Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

V. (Čt, 16. 9. 2021 - 15:09)

To ano, říkala jsem si, že to asi opravdu bude od krční páteře, mám nově zjištěnou protruzu disku 2mm C5/C6.
Nicméně ten knedlík v krku a neustálá fascikulace a pálení jazyka mě opravdu přivádí k šílenství. Je vážně možné, že je to jen důsledek úzkosti?
Medikaci zatím nechci, i když už o tom uvažuji.

Š. (Čt, 16. 9. 2021 - 10:09)

Zdravím pane Tomáši,muže ulnarni nerv způsobovat fascikulace v oblasti pod vnějsi stranou lokte a kolem?jedna se nejspíš o oblast svalu anconeus.
Dekuji za informaci.

RT (St, 15. 9. 2021 - 21:09)

Dobrý den, pane T, omlouvám se, že Vás obtěžuji s následujícím dotazem, ale chci Vás moc poprosit o Váš odborný názor. Můj dotaz se týká užívání Statinů, léků na cholesterol. Jde mi o to, že moje mám bere od letošního ledna Atorvastatin 20mg. Já se však dočetl, že podle nějaké studie mohou tyto léky způsobit ALS, odkaz je zde: https://www.uspesna-lecba.cz/cholesterolova-lez/nove-sokujici-zjisteni-statiny-zpusobuji-als-fatalni-poruchu-nervoveho-systemu/. Chci se zeptat na Váš názor. Mohou statiny opravdu způsobit ALS? Máma má 65 let a bohužel má vysoký cholesterol, vysoký tlak a rovněž hypotyreózu. Zatím se cítí dobře. Ale mám o ni velký strach. Moc děkuji za odpověď. RT

TH (St, 15. 9. 2021 - 23:09)

Otazka byla na pana T., on se k ni jiste vyjadri. Ja jako laik pisu statiny a ALS urcite ne, v opacnem pripade by se to v mediich a nejen tam probiralo velmi casto.
Ovsem ze statiny muzou udelat neplechu se svaly... nepochybne ano, v pribalovem letaku a moznych kontraindikacich je to zmineno snad na prvnim miste.
Tady na doktorce si vyhledejte diskusi s nazvem Statiny. Momentalne posledni prispevek je tam ode mne. Atorvastatin jsem nesnasel dobre, vyrazka a zrudla kuze na nohach, pocit horka. Lekar vymenil za Simvastatin a prisly daleko vetsi potize pretrvavajici (a stupnujici se) dodnes. Lek mam vysazeny a dokud se nezjisti priciny mych potizi, brat ho nebudu. Zjednodusene - opatrne se statiny, bude-li mit clovek smulu, muzou delat svalove problemy.

Návštěvník (St, 15. 9. 2021 - 16:09)

Máte chodit k psychiatrovi, ne psycholozce a mít řádnou medikaci na úzkosti. Za vypadávání věci a nemotornosti může být nelecena deprese. Zkuste si o tom něco přečíst. Na jazyku fascikulace také bývají. Jazyk je sval jako každý jiný.

V. (St, 15. 9. 2021 - 14:09)

Pane T., obracím se na Vas zase, psala jsem zhruba 14 dní zpět, pak jsem si zakázala číst fóra a diskuse. Nicméně slabost ruky a vypadávání věcí se mi občas stane, ale již asi ne tak moc. Stále mi tika několikrát denně jedna lopatka, ale přidala se fascikulace na jazyku a už několik dní mám pocit knedlíku v krku, hůř se mi pocitově polyká.
Je možné, že to budou jen benigní fascikulace, když jsou na jazyku? Viděl je i manžel, jazyk mě až pocitově pálí, mám pocit, že chvilemi snad i sislam, mám obrovský strach, dvě malé děti doma, jedno roční a taková hrozná nemoc. Předtím jsem měla tik v lytku a občas stehnu, ale nyní již vůbec, pouze lopatka a teď ten jazyk. Chodím už i k psycholožce, ale stav se nelepší.
Moc děkuji za odpověď.

