Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

T. (Út, 16. 10. 2018 - 12:10)

Chápu vaše obavy, ale není důvod takovým případům věnovat pozornost, protože včasný záchyt nic neřeší. Mnoho pacientů fascikulace ani nepokládá za důležité. Nejdelší případ o kterém vím bylo asi 8 let. Ve Walton studii šlo u všech 4 pacientů o max 4 roky.Bohužel ČR je příliš malá na to, aby i specializovaný lékař měl klinickou zkušenost. U lidí pod 30 je vysoce nepravděpodobné, že by šlo o ALS. U lidí pod 40 je šance také velmi malá.Čisté EMG a hlavně čisté klinické vyšetření je základ. Nestresujte se, pokud je to váš případ.

Petr (Út, 16. 10. 2018 - 12:10)

U me zacali fascikulace po dlouhodobem stresu.... nejdriv jsem si koukal na nohy a stres se prohluboval... po te jsem si nasel na internetu nemoc ALS a zacal zacarovany kruh... najednou zacali fascikulace vsude po tele a hlavne jazyk..... Nyni kdyz ctu v tomto foru tak si clovek rika naco chodil na emg kdyz se ro zde tolik resi ze lze udelat chybne...to same kdy clovek dostane ALS i po 4? Dokonce 20 letech? Podle me hodnw udelaji nervy a vsugerovani.... navic tezko rict kdo jsem ty clanky vubec pise.... kazdopadne bych nekdy rad nasel treba i odbornika a promluvil s nim

Pro T (Út, 16. 10. 2018 - 12:10)

Co Emg? a Dalsi poznatky? divim se, ze temto lidem se nevenuje zvlastni pozornost.... Pane T. v cr je znam nejaky takovy pripad? Po 20 letech je to divne

T. (Út, 16. 10. 2018 - 12:10)

PR: Je to velmi vzácné, takových případů není moc. Pan 1ac0 zmiňoval, že měl občasné fasckulace cca od roku 1998. Nemusí tam být souvislost. Sám vím jen o několika případech ze stovek lidí.

pro PR (Út, 16. 10. 2018 - 11:10)

Nikdy jsem necetl krom rodne diagn. ze by mel nekdo po x letech fascikulaci rozvoj als

Denisa (Út, 16. 10. 2018 - 10:10)

Při této nemoci jsou fascikulace stále? Trápí mě spis ráno když jsem v klidu. Jedna se ale o vyloženě tiky.

Denisa (Út, 16. 10. 2018 - 10:10)

Napadlo mě, zda bolest ruky nemůže souviset s odběry.bxla jsem minulou středu a brali 5 ampuli. Mám tam modrinu. Šle bolí mě celá ruka když ji delší dobu používám.

PR (Út, 16. 10. 2018 - 10:10)

Já mám fascikulace 11 let, i jazyk. A momentálně mám něco, co se mi ještě nestalo - už přes dva týdny my škube na palci pokaždý, když ho silně zatnu. Videko, koho zajímá:https://youtu.be/Dsn3vhyaM10Jinak kdo ví, co se z toho vyklube, ale pořád doufám, že nic. Nicméně pan 1ac0, který tu psal, že měl fascikulace 20 let před diagnozou a zná další takové, mě opravdu na klidu nepřidal.

Petr (Út, 16. 10. 2018 - 08:10)

Andreo, mam fascikulace jiz 4 rokem. Vcetne jazyka.... nekdy me skubal sval i 14 dni nepretrzite. Emg delano 3x a vzdy jinde. Naposledy dokonce i jehla do jazyka.... ac se to pry dela pres bradu.( myslim si ze pokud jsem mel jehlu primo v jazyku, je to mereni presnejsi). Mel jsem i rozbory krve, mag. Rez. Vse ok. Citim se taky porad unaveny.... krece mam jen v chodidlech.....

