Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

1ac0 (Čt, 12. 4. 2018 - 20:04)

To by mě vlastně taky...oboje.

Jar-ka (Čt, 12. 4. 2018 - 20:04)

Aj keď len napnem triceps...To by mě vlastně taky zajímalo,co znamená svalová slabost.Jde o to,že už neuzvednu to co dřív a nebo že se dříve unavím?

Jar-ka (Čt, 12. 4. 2018 - 20:04)

Nechte se vysetrit na...Děkuji za tip.Myslela jsem,že mi na toto bral krev na revmatologii ale SCL zkratku ve vysledcích nevidím.
Pane T a co znamená,když ty záškuby mám na stále styjných místech? Dneska celý den stehno,jen sem tam,někde jinde.
Mám problémy s palcem a ukazováčkem,horší levá ruka,ale mám pocit,že pravá je obdobná.
V útery jdu k neurologovi,jsem zvědavá,co on na to...

Dotaz (Čt, 12. 4. 2018 - 19:04)

Ví někdo, jaký přesně typ Bipapu se používá při neuromuskulárních onemocněních?

Dotaz (Čt, 12. 4. 2018 - 19:04)

Ví někdo, jaký přesně typ Bipapu se používá při neuromuskulárních onemocněních?

Radovan (Út, 10. 4. 2018 - 18:04)

Aj keď len napnem triceps alebo prsny sval? Je to normálne? Inak na tých lytkach a chodidlách tam mám také jemné zasklbyky asi tak 4x za minútu ale inde na tele napr. Na ramene alebo v stehnach alebo na tých prsiach je to také silné sklbnutie niekedy aj 10x za sebou ale iba tak asi 10 x denne.Nie je to stále jak na tých lytkach a chodidlách. A ešte sa váš spýtam ako sa prejavuje tá slabosť že nemôžem niečo zdvihnúť alebo nemôžem prejsť pár metrov?

T. (Út, 10. 4. 2018 - 18:04)

Poklepem si vyvolá fascikulace většina lidí s BFS. Stačí pružně udeřit oblast thenaru, nebo lehce vyplazeného jazyka přes zuby..a většině lidí začne cukat.

Radovan (Út, 10. 4. 2018 - 17:04)

Dobrý deň
Ešte jedna otazocka ide vyvolať fascikulacie aj pri BSF?Alebo len pri ALS?Myslím keď napnem sval na ruke tak mi v nej sklbe.Alebo aj na prsiach.Ale nie zakaždým.
Ďakujem pekne

T. (Út, 10. 4. 2018 - 14:04)

Honza novak: navštivte neurologa, co jiného bystě měl dělat? Po internetu vás nikdo nevyšetří.

Honza novak (Po, 9. 4. 2018 - 21:04)

Dobry den, trapi me cukani, skubani a samovolne stahovani svalu (skoro vsude po tele, hlavne v koncetinach). Mam kre e v leve noze a je jakoby necitliva, nemuzu volne hybat prsty jako na noze prave, jde to ztuha. Dale pocituji jen mirnou slabost v pravem zapesti. Bojim se, ze mam als. Co mam delat?

Honza novak (Po, 9. 4. 2018 - 21:04)

Dobry den, trapi me cukani, skubani a samovolne stahovani svalu (skoro vsude po tele, hlavne v koncetinach). Mam kre e v leve noze a je jakoby necitliva, nemuzu volne hybat prsty jako na noze prave, jde to ztuha. Dale pocituji jen mirnou slabost v pravem zapesti. Bojim se, ze mam als. Co mam delat?

Pro Jar-ku (Po, 9. 4. 2018 - 15:04)

Nechte se vysetrit na imunologii na SCL protilatky. Systemova sklerodermie. Ja mam sice jen kozni formu, ale vseobecne mam o teto nemoci nastudovano dosti a zmodrani prstu (Raynauduv fenomen) je typicky s otoky prvnim priznakem.

T. (Po, 9. 4. 2018 - 11:04)

Ano, přesně tak. Stres a pozornost zvyšuje vaše vnímání fascikulací, tím se prohlubuje úzkost a fascikulací si všímáte ještě více ,a tak dokola.
Nemáte-li křeče a slabost, či dokonce máte v pořádku neurologické vyšetření (i "pouhé" klinické), zkuste to ignorovat. Případně neurolog může předepsat například Tegretol, který pro mnohé pacienty fascikulace tlumí. Případně léky na uklidnění, které pomáhají také, ačkoli jinak.

