Reklama

JHVH (Jahve,Jehova) - jediný živý Bůh

Rakato (Pá, 10. 1. 2020 - 17:01)

Zase jeden blekota, co se neobtěžuje s nickem, ani s odkazem, na co vlastně reaguje.

Návštěvník (Pá, 10. 1. 2020 - 14:01)

Óóó, ten byl ale moudrý, óóó. Cituji jeho posvátná slova: "Kamkoliv půjdete, kdokoliv vás povede, půjdete k tomu spravedlivému. j." Óóó, to je tak moudré, óóóóóó.

Jan (Pá, 10. 1. 2020 - 11:01)

Na jedne straně hrozné věci tady, na druhé straně plati,co tě nezabije to tě posilí.
Možná si tady někdo vzpomene, jak se ve svých promluvách ke křesťanům vyjadřoval. Byl plný pochopení, jak trpělivě předkládal svou vizi kterou přijal. Nebyl jenom kritický, on nabízel řešení. To se tady neděje. Vysvětloval proč Biblického Hospodina a Ježíšova Otce nemožno považovat za jednoho Boha, atd. Na závěr jedné takové promluvy křesťany uklidnil slovy. Kamkoliv půjdete, kdokoliv vás povede, půjdete k tomu spravedlivému. j

Jirka (Pá, 10. 1. 2020 - 18:01)

Jak jinak, zase budu protivnej a nesympatickej člověk, který leze každému na nervy. Ale nemohu jinak, na tu lež prostě reagovat musím, konkrétně na tohle "Kamkoliv půjdete, kdokoliv vás povede, půjdete k tomu spravedlivému." To je lež jako VĚŽ! Kdokoliv vás povede? To je co, popření Krista a další falešná evangelizace univerzálního náboženství? Ať mi tu někteří nezapomenou zdvořile vykat a opět vytknout nedostatek křesťanské lásky k bližnímu svému.

Návštěvník (Pá, 10. 1. 2020 - 18:01)

Papež Franta v jednom ze svých nedávných projevů prohlásil, že muslimové se modlí k „témuž Bohu“, jehož vyznává i on sám. Souhlasíš?
https://www.freeglobe.cz/Articles/3446-pripravuje-papez-frantisek-zaklady-pro-jedno-svetove-nabozenstvi-.aspx

Jirka (Pá, 10. 1. 2020 - 19:01)

Po mé zkušenosti zřejmě i husité. Minimálně by tomu asi věřili z důvodu neznalosti koránu.

Rakato (Pá, 10. 1. 2020 - 15:01)

Takže trojice není nic pro tebe? Hustý.

Nona (Pá, 10. 1. 2020 - 11:01)

Ano, vzpomínám

Jan (Pá, 10. 1. 2020 - 12:01)

Nona a Jan, možná poslední kdo vzpomínají na dobu která spěje do zapomění. Můj pozdran Nono napsal by. j

9.1. (Čt, 9. 1. 2020 - 21:01)

To ty dlouhé texty fakt musím číst?

mima (Čt, 9. 1. 2020 - 22:01)

:-) asi to není povinné :-) ale já jsem to přečetla celé. Po pravdě, musela jsem dočíst až do konce. Už jen k vůli mě, je dobré, že pisatel to tady napsal.

Rakato (Čt, 9. 1. 2020 - 21:01)

Také tady trpím tou zkopírovanou moudrostí. Někteří lidé neumí diskutovat.

Návštěvník (Čt, 9. 1. 2020 - 20:01)

"Po zániku chrámové bohoslužby byla původní výslovnost čtyř souhlásek JHVH zapomenuta, neboť i při četbě posvátných textů se místo Božího jména vyslovovaly opisné tvary. Při vokalizaci hebrejského textu Starého zákona masorety se u slova JHVH nepoužily originální vokály, nýbrž vokály z opisného pojmenování Boha Adonaj, v některých případech Elohim."

https://cs.wikipedia.org/wiki/JHVH

Návštěvník (Čt, 9. 1. 2020 - 20:01)

"Z obavy magické manipulace s Božím jménem a jeho znesvěcení se v židovské náboženské praxi Bůh raději označoval opisnými tituly „Pán“ (אדני, Adonaj), „Bůh Všemohoucí“ (אל שדי, El šadaj), v 1. a 2. století také jako „Velebený“ (הברוך הוא, ha-baruch hu) nebo „Nebesa“ (שמים, Šamajim), až se nakonec od 3. století prosadil opisný tvar „Svatý, budiž požehnán“ (הקדוש ברוך הוא, ha-kadoš baruch hu). Podle Mišny se Boží jméno vyslovovalo pouze jednou v roce na svátek Jom kipur v chrámové velesvatyni ústy velekněze.[5] Po zániku chrámové bohoslužby byla původní výslovnost čtyř souhlásek JHVH zapomenuta, neboť i při četbě posvátných textů se místo Božího jména vyslovovaly opisné tvary. Při vokalizaci hebrejského textu Starého zákona masorety se u slova JHVH nepoužily originální vokály, nýbrž vokály z opisného pojmenování Boha Adonaj, v některých případech Elohim. Nesprávným čtením pak vznikl tvar Jehova či Jahve."

