Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

PalTad (Čt, 15. 7. 2021 - 23:07)

Dobry vecer, muzete, klidne mne kontaktujte obratem na [email protected]. Akorat ted mame pred dovolenyma, tak je mozne, ze nebudu reagovat uplne obratem.

Peter k (Čt, 15. 7. 2021 - 15:07)

Ja som zo Slovenska,vobec nechodim do Prahy a este aj tato Covid -doba,karanteny a pod..

T. (Čt, 15. 7. 2021 - 16:07)

V pohodě, psal jsem panu "PalTad", případně komunikoli dalšímu, kdo by se mohl účastnit. Nejde samozřejmě o žádné léky apod., jen o měření fascikulací před a po relaxaci ve virtuální realitě.

Peter k (St, 14. 7. 2021 - 21:07)

Patri do priznakov ALS aj to ked citim ze ma pali,stipe ma pokozka na ruke?a ked mam a citim vo vnutri svalu ako my vibruje,trasie sa,to uz je prejav svalovej slabosti?

T. (Út, 13. 7. 2021 - 17:07)

Ano, na lýtkách je to hodně běžné, hlavně u starších lidí. Můj dědeček, bylo mu cca 95 let, měl tak difúzní fascikulace nejen lýtek, ale i m.tibialis, že jsem byl přesvědčen o tom, že nemohou být benigní. Též o nich nevěděl, normálně chodil i zvládl stoj na patě (v uvedeném věku). Uvažuje se, že s rostoucím věkem populace podobné "problémy" budou přibývat - možná to bylo útlakem míšních kořenů, ale možná je to u starších lidí běžnější (nicméně zdaleka na každý senior je má). Nicméně trvalé fascikulace na rukou apod. jsou o poznání vzácnější.

H. (Út, 13. 7. 2021 - 13:07)

Je to hodně o tom, jak je člověk vnimavy. V době, kdy jsem to hodně řešila, tak jsem třeba mému otci koukala na lýtka, když byl v klidu a fascikulace jsem viděla. Když jsem se ho zeptala, zda to cítí, říkal, že ne. Vůbec to nevnímá a přitom je má.

T. (Út, 13. 7. 2021 - 07:07)

H.: Ano, občasné fascikulace má většina lidí. Ale když se dělalo šetření, denní a dokonce i týdenní výskyt byl označen je pár lidmi z několika stovek. U těhotných je to speciální kategorie. Ale lidí, které denně, průběžně a dlouhodobě obtěžují fascikulace, příliš nenajdete. To je i jeden z důvodů, proč se o BFS příliš neví - není příliš, na kom zkoumat. Pokud je BFS kanálopatie, pak je vzácná, pokud je to somatizace (což řešíme naší současnou studií), otevírá to mnohé možnosti.

H. (Po, 12. 7. 2021 - 20:07)

Já jsem přesvědčena, že fascikulace ma jde kdo, jen to neřeší. Třeba jako můj manžel. Nebýt mě, tak neví, že to skubani, které občas cítí kdekoliv na těle, je fascikulace. Nedávno mi těhotná kamarádka říkala, že ji občas někde tepe. Říkám ji, myslíš takové jako skubani svalu? A ona jojo, občas mi někde takhle skube. Takže opět další osoba, která netuší, že to jsou fascikulace. A takových lidí jsou tisíce. Jen někdo se v tom pitvá a řeší, co to je a pak konci na těchto fórech s nervama v kybku, že mají ALS.

T. (Po, 12. 7. 2021 - 07:07)

PalTad: při zatnutí svalů dojde k aktivaci jednotlivých motorických jednotek, a v tomto stavu excitace většinou náhodné výboje vymizí - ale není to pravidlem, i u BFS se běžně stává, že fascikulace je vidět i v zatnutém svalu. Ona unavitelnost je diskutabilní, nesetkal jsem se s tím, spíše předpokládám, že je to u lidí, kteří mají opravdu silně difuzní fascikulace v daném svalu. Ad ploché nohy: nemyslím si, protože fascikulace vznikají v předních rozích míšních, a pokud byste měl od plochých nohou poruchu na úrovni bederní páteře, útlak by byl jistě bolestivý. Navíc by to nevysvětlovalo, že drtivá většina lidí má kromě fascikulace v lýtkách a chodidlech i fascikulace jinde (často mnohem méně). Ad 70 procent: máte pravdu, tím je myšlena i jedna epizoda cukání víčka apod. Řada studií dokládá vyšší výskyt fascikulací u lidí s psychiatrickým onemocněním (i ve smyslu horšího zvládání stresu). Zde velmi dobrá studie k tématu (v angličtině): https://discovery.ucl.ac.uk/id/eprint/10076229/3/David_The%20Association%20Between%20Benign%20Fasciculations%20and%20Health%20Anxiety_AAM.pdf
Co se výskytu generalizovaných, dlouhotrvajících fascikulací týče, ta bude malá, dle mého názoru sotva pár jednotek procent.

