Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Monika (Čt, 3. 9. 2020 - 17:09)

Pájjo děkuji za odpověď. Dnes jsem byla na anestezii, v pondělí už nastupuji do nemocnice a doktorka mi Norethisteron povolila s tím, že si poslední vezmu v pondělí ráno, den před operací. První jsem měla včera večer - budu brát 2x denně. Asi po hodině se mi začala točit hlava a myslela jsem, že mi srdce vyskočí. Dnes během dne se to uklidnilo a snad dobrý. Nějak špatně snáším hormony, proto je normálně neberu a bála jsem se reakce. Také jsem se tomu chtěla vyhnout, ale hold v 50 si v tomto směru tělo dělá co chce. Asi i nervozita a samozřejmě strach dělá své, 1. termín jsem měla 6. dubna a nerada bych přišla i o tento 2.

Táňa (St, 2. 9. 2020 - 14:09)

Holky, prosím, jak dlouho to boli? A boli co? Stehno? Zadek?
Miladko, klobouk dolu.
Vsechny holky jste tu sikovne a statecne.

Milada Faitová (Čt, 3. 9. 2020 - 16:09)

Odpověď Táně. zatím po pěti a půl týdne bolí pod zadkem a kolem kyčelního kloubu, operace byla vedena jak před dvěma lety, tak i nyní předním přístupem, jizva je dlouhá asi 12 cm nikoliv z boku. Myslím, že dnes operují na téměř všech ortopediích podobně, při operaci ležíte na zádech. Dříve se operovalo z boku, podrobnější informace www.vzas.cz Vršovická zdravotní U Vršovického nádraží Praha 10 , je tam přesný popis na stránce endoprotéza kyčle. s pozdravem všem. Milada.

Pájja (Čt, 3. 9. 2020 - 16:09)

Milado, mám jizvy na boku, při operaci jsem ležela poprvé na boku, podruhé na zádech. Jizvy mám na obou stranách úplně identické, stejný tvar, délka i místo. Skoro neviditelné, tenký proužek.

Pájja (Čt, 3. 9. 2020 - 13:09)

Táňo, po první operaci mě nic nebolelo, ale při prvním postavení rozbolela boha jako čert, těžká jako z olova. Jsem řekla, že nikdy chodit nebudu. Druhý den v pohodě bez bolesti. Jenomže mám podezření, že večer protivná sestra neuměla píchnout opiáty do katetru, který jsem měla z páteře. Ona ho zničila, byl pak nefunkční, všechny opiáty jsem měla v posteli, to mi došlo až za rok. Denně mi dávali novalgin a žádná bolest, za rok už ani při prvním postavení den po operaci, opiáty do katetru a pak injekce, doma už žádná bolest a bez prášků. Ale bolesti cítím dodnes při změně počasí. Vím už přesně, co která hlásí - vítr levé jamka, déšť pravé stehno, mráz - obě kyčle jako ve svěráku. Prý je to normální.

Milada (Po, 31. 8. 2020 - 15:08)

Ještě k dotazu, jak probíhá rehabilitace, hlavně dopoledne elektro, motodlaha, pokud 120 stupňů na 30 minut, brzy nastupuje rotoped, dříve 15 min. nyní 30 minut, zátěž libovolná. Fyzioterapeut na dobu 30 minut, razantní procvičování, setkala jsem se po dvou letech s novými cviky, samozřejmě až na práh bolesti. V pozdějším odpoledni procházky po rozlehlém parku, mimo objekt se nesmí, propustky zakázány, návštěvy povoleny s rouškami. V tom jsem problém neměla, za mnou nikdo nejezdil a s berlemi bych objekt také neopustila. Milada.

Milada (Po, 31. 8. 2020 - 15:08)

Při první rehabilitaci jsem na poslední týden dostala bazén, je pro 5 pacientů byla jsem tam třikráte, tentokrát plavky a koupací čepici vezla zbtečně, bylo to asi tím, že po operaci na nšem patře jsem byla jediná, bazén využívalo více dam starších, které tam každoročně jezdí na rehabilitaci životem poničených kloubů. Milada.

Návštěvník (Ne, 30. 8. 2020 - 15:08)

Pájjo je to tak jak píšeš. Regenerace je proces který se nedá uspěchat.Já jsem zvědavá co mi sdělí operatér za 3dny. *Táno s termínem operace obdržíš i kontakty na "následnou rehabilitační péči".Odvezou Tě tam přímo z nemocnice..Objednáš osobně před operací.Je zde vícekrát popisováno...Takže můžeš si vybrat-hned rehabilitační následná péče-nebo lázně později.O rehabilitační následné péči píše zde naposled Milada.Napiš Miládko jak dlouho jsi tam byla a jak probíhá.. A k lázním-budu mít za 3týdny-určitě přínos ,význam budou mít,sval je ještě strnulý...-..O dřině v lázních nemůže být v mém případě ani řeči, Táno,protože z mých předešlých lázenských pobytů zkušenost ,že procedury,cvičení,plavání -to vše rozbouří a poté bolesti-nad únosnou míru, mám větší choronické potíže s páteří...Je někdy až komické to celodenní pobíhání z rozpisem procedur v ruce a plus třikrát za den jídelna.....Ale ač se mi do lázní nechtělo,není jednolůž.pokoj ,tak už se i těším ...Mám je 20km od nás,tak jednodušší.Hezký den všem...

