Reklama

Totální endoprotéza kyčle

pop (So, 8. 9. 2007 - 18:09)

Dano,díky. Já zapomněl,že jsi po operaci krátce-tu otázku jak se člověk musí omezovat,jsem myslel až je vše zhojené v pořádku. To běhání mě mrzí,taky se asi budu bát pádů,jelikož většinou za rok spadnu na bajku 1-3x :(...no snad to půjde. Jinak po operacích (ostesyntéza DHS i extrakce) jsem se obouval dlouhou lžící a chodil jsem k doktorovi v polobotkách - v tom mám praxi, i natrénovaný paže na berle :)).No mít takovou artrozu na obou kyčlích to je neštěstí,ještě že mám 1 úplně zdravou...hodně zdaru všem!

Helena (Pá, 7. 9. 2007 - 18:09)

Dano,
já jsem po TEP kyčle 6 měsíců. Artróza III.-IV.stupně. Nemůžu si to vynachválit - znovu sportuju, kromě běhání, stačí rychlá chůze se psem a kolo. Rada k obouvání ohledně tkaniček: mně zdrav.setra doporučila koupit si větší botasky, že prý po operaci noha oteče. Mně sice neotekla, ale nápad to byl dobrý. Pak necháš tkaničky pořád zavázané a obouvat se budeš dlouhou lžící na boty. Hodně zdaru. O dovolené u moře jsem i hodně plavala, všechno jde. V zimě se těším na běžky. Je mi 50 roků.

Dana (Pá, 7. 9. 2007 - 14:09)

pop: taky vám 3 operace moc nezávidím:( 8 drenů, musel být fakt síla. Já měla při operaci jen jeden, to je oproti vám asi nic. Jsem necelé dva měsíce po operaci, tak jsem omezaná zatím hodně. Tento týden na to můžu 1/3 váhy začít stoupat. Postupně bych si měla přidávat a za dalších 6 týdnů bych na to měla stoupnout celou vahou a chodit bez berlí. Ale tak jednoduché to není. Já mám coxatroza III - IV stupně na obou nohách a operovanou mám zatím jen jednu. Pohybuju se tak, že celou váhou stoupu na tu nezoperovanou nohou - což je někdy k nevydržení. Ale jinak to nejde. Do roka mi udělají i tu druhou, až pak bych mohla chodit uplně bez berlí.
Naučila jsem se už oblékat kalhoty, obouvat ponožky, ale zatím to zvládám vše jen v leže. Až na nohu budu moci uplně stoupnout, snad to pude i ve stoje. Trochu mám teď obavy z obouvání bot nebo spíš zavazování tkaniček. Podle mě to asi nepude, když se člověk k tomu nemůže zohnout. Teprve to musím začít zkoušet. Uvidíme jak to pude.

Věřím, že pro tebe (pop) jako sportovce, to musí být extrémné omezení. Když si hodně sportoval. Běhání je myslím uplné tabu pro lidi po TEP. Jak tak dlouho také chodím o berlích, záda se mi také křiví. Hold se někteří s tím životem musí pořádně poprat, zvlášť, když máme celý život před sebou:( Doufám, že se ti to taky spraví a budeš brzo chodit bez berlí. Hodně štěstí! Všem.

Ještě bych chtěla poděkovat doktoru Radomíru, že se vyjádřil k sexu. Určitě takové téma trápí víc lidí, než se ptá.

pop (Pá, 7. 9. 2007 - 08:09)

Jinak prášky na bolest jsou k ničemu.Ta bolest je naprosto přirozená obrana těla,proti něčemu,co mu ubližuje. Tím,že si člověk vezme prášky proti bolesti nebo nějaké obstřiky,tak ho to sice trochu možná přestane bolet,ale zase si to místo víc námahou poškodí(protože ho zatíží víc než normálně),takže lepší je dát chvilku klid.Pokud nezabírá ani klid a bolí to pořád,tak už se nedá nic dělat a musí se např. na TEP.

pop (Pá, 7. 9. 2007 - 08:09)