Andrea (Út, 16. 10. 2018 - 07:10)

Andrej, díky moc.. mám...Ruku mám taky slabou a bolí me v ni snad všechny svaly

Pro andreu (Po, 15. 10. 2018 - 22:10)

Andrej, díky moc.. mám hrozne slabou ruku a bolí mě jakoby kost, to samé na noze... budu ti držet palce, urcite budeš v pořádku

Hanka (Po, 15. 10. 2018 - 21:10)

Andreo EMG by z největší pravděpodobností našlo nějakou patologii... Nebála bych se. Takových je nás tu víc, co skubem i na jazyku několik let a nic to není...

Andrea (Po, 15. 10. 2018 - 20:10)

Dobrý den, rada bych se...Denisko, moc toho o tomto tématu nevím...ale myslim, ze křeče v prstech u nohou nejsou nic znepokojujícího. Fascikulace má hodně lidí z jiných důvodu než ALS. A ve vašem věku to není pravdepodobne.

Andrea (Po, 15. 10. 2018 - 18:10)

Jindrich: jde o to, že...Rada bych se zeptala, pokud tedy mám fascikulace jazyka i v různých svalech těla...a zároveň i malé, krátke křeče ve stehnech, lytkach, pažích, předloktí. Zítra jdu na EMG....byla by tam již patrna změna?

Denisa (Po, 15. 10. 2018 - 16:10)

A občas mám i krece v prstech u nohou.

Denisa (Po, 15. 10. 2018 - 16:10)

Dělali mi i vyšetření na hořčík, vápník atd a vše v normě...

Denisa na (Po, 15. 10. 2018 - 16:10)

Dobrý den, rada bych se zeptala, již asi dva týdny mě trápí jak skubani končetin, ale hlavně takové tiky na rukou, nohách, obličeji. Dnes to bylo vidět i přes džíny. Dost mě bolí i lytko, jako by bylo namozene. Byla jsem na krvi, vše v pořádku, jen nízký cukr.. na neurologii jdu až příští středu a jsem úplně v haji, z této nemoce mám vleky strach... asi se do te doby zblázním. Pozoruju i slabost v rukách. Je mi 25.. mám tedy problémy s krční páteří.. nevím, jestli to není od toho nebo také nervy a psychikou. Ale pořad ten strach mám v hlavě.

Jindřích (Po, 15. 10. 2018 - 14:10)

To bude asi pravda. Já se třeba považuju za někoho, kdo křeče nemá ve smyslu, že by jimi trpěl. Ale tak jednou do měsíce se mi stane, že je třeba ráno dostanu do látka nebo hamstringu. Pak je můžu vyvolat, pokud hodně specifickým způsobem zatnu lýtko. Nebo když před sebe natáhnu ruku (dlaní dolů) a prudce, silně a na dlouhou dobu ohnu zápěstí směrem dolů, mám zespod ruky něco jako křeč. Nikdy se to ale v rukou, břichu a podobně nestane samovolně, to jen opravdu vzácně v nohách. Mám to tak ale už zhruba od doby, co je mi 13, teď je mi 25 (ale nikdy jsem například neměl křeč v břiše, horní části ruky a podobně). Proto jsem se ptal na intenzitu, protože není jasné, co lze považovat za to, když člověk má křeče.

T. (Po, 15. 10. 2018 - 14:10)

Jindrich: jde o to, že křeče v jiných než lýtkových svalech jsou podezřelé, pokud nejde o situaci po cvičení. Tzn. křeče v rukou či břiše u člověka, který necviči, jsou velmi podezřelé.

Jindřích (Po, 15. 10. 2018 - 13:10)

Pro T.: Zdravím, často se tady mluví o tom, že pacienti, u kterých se ALS rozvinula po letech fascikulací, měli současně křeče. O jaké intenzitě křečí je řeč? Znám spoustu lidí, kteří mají křeče v nohách párkrát do měsíce, například při nějakém nezvyklém pohybu a podobně. Řekl bych, že občas je má opravdu každý

Reklama

Přidat komentář