipuji rok?)
Holky, hodně otázek, což?
Moc děkuji za odpovědi.
Všem vám závidím, že už to máte za sebou, ale zároveň moc přeju.

Pájja (St, 19. 8. 2020 - 22:08)

Taňo, anestézii řeší většinou lékař před operací. Co vím, tak když je v pořádku páteř, nejsou jiné zdravotní problémy, mají raději epidurál. Lépe se snáší a rychleji pacient začne rehabilitovat. Já ho měla pokaždé a ještě spinální katetr. To jsem měla čtyři dny po operaci v páteři hadičku a na konci takový strojek, do kterého dávkovali opiáty přímo do operované nohy. U první operace jsem měla ještě "přispání", probrala jsem se až na JIPce. Podruhé jsem dřímala jen do půlky operace, pak se s nimi bavila, viděla vlastní kyčelní hlavici, kterou uřízli, prosila je, ať si dají záležet, ať mám obě nohy stejně dlouhé. Po první operaci mi před tím kratší nohu prodloužili, věděli, že jdu do roka i s druhou. Prý se lépe noha prodlužuje, než zkracuje. Tak jsem pak rok kulhala na opačnou stranu a teď obě opět stejně dlouhé. To jsem poznala hned, jak jsem se poprvé postavila. Přiznávám, druhou operaci jsem si víc užila. Já se nebála operace, na tu jsem se těšila, vůbec jsem si nepřipouštěla komplikace, děsil mě pobyt v nemocnici. Jizvu jsem masírovala sádlem, několikrát denně, záleží na šikovnosti operatéra a péči o ni, opravdu tak rok se mění. Pomáhá laser, ale nechtělo se mi na něj chodit. Dlouhé mám obě stejně, i tvar jak přes kopírák, cca 15 cm. Sešito kovovými svorkami, je tenká a plochá, světlá, ale to je asi hodně individuální. Lázně nebo rehabilitaci radili zařídit si před operací, já ale nechtěla ani jedno, vše sama, stačil mi pobyt v nemocnici. Kamarádka si zamluvila lázně, termín, doktor napsal poukaz a pojišťovna to akceptovala. Co nemocnice, často co lékař, trochu jiný postup.

Návštěvník (Po, 17. 8. 2020 - 07:08)

Pájjo dík za Tvé rady-vše od Tebe k nezaplacení!!!! Pájjo píšeš-" Jsem asi magor, vždy hned hledám čím a jak si sama pomoci "..Ano-SAMA-My žijem v tom těle ,a měli bychom ho znát,lépe než lékař,komunikovat s ním...Jsem ve stejném klubu magorů!Lékařů si vážím(,mám i ve Vídni,náš druhý domov),ale obvykle jsem je nejraději využívala k diagnostice,rentgenům,.Lékaři mi zachránili život-měsíc boj při sepsi.Ale člověk musí na sobě makat-většinu zdr.potíží si zaviníme sami a podzim života máme vystaráno ,abychom se nenudili.. Dík za čaj - Lymfodren-směs složení super,koupí dnes manžel.Bylinky miluji,sbírám,mám svou bylinnou lékárničku..Odešli vzácní bylináři pan Vána, Zentrich-legendy,měla jsem osobní zážitky . Kolenní návlek jak půjde koupím,jedno koleno na mě dělá už dobře dvacet let-ty ty ty-ubližuješ mi!! Už jsme řešili s nejmladším synem ujede o víkendu na kole 60- 80km,nebo běh+fyzicky pracuje a koleno se ozývá.Nekritizuji ho já se ničila taky ,na stavbě domu ,sklízela uhlí ,milovala fyzickou práci,lepší než posilka ke kondici výsledek i mimo tělo! Pití- při každé vizitě jej lékaři zdůraznovali,piji vodu,byliny,sušené i zelené..a nyní doma odštavnuji mrkev,červená řepa,celer-to základ+třeba okurka....ředím vodou a piji celé odpoledne ..Řepa léčí a jistě mnoho z nás četlo od Norman Walker-léčení štávami,nebo Breusseho dietu.I díky tomu se cítím moc hezky-až se bojím ,abych nezakřikla.Jo a hubnu-před operací stres zavinil přejídání tak ted chci 5Kg dolů,jde to. ,ale ne bez disciplíny,cvičení,automasáž,,vynechat v mém případě absolutně mouku-Ketodiet.! Vám co Vás čeká TEP a" jdete do neznáma"-opět-NEBOJTE SE,nebolí,.Já po příchodu domů nemusela brát nic na bolest..Jen asi třikrát musela zobnout Apo-diclo na mé choronické potíže s páteří. Tak užívejme dny ,již jsou kratší ,ale podzim býval stabilnější ,bez výkyvů,.Těším se na tu barevnou krásu.Budme optimisty,i když já mám právě vždy tam vzadu připraveny ty horší scénáře...