PalTad (Ne, 11. 7. 2021 - 18:07)

Omlouvam se, opet pisi z mobilu a preklepy se obcas blbe hledaji :(

PalTad (Ne, 11. 7. 2021 - 18:07)

Zdravim, mel bych jeste par dotazu k fascikulacim :).

1] Ciste ze zajimavosti - jaktoze vlastne pri cinnosti/aktivite svalu se neobjevuji - vsude se tvrdi, ze to tak je, ale jaky je duvod?

2] Rika se, ze doprovodny symptom je rychlejsi svalova unava (proste se rychleji svaly namuzou, pripadne neustale pripadaji namozene). Ja ale nic takoveho na lytkach, ktera mi skubou kazdou chvili necitim. Je mozne, ze to ma take jen psych. puvod?

3] Asi to zapadlo, ale vznesl jsem dotaz, jestli napriklad fascikulace v chodidlech a lytkach mohou mit souvislost s nelecenyma silne plochyma nohama? Rika se, ze ploche nohy se casto projevujo bolesti kolen a stehen (to v kombinaci s moji nadvahou mohu potvrdit) a casto take krecemi, protoze se namaha diky postaveni nohy rozdeluje v nespravnem pomeru mezi svalove skupiny.

4] Rika se, ze BFS trapi velke mnozstvi lidi. Nekde jsem se docetl, ze snad az 70 procent lidi nekdy za zivot ma obdobi fascikulaci. Opravdu je to tak? Ale to asi nemluvime o nekolik mesicu/let trvajicim, pripadne trvalem BFS, ale napriklad o tom, ze jim dva dny skube ve vicku nebo, ze ? Existuje nejaky presnejsi udaj o prevalenci BFS nebo vyraznejsich fascikulaci obecne v populaci?

Anonym (Ne, 11. 7. 2021 - 13:07)

Peter, tromboza je zaneseni cev z huste krve a tu zpusobuje sucha strava, odebira vodu z krve nejvice pecivo. Prejdete na na syrovou stravu, hlavne ovoce s vysokym obsahem vody /'melouny, pomerance, hroznove vino...
To vam pomuze vycistit streva a take krev. Svaly budou dostavat prirodni fruktozu. Hodne pit mekkou vodu, muzete pridat citron. Krev obsahuje pres 90 procent vody, takze si ji proplachnout telo.

Peter k (Ne, 11. 7. 2021 - 13:07)

Dakujem za radu...

Peter k (So, 10. 7. 2021 - 16:07)

Uz len sa este spytam..co su to patologicky zvysene reflexi?

Peter k (So, 10. 7. 2021 - 16:07)

Krce nemam..dakujem..

T. (So, 10. 7. 2021 - 15:07)

Peter K: ne, nemáte žádný příznak ukazující na ALS, jako všichni na tomto fóru jste o tom pouze přesvědčen, vytrháváte z kontextu jednu věc a ignorujete ostatní. Primárním příznakem ALS je slabost, typicky spolu s tím patologicky zvýšené reflexe a kruté křeče v neobvyklých svalech, např. v paži (někdo je má jako první příznak, jiný až v pozdní fázi).

Peter k (So, 10. 7. 2021 - 14:07)

Aj ked vsetky priznaky my sedia na to..

Peter k (So, 10. 7. 2021 - 14:07)

Dufam ze nemam ALS...

Peter k (So, 10. 7. 2021 - 14:07)

No ja urobim kliky,drepy,aj plank som robil..aj piskat zvladam..minuly vikend sme boli na horach,prechadzka asi tak 3km,vcera som presiel pesi asi tak 5km,dnes som akurat niesol kufre,rodicia isli na dovolenku..len my vzdy prisa zatazi sa roztrasie stehno lave,nie lytko,iba stehno..dakujem pan T.za Vas nazor..dam si urobit este ale za 2-3mes kontrolne EMG,snad sa to casom upravi..este raz dakujem..

T. (So, 10. 7. 2021 - 13:07)

Peter K: po internetu vás nikdo nevyšetří, ale na ALS určitě nemyslete. Mimochodem tělo při takovém hubnutí (pokud jste např. stresem nejedl) spaluje svaly, až později tuky, čili je i možné, že jste přišel o nějakou svalovou hmotu a nabral břišní tuk. Pokud nemáte slabost v nohách či rukou (uděláte dřep? klik? zvednete, co jste zvedl dříve?), pak to nebude atrofie - u té by byla slabost. A pokud se musíte ptát, jestli jí máte, tak nejspíše nemáte. Pacient například již neuzvedne kufr, nedokáže pískat (slabost rtů), a podobně.

Reklama

Přidat komentář