Dano,musela si opravdu trpět.Taky se teď někdy divím,proč to dělají podle mě některým zbytečně brzo...ale podle mě když je jim tolik let,tak už mají poměrně slušnou jistotu,že už je nebudou reoperovat.Každý musí sám přebrat,do jaké míry ho to omezuje a bylo by dobrý,kdyby lékaři opravdu detailně popsali,jaký člověk může mít problémy s umělým kloubem(ne jen,že ho to nebude bolet už)-to je to,proč lékaři nabádají k tomu,aby člověk vydržel co nejdéle.Já měl zánět po vytažení DHS s podpůrnou dlahou,a díky němu jsem prodělal další 3 operace(celkem měsíc v nemocnici a mít 8 drenů s laváží 14dnů taky nic moc)...tohle už bych nechtěl absolvovat.Mě to jako sportovce omezuje hrozně,už 3 rok neběhám,nechodím bez berlí rok,zešikmila se mi pánev-z toho začínají bolet záda...prostě tělo je provázaný celek a jakmile je porušena rovnováha,tak se snaží adaptovat,uhýbá bolesti,za čas nastanou na těle takové změny,že i když to lékaři jakžtak opraví,tak už to není nikdy ono a stanou se nevratnými :(.Dano,tak držím pěsti,ať ti klouby co nejdéle vydrží a můžeš chodit bezbolestně!Omezuješ se teď po operaci nějak?

Dana (Pá, 7. 9. 2007 - 08:09)

Ano, lékaři jsou někdy opravdu záhada. Mě říkali snad už od patnácti let, musíte vydržet, co nejdéle. Když si člověk stěžuje na bolesti, tak sem se dozvěděla, jen, že v takovém případě je jasné, že vás to bude bolet. Prášky jsou v takovém případě k ničemu. Sice mi nějaké napsali, ale na rovinu mi řekli, že mi to stejně nepomůže. Tak sem se to snažila vydržet, co nejdéle na jejich radu. Až do minulého roku, kdy mi při normálním pohybu v kyčli tak pichlo, že už jsem se nepostavila, ani o berlích chodit skoro nešlo. Tak jsem asi měsíc byla v takovém stavu, měla klid. Pak jsem pomalu začla zas na nohy dávat zátěž a chodi z pokoje do pokoje.
A teď k tomu nejlepšímu: Doktoři říkají, vydržet, co nejdéle. Tak jsem je poslechla. Když jsem se do nemocnice dostavila po tom mém píchnutí, tak mi ani nevěřili, že já mám nějaký problém. Když se podívali na můj rentgen, prý ještě něco takového neviděli. Nechápali jak jsem to mohla vydržet - konkrétně jejich slova. Ale co člověku zbývá? Když neustále slyší, vydržet co nejdéle??? V další nemocnici, to bylo to samé. Věta: Tak tak zničené kyčle jsem ještě neviděl, mě neminula. My operujeme daleko lehčí případy, než je tohle. Tak můj rentgen koloval mezi všemi doktory v nemocnici a žádný doktor nevěřil, že takové kyčle může mít dvacetiletá holka. Prý: ty babičky, co jim dáváme umělé kyčle jsou na tom o hodně líp než vy. Mladý člověk v tomhle musí kolikrát víc strpět, než někdo pochopí, že i tak mladá holka může mít větší problémy, než šedesátiletá babička.
Janiko, tak dlouho jak já čekat nemusíte:) Opravdu až začnete mít bolesti při běžné práci nebo večer při spaní. Tak jděte na operaci. Pak se budete cítit líp. Uvidíte.

Janika (Čt, 6. 9. 2007 - 22:09)

Děkuji Vám za odpovědi. Dnes jsem odložila termín operace (TEP). Nenašla jsem v sobě odvahu jí v současné době podstoupit. Vaše rady beru na vědomí, a jakmile to dojde do stádia, jak uvádíte, pane Pop (bolest při každém pohybu, večer po zátěži nelze někdy ani usnout, kulhání) a slečno Dano (chození Vám dělalo čím dál větší problémy), tak nebudu váhat a zmíněnou operaci podstoupím. Do té doby budu bojovat s obavami, které ve mně vyvolává po všech zkušenostech lékařské prostředí. Podle názoru "předního odborníka"! - mého ortopeda, dokud pacient přijde v mém věku "po svých, neplazí se, není závislý na protibolestivých lécích a je schopen nějakého pohybu", není operace nutná. Jenom doufám, že můj další aktivní život nebude jen zoufalým snažením dosáhnout cíle "po svých". Ještě jednou děkuji. Je dobré vědět, že v tom člověk není sám!

