Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

K.L. (Po, 10. 8. 2020 - 19:08)

Jsem,mam zprávu z EMG...měla jsem kondukcni do nohou+jednu jehlu do svalu...časově nevím...
Už chápete mé obavy?v rukou problémy nemám,jazyk mi necuka.

H. (Po, 10. 8. 2020 - 19:08)

A jste si jistá, že vám udělali jen jednu jehlu do nohy? Byla jsem na jehlovem 3x a pokaždé min. 4 do nohy, 3 do ruky a 1 pod bradu a druhá strana to samé. Kvůli 1 vpichu to snad ani nemá cenu dělat ne? Nevím... je to divne. Vždy jsem strávila na vyšetření tak 40 minut.

H. (Po, 10. 8. 2020 - 18:08)

Pro K. L. nezlobte se, ale pokud je závěr Norma, tak to znamena, že je vše v normě, fakt se snažíte vyčíst z toho něco, co tam není. Ale už mlčím. Nejsem pan T...

K.L. (Po, 10. 8. 2020 - 19:08)

Nezlobím,jsem rada za reakci.Nesnazim se nic vyčíst...jen jsem se ptala na tu čtyřku...norma je mi jasná.Jen po přečtení diskuze jsem si neoddechla prave tím,ze pan Tomas psal,ze jedna jehla je málo...minimálně 5 jehel.Nicmene ja nevím,jak ho na toto přemluvit...

L. (Po, 10. 8. 2020 - 14:08)

Dobrý den,nevíte někdo kde mi udělají EMG jako samoplátci bez doporučenky od lékaře.
Děkuji za informaci.L.

K.L. (Po, 10. 8. 2020 - 12:08)

Hezký den,Tomáši,EMG bylo píchnuto do nohy,ve které je problém se závěrem:m.ta sin-da 0,va 4,mup NORMA recr.NORMA.Nevím,co znamená va 4?jestli třeba toto není něco zvýšené...
Koncem srpna mám kontrolu na neurologii,i mě paní doktorka říkala,že tady se bude jednat o problém v páteři,nicméně ten by mi svaly asi necukal.A hlavně s progresí do levé nohy.

Děkuji za vaši odpověď,velice.

T. (Po, 10. 8. 2020 - 12:08)

K.L. Tady moc není, co dodavat. Sama píšete, že jehlové EMG bylo čisté, a po té se stav uklidnil. Pro váš klid si můžete jehlové EMG zopakovat za dalšího půl roku, včetně neurologického vyšetření. Kombinace sensorických a motorických příznaků v jedné noze by moha souviset s kořenovým syndromem (ploténka?), ale jestliže jste objektivně v pořádku a nález neodpovídá, pak se těžko takto radí.

K.L. (Ne, 9. 8. 2020 - 15:08)