T. (Čt, 16. 9. 2021 - 15:09)

To, že se vám vypadávání věcí zlepšilo, by pro vás měla být dostatečně uklidňující informace. Moc nerozumím k čemu vám je návštěva psychologa, důležitá je medikace, kterou předepíše pouze psychiatr.

H. (Po, 13. 9. 2021 - 19:09)

Ať už to bude Tome cokoli, nebude to nic tak hrozného, jako tato nemoc. A to je podstatne. Toto je opravdu snad ta nejhorší možná varianta, co se může stát, takže se radujte a též ať se vám daří.

Tome (Po, 13. 9. 2021 - 19:09)

Tak verim tomu ze teraz to ALs nebude kedže mam ťažkosti a by to tam na tych ihlách videli . Skôr ma trápia furt tie bolesti ruky a ta Neuropatia ci to bude alebo nebude ono je ro zvláštne ked dve doktorky si protirečia jedna to napíše do záveru a druha povie ze sa jej to nezdá a chce si to sama overiť vyšetrením. Každom prípade toto fórum neni o neuropatii ale o als a to púšťam z hlavy kedže tam nic tie ihly
Neukázali na viacerych svaloch .. co bude ďalej somnou a ci vôbec sa nájde príčina tych bolesti ruky to zz vie asi len boh ale aspon ze ALs to neni a snáď sa vylúči za dva týždne aj ta neuropatia opatrujte sa zatial nech sa Vám darí ..

Tome (Po, 13. 9. 2021 - 15:09)

Dakujem Vám chcel som sa
Opýtať co znamená NCV?
bol som stymi výsledkami u mojej neurologičky a ta mi povedala tiez ze ALS mam uz pustiť z hlavy ale
Povedala ze ta polyneuropatia ze sa jej to nezdá ze u takeho mladého človeka ze ona mi to vyšetrenie zopakuje za dva týždne este raz elektrické EMG lebo podľa jej neurologického nálezu nemam s nohami nic nemam zníženú citlivosť ani nejaké bolesti ze jej to nesedí a ze doplnia sa este tie spomínané borelie a podobne infekcie ktoré by mohli stym mat nieco spoločne .. ona bola až prekvapená z tej polyneuropatie lebo ze u nej bol 2x neurologicky nález normálny na nohách a vlastne sám okrem nejakých kŕčov v lýtkach a príležitostných fascikulacii nemam nohách žiadne ťažkosti .. s tou pravou rukou ktorej som sa toľko bál ci tam nemoze začínať ALS kvôli
Bolestiam svalov ma poslala ortopédovi ze z jej hľadiska to nebude neurologického pôvodu.. a vlastne obidve tie doktorky aj moja ktorá ma ma na starosti a ta co robila EMG vyšetrenie (nepoznajú sa a pracujú v nezávisle od seba) zhodli ze ALS svaly nebolia takto ze nane zatlačíte a boli vás alebo to skáče raz rameno predlaktie raz malicek raz palec.. čiže aspon z tohto hľadiska som kľudnejší akurát teraz este ako to dopadne s tou polyneuropatiou podstate otom tiez nic neviem ale dúfam ze druhy x za dva týždne to vide negatívne . Otom ochorení je aj dosť malo informácií a podobne ale doktorka hovorila ze nemam nad tým este premýšľať ze si to musi overiť ze spravi mi to EMG vyšetrenie s inou doktorkou na tu polyneuropatiu ale
To uz iba to elektrické .. kedže ihlove bolo čiste

H. (Po, 13. 9. 2021 - 16:09)

No vidíte Tome, stály vám ty nervy za to? Máte v ruce výsledek, tak mu hlavně věřte, a ne že se sem za měsíc vrátíte s pochybnostmi, zda to bylo správně provedeno :-)))

T. (Po, 13. 9. 2021 - 16:09)

NCV je zkratka pro studii rychlosti vedení, kterou vám dělali - to je ta první část EMG! Polyneuropatii nemá smysl komentovat, je to obecný termín, nejspíše ji ani nemáte. Ještě jednou - bál jste se ALS, ta je vyloučena (a to byla už předtím, protože vaše klinika tomu naprosto neodpovídá, především bolesti apod.), čili opravdu moc nevím, co dál chcete řešit.