Dana (Čt, 6. 9. 2007 - 21:09)

reakce Janika, pop:
Mě jě 21 let a mám šestý týden po TEP. Operaci jsem dlouho odkládala - hlavně kvůli věku. Dva a půl roku jsem chodila o fran. holích. Začala jsem chodit o berlích, protože už jsem nemohla dojít do školy, chození mi dělalo čím dál větší problémy. Pokud Janiko zvládáte chodit bez bolesti, nebo máte bolesti jen při velké námaze, tak bych s TEP ještě počkala. To kolik ujedete na kole není rozhodující (si myslím) důležité je chození a bolesti při klidu. Jakmile máte bolesti při spaní, nebo bolesti, které Vám brání při práci, nákupech a pod. Je nejlepší čás na TEP, podle mého názoru. Samozřejmě byste se měla poradi se svým lékařem, popřemýšlet, kde byste se nechala operovat. Délka pořadníku je v každé nemocnici jiné. Někde čekáte rok, jinde více.
Před operací jsem také už nemohla chodit skoro vůbec bez berlí, jen z pokoje do pokoje. Plavání, cvičení také nešlo. Takže byl nejvyšší čas.

pop (Čt, 6. 9. 2007 - 08:09)

Janiko, mám stejný problém,ale jsem starší(29let).Pokud nekulháš,tak operaci bych asi nepodstoupil.Já osobně mám 1/3 hlavice propadlou o 0,5cm v zátěžové zóně, bolí mě to při každém pohybu a večer nemůžu už po zátěži někdy ani usnout,kulhám(mám podstatně omezenou hybnost),takže se chystám na klasickou TEP (resurf v mém případě nelze).I takto jsem schopen na kole ujet v terénu i 100km(spíš jen jednou nohou do kopce).Plavat prsa vůbec nemůžu a při kraulu a znaku mě v kyčli také bolí,ale jde to...toto je podle mě už neúnosné.Pokud nekulháš a tím pádem ti neatrofují na některých místech svaly,tak bych TEP nepodstupoval.Také rád sportuji a vím, jak je to nepříjemné,ale TEP už není tvůj kloub,má spoustu rizik(infekce,selhání a hlavně vydrží jen omezenou dobu a každá reoperace je větší riziko).Doporučuju ti i konzultaci z dobrým fyziatrem,který posoudí,jak jsi na tom se strukturálními změnami atd.

Janika (Út, 4. 9. 2007 - 08:09)

Krásně se čtou Vaše rady a doporučení. Je mi 26 a mám rovněž podstoupit TEP. Mám obyvy, že nebudu po operaci schopna většího pohybu. Sport je můj život, tedy alespoň byl, než jsem si zlomila krček. Vzhledem k tomu, že kost nesrostla tak jak měla, ale došlo k nekróze hlavice, jsem nyní nucena k výměně. Nebo strávit zbytek života na kole, protože to je jediný pohyb, pokud nepočítám plavání, kdy mi při každém rychlejším pohybu nic nebolí. Jak mám poznat, že je nejvyšší čas kloub vyměnit? Pokud to jde, není lepší ještě vydržet a operaci odložit? Člověk, který vydrží pět hodin v sedle (myslím tím na kole), přece ještě nepotřebuje operaci!?

radomír (Pá, 31. 8. 2007 - 21:08)

cvičení je dobré vždy, ale záleží i na dalších okolnostech ( typ postavy, zhojení jizvy uvnitř..)- jak jsem psal minule, raději se trochu bojte.
I u těch břemen záleží celkově na postavě, a svalovém korzetu, 5 kg je asi málo, spíš je hranice 15 kg. ale opatrnosti není nikdy dost.