Hanka (Po, 9. 4. 2018 - 09:04)

Pokaždé jinde, vpředu, na straně vlevo i vpravo i uprostřed. Jak kdy. Vždy tam skubne tak 4x 5x a dost. Je to viditelné vždycky. Vypadá ten zaskuby úplně stejně jako v jakémkoliv jiném svalu na těle. Ale podle videí na YouTube, vlnění jazyka jako u Als to není. Je to čistě skub, tuk tuk tuk a konec. Dokážu to "vypnout" pohybem.

Pro Hanku (Po, 9. 4. 2018 - 08:04)

Ty obcasne zaskuby na jazyku mate vzdy ve stejnem miste? Nebo jednou treba na stredu pak prava a leva? Dekuji.

Hanka (Ne, 8. 4. 2018 - 23:04)

Mám fascikulace i na holení, tam je to dost nepříjemné, protože tam je to u kosti, je to jak kdyby me někdo tahal za nohu. Fascikulace na jazyku mám párkrát do měsíce, vždy to cítím, že tam začne skubat. Konkrétně v jazyku to začalo po roce fascikulaci po celém těle a neskutečne úzkosti a strachu z Als. Jsem přesvědčena, že za fascikulace může stres, úzkosti a psychická nepohoda. Až poté, co jsem to hodila za hlavu, za pomoci zpočátku lexaurinu, když mi bylo nejhůř, se mi udělalo líp. A fascikulace ustoupily. Sice nezmizely, ale je to o 70% lepší. Teď už to budou 3 roky, co to mám. Taky jsem se stresovala, takže vás všechny chápu. Ale ubližujete si tím stresem, ani nevíte jak. Točite se v kruhu, čím víc stresu, tím větší fascikulace. Tak to prostě je. Zkuste klidně nějaká AD, není to žádná ostuda. Uleví se vám.

Jar-ka (So, 7. 4. 2018 - 17:04)

Děkuji,moc jste me uklidnil.

T. (So, 7. 4. 2018 - 16:04)

Jar-ka: popsané potíže s ALS vůbec nesouvisí, snad jen ty fascikulace..a sám vím, že mnoho lidí tvrdí, že má fascikulace, ačkoli jde o jiné typy abnormálních pohybů - především u jazyka jsem se snad ještě nesetkal, aby člověk skutečně měl fascikulace, vždy šlo o běžný neklid.
Ne, pro vyšetření karpálního tunelu se nepoužívá jehlové EMG, ale pouze povrchové měření (NCV).
Fibromyalgie je taková nemoc-nenemoc, nicméně můžete mít jiné onemocnění, dle příznaků bych na ALS ale vůbec nemyslel..

Jar-ka (So, 7. 4. 2018 - 10:04)

Uvedu tu pár věcí na...Děkuji pane T.Člověk se děsně bojí a proto hledá,snad chápete... :-( u mě to začalo loni bolestem nohou od kolen dolů.Hlavně v noci.Jako bych byla po těžké fyzické námaze.Už tehda jsem byla u neurologa a delal mi test na jisté reflexy,ale né Hofmannuv ani poklep na bradu (ten jsem si vcera sama zkousela a pusa se ani nehla) Toto po čase ustoupilo a začaly mě bolet ruce.Od loktu dolů.Byl otok (někdy jen pocit otoku) a fialove zbarvení na polštarku palce.Bolel mě úchop.Bylo to na obou rukach,leva horsi,jsem levačka.Pak jsem se vlastne psychicky sesypala,dala se do kupy a šla do prace.Znovu zacaly bolet nohy,komplet cele,vcetne stehen.Svaly mam i na dotek teple,mam tam pocit horecky,coz potvrdil i pritel.Objevily se fascikulace,nejdrive v pravem podrebri,kde mne i bolelo,pote po celem tele vcetne jazyka.Obcas mi to prijde jen jako tres,protoze jsem psychicky uplne mimo.Uzivam magnosolf,vitamin D,C, a B-komplex a neurol 0,25 Mam slabost v obou pazich a zlobi me palce na obou rukach.Rikam si,jestli nejde jen o zanet karpalu,popripade fibromyalgii.
Když jdu 17.4. na EMG karpalu,zjistila by se (nebo vyloucila)ALS? Vim ze mi ubyva mineralizace kosti a svalovina (ale to muze byt i tim,ze kdyz jsem ve stresu tak spatne jim) po doplneni Horciku jsou fascikulace slabsi.

Radovan (So, 7. 4. 2018 - 10:04)

Ešte raz vám veľmi pekne ďakujem trošku ste ma ukludnil.

Reklama

Přidat komentář