Milada (Po, 31. 8. 2020 - 15:08)

Po operaci první i druhé tepky kyčle jsem z nemocnice byla převezena na následnou rehabilitaci na mnou předem zvolené nemocnici Na Pleši na tři týdny. Naprosto spokojena, jen ty problémy které mne v závěru potkaly s vyřizováním, jak jsem výše popisovala. Doma zcela sama, cvičím, procházkou po zahrádce, bohužel rekonvalescence po první tepce byla jednodušší, o dva roky mladší. Mám v dezolátním stavu páteř, operovaná noha bolí hlavně pod zadkem, přidává se i dříve operovaná. Doufám v lepší situaci končím dnes pátý týden po operaci. 15.9.2020 mne čeká kontrola u ortopéda, co mne operoval, samozřejmě RTG snímek. Ráno se mi ozvala na stížnost příjemná paní ze zdrav. pojišťovny, popovídaly, ale předešlou situaci to nevyřešilo. Injekcí Fraxiparine, které si píchám zbývá ještě 8. To vše jsem musela "oběhnout s berličkami", včetně nákupu. Kdopak je zde z tepkařů starší 74 let, ozvěte se se svými zkušenostmi s pooperačním průběhem, díky. Milada

Eva1 (Ne, 30. 8. 2020 - 15:08)

15.35 -komentář od Eva 1

Pajja (So, 29. 8. 2020 - 23:08)

Ještě taková zajímavost, asi jsem to už dřív psala. Můj operatér mi vysvětlil, že náhrada plně drží po 14 dnech u cementované a tři týdny to trvá, když kostní dřeň musí dříkem prorůst. Pak je možná chůze bez opory. Ale to odlehčení je kvůli regeneraci a hojení tkání, je to velký zásah, když nohu otevírají až ke kosti. A je potřeba pracovat na posílení svalů, které zajistí chůzí a částečně "drží" náhradu.

Táňa (So, 29. 8. 2020 - 12:08)

holky a já si myslela, že lázně čím dřív, tím líp, že tam vás přece rozchodí a vrátíte se domů už po svých. Že se tam nejezdí užívat, ale dřít, cvičit, rehabilitovat. Chtěla bych ideálně všechny procesy plynule za sebou, abych se domů vrátila v pořádku a nepotřebovala všechny ty pomůcky.
Asi jsem naivní..(?)

Věra (So, 29. 8. 2020 - 17:08)

Táňo, do tří měsíců od operace jsem nesměla došlapovat naplno. Až pak jsem jela do lázní a za 14 dní odložila hole. Uvidíš co ti povolí operatér. Každý to má jinak :-)

Pájja (So, 29. 8. 2020 - 22:08)

Ano, každý to má jinak, to je docela zvláštní, když máme stejnou operaci. Mně po šesti týdnech na první kontrole povolil plné došlápnutí a doma jsem mohla odložit berle. Venku až za 4 týdny. Takže tři měsíce po operaci jsem už chodila bez berlí. Začala jsem chodit plavat, mám bazén 200 m od domu. Vše jsem rozcvičila úplně sama a doktor mě vždy chválil, že mám v kyčlích úžasný rozsah, že to často nevidí.

Eva1 (Čt, 27. 8. 2020 - 12:08)

Pájjo -přehlédla Tvůj komentář-mně řekli při telefonickém dotazu v lázních Bechyně ,že paní primářka chce aby nástup po operaci byl cca po dvou měsících..A musím říct ,že mi to tak vyhovuje,ted už dobře vše zvládám,nemám problém ve sprše.Ještě před nedávnem jsem si nepřenesla kafe,talíř s jídlem..Měla jsem pomalejší návrat,asi proto že mám asistenta a do bazénu bych se bála taky brzo.Ted už ne .Pa Pájjo.