Pájja (Po, 17. 8. 2020 - 13:08)

:D všechno bych to podepsala. Jen se zeleninou moc nekamarádím, tak šťávy jen mrkev nebo řepa, nemám vlastní zdroj, kupuji v dm drogerii jejich bio řadu. Mouku nevyhledávám, ale pečivu se vyhýbám, neunesla bych se. Je pro mne lahůdka za odměnu. A to peču každou chvilku něco manželovi, teď v létě ovocné koláče a přichází sezóna štrůdlů. Ale objevila jsem špaldové placky, ty mi nahrazuji chleba i pečivo. Mají je běžně v supermarketech https://www.zdravycukr.cz/placky-spaldove-vepy-100g/ Všem přeji krásný zbytek prázdnin.

Návštěvník (So, 15. 8. 2020 - 14:08)

Věrko at se Ti v lázních líbí a prospějí Ti .
Měla jsi už více operací,jak jsem se dočetla,tak si péči zasloužíš.
Já se budu balit za měsíc do Bechyně..To už budu pohyblivější.Odmítala jsem,ale pár autorit rezolutně řeklo.,že po TEP lázně mají význam,tak jedu.Naštěstí 20 km od domu...

Věra (So, 15. 8. 2020 - 10:08)

Děvčata, balím do lázní a jako vždy se mi nechce balit, nechce nikam jet, počasí jak na houpačce, snad až tam budu se trochu usadím. Mějte se jak nejlíp to půjde, ať vám nohy šlapou a krásný zbytek léta!

Eva1 (Čt, 13. 8. 2020 - 15:08)

Pájjo zpětně jsem zjistila, že o návleku píšeš ještě v hořejším komentáři-návlek jen přes kotník..
Tak promin,právem si můžeš říci:"Jak u blbejch"...Pa Eva

Eva1 (St, 12. 8. 2020 - 19:08)

Děvčata opět díky...Pájjo já dnes vygooglovala: "mediven thrombexin 18 jsou punčochy pro profylaxi trombózy." jsou z bavlnou ,tedy stříbro ne...Manžel mi koupil ten kovový natahovák na punčochy a zároven objednal ty podkolenky...Protože přeci to obinadlo taky překáží pod chodidlem..No jsou bílé....Taky jsem zvědavá jak půjde dál vývoj po ukončení prášků na ředění ,lázní...A návlek Pájjo to byla celá punčocha až na konec stehna??Kolena chci chránit ,nemám v úmyslu měnit..Pa Eva

Pájja (Ne, 16. 8. 2020 - 19:08)

Evo, ještě jsem zapomněla okomentovat kolena. Když jsem měla po první operaci, začalo mne asi kvůli přetěžování neoperované nohy při chůzi s berlemi zlobit koleno. Pobolívalo pak občas i při chůzi bez berli. V lékárně jsem náhodou objevila kolenní návlek Futuro. Tělová barva, po stranach zpevněný, pohodlný a pomohl zpevnit koleno. Jsem asi magor, vždy hned hledám čím a jak si sama pomoci a teď tady vypadám jako dealer zdravotních pomůcek :D (mám i nazouvák a vyzouvák ponožek z plastu, schovaný zase na horší časy)

Pájja (Ne, 16. 8. 2020 - 19:08)

Evo, návlek na kotnik byla tělová ponožka bez špičky. Jen nad kotník, asi za 120 Kč (před 4 lety). Nosila jsem ji jen když byl kotnik oteklý, nebo na delší cestu do auta, letadla... Podkolenky jsem měla černé, byla zima, to bylo fajn. V létě bílé nevadí, má je i kamarádka po zlomenině kotníku, dokud bere prášky na ředění krve.

