Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

Radovan (Pá, 26. 10. 2018 - 17:10)

Lea ja to mám podobne ako vy tiež každú chvíľu mi sklbe nejaký sval niekedy aj viac súčasne. Už to mám nejak 8 mesiacov. Jazyk mi sklbe teda také dlhšie sklbanie že pár sekúnd možno 2,3 krát tyzdenne neviem nedá sa to poriadne spocitat. Ale určite mi sklbne pár krát denne len to necítim.A ani to nechcem vidieť. Inak mohlo by sa spraviť fórum iba o sklbani svalov aby sa tuna neriešili takéto veci. Lebo ľudia ktorí majú diagnostikovanu ALS sem chodia po rady a nič iné len sklbanie tu nevidia.Mohol by také niečo niekto vytvoriť? Ja neviem ako sa to robí.

Pro Lea (Pá, 26. 10. 2018 - 16:10)

Jak casto je mate na jazyku?

Lea (Pá, 26. 10. 2018 - 12:10)

Ano Leo, mohou. Takových...Díky Hanko. Cítím k tomu ještě velkou svalovou unavu. Stres mám takový mírný, práce, dvě menší děti. A teď mám tedy spíš strach o co se jedna...není chvilky kdy by mi v těle necukal nějaký sval

Hanka (Pá, 26. 10. 2018 - 11:10)

Ano Leo, mohou. Takových lidí jsou mraky.Stačí sem chvíli chodit. Nebo raději nechodit.Zkus magnesium a zamyslet se, jestli jsi náhodou v době, kdy to začalo nebyla ve stresu.

Lea (Pá, 26. 10. 2018 - 10:10)

Dobrý den, také me trápí fascikulace po celém těle, ruce, nohy, jazyk a malé svaly na dlaních (obou). Co me zneklidnuje je to, ze je mám často, vlastě skoro porad na nějakém místě v těle.Trvá to 2 měsíce.Mohou byt velmi časté fascikulace benigní? (Stovky denně)

T. (Čt, 25. 10. 2018 - 14:10)

Proč by to nemělo být možné? Vidíte ty, které jsou na povrchu.

Adam (Čt, 25. 10. 2018 - 14:10)

To už se opravdu moc...Je tedy možné, ze jsou některé fascikulace cítit, ale nejsou vidět? Děkuji za odpověď

T. (Čt, 25. 10. 2018 - 14:10)

To už se opravdu moc opakujeme...naposledy: fibrilace cítit nelze, ani vidět okem. Dokonce ani v jazyku ne, ačkoli se dříve předpokládalo, že to je možné.

Adam (Čt, 25. 10. 2018 - 14:10)

Pane T.mohou byt svalové fibrilace vidět, nebo mohl by je člověk cítit?

H. (Čt, 25. 10. 2018 - 12:10)

jo a po tom EMG mi ten sval škubat přestal, jako kdyby ten proud mi to nějak vyresetoval nebo co...pak jsem se tomu smála, že pujdu na EMG, až zas budu někde škubat měsíc, že to po něm přejde..:-) :-)

H. (Čt, 25. 10. 2018 - 12:10)

Ono i kdyby bylo EMG udelano spatne, tak za ty tři roky bys měl Petře sakra problémy...fakt to neřeš...Kuriozní je, že jsem byla na EMG v době, kdy mi soustavně škubal jeden sval na noze asi 3 týdny, tentýž sval byl nabodnut EMG jehlou opakovaně a fascikulace se ve výsledcích neobjevila. Ve zpravě je fascikulace 0. To je taky vtipný, fascikulace byla vidět i doktorem a stejně jsem měla čisté EMG. Takže asi tak.

Petr (Čt, 25. 10. 2018 - 11:10)

Tezko rict, jak se tu i pise, skubani v jednom miste dlouhodobe je problem.... Znamy lekar ma pacitenta ktery ma na rameni v miste fascikulaci jiz 7 let.

j. (Čt, 25. 10. 2018 - 10:10)

Ono je tezke se tu ptat a...Petře kdyby to byla als tak uź davno nemluvite a nepolykáte za čtyři roky.Nebo si myslite,ze budete patřit k těm par procentům kdy před als tyto projevy predcházeji?kdyz to takhle půjde dál budete v bludnem kruhu a stres a uzkost tyto projevy znásobi a za deset let budete tam kde jste jen s tim,že život neproužijete,ale budete jen přežívat ze strachu z als a bude z vás troska.Těch par lidi co mělo fascikulace leta a onemocnělo als měli i jiné neurologické priznaky,hlavně křeče.Jazyk vědomě ovládate takze si fascikulace vyvolate nejen poklepem nebo pohybem,ale v ,uvozovkach,,i pohledem'':-) Duleźité je,aby emg bylo děláno odbornikem v nitrosvalove amb neź opakovaně na nejakych poliklinikach,kde s als nemaji zkušenosti.Kdyź bude v pořádku bejt Vámi se vubec nenervuju.

