Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

Š. (Út, 21. 9. 2021 - 15:09)

Pane Tomáši,je vzácný i vzor fascikulace-slabost?V jedné studii jsem četla,ze lokalizovane fascikulace jsou mene podezřele,než rozšířené,totéž jsem četla i naopak.Čemu teda věřit?pokud mam fascikulace celotelove(kromě jazyku-ťukam to!!!)ALE nyní usazené/lokalizované do lokte je to víc podezřele?elektomyografii mi udělá neurolog přímo do lokte??Toto jsou poslední otázky,slibuji:)

Š. (Út, 21. 9. 2021 - 15:09)

Tak jak je možné,ze to stránky uvádějí?!kruciš,mně to tak vyděsilo!!!

T. (Út, 21. 9. 2021 - 15:09)

Autor je praktický lékař, více bych to nerozebíral. A v extra vzácných případech, netypických, se to stát může, takže technicky to není chyba, jen to není správně v kontextu běžného klinického obrazu ALS.

Š. (Út, 21. 9. 2021 - 15:09)

Kopiruji přímo ze stránek:Příčin neuropatické bolesti je celá řada, včetně diabetu, nedostatku některých vitamínů, otrav jedovatými a toxickými chemickými látkami (včetně alkoholu), autoimunitních chorob, chronických onemocnění (neuralgie trigeminu, migréna), poranění nervů a/nebo nádorových onemocnění.

Neuropatická bolest se může objevit také u dalších onemocnění, při kterých dochází k postižení nervů (například pásový opar, amyotrofická laterální skleróza, roztroušená skleróza, apod.).

Neurologicke vyšetření jsem měla-to je bez známek slabosti,elektromyografii mam za tyden v pátek.
Svalovou slabost nepocituji,ani problémy s jemnou motorikou(kličky v zámku,knoflicky,mince)nicmene ten zbytek mě děsí!!!

T. (Út, 21. 9. 2021 - 15:09)

I kdybyste se soustředila na výjimky, tak co jsem se díval do publikovaných studií, bolest podobné neuropatické popisuje méně než 5% pacientů z malé skupiny těch, u kterých se bolest vůbec vyskytuje. Takže výjimka z výjimek, rozhodně ne typický a očekávatelný příznak.

T. (Út, 21. 9. 2021 - 15:09)

Já vám můžu zkopírovat z jiných stránek text, že země je placatá. Tohle není správně.

H. (Út, 21. 9. 2021 - 13:09)

To vite, že jo, už na vyšetření nechoďte, sepiste závěť a čekejte na smrt, protože vás vysetril doktor Google. Pane bože, lidi fakt nejste normální. Zamyslete se nad sebou trochu.

RT (Út, 21. 9. 2021 - 13:09)

:-)))

Š. (Út, 21. 9. 2021 - 12:09)

Dobrý den,pane Tomáši,zakázala jsem si znova otevírat tuto diskuzi.
Ale dnes mam úplnou “králíci boru”
V lokti,kde mam fascikulace,které jsou on/off celý den?které vyvolam tlakem na dlaň a hranu malíku mam dnes palivou bolest-jako bych si část kuze na lokti spalila od sluníčka.Dnes jsem nasla článek,kde je to označené jako neuropaticka bolest,která je při onemocněních ALS,RS…zcela typická.Zachvátila mě naprostá panika!Je to tak?pokud ano na EMG už ani nemusím,kdyz je mi závěr znám.Lokalizovane fascikulace,neuropaticka bolest.

T. (Út, 21. 9. 2021 - 13:09)

To tedy nevím, kde jste četla, že je při ALS. Případně si zajděte za neurologem, ať vás proklepe a zkontroluje sílu atp. Ne že byste to potřebovala, ale možná vás to trochu uklidní...

H. (Ne, 19. 9. 2021 - 16:09)

Tak byste si přečetla jiný článek, jindy o někom jiném. V tom není přeci problém. Problém máte s tím, jakým způsobem vyhodnocujete různé situace a jakým je řešíte. Opravdu vám pomůže pouze odborná pomoc. Nechte si pomoci a dejte na radu odborníků. Pokud jste v minulosti AD brala, zřejmě je potřebujete i nadále. Možná vám sednou jina. Problém spíše je ten, že na ně nesmíte pít, že?

