Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

Default User Image
Mišala (St, 18. 10. 2023 - 08:10)

Mam to samé. Od loktů dolů mě ruce pobolivaji a jsou ztuhlé, hlavně prsty. Fascikulace se nyní přesunuly hlavně do rukou a ramenou + mám už tři týdny hotspot na bříšku pod palcem. Silim. Vám se to zlepšilo? 

T. (Čt, 9. 6. 2022 - 09:06)

Mimochodem, tuším že jste uváděl pozitivního Chvostka, takže je dost pravděpodobné, že je to prostá tetanie. Zkuste vyšší dávky hořčíku a především tlumte úzkost dle doporučení psychiatra, to má na SBF a související příznaky značný vliv.

Návštěvník (Čt, 9. 6. 2022 - 09:06)

Ano, ve zprávě od neurologa je nález na MN naznačen chvostek, vůbec nerozumím o co se jedná. Na internetu jsem nenašel moc informací. Já chápu, že po internetu nelze vyšetřit, chtěl bych jen vysvětlit , jak se vlastně ztuhlost u ALS prezentuje? Jako nemožnost natáhnout prsty ? Ruku?

T. (Čt, 9. 6. 2022 - 09:06)

Chvostkův příznak svědčí pro zvýšenou dráždivost. Ztuhlost svalů je prostě vyšší napětí až spasticita, prezentace záleží na míře i svalech, nic víc napsat opravdu nelze. Zkuste ten hořčík, případně psychiatra, problém bude hlavně tam.

Drahoslav (Čt, 9. 6. 2022 - 10:06)

Je to doopravdy vzácná nemoc ? Incidence je prý 2:100000 obyvatel ročně. Nějakých 20 lidí z milionu. Ale nevím, od jakého věku je ta incidence 2:100000 počítána. Říkal jste nějaké 3% pod 30 let.

T. (Čt, 9. 6. 2022 - 10:06)

Je to celková incidence, dále už to nemá cenu diskutovat. Obsesi nemocí je třeba řešit s psychiatrem, neboť neurologicky jste dle dodané zprávy v pořádku.

Drahoslav (Čt, 9. 6. 2022 - 10:06)

Ano, ale paní neuroložka mě vyšetřovala na reflexy, i kdyz jsem byl oblečený a měl ponožky. To znamená, sice reflexy na rukou poklepem kladívka byly udělány dobře, měl jsem tričko, ale u Babinskiho reflexu jsem měl ponožky, kdyz jsem paní neuroložce řekl jestli si mám ponožky sundat, tak prý nebylo potřeba. Měl jsem určité pochybnosti.

T. (Čt, 9. 6. 2022 - 09:06)

Mě se neomlouvejte, to spíše paní, která sem přišla pro radu (a ne uklidňovat lidi se SBF). Byl jste neurologicky vyšetřen s normálním nálezem, já vám po internetu opravdu nemohu říct víc, ani kdybych chtěl. Základem je objektivní vyšetření, ne "pocit".

Návštěvník (Čt, 9. 6. 2022 - 08:06)

Pane T, pokud pociťuje svalové napětí v ruce, kde jsou fascikulace a v prstech, ale zvládám vše. To znamená zvednout ruku, pohybovat s prstama. Je to ztuhlost ? Jak se ztuhlost u ALS projevuje? Děkuji

Drahoslav (Čt, 9. 6. 2022 - 07:06)

Napětí ve svalech mám také a ztuhlost prstů na levé ruce, jako s prsty pohybuji normálně, ale pocit ztuhlých prstů mám :/
Zrovna na levé ruce, kde je výskyt fascikulací největší

Helena (St, 8. 6. 2022 - 22:06)

A dosť podstatne je, že ma svalové atrofie. z ramena mu ubudlo svalstvo a zo stehna. Čo potvrdila aj biopsia svalu.

Helena (St, 8. 6. 2022 - 21:06)

Manžel ma 51 rokov. Áno, nohou a rukou zatial hýbe, ale sú podstatne slabsie ako boli. Na lávu nohu kríva a ruku v ramene stazka zdvihne.

Helena (St, 8. 6. 2022 - 16:06)

Pán T, su nejaké novinky vo vývoji lieku na als, pripadne na spomalenie? Manžel bol diagnostikovaný v apríli tohto roku, a veľmi sa zhorsuje. Lekári nevedia nič. O výskume vôbec. Ďakujem. Hela

T. (St, 8. 6. 2022 - 18:06)

To je mi velice líto, bohužel na obzoru pro příští roky není nic zásadního. Snad jedině zkusit nějaké klinické studie, kde nabírají pacienty (zahraniční)

Helena (St, 8. 6. 2022 - 18:06)

Ďakujem za odpoved, pán T. Takto si to naštudoval aj manžel, že nie je nič vo výhľade, čo sa týka liečby. A on už to preto vzdal. Nejaví záujem o nič. Len sedí a rozmýšľa. Môže takýto stav mať na svedomí tu rýchlu progresiu?

T. (St, 8. 6. 2022 - 19:06)

Těžko říct, jakkoli je psychická pohoda důležitá, dnes už existují studie dokazující (u pacientů s rakovinou), že energičtí optimisté měli stejné přežití jako ti, co to naprosto vzdali a propadali zmaru. Na druhou stranu kvalita života je věc jiná.

Helena (St, 8. 6. 2022 - 19:06)

Ešte jedna otázka ak môžem. Manžel ma priznaky už dlhšie, cca 2 roky. Ale počas tých dvoch rokov sa mu stav zhoršoval pomaly, myslim, že aj preto diagnóza až teraz. Ale po tretej dávke ockovania a následne po prekonaní covidu (tri mesiace od poslednej dávky) sa mu stav rapídne zhoršil v priebehu dvoch mesiacov. Ide to na triko ockovania a covidu?

Petr (Út, 3. 1. 2023 - 18:01)

vůbec neměl být očkovaný

T. (St, 8. 6. 2022 - 19:06)

To absolutně nejde říct, spíše ne, protože u ALS není neobvyklé, že po rychlém nástupu nemoc zpomalí, a nebo naopak. Je to velmi variabilní.

Helena (St, 8. 6. 2022 - 20:06)

Tak predsa len ešte jedna otázka - týkajúca sa frekvencie fascikulacii. Čítala som, že nekoleruje s rýchlosťou progresie. Manžel mal počas tých dvoch rokov fascikulacie veľmi zriedkavo, skutočne pár cuknuti v nohách za deň. Teraz je to trošku viac - ale tiež len tak, že cukne mu v lytku, potom v stehne. Po námahe rúk mu dvakrát cukne v ramene. Sú aj hodiny, keď nepociťuje fascikulacie. ( zrejme necítiť všetky?) zatial nebol stav, že by mu dlhšie cukalo v jednom svale-myslím tým trebárs hodinu vkuse na jednom mieste. Je to takto bežne pri als?

Reklama

Přidat komentář