Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

T. (Čt, 30. 9. 2021 - 09:09)

Mnoho lidí popisuje trvání i v řádu měsíců, takže bych se nijak neznepokojoval. Především v kontextu čistého EMG. Jestli navíc škube stále jeden a ten samá snopeček, je to ještě lepší znamení, zcela typické pro BFS.

RT (Po, 27. 9. 2021 - 08:09)

Dobrý den, pane Tomáši, omlouvám se, že s tím zase otravuji, ale jste odborník a moc by mě zajímal Váš názor, jestli léky na cholesterol - Statiny, mohou způsobit vznik ALS. Moc děkuji za případnou odpověď. Přeji hezký den. RT

T. (Po, 27. 9. 2021 - 11:09)

Na toto téma existuje několik studií - jedna se přikláněla k tomu, že zde určité riziko být může, naopak ostatní to vyvrátily. Klinika Mayo, což je opravdu renomovaná instituce, přímo uvádí, že pro tato tvrzení nejsou dostatečné důkazy. Vzhledem k tomu, kolik lidí statiny bere, bych se tím asi nezabýval. Před lety jsem četl studii, podle které zvyšovala pravděpodobnost ALS konzumace mléka...

RT (Po, 27. 9. 2021 - 12:09)

Moc Vám děkuji za odpověď.

Š. (Pá, 24. 9. 2021 - 09:09)

Dobrý den,pane T.pisu ještě z polikliniky.Vše proběhlo hladce.
Prvé rozhovor s pani doktorkou,poté mě vysetrila(stisk prstu,roztahovani prstu od sebe aj.)pak mi mrkla na muj loket-zda li neuvidí zaskuby,neviděla.
Poté mi udělala elektromyografii na te “postižené”ruce.Elektrodove soky byly zcela v poradku(tím vyloučila sekly nervik)pak mi do svalu ďubla jehličku(do tricepsu a extensor communis)oba tyto svaly jsou bez palologie:Nevykazují palologii ve vyšetrenych svalech.Tzn.bez známek denervacnich.S normálním motorickym i senzitivnim vedení.
Pane Tomáši,jen mi,prosím krasne,řeknete staci to?je to dostačující vyšetření,při fascikulacich takto lokalizovaných?
Mimo loket mam fascikulace i jinde,jen je to opravdu už mesic mé horké místo:(

T. (Pá, 24. 9. 2021 - 10:09)

Ano, to jistě je - pokud by tam byla nějaká patologie v případě ALS, po měsíci by tam byly patrné známky denervace. Předpokládám, že nebyly zachyceny ani fascikulace (to jen proto, že by vám je "věřila" :) ). Takže to už opravdu zkuste neřešit. Prostě akceptujte, že budete "škubat" nejspíše už pořád, někdy méně, někdy více, někdy to bude trvat týdny a týdny na jednom místě, ale nic to nemění.

Š. (Pá, 24. 9. 2021 - 10:09)

Ani fascikulace;)neměla jsem jehlicku přímo v lokti(tedy přímo v anconeus svalu)ale prave těch dvou kolem-a tam fascikulace nemám.Ono asi není třeba naďobnout přímo ten cukajici sval,ze?
Dekuji pane Tomáši za vaše “pruvodcovstvi”,omlouvam se za mé dotazy,dekuji za vás čas.Jste skvělý clovek!
Muj čas na ALS forum má zase off pro dnešek.Kasny den všem.Š.

T. (Pá, 24. 9. 2021 - 10:09)

Udělejte sama sobě laskavost a vůbec už to neřešte, ušetříte si zcela zbytečný stres a pochyby.

Š. (Čt, 23. 9. 2021 - 15:09)

Hezky den,elektomyografii mi dr přesunul už na zítřejší den.
Prosím všem,drzte mi palce.
Ozvu se,jakmile bude testování hotovo.
Pane Tomáši,není to na určení dg včas?(cca mesicni problémy)
Pro dnes mam off day od internetu.