H. (Ne, 19. 9. 2021 - 13:09)

Vy ale nechápete, že třeba fascikulace se po alkoholu horší, třeba u mě stejně jak po kofeinu, protože alkohol rozhazuje minerály v těle. Já to jako neřeším, jen jsem se ptala, zda s tím chcete něco dělat, když už jste to zmínila. Samozřejmě alkoholik obecne hledá důvody, proč pít, ale to, že si to uvědomujete je dobre znamení. Chtěla jste radu, tak jste ji nejen ode mě dostala, zřejmě ale ne takovou, jakou jste chtěla slyšet... Přeci víte, že alkohol vaše problémy nevyřeší, jen prohloubí.

H. (Ne, 19. 9. 2021 - 12:09)

Paní V. můžu se jen zeptat, vy chcete přestat nebo ne? Nevím kolik vám je, ale jistě ne tolik, abyste to takto "zabalila". Tělo má velkou schopnost regenerace, takže by se Vám velmi ulevilo i po tělesné stránce. Pro ženské tělo je alkohol jeste větší zabijak, odbouráváme alkohol mnohem déle a hůře než chlapi. Nekratte si zbytečne život..

Návštěvník (Ne, 19. 9. 2021 - 13:09)

Já se chci hlavně zbavit strachu a to bez antidepresiv, které jsem v minulosti brala a moc mi nepomohly, jen mi stav zhoršil a byla jsem po nich otekla.
Už jsem byla několikrát na psychiatrii a moc mi nepomohli a to jsem v té době ani alkohol nepila.
Já nevím proč tady někdo řeší to, že piji alkohol.
To je jako kdybych já řešila někoho, kdo by tu napsal že denně si potřebuje zapálit.
Tohle je poradna als a měly by se tu řešit věci týkající se als a ne jestli někdo pije, kouří, ji nezdrave apod.
To že jsem uvedla že piju, svědčí o me upřímnosti sama k sobě, k sebereflexi, jiní kdo tu píši třeba ani nepriznaji svoje prohřešky co dělají vůči zdraví, protože se stydí.
Nebo si snad myslíte že každý kdo tu píše svoje problémy, že je vzorový příklad správne životosprávy?

T. (Ne, 19. 9. 2021 - 14:09)

Tak jste měla vydržet -někdy trvá i rok, než se najde správná kombinace antidepresiv, navíc pokaždé čekat 3-4 týdny na nástup účinku atd. Prostě není možné objektivně říct, zda vaše příznaky souvisí s alkoholem, ALS či čímkoli jiným, na to je možný efekt alkoholu moc velký.

Návštěvník (Ne, 19. 9. 2021 - 20:09)

Raději ať mám deset rakovin, ale hlavně ne ALS, protože neexistuje na světě horší nemoc než ALS, neexistuje.

T. (Po, 20. 9. 2021 - 18:09)

To si trochu hloupě idealizujete, existuje řada nádorů mozku či prodloužené míchy, které ve výsledku vedou ke stejnému stavu, ale navíc s krutým postižením dalších funkcí, podle toho kde se nalézají. Ono i v uvozovkách obyčejný glioblastom je v podstatě rozsudek smrti.

Návštěvník (Út, 21. 9. 2021 - 08:09)

To máte pravdu,že jsou i jiné nemoci vedoucí k stejnému stavu, nicméně nádor na mozku vnímavý človek pozná a hlavně když to podchytíte včas,da se s tím něco dělat,to u ALS.
ALS příjde z ničeho nic,v plném zdraví a nedá se s tím nic dělat,léčit a proto to považuju za nejhorší nemoc.

T. (Út, 21. 9. 2021 - 09:09)

Ne, to se pletete. Nádor na mozku může dorůst solidních rozměrů, aniž byste něco poznala - záleží čistě na tom, kde se nachází. A právě zmíněný glioblastom (a řada dalších), s tím se nedá udělat nic. Když se včas odstraní, máte rok dva, ale z podstaty ho odstranit celý nejde.
A to nemluvím o mozkových aneurysmatech, které nepoznáte už vůbec, a když prasknou, můžete skončit zcela paralyzována okamžitě, opět podle lokality.
A pak tu máte desítky a desítky dalších onemocnění.

Návštěvník (Ne, 19. 9. 2021 - 20:09)

Myslíte pane T., že mám nějakou naději, že ALS nemám.
Vím, že mám rizikový věk, 45 let to je typický výskyt, ale zatím si všímám, že tu Svalovou slabost fakt nemám, dneska jsem Hrabala listů, Střihala krovinakem a zvládla jsem to, i jsem řekla dceři, jestli by mě tak trochu "neurologicky" vysetrila a říkala, že se jí zdam normální.

Reklama

Přidat komentář