Petr (Čt, 25. 10. 2018 - 10:10)

Ono je tezke se tu ptat a radit si v uvozovkach na virtualni poradne kde se ani nikdo nepredstavi atd.... ja jsem jiz psal i na alza a stejne bez odpovedi. Video s jazykem jsem sem daval uz 3x. Nekdy me v nem skube uprostred, nekdy to zase citim vic vlevo. Da se rict ze denne cca 10-20x. Dokonce si dokazu vyvolat i pohybem nebo poklepem. Toto mam jiz od roku 2015 a byl jsem na emg jiz 3x a vzdy jinde. Naposledy mi bylo delano emg primo i z jazyka. Ac tu pisete ze se to dela z pod brady. Myslim si ze primo z jazyka je to presnejsi. Nebo se pletu? Mam se obavat zakerne als?

T. (Čt, 25. 10. 2018 - 08:10)

H: u ALS jsou záškuby typicky difuzní, ale benigní mohou být také (viz lýtkové svaly). Záškub celého jazyka jsem ještě neviděl...Na YouTube je řada fascikulací jazyka u ALS, kde je lépe vidět, že jde o naprosto stejné "cukání", jen nepravidelné na různých místech.Rozhodně je pravděpodobnější, že fascikulace v jednom snopci je benigní, než kdyby bylo postižení difuzní.

H. (Čt, 25. 10. 2018 - 08:10)

V tom případě mám obojí. Zaskuby i fascikulace. Takže pokud se nejedná o difúzní fascikulace, můžeme být v klidu? Nikdy mi neskubalo současne na více místech v jednom svalu.

T. (Čt, 25. 10. 2018 - 08:10)

H.: fascikulace je záškub jednoho snopečku. V jazyce to vypadá jako jako cukáni plochy o pár milimetrech. Jediný rozdíl je v těch videích je ten, že u ALS jsou fascikulace difůzní, tedy probíhají současně na mnoha místech. Jednotlivé fascikulace jsou ale stejné.Záškub svalu zmamená kontrakci celku.

H. (St, 24. 10. 2018 - 23:10)

Já nevím pane T., před nějakou dobou sem kdosi dával video, jak mu skube v jazyku. Z YouTube videí vím, jak vypadá fascikulace jazyka u Als, jak se jazyk vlní. Tady u tohoto videa bylo skubani v jednom místě, takže dle mého názoru normální zaskub nikoliv fascikulace a Vy jste napsal, ano toto je fascikulace. Zaujalo mě to, protože stejně skube v jazyku mě. Jeden bod. Takze v tom aby se fakt čert vyznal.

Ramon (St, 24. 10. 2018 - 21:10)

Ramon, psychiatři si pletou...Pan Tomáš brat je psychiater ma dosť pacientov ktorý majú fascikulcie čiže zásklby jednotlivých snopcov svalov .nie zasklby celého svalu , taky som po pravde ani nevidel. sú Aj takí ktorí majú stovky za hodinu a neriešia to.. ci sú na psych. Al neurolog. Podklade nevie nik.. a mnohí u neurológa nikdy neboli alebo ani nechcú ist , povedia to je z Nervov tak Načo...takýchto ľudí sú kvanta a na nejaké fórum. Prispeje zlomok z nich lebo to proste neriešia .. ale ako píšete veľa úzkostných ľudí si to viac všíma aj ich viac pozorujú .. začarovaný kruh...

T. (St, 24. 10. 2018 - 17:10)

Ramon, psychiatři si pletou fascikulace a normální záškuby, které jsou u úzkostných stavů běžné. Vím to velmi dobře, na to nelze spoléhat. Ale skutečné fascikulace, tedy záškuby jednotlivých snopců, nelze vysvětlit úzkostnými stavy, přestože bylo mnoho pokusů na toto téma. Víme ale, že tito lidé si fascikulací více všímají a mohou je tedy pociťovat více, stejně jako že jejich frekvence může být vyšší díky zvýšené excitabilitě.Může tam být spojitost, ale zatím se nepodařilo ji prokázat.

Reklama

Přidat komentář