Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

H. (Út, 4. 5. 2021 - 13:05)

Neplašte, EMG máte čisté a to je z 90% výhra. Nechte na lékařich jejich závěry a nedělejte si vlastní výklad vyšetření. Bývá to většinou slepá ulička.

Taťana (Út, 4. 5. 2021 - 11:05)

Jenže nevím,co vylučujeme.MS mám vyloučeno MR mozku i míchy.Nezbývá asi pomýšlet na choroby ALS či PLS.:(((((((

H. (Út, 4. 5. 2021 - 11:05)

Tatiano, pokud vas posílá na SEP a MEP, tak jede vylučovací metodou... timto vyšetřením se ALS nezjistuje.

Tatana (Út, 4. 5. 2021 - 10:05)

Dobrý den pane T.
muj spadovy neurolog mě posila do Motola na evokovane potenciály SEP a MEP.Jsou při podezření na tuto nemoc tyto vysetrni přínosem?

T. (St, 28. 4. 2021 - 15:04)

P.: Jestliže jste měla čisté EMG a viděl vás dr. Ridzoň, nebál bych se - je to řekl bych u nás nejpovolanější člověk, a pokud by měl podezření, že jde o ALS, věřím, že by to zmínil (mimoto dělá EMG tak pečlivě a důkladně, že by nějakou abnormalitu zachytil) - ve zprávě by jste měla alespoň zmíněnu suspektní MND apod. Skutečně existují syndromy, kde můžete mít difuzní fascikulace včetně jazyka (Isaacův s.).

P. Zoufala (Út, 27. 4. 2021 - 17:04)

Dobry den, mam za sebou EMG, bez anbormalit. Od prosince me trapi slabsi prava ruka a lytki. Snizil se mi obvod bicepsu i lytka na dominantni strane. Mam fascikulace ruzne po tele - videno i neurologem. Fascikulace na jazyku mam permanentne - difuzni. Mudr. R. z Thomayerky me poslal na krev, moc, sliny i genetiku. Ohledne ALS ale rekl, ze lide vypadaji jinak. Ale ze dovysetrime.
A muj dotaz zni. Je mozne, ze na EMG nebylo nic videt, ze se stav teprve rozjizdi nebo nebylo napichnuto vicero svalu (jen biceps a lytko a palec u ruky), jazyk delan nebyl. Mohou byt difuzni fascikulace na jazyku opravdu i benigni? Delala by se dalsi vysetreni, pokud by nebylo riziko prusvihu? Je mozne, ze lekari o moznosti ALS bez jiste diagnozy nemluvi, aby nedesili?
Dekuji.

T. (St, 21. 4. 2021 - 08:04)

Lucko, v první radě regenerace není to samé jaké reinervace, ale vy přehlížíte to hlavní: pán měl objektivní příznaky, co jsem zběžně četl, nemohl zvednout špičku nohy, měl křeče. Navíc nevíme, jaká bylo jeho finální dg. (existuje např. Kennedyho nemoc, což je výlučně mužská verze MND, která pomalu postupuje desetiletí).
Nemáte žádné (objektivní) potíže, a jestli byla čistá i klinika při vyšetření neurologem, pak už nevím, co vám doporučit, bohužel.

Lucie (St, 21. 4. 2021 - 09:04)

Mate pravdu,pane Tomáši,je to vytržené z kontextu a jeho objektivni fyzicky stav jsem v tom moc neresila.
Klinika tam hraje nejspíš opravdu tu hlavní roli.
Dekuju,už jsem bez dotazu;)
Opravdu nema cenu překládat EMG,když tomu nerozumim...
Zakazují to sama sobě!
Dekuji za vás čas.

H. (St, 21. 4. 2021 - 08:04)

A vy máte nejaky problém s rukama, že se divíte, že vám neudělali EMG na nich?

Lucie (St, 21. 4. 2021 - 08:04)

Hezké ráno,pane Tomáši,psal,ze neměl známky denervace,pak na kontrole u dr.Ridzone už regeneraci...
Ja měla napichnutou jen levou nohu,pravou jen jednu jehlu.Ruce vůbec...:(

T. (St, 21. 4. 2021 - 08:04)

Lucie - ale to je právě ono, nález ve 3 segmentech ukazuje na generalizované postižení, typicky MND, protože to vylučuje nějaký lokální problém (např. pokud je nález jen na nohách, pak lze předpokládat jednoduše lokální problém na příslušném úseku páteře), ale pokud se stejný nález objeví i na rukou a například na jazyku, pak jde očividně o systémový proces. A proto je tak důležité, abyste nález nezkoušela interpretovat sama..

Lucie (Út, 20. 4. 2021 - 20:04)

Pane Tomáši,ještě jsem se chtela zeptat,našla jsem diskuzi na str.282,kde jeden pan popisuje,ze měl regeneracni nalezy ve 3 segmentech(kopírují):bol som na podrobnem vysetreni emg (ftn, mudr. ridzon), vysledkem je "zaver: nalez chron. regenerace ve 3 segmentech, vysoce pravdepodobne odpovida onemocneni motoneuronu s atypic. zacatkem - pseudoperonealni. dop. kontrolni emg za 3 mesice.". pripadne mozem doplnit udaje (dve strany tabuliek) zodpovida to onemocneni als?