Pájja (Čt, 27. 8. 2020 - 17:08)

Evi, já věděla, že lázně nechci, tak jsem je neřešila. Znám to ze sveho okolí, všichni jeli. Já bych do nich i jela, ale ne do tří měsíců od operace. To je stejně hloupá změna, kdysi bylo do 6 měsíců, což je lepší. Jela bych až bych byla bez berlí, rozchozená a mohla si to tam užít. Ale takový člověk už lázně nepotřebuje :D

Návštěvník (Čt, 27. 8. 2020 - 12:08)

Miládko já mám na ředění krve tabletky Eliquis. ANO,Zdravotnictví a hlavně farmaceutické společnosti jsou velký byznys..Já jsem VZP pojištěnec,ale přes manželovu pojištovnu z ....jiné země...... To stravování máš dobře pořešeno ,krabičky v mrazáku..No ale pochopitelně pak třeba lecos čerstvého,drogerie,existuje např.dovoz potravin z Tesca -neznám podrobnosti,ale údajně zaplatíš 90korun dopravné, nevím .Já myslela že mi manžel bude vozit z jídelen nebo restaurace oběd,zklamání,nechutnalo.Brzo jsem byla schopná uvařit brambory,podusit zeleninku,květák,dnes rajčatová polévka.+maso,.a jím vše s chutí. Včera manželovy narozeniny už udělala řízky pro všechny,brkaši,salát,místo koláčů hromadu palačinek-sedím u linky na barové židli!Pak jsem objednala zákusky ,chlebíčky.Já se musím brzdit,byla jsem zvyklá pořádat hostiny synové bývají naštvaní, že se nešetřím. Dnes jsem zkusila nastoupit do auta- povedlo se(,bála jsem se jak malý dítě) tak nebudu objednávat sanitku na kontrolu.Další můj Úspěch.Pa děvčata .

Eva1 (Čt, 27. 8. 2020 - 12:08)

Zase jsem se nepodepsala ,Eva

Milada (Čt, 27. 8. 2020 - 10:08)

Právě jsem se vrátila z lékárny s injekcemi Fraxiparine, píchám si je do břicha do doby ukončení 6 týdnů od operace, tento týden končím pátý týden. Evi, jak zmiňuješ, před dvěma roky jsem měla prášky z rehabilitačního zařízení, vše bez problémů, až letos jsem dostala domů 3 injekce, na které mne převedli před ukončením pobytu, co nervů stálo vyřizování se zastupující prakt. lékařkou, moje má dovolenou. Poslat závěrečnou zprávu do emailu prakt. lékařky nejde tzv. ochrana osobních údajů to vysloveně zakazuje, poslala jsem ji poštou z rehabilitace, dosud prý nedošla, ale e-recept na injekce jsem dostala. Poslala jsem včera stížnost na svoji zdrav. pojišťovnu, mám i elektronickou zdrav. kartu, nestěžuji si na lékaře, ale na ten ohavný systém, asi po 14 letech přejdu jinam, jsem dosud u 207 /OZP/. Po týdnu po operaci v nemocnici jsem byla převezena na rehabilitaci nemocnice Na Pleši, výborný zdravotnický personál usměvavý, ochotný, fyzioterapeuti cvičí s Tebou až na práh bolesti, účinné. Do lázní nejedu, nebyla jsem ani při první tepce, asi bych se tam nedokázala přepravit veřejnou dopravou, sanitku bych nedostala.
S jídlem je nejmenší problém, připravila jsem si do mrazáku malé krabičky jídel, pomohli i mí známí, 120 km od mého domova. Odvezli si moji kočku a současně přivezli jimi připravené krabičky. V okolí nemohu spoléhat na dovoz, v okolí vietnamské restaurace jídlo nedováží. Dnes mi zubní řekla, že zdravotnictví je v kolapsu, zdravotní pojišťovny jim neustále navyšují platby a přidávají nové požadavky. Proč nemáme jednu zdravotní pojišťovnu? Před úmrtím manžela jsem mu na čtvrt roku musela vyřídit přechod k VZP, protože plicní lékařka ho již nemohla lépe léčit protože byl pojištěncem OZP. Ano zdravotnictví - byznys. Milada.

Eva1 (Čt, 27. 8. 2020 - 08:08)

Milado co máš na ředění krve nyní?Já mám tablety ,vezmu 2x denně, bez problému..Jiiné tablety neberu.Snad nemusíš ve formě injekcí , -nedej Bůh docházet na injekce?Já chodím díky Bohu-opravuji-díky lékařům bez potíží ,5 týdnů po operaci už i chvílemi přejdu bez berlí ,ale počkám na instrukce příští týden od operatéra.Zatěžovat by se krátce po operaci nemělo!!!!!!Takže dlouhé chůze ne. Co vím,já jsem zatím bez větších zkušeností, děvčata zde dají vždy cenné rady.Držím Ti palce .
P.S.A co vím tak po operaci je bud možné ihned na rehabilitační centra,nebo později do lázní.Jedno z toho!Bylo mi řečeno nástup do lázní do 3 měsíců od oper.,ideálně po 2měsících,když je dobře zhojeno.Tak razím září 22...

Reklama

Přidat komentář