T. (Po, 13. 9. 2021 - 15:09)

Zásadní je, že jehlová EMG je bez nálezu, tam by se ALS prokázala. Při NCV bývá u ALS někdy trochu zpomalené motorické vedení, ale i to máte v pořádku. Čili už to opravdu neřešte - čisté jehlové EMG vylučuje, že by v současnosti byly vaše potíže způsobené ALS.

Tome (Po, 13. 9. 2021 - 13:09)

Dobry den pane T bol som dnes na vyšetreni EMG aj s elektrošokmi alebo ako sa to
Odberné vola a potom s ihlami.. výsledok bol : normálne vodivosti motorickych nervov na HK aj DK neprítomné odpovede z NN. Surales. Ihlova EMG bez známok neurogénnej a myogennej lezie. Záver : bez známok MND. Prítomná polyneuropatia DKK chcel som sa Vás opýtať na tu polyneuropatiu ked mi dávali tie elektrické impulzy do noh ma to dosť bolelo na obidvoch ona hovorila ze to silne svedčí proti ALS ze kedže ma
Boleli obidve nohy ruka v pohode. Co si otom myslite vy ako výskumník ? Doktorka hovorila ze sa stretla s ALS uz vo vela
Prípadoch. Co vlastne znamená ta polyneuropatia ? Inak robili mi ihlami asi 5 svalov konkrétne tieto : na nohe potom na dlani medzi palcom ukazovakom,na ramene, jazyk, a este aj na líci sval co je dosť ze na žiadnom nebolo nic co by pre ALS nasvedčovalo.

T. (So, 11. 9. 2021 - 08:09)

Fascikulace často aktivuje i silný poklep, hlavně na jazyku. Izometrická kontrakce také (tedy taková, kdy se délka svalu nemění, ale zatíná se, např. když působíte proti síle). Mimochodem, i u zdravých lidí jde často silným poklepem na uvolněný jazyk vyvolat pár fascikulací, zkoušel jsem u několika, kteří jinak fascikulace nemají.

T. (So, 11. 9. 2021 - 08:09)

Fascikulace často aktivuje i silný poklep, hlavně na jazyku. Izometrická kontrakce také (tedy taková, kdy se délka svalu nemění, ale zatíná se, např. když působíte proti síle). Mimochodem, i u zdravých lidí jde často silným poklepem na uvolněný jazyk vyvolat pár fascikulací, zkoušel jsem u několika, kteří jinak fascikulace nemají.

Radovan (Pá, 10. 9. 2021 - 19:09)

Neviem či zrovna tak ale určite mi šklbal aj lakeť proste nemám sval ktorý mi nešklbal. Dokonca raz mi aj prostata sklbala .

Návštěvník (Pá, 10. 9. 2021 - 18:09)

Radovan a cukal vám někdy tak jak popisuju loket?

Radovan (Pá, 10. 9. 2021 - 18:09)

Mne robili len tri svaly. A to tie ktoré mi vtedy vôbec nesklbali.Mám sa báť? Nebojím sa kašlem na to nemá to význam. Treba sa s tým jednoducho zmieriť.

Návštěvník (Pá, 10. 9. 2021 - 18:09)

Kichnuti mi rozjede zaskub pod zebry:)))to máme stejne.Jen ten loket teď je moc na jedné skupině svalu toho se bojím Úplně mi to stáhne svaly a začne salva zaskubu a to je mi divne a ty svaly mi nikdo emg netestovala.Ja nevím jestli to je jen bfs ale tak jsem to ještě v létě nemel

Reklama

Přidat komentář