Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

1ac0 (St, 15. 8. 2018 - 18:08)

1ac0: Mým zájmem jsou...no prave o potencialne chybnu diagnozu als ide. muz, 40, lesnik, v minulosti casto pohryzanie kliestom, opakovane vyskyt po pohryzani "cervenej kruznice", nikdy nelieceny na borelku. pozitivne protilatky na boreliozu. als mu zacala sucastne vo vsetkych koncatinach a recou, stale chodi. bolesti svalov a hlavne klbov. mozme emailom? vytvorit docasne emaily na centre na ochranu sukromia by mohlo byt dobre riesenie. ta als je divna, co viem nezacina sucastne na vsetkych koncatinach. sucastne myslim v priebehu menej ako tyzdna.

T. (St, 15. 8. 2018 - 14:08)

1ac0: Mým zájmem jsou onemocnění ze skupiny MND, bohužel o borelióze, jakožto infekčním onemocnění, moc nevím, kromě několika kazuistik kdy úspěšně napodobovala ALS (např. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24397499).

1ac0 (Út, 14. 8. 2018 - 20:08)

p. T., je mozne s vami prebrat pripad koincidencie als a boreliozy v chronickom stadiu?

Víťa (Út, 14. 8. 2018 - 11:08)

noo myslim,ze to uplně jedbo...nebudí, ale nevím teď se mi zdá, že ty nohy cítím slabší a fascikulace nepřestávají. Já určitě půjdu na neurologii pokud to takhle bude pokračovat. no a ve fokusu, nejvíc jich mám v lýtkách, ale občas se objeví i ve stehnech nebo pažích.

P. (Út, 14. 8. 2018 - 11:08)

Starší ve smyslu 40 let a více.

j. (Út, 14. 8. 2018 - 11:08)

noo myslim,ze to uplně jedbo není,já je mám nepřetrźit? 24h denně a v noci moc dobře o nich vim a to nejsem v stařeckém věku.bylo to asi myšleno jestli je má ve fokusu a cejtí je i v noci a nebudi ho to,nevim.Ale nemyslim si,ze by se jednalo o als.V připadě přetrvávání určit? pro klid neurologické vyšetreni a emg.

P (Po, 13. 8. 2018 - 17:08)

Jestli jsou fascikulace ve dne nebo v noci je jedno. Kolem 10% procent staršich lidí ma nepřetržité fascikulace na lýtkách a ani o tom neví :)

eva (Po, 13. 8. 2018 - 15:08)

určitě zkuste hořčik a b vitaminy.jsou 24 h i v noci?

eva (Po, 13. 8. 2018 - 15:08)

určitě zkuste hořčik a b vitaminy.jsou 24 h i v noci?

eva (Po, 13. 8. 2018 - 15:08)

určitě zkuste hořčik a b vitaminy.jsou 24 h i v noci?

Víťa (Po, 13. 8. 2018 - 11:08)

Po 5 dnech to vůbec nemá...Děkuji, tak uvidím.

P (Po, 13. 8. 2018 - 11:08)

Po 5 dnech to vůbec nemá cenu řešit. V malém procentu ALS může začít fascikulacemi. Lýtka a chodidla jsou typicky postižená BFS, ale mnoho lidí má BFS generalizované. Důležité je jestli jsou v pohodě reflexy, nejsou křeče (slabosti ani nepíšu to je asi jasný).

Víťa (Po, 13. 8. 2018 - 09:08)

No Víťo jako téměr...to právě nevím, studuju zubařinu. Mám prostě strach a dokonce ani v literatuře to není dáno jednoznačně. Spíš jsem se chtěl zeptat na zkušenosti s fascikulacemi.

P (Po, 13. 8. 2018 - 09:08)

No Víťo jako téměr lékař byste měl znát odpověď na to, na co se ptáte...

Víťa (Po, 13. 8. 2018 - 08:08)

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli ALS často začíná napřed jen fascikulacemi po celém těle, svalové slabosti zatím nemám. Nejvíc mě to chytá v lýtkách je to tam skoro nepřetržitě. Mám 24 let, poslední rok školy před sebou, paradoxně studuju medicínu, takže vím jak to končí. Myslíte, že už má cenu jít na neurolu, když mě to drží asi 5 dní?

j. (Po, 6. 8. 2018 - 13:08)

Nejsem pan T. ale u ALS jsou...dekuji pane P.:-)

Petr (Po, 6. 8. 2018 - 10:08)

Nejsem pan T. ale u ALS jsou břišní reflexy vyhaslé.

Vysokou hladinu (Čt, 21. 12. 2017 - 15:12)

Zajímá mě názor na dotaz...lze snížit Zinkem. Už celá léta se používá při terapii Wilsonovy nemoci. A to jak u hepatální, tak i neurologické formy. Wilson je bez léčení nebo při chybné dg. smrtelná choroba. O použití zinku ve vysokých dávkách u jiných chorob mi není nic známo. Ale zřejmě experimentální výzkum v tomto směru pokročil. A pak by Zn mohl působit stejně.

Kájina (Čt, 21. 12. 2017 - 08:12)

Dotaz pro pana T: Minulý týden jsem podstoupila jehlové EMG, protože mě trápí záškuby svalů a to hlavně v chodidlech a zadní straně stehna. V těchto místech pociťuji občasné pálení a já osobně mám pocit, že i svaly jsou v těchto místech menší než na druhé noze. Byly mi vyšetřeny i reflexy. Jehlové EMG bylo děláno ze svalu lýtka a stehna na přední straně té nohy, na které mám záškuby, ale na jiných svalech. Prokáže EMG i z těchto svalů případné postižení i když záškuby mám na jiných místech, ale u stejné nohy?

Han (Út, 19. 12. 2017 - 14:12)

Zkoušel jste ho tu někdo,...http://n.neurology.org/content/84/14_Supplement/P7.060

Reklama

Přidat komentář