Návštěvník (Út, 11. 8. 2020 - 18:08)

Tak děvčata ,jak jsem psala,že pod zbytky tekutého obvazu nevidím jizvy...Už -je (ho)vidím...Jak ta holčička to prasátko..Právě že se skrývaly pod tím zbytkem tekutého zeleného novikovu..Ale vůbec nevadí-opravdu.Mé nožky krášlí celulitída a jizva je to nejmenší co asi v mých 64 létech řeším....
No a kompresních podkolenek se zatím Pájjo bojím ,nosila jsem před op. sem tam komp.punčochy na křeč.žíly a natahují se mi dost obtížně.Jak píšeš Ty Tamaro....Dostávám bílé od VZP,bez špičky,asi mají vyšší kompresi....Ale pověřím manžela až půjde do zdrav,potřeb,at se zeptá na ten typ podkolenek,,co uvádíš..Abych se do lázní vyfikla....No už řeším váhu, chci shodit čtyři kilča,ale můj chot reptá,že jsem po operaci a musím "dobře" jíst...Na rozdíl od manžela se vyhýbám pečivu,sladkostem,.....Dnes jsme snížili -ubrali z mé postele jednu matraci,zbytečně vysoké,lezlo se mi na ní obtížně....Děvčata mějte se pohádkově....................................---------------------............................Jinak taky nebudu reagovat na evidentně znuděné jedince...

Eva1 (Út, 11. 8. 2020 - 18:08)

Jo podpis,Eva...

Pájja (St, 12. 8. 2020 - 17:08)

Evo, ne kompresky na křečáky, ale slabší komprese proti trombóze. Měla jsem bavlněné se stříbrem, opravdu příjemné.

Vlasta Nistorova (Po, 10. 8. 2020 - 21:08)

Dobry den Jdu na operaci endoprotezi jiz prvikrat a mam stoho trochu obavy zajímalo by mě kdy bych mohla uz odložit berle na operaci jdu v pondeli 17.8. Zajímá mě jestli je povinný myt rehabilitaci v N N Nemocnici nebo bych Mohla dojíždět na rehabiltaci jde to nějak zajistit ?Jak jste to mely vy ? MAM nohu zkrácenou 5 cm myslite ze mi to endoprota dotáhne? Kdy budu vést normální život je pravda že se Endoprotéza mění kazdych 15-20 let

Předem děkuji za odpověď

Aja (Út, 11. 8. 2020 - 10:08)

Viem, že dokážu predĺžiť nohu ale určite je tam nejaký limit. Čo poznám tak to bolo 2 cm. Aja

Věra (Út, 11. 8. 2020 - 16:08)

Ajo, někdo se tady zase pokouší být vtipný. Nemá smysl odepisovat, jen má z toho legraci.

Návštěvník (Út, 11. 8. 2020 - 07:08)

Ptej se v nemocnici kam jdeš na operaci a neotravuj tady!

Věra (Po, 10. 8. 2020 - 08:08)

Mohlo mi to dojít, že je to zase nějaká blbost.

Emil Demeter (Ne, 9. 8. 2020 - 22:08)

Můžu se zeptat jak dlouho bych byl v nemocnici doba Endoproteza kycle

Eva1 (Po, 10. 8. 2020 - 08:08)

Pane Emil cca do 10dnů od operace propuštění...Pročítejte zpětně příspěvky a dozvíte se téměř vše,díky sdílným děvčatům.

Reklama

Přidat komentář