Návštěvník (Čt, 23. 9. 2021 - 20:09)

Nebojte se, to dobře dopadne.
Já jsem dnes byla v čekárně před vyšetření EMG na umreti, brečela jsem, měla jsem pocit že se mi zatajuje dech a úplně zbytečně, měla jsem naprosto čistý nález, dokonce prý nemám ani ty fascikulace, jenom neklid ve svalech, třeba si to jen taky myslíte, že máte fascikulace a ve skutečnosti to je něco jiného.
Pokud nemáte slabosti svalové, tak als nemáte.

H. (Čt, 23. 9. 2021 - 20:09)

Tak fascikulace si fakt nemůžete splést. Je to jasne viditelný pohyb, zaskub svalu. Jediné, co laik nepozná, zda je benigní nebo ne.

Návštěvník (Pá, 24. 9. 2021 - 06:09)

Ženská-hypochondr dokáže úplně vse, dokáže si namluvit i to že má prostatu.

Návštěvník (Pá, 24. 9. 2021 - 04:09)

Já ano:-))

Š. (Pá, 24. 9. 2021 - 09:09)

Tak ja si teda pojem fascikulace nepletu.Tohle proste cítíte.Svalový neklid??tam bych spis videla nějaký třes/nepokoj/vibraci.Ale zaskub je zaskub a ten vidíte a cítíte.Každopádně je fajn,ze vám to dobre dopadlo.U koho jste nakonec byla?

Návštěvník (Pá, 24. 9. 2021 - 10:09)

Nakonec ve vojenské v Olomouci,,jj dopadlo to dobře ,vyšetřili mi těch svalů vicero,nekolik na hkk a několik na dkk,i jazyk.
Ty elektrody byly pro mně dost nepříjemné ,zvladla jsem to tak tak, ale ty jehličky byly fajn a příjemné.

T. (Čt, 23. 9. 2021 - 15:09)

Pokud máte již nějaké potíže (fascikulace apod.), pak není.

Tom (St, 22. 9. 2021 - 20:09)

Zdravím pán doktor T, potrebovali by sme vašu pomoc,u môjho otca na 99 percent tvrdia lekári že má ALS,mohol by som vám niekde poslať výsledky napríklad cez email,bol by som zvedavý na váš názor

T. (Čt, 23. 9. 2021 - 07:09)

Bohužel to nemohu - jsem neurovědec, což je jiný, nikoli klinický, obor studia medicíny. Vždy máte právo na druhý názor, doporučuji tedy konzultovat nějaké uznávané pracoviště u vás.

Š. (St, 22. 9. 2021 - 15:09)

Tohle vaše čtení,PalTad,je takový balzam na dusi.Naprosto se ztotožňují s tím,ze i “normální”clovek”,který by se pozoroval by něco našel…tělo je chemie,jak fyzická tam emocionální.
Jen mě zajímá z čeho BFS prameni-je to stres?je to postvirova,bakteriální reakce?o co jde?vcem a proc se nervový systém vzbouří?mam pocit,ze muj nervový systém je jako struny na kytaře,jsou tak našponovany a chveji se.Muj mozek a vnímání tela blika stále červenou kontrolou na tři písmena!co když ty jsi ta výjimka?co když….co když…!nevnimam úzkost,jako takovou.Žiji s přítelem,mam fajn práci,skvělou a zdravou rodinu.Jsem fyzicky stále v pohybu,snažím se stravovat zdrave,mou neřesti jsou sladkosti.Tak co se stalo??Do úzkosti a stresu mě vrhá mé tělo(bolest,fascikulace…aj.)

Návštěvník (St, 22. 9. 2021 - 20:09)

Tak to je pro mě útěcha, že i lide co jsou obyčejne psychicky v pohodě jako treba vy mají SBF, to já zas jsem celý život nervove labilní,extrémní hypochondr, nad kterým každý lékař zvedne otrávene obočí.
S tou kontrolkou to cítím stejně jako vy, to samé si říkám i já.
Je nás tu tolik, co mají podobné příznaky, opravdu by to chtělo znát odpověď, proč se nám to všechno děje.
Myslela jsem si, že to asi mají víc ti úzkostni jedinci, ale vypadá to že tím trpí i lidi s dobrou psychikou, zvláštní.

Reklama

Přidat komentář