Ja jsem měla za to,ze regeneracni nalez je “dobrý”nalez.
Teď teda nevím.
Když se moje denervace změnila na regeneraci,je to špatne?dobre?
Denervace byla jen v tibialis.Regenerace v tibialis,hraniční edb.
Prosím ještě o toto vysvetleni.
Moc dekuji

Lucie (Út, 20. 4. 2021 - 14:04)

Tad.-hodne mi připomínáme muj stav!takze nechat se vyšetřit a pryč od této diagnózy.
Tak,jak radi pani H.a pan Tomáš...

H. (Út, 20. 4. 2021 - 13:04)

Nicmene jsem názorný případ, že fascikulace mohou samovolně zmizet a objevovat se jen sporadicky.. To jen pro všechny, co nevidí světlo na konci tunelu... Jediný lék je neřešit to.

T. (Út, 20. 4. 2021 - 09:04)

Ještě dodám, že kamarád má fascikulace přes 14 let, a vyzkoušel prakticky všechno, včetně nejrůznějších léků ovlivňujících nervosvalovou dráždivost, a potvrdit může (v souladu se zahraničními studiemi) účinek jen u karbamazepinu (Tegretol). Zkoušel i různé diety apod., ale u všeho se zdál fungovat jen placebo efekt - pár dní/týdnů se to zdálo lepší, a pak zase zpět. V současnosti je to prý dobré, vnímá pár záškubů denně. Podle něho se to v průběhu let střídá, ale postupem času se to snad zmírňuje.

T. (Út, 20. 4. 2021 - 09:04)

Tad: pro posouzení případné patologie je jehlové EMG nezastupitelné, zásadní vyšetření. Kondučkní studie poskytují zase jiné informace, takže typicky se dělají obě. Ano, neurolog vám může předepsat takové léky, je to běžné. Jinak ano, je možné mít problém na úrovni buněčné správy minerálů při normálních hodnotách, ale u fascikulací se spíše podezřívají kanálopatie, kdy je problém na úrovni iontových kanálů. V ČR se pokud vím toto ani nevyšetřuje, posílalo se to do UK.
Ohledně vynechání kofeinu nebo brání Ca / Mg - efekt není u každého, u vynechání kofeinu jde spíše o snížení celkové vzrušivosti a tím i menšímu vnímání případných fascikulací, nižší nervozitě a tím nejspíše i jejich nižšímu počtu, ale tvrdá data k dispozici nejsou. Většině lidí jednoduše pomůže čas a odvedení pozornosti.

H. (Po, 19. 4. 2021 - 21:04)

Vynechání kofeinu určitě pomáhá, resp. kofein to jednoznačně horší. Rozhodně to melo větší smysl než cpani se horcikem. Toť moje zkušenost.

T. (Po, 19. 4. 2021 - 20:04)

Tad, Jak zde bylo už mnohokrát uvedeno, fascikulace lýtkových svalů jsou v naprosté většině případů benigní. Je to v současnosti poměrně častý, a dokonce i české učebnice to zmiňuji... nepočítejte ale, že by vynechání kofeinu apod., příliš pomohlo, to pravděpodobně není. Nejspíše je máte i ve drobných svalech chodidla, jen to nevíte. Spousta lidí vůbec neví, že je má v lýtkách, opravdu bych se nebál.

Tad (Út, 20. 4. 2021 - 07:04)

Dekuji za reqkci. Kdyz malinko upresnim symptomy, tak ano, zaskuby mam i na ploskach nohou, take ruzne na tele, ale s mensi frekvenci (nad koleny, rameno, biceps, vyjimecne treba i zada a obcas jakoby nechtene polknuti naprazdno). Se soustredenim frekvence priznaku nejspis stoupa, v pohybu a pri cinnosti o nicem nevim. Nohy me neboli, ale spis bych pocit prirovnal k takovym superjemnym vibracim (ale ne mravenceni). Akorat pred tremi dny jsem delal drepy (chtel jsem zkusit co zvladnu) a jeste ted pri chuzi ze schodu je to bolestive (ale to nejspis nesouvisi). Mravenceni v nohou mam obcas, i ve stoje, treba kdyz nosim a uspavam malou. Nad ranem se budim a uz nejsem schopen usnout - musim kazdou chvili zmenit polohu nohou (a taky asi diky psychice - porad na to myslim). Jsem celkove vice unaveny a nejsem schopen poradneho soustredeni. ......... zitra jdu na neurologii do revolucni 19, uvidime co vysetreni. Mam trvat na JEMG? Muze neurolog predepsat i neco na zklidneni/uklidneni?

Jeste doplnujici otazka - kdyz mam normalni krevni obraz na mineraly, mohu i tak mit jejich disbalanc a jak to zjistit, kdyz ne z krve? A jak dlouho v takovem pripade trva mineraly doplnit (predpokladam, ze to neni zalezitost par dni brani magnesia a vapniku). Dekuji, Tad (ps . Omlouvam se za interpunkci, pisu z mobilu)

H. (Po, 19. 4. 2021 - 14:04)

Asi nerozumím otázce, neurolog rozhodne o nutnosti EMG vyšetření nebo jiného a poe vás na pracoviště, kde ho dělají.

Reklama

Přidat komentář