https://cs.wikipedia.org/wiki/JHVH

Návštěvník (Čt, 9. 1. 2020 - 17:01)

ON, ten Věčný, neexistuje v množném čísle osob, nýbrž projevuje se v množném čísle Svých zjevení (teofanie) jako Stvořitel, Zachovavatel, Spasitel, Král, Soudce atd. To nejsou jména, ale osobní vlastnosti vztahující se k Bohu. Bůh se nejmenuje „Stvořitel“, ON je Stvořitel. Nejmenuje se „Král“, ON je Král. ON se nejmenuje „Soudce“, ON je Soudce. ON se nejmenuje,, „Zachránce“, ON je Zachránce, atd. – a přesto je stále Tentýž. Jen několik příkladů: V 1.Moj.14:19 On vystupuje jako »El Elyon« – jako ten Nejvyšší Bůh: „... Požehnaný Abram od Boha – El Elyon – silného nejvyššího,Stvořitel nebe a země.”V 1.Moj.17:1 se Abrahamovi zjevuje jako »El Shaddai« – jako všemohoucí Bůh: „Já jsem Bůh silný všemohoucí – El Shaddai; choď ustavičn přede Mnou a budiž dokonalým.“ V 1.Moj.21:33 je psáno »El Olam« – věčný Bůh: „... Abraham vzýval tam jméno PÁNA, Boha silného, věčného – El Olam.“ V Iz.9:5-6 je zaslíbení o narození Syna: „... a nazváno bude jméno jeho: Předivný, Rádce, Bůh silný – El Gibbor, Rek udatný, Otec věčnosti, Kníže pokoje.”

Všechna hebrejská slova, která začínají na El – nebo končí –el, vydávají svědectví o Bohu. Právě tak všechna slova začínající Jah– nebo končí –jah, mají vztah k JAHWEH, tomu PÁNU. To je absolutně důležité a nepřipouští žádný výklad. Například »Immanu–el« znamená „Bůh s námi“; »Izra–el«= „bojovník Boží“; »Beth–el« = „dům Boží“; »Dani–el« = „Bůh je Soudce“;>> Eli-jah« = „JAHWEH je Bůh“; »Jesa–jah« = „JAHWEH je spása“; »Hallelu–jah« = „chvalte JAHWEH“ atd. Svaté jméno smlouvy »JAHWEH«, které je v původním hebrejském rukopisu, má zvláštní význam. Jak již bylo zmíněno, byl »Elohim« „Theos“a »JAHWEH« přeložen jako „Kyrios“. To původnímu významu zcela neodpovídá. Kyrios je panovník – to může být král nebo nějaký vládce –, nicméně už nevyjadřuje to zjevení Božího jména, jak to najdeme potvrzené v 2.Moj.6:2-3: „Mluvil ještě Elohim – Bůh k Mojžíšovi a řekl jemu: »Já jsem JAHWEH – ten PÁN. Ukázal jsem se zajisté Abrahamovi, Izákovi a Jákobovi jako El Shaddai, – jako Bůh silný všemohoucí; ale v jménu Svém, „Elohim JAHWEH“ nejsem poznán od nich.“ To jméno označené jako tetragram »JHWH« je ve Starém Zákoně zjevené, svaté jméno smlouvy „Boha toho PÁNA“. Uzavření smlouvy s Izraelem se blížilo a proto se Bůh ten PÁN Svému prorokovi Mojžíšovi a Svému lidusmlouvy Izrael zjevil Svým jménem Smlouvy »JHWH« – JAHWEH. Ve vydání Zákona (2.Moj.20:) řekl ten Všemohoucí: „Nevezmeš jména JAHWEH, svého Boha nadarmo; neboť nenechá bez pomsty JAHWEH/ten PÁN toho, kdo by jméno Jeho zneužíval.“ Toto jméno bylo Bohu tak svaté, že ho chtěl Svým lidem vidět posvěcené. Jméno Boha toho PÁNA nesmělo být například vysloveno, když byl vynášen nějaký zesnulý z domu ven (Am.6:10): „Tiše! Neboť jméno PÁNA/JAHWEH nesmí být vysloveno“ – neboť Bůh není Bohem mrtvých, ale živých (Mat.22:32). Také tomuto biblickému místu z proroka Amose bylo špatně porozuměno a dán mu jiný smysl, takže jméno smlouvy Boha toho PÁNA »JAHWEH« až dodnes ortodoxní Židé vůbec nevyslovují, nýbrž bylo nahrazeno »Adonai«. Hebrejskéslovo „Adon“ znamená „Král“, „Panovník“, a také „Vládce“. Sára nazývala Abrahama „Adon“ (1.Moj.18:12; 1.Petr.3:6). Ale Elohim–JAHWEH/Bůh ten PÁN není jen Král, On je ten „Věčný“, „ten JÁ JSEM“, „ten sám v sobě Existující“ (2.Moj.3:14; 2.Moj.34:5-6 aj.). »JAHWEH« je výhradně zjevené jméno smlouvy a spásy Boží ve Starém zákoně.