Dobrý den,chtela jsem i ja požádat pana Tomáše,jestli by neporadil s mými neuro problémy.
11/19 migrující zaskuby svalu po celém tele,při stresu naprosto viditelne,stehovave bolesti kloubu(ruce,nohy),vnitřní nepokoj
12/19 vyšetření na neurologii(MR mozek,EEG)odbery krve na boreliozu(Elisa test),testy na revmatologicke faktory-vsechno negativní,krom vysokého ASLA(hodnota 600,200>),v te době jsem si vygooglila tuto nemoc a strach zůstává vlastně do dneska,v prosinci jsem citila bolest svalu(stehovavou)bolest kloubu(stehovavou)cukani svalu,tuhnuti v obliceji,bolest krční patere,jednou jakoby mi tuhla celá LDK
1/20 MR C patere-začínající vyhrez mezi C6-C7,začala jsem pravidelně užívat Mg,Ca,B6...fascikulace o dost mírnější,stěhovavá bolest klubu a svalu taktéž
3
2/20 období klidu,nevzpomínám si na cukani,bolest...lyzovala jsem,plavala
3/20bolest v oblasti kycli nebo panve při vychýlení do stran,vibrace v nohach(hlavně LDK)bolest pod pravým zebrem při ohnuti,bolest bederní patere na prave strane,pozvolna opět cukani svalu
4/20 ultrazvuk žil a cév DK,chveni,vibrovani,simrani kolem kotniku a paty na obou DK,víc LDK
,fascikulace,EMG s lepicimi elektrodami-čisté.
6/20pocit tepani nebo pulzovani v kolenou,třes svalu(po paddleboardingu,pocitovana slabost,chveni a vibrovani v LDK(kotník,koleno,lytko),pocit tresu svalu někde hluboko v noze
7/20EMG v krajské nemocnici(nalepeny elektrody od prstu po kolena,přední i zadní část nohou,jehlova EMG na LDK FO svalu vedle holene(vnější sval)-čisté,bez známek polyneuropatie.
Stav se po tomto vyšetření uklidnil,klinicky jsem dle své neurolozky v pořádku-zkousela sílu,jazyk,reflexy na rukou,DK,chůzi po patách,chůzi po špičkách.
Nyní citim fascikulace hlavně v levé noze(ale i prave,občas skubne pod lopatkou,břicho,ruka)nejvíc oblast kolem kotniku(vnitřní i vnější svaly),lytko a chodidlo(klenba),již asi tři dny mě zase začaly bolet střídavě bolet klouby s svaly(jedna se jakoby o bodnutí,které zaboli a zmizi),v levé noze citim nepokoj,vnitřní simrani,občas se nějaký sval rychle zachveje,zapulzuje),občas mi jakoby trne kousek místa na kůži či svalu,projede lytkem husi kůže...atd.
Bojím se toho,ze je to vše více mene v LDK.
Vlastně myslím na tu nohu,tuto nemoc nonsto,projela jsem celou diskuzi,něco mě uklidnilo,něco mě vystresovalo,ještě víc.
Jde hlavně o to,ze jsem ve svých 34 letech tehotna(v 16tt)místo abych odpovivala a relaxovala zkouším sílu nohou a rukou,poskaluji na patě,špičce,zkouším flexi,roztáhnout prsty na noze,sedím a pozoruji cukani chodidla pod světlem...aj.denne s tím usinam a probouzim se.Jsem zoufalá sama ze sebe.
Omlouvam se za dlouhý vysec...
Dekuji za vaši reakci.
Jsem schopna dojet na vyšetření i do Prahy(i když bych cestovala napříč republikou)Dekuji

Hanka (Pá, 7. 8. 2020 - 12:08)

No tak to máme stejná vyšetření. Našli vám něco? Asi nenašli předpokládám... A to je přece pozitivní, nikoli deptajici. Změňte přístup, opravdu. Hrozně si tím škodite, ani nevíte jak. Deptajici musí být přeci, pokud vám diagnózu opravdu potvrdí... Ne když vám ji vyloučí. Mějte se hezky a užívejte léta. :-)

Hanka (Pá, 7. 8. 2020 - 10:08)

Nebylo mi diagnostikovano vůbec nic. I vitamíny byly všechny v normě proto jsem i ten hořčík přestala brát. Já mám za sebou tolik vystreni, že už by mi bylo i trapné někam lézt. Magnetickou rezonanci mi dělali 2x, mozek i celou páteř. Lumbalku, elektrody na hlavu, ani nevím, jak se všechno jmenovalo. Prostě bylo na čase to utnout a jít dál. Řekla jsem si, že kdyby mi něco vážného bylo, tak by na to jistě přišli. A čas to jen potvrzuje. Lepší se to, ba dokonce i chvílemi mizí úplně, to je pro mě dostatečný důkaz, že minimálně to Als nemám.