Monika (Pá, 31. 8. 2007 - 17:08)

Jsem ráda, že někdo odpověděl. Nezáleží jestli muž nebo žena. Teď mám aspoň nějakou představu v tomhle. Fakt, že žádná vaše pacientka neměla luxaci mě uklidnil. Teď se nebudu tak moc bát. Pravidelně cvičím, tak snad to bude v pořádku. Děkuji za reakci.
Ještě k tomu zvedání břemen, myslím, že pohovka je obravdu velké břemeno. V různých přírůčkách jsem četla, že se nesmí nosit těžší předměty jak 5 kg. Někde bylo dokonce napsané, že dvoukilový nákup stačí. Takže člověk si musí dávat pozor na různá břemena ale i na váhu.

Radomír (St, 29. 8. 2007 - 01:08)

reakce Monika x Jana - sex po TEP,
i když se, Moniko, ptáš spíš žen, snad nevadí, když odpovím i já (muž,gynekolog - rovněž po TEP). Nechci si hrát na kdovíjak chytrého, ale několik pacientek po TEP tento problém u mne řešilo. Určitě to je problém a správná otázka (a nezlehčoval bych to jako Jana). Bohužel někteří kolegové lékaři příliš informací (nejen o tomto)nedají - je to chyba v našem zdravotnictví - špatná PR.
Záleží na době po TEP - pevnější jizva kolem kloubu je až po 5-6 měsících, a především po cca roce. Hodně také záleží jak má žena pevné svaly hyžďové a stehenní, které podpírají kloub, a jak je celkově ohebná. Určitě je třeba dávat si pozor, protože při sednutí na partnera se opravdu dostanou kyčle do větší flexe a rotace, a pokud se žena poté ještě předkloní k partnerovi, tak k luxaci může dojít. Vlastní roztáhnutí nohou nemusí vadit, pokud nedojde k přílišné flexi stehen, zkrátka pokud si žena třeba na zádech neohne roztažená stehna až zcela k trupu. Zatím žádná moje pacientka s TEP neměla luxaci, ale už jsem slyšel o některých případech. Je to individuální, záleží i na typu postavy, relativní délce nohou k tělu.
Snad Ti to trochu pomůže.. jinak blíže lze poradit na r.houbal"seznam.cz.
Jinak dávejte všichni s TEP pozor na zvedání břemen, já mám 9 měsíců po TEP a dnes jsem zvedl pohovku, a rázem kyčel dost bolí, zkrátka jsem to podcenil....

Marketa (Ne, 26. 8. 2007 - 22:08)

Chel bych se omluvit za Janu a poprosit Ji aby odpovidala na dotaz a ne nekomu rikala co ma psat a co ne.Urcite mela Monika pravdu v tom,ze otazka sexu jde mimo Janu bude to uz starsi dama.Doufam,ze takovych lidi jako Jana sem bude chodit co nejmin.Jane chci rict,ze tu muze napsat jaky koliv dotaz.pro Moniku doufam,ze ti na tvuj dotaz nekdo odpovi,protoze by me to taky zajimalo.

Monika (Ne, 26. 8. 2007 - 13:08)

Je mi jasné, že většina lidí s umělým kyčlem je staršího věku, tak možná otázku sexu už nijak neřeší nebo jen málokdo, nevím. Psalo tu i mnoho lidí mladšího věku. Každý vidí problém asi v něčem jiném, někdo ve cvičení jiný se bojí s umělým kyčelem provozovat sex. Já patřím asi mezi ty druhé, příspěvek jsem sem napsala, protože jsem si myslela, že třeba i někdo jiný může mít s tímto problémy. Netušila jsem, že mě někdo začne obviňovat, že mám pitomé dotazy nebo že jsem zahltila diskusi. Nic takového jsem neměla v umyslu.

Jana (So, 25. 8. 2007 - 20:08)

Od tohoto pitomého dotazu sem nic nechodí, asi jsi to tím zahltila. Tvoje starosti na moji hlavu.
Radši se prosím bavte opravdu o potížích a cvičení. Budeš muset přímo za ortopedem a svůj "problém" mu ukázat a vysvětlit, jak sedáš.