V sedmi následujících označeních je obsažen celý spásný plán Boha: »JAHWEH–JIREH« znamená „PÁN si vyhlédne oběť“ (1.Moj.22:1-14), »JAHWEH–RAPHA« = „PÁN uzdravuje“ (2.Moj.15:26), »JAHWEH–NISSI«= „ PÁN je má korouhev“ (2.Moj.17:15), »JAHWEH–SHALOM« = „ PÁN je můj pokoj“ (Soud.6:24), »JAHWEH–TSIDKENU« = „ PÁN naše spravedlnost“(Jer.23:6), »JAHWEH–SHAMMAH« = „ PÁN je přítomný“ (Ez.48:35), »JAHWEH–SABAOTH« = „ PÁN zástupů“ (1.Sam.1:3)

Elohim/Bůh, ten Neviditelný, který je podle Své bytosti Duch(Jan.4:24), jehož nikdo neviděl (Jan.1:18; 1.Jan.4:12), byl ve věčnosti skryt ve Své plnosti Ducha, světla a života (1.Tim.1:17). Na počátku času se zjevil jako JAHWEH – PÁN ve viditelné postavě. ON vyslovil Svým všemohoucím slovem všechno v přirozeném a nadpřirozeném stvoření do bytí a putoval v ráji. První »vyznání víry«, které ve Svatém Písmu je pro nás zanecháno jako„Sch’mah Izrael“, pochází osobně z úst Boha, toho PÁNA. PÁN přikázal: „Slyš, Izraeli, PÁN Bůh náš, PÁN jeden jest!“ (5.Moj.6:4-9). V Mar.12:29 to najdeme potvrzeno z úst našeho PÁNA a Spasitele: „Slyš, Izraeli, Ten PÁN,Bůh náš, ten PÁN jeden jest!“

To krédo v originále zní: JAHWEH Elohim JAHWEH Echat – JAHWEH/PÁN je náš Bůh, JAHWEH/ ten PÁN je JEDEN!

Rakato (Čt, 9. 1. 2020 - 18:01)

Na někoho, kdo je z církve, která vypustila z celé bible (!!) jméno boha, jsi velmi velkohubý. Jako každý, kdo ví, že obhajuje neobhajitelné. Elóhím je množným číslem pojmu el (bůh) a musí být tedy překládáno vždy jako bohové. A tvůj bůh JHVH má jméno, aby ho odlišili od ostatních bohů. Ještě něčemu nerozumíš?

Návštěvník (Čt, 9. 1. 2020 - 19:01)

I když nese elóhím koncovku určující v hebrejštině množné číslo, evidentně vystupuje ve smyslu čísla jednotného. To dokládá právě spojení elóhím se slovesy či přídavnými jmény v jednotném čísle. Tedy "... elóhím stvořil..." nikoliv "... elóhím stvořili...". Je tedy zřejmý nesmysl překládat verš ve smyslu "Na počátku stvořil bohové nebe ... ".

Návštěvník (Čt, 9. 1. 2020 - 19:01)

Já nejsem z žádné církve ty bože hor. :-D

Rakato (Čt, 9. 1. 2020 - 21:01)

Znám ty eklektické čubky, které věří každý den něčemu jinému. Takhle se do nebe nedostaneš. A pokud jsi zlomyslný ateista, pak podle mě nemáš nárok ani na rozptylovou loučku.

Rakato (Čt, 9. 1. 2020 - 00:01)

Bohů je mnoho, a je to v bibli jasně napsáno. Jehova je jen druhořadý kanánský bůh, syn nejvyššího boha Ela. V hebrejské verzi Tóry Abrahám uctívá boha El Šaddaí (Bůh hor), což je jedno z jmen pro Kanánského boha El Elyona. ----------------------------------------------------------------------------------------
Tak bychom si tady neměli hrát na monoteismus, že?

Reklama

Přidat komentář