Linda (Pá, 7. 8. 2020 - 12:08)

Hani,já mám po rezonanci mozku,krční páteře(ptž mezi mou první samo dg jsem měla RS),mám EEG hlavy(2x),ultrazvuk tepen,ultrazvuk žil na nohou,EMG(2x),mám revmatologickou prohlídku vč.odběru krve na revma faktory,boreliozu,EKG pro zvýšený tlak,dále teď nově štítnou žlázu,jaterní a ledvinové testy z krve...je to celé tak deptající...Hani,držte se:)ať je líp a líp

Linda (Pá, 7. 8. 2020 - 09:08)

To je pravda...tak jak je toto onemocnění vzácné,tak je vzácná i ta progrese po jednom roce...ach jo...najít tu míru klidu...a tetetanie vám Hani nebyla dg?

Hanka (Pá, 7. 8. 2020 - 04:08)

Ne, protože údajně existuji případy, kdy tyto příznaky předcházely Als i o několik let. 1 rok nemusí nic znamenat. Nevěnujme svoje nejlepší roky čekáním na něco, co nikdy nepřijde...

Hanka (Čt, 6. 8. 2020 - 22:08)

2-3 roky hodně. Poslední 2 roky neřeším, takže je mi dobře. Mám to přes 5 let.

Linda (Čt, 6. 8. 2020 - 23:08)

A taky jste,Hani,odpocitavala měsíce do roku?tzn.doby,kdy by toto onemocnění mělo už progresi?fandim vám!!!drzte se

Hanka (Čt, 6. 8. 2020 - 21:08)

Ano toto všechno znám taky. Vibrace, bolesti nohou, pichani různé po těle, zaskuby všude i v hlavě, ve spancich. Uzkostne stavy, bušení srdce.. Palec u nohy skubal třeba měsíc v kuse, bylo to k zblazneni. Pichali jehlove EMG přímo do toho skubajiciho palce a nic. Pak to přešlo. Třeba prostě okolo té 30 se začnou projevovat první známky stárnutí, holt někdo je fakt nervové labilnejsi, nervy jsou víc opotřebovane, nevím. Nikdo neví. Nikdo vám to neřekne, proto to nemá cenu řešit. Nechat se vyšetřit a pak to hodit za hlavu. To je jediné řešení. Nikdo vám s tím nepomůže, jen vy sama.

Linda (Čt, 6. 8. 2020 - 21:08)

Mam husi kůži,jen to čtu...u me to tolik nemigruje...všude píšou,ze měli zaskuby snad všude a se silou popcornu a to ja nemám...občas to citim v chodidle,občas lytko...minimálně ruce,lopatky...v zimě to lítali úplně všude a tak jak,Hani píšete...skubal mi cely malicek na ruce:(jak dlouho vám ty problémy trvaly?mesice?rok?u mě je to čerstvých devět měsíců...devět měsíců,jako na houpačce...

Linda (Čt, 6. 8. 2020 - 21:08)

Je mi to lito,Hani...toho celého kolem...držte se!!!preji vám at je zase brzy nějaká dusicka u vás:)
Ja mam 34,za par měsíců 35 let...a když takhle čtu tyto české i zahraniční diskuze,ten věk se často opakuje...:(nechapu proc...i ja mam občas pocit slabosti,tresu uvnitř ve svalech,mam vlastně vibrace,pichani a husi kůži na částech nohou.Neco přijde,něco odejde ale ta leva noha je proste nejvíc...!:(úplně vás chapu...tohle musela být poradna nálož stresu..:(ale preklepli vás podrobne a teď mate jistotu!

Hanka (Čt, 6. 8. 2020 - 20:08)

A víte co? Před pár mesici jsem přišla o miminko na začátku 4. měsíce. Bylo to vcelku nečekane. Zvláštní je, že vůbec v tomto období nevím o žádných skubech. Mysl byla totiž zaměstnaná něčím jiným. To je prostě jasný důkaz, jakou psychika hraje v tomto obrovskou roli.

Hanka (Čt, 6. 8. 2020 - 19:08)

Jo a neurologii jsem si zakázala. Půjdu tam až s houserem. Dělám si z toho fakt už legraci.

Reklama

Přidat komentář