Monika (St, 15. 8. 2007 - 10:08)

Chtěla bych se na něco zeptat. Hodně jsem četla o TEP, různé články a diskuse. Dost mi to pomohlo, vědět jaké s tím ostatní mají zkušnosti. Moc by mě zajímalo ale něco, o čem se skoro nikde nepíše. Obracím se spíš na slečny. Zajímalo by mě,jak je to u sexu. Dost se toho bojím, aby pak nevznikl žádný problém. Ty základní zakázané pohyby znám - 90°, rotace,.... ale můžu např. sednout na partnera? Mám pocit, že při tom se kyčle dostavájí do takového zvláštního uhlu. Tak jsem se chtěla nejdřív někoho zeptat. Nebo můžete normálně roztahovat nohy? Dík za reakce.

Helena (So, 11. 8. 2007 - 19:08)

Pavle, nemusíte hned do Belgie. I u nás jsou výborní lékaři a operatéři. Mám zkušenosti s Kladnem, konkrétně s TEP. Výsledky po 1/2 roce výborné, nechci to zakřiknout. Znovu sportuji.

Dana (St, 8. 8. 2007 - 11:08)

Jen bych chtěla říct. Že i naši lékaři jsou opravdu dobří. Pokud narazíte na ty správné. Mě je 21 let a jsem ani ne měsíc po TEP. Už se nedalo nic dělat, bolesti se nedali vydržet. Snažila jsem se to odkládat víc jak 2 roky. Měla jsem coxartrozu třetího až čtvrtého stupně, teda ještě mám na druhé noze. Větší bolesti si ani nedovedu představit. Prášky od bolesti mi nikdy nepomohly.
To že někdo po operaci nemůže pohnout nohou - znám takový případy, co jsem slyšela, četla. Mělo by se to zpravit hlavně posilovaním svalů, cvičením. Samozřejmě jenom takovou zátěž, kterou povolí váš operatér. Já cvičím doma sama, na některý cvik zavolám někoho z rodiny. Postupně se to začíná rozhýbávat.
Samozřejmě pro ulehčení života, mám vyvýšenou postel, nástavec na WC, vysokou židli ve sprše, madla na WC i ve sprše, na židlích polštáře.
Co se týká lázní - mě doktoři nedoporučili hned po operaci až nejdříve čtvrtý měsíc po operaci. Kyčel potřebuje klid, čas na usazení a zahojení.
S pozdravem Dana

MUDr. Radomír H (Pá, 3. 8. 2007 - 01:08)

Pro Radku, Bětku, resp. Věru..
Já osobně jsem prováděl rehabilitační cvičení doma, pravidelně, poctivě. Až jsem po 12 týdnech odložil berle, tak jsem chodil 3 týdny na RHBL, bazének, posilovna, měl jsem pocit, že sám se procvičím lépe.
Máte někdo zkušenost s lázněmi ?
Radce bych chtěl říci, že je třeba vydržet chodit s berlemi 3 měsíce, vnitřní rána u kloubu se musí zhojit pevnou jizvou (není tam již kloubní pouzdro), nesmí se kyčel zatěžovat vertikálně, nesmí se rotovat. Já také jsem měl po 6-8 týdnech pocit, že mohu bez berlí, ale nechoďte bez nich! Jezdil jsem na rotopedu, pak i na kole(po 8 týdnech), ale to není vertikální zátěž.
Bětce bych chtěl potvrdit, že po schodech s berlemi se naučíte chodit již v nemocnici, nemusíte se bát.
Ještě poznámka k "Resurfacing" - není to operace pro každou diagnozu, musí být poškozena hlavice jen trochu, většinou je lépe se držet vyzkoušených postupů, endoprotéza naše z Kladna má stejné výsledky jako cizí, důležitější je cvičení - příprava před operací ( posílit neoperovanou nohu) a po operaci, samozřejmě.
Přeji všem, ať vše dobře dopadne, hlavu vzhůru a vytrvalost !
R.Houbal"seznam.cz

Reklama

Přidat komentář