Reklama

NOHA V SÁDŘE

Lada (Pá, 18. 12. 2020 - 16:12)

Radko, pomožte si od nalepeného obvazu k chodidlu polévkovou lžící tou stranou co se drží v ruce. Je to ploché, kovové, nezalomí se to tam. Měla jsem nohu v sádře před nedávnem a osvědčilo se mi to. Držím palce.

Radka (Pá, 18. 12. 2020 - 17:12)

No, děkuju za radu,ale mám doma jiné příbory než vy.

Lada (Út, 1. 12. 2020 - 13:12)

Lenko, mám stejný problém jako vy. Pro naštíplou zanartní kůstku mi dali na týdem nohu do dlahy. Potom nechodící sadra a v ní mi přes noc otekly všechny prsty na noze. Ani po úraze jsem je oteklé neměla, jen bouli na nártu, ale až v té sádře to napuchlo. Ráno kontrola na chirurgii, řekli, že je to normálni a že mám mít nohu nahor a ledovat. Zatím druhý den to moc nepomahá, sice to nebolí, ale opuchlé prsty mám hrozně.

Lenka (So, 28. 11. 2020 - 08:11)

Mohl by mi někdo poradit jak srazit otok malíčku u zasádrované nohy?Zlomila jsem si kotník a po týdenní dlaze mi včera dali sádru s podpatkem a otekl mi dost malíček.Ještě dnes nesmím na sádru šlápnout a mám obavy že při chůzi by mi ten oteklý malíček mohl vadit.Malíček nebolí a ani na pohmat nijak nebolí.Nohu mám podloženou a i přes noc spím s podloženou nohou.

dr.Galen (So, 28. 11. 2020 - 14:11)

Pokud nebolí, tak je zbytečné se zatím strachovat. Otok by měl časem odeznít. U každého zranění to může být trošku jiné. Kdybyste případně měla při chůzi s malíčkem problémy a obvaz by na něj tlačil, tak byste měla vyhledat zařízení, kde vám sádru dělali, aby malíček uvolnili nebo nějak jinak to řešili. Na otoky se přikládají pouze obklady z octanu hlinitého, ale to již u zasádrované končetiny nepřichází v úvahu. Důležité je, že nikde netlačí a hlavně, že byl ponechán kvůli kontrole volný.

Lenka (So, 28. 11. 2020 - 18:11)

Děkuju.Malíček vypadá jako by byl přifouklý,mně je jen divný že se mi to stalo po tom sádrování,dokud jsem měla dlahu tak byl celkem normální.Možná je to i tím že mi sádru kolem prstů při tom sádrování víc"utáhli" než když jsem měla jen dlahu,rozhodně je to znát na hybnosti prstů která už není taková jako při dlaze.

dr.Galen (So, 28. 11. 2020 - 20:11)

O tu hybnost právě jde, aby zraněná kost mohla v klidu srůst, což v případě volnějšího obvazu může být na škodu. Jestli to nikde kolem malíčku netlačí, tak je to v pořádku. Nejspíše u vás ještě poúrazový edém neodezněl, kvůli kterému se nejprve přikládá dlaha, aby byl nějaký čas na jeho vstřebání. Když se potom obvaz dotočil, tak si otok našel volné místo a natekl vám malíček. Věřím, že je to jen přechodný stav, ale připomínám opět, že v případě nějaké bolestivosti by se měl vyhledat ošetřující lékař.

Lenka (Ne, 29. 11. 2020 - 07:11)

Malíček trošku ještě natekl a už spíš vypadá že mám uvnitř kuličku hrášku jak je nafouklý.Poprvé jsem teď zkusila chůzi se sádrou po domě a bude to ještě zajímavé,hlavně schody jsou problém.Malíček nebolí ale počkám co udělá procházka venku na kterou se chystám a těšim bo toho ležení a sezení je ažaž.

Luboš (Ne, 29. 11. 2020 - 12:11)

Tak jaká byla procházka se sádrou?

Anastázie Krásná (Pá, 16. 10. 2020 - 22:10)

Hezký den, poptávám profi sádru na nohu s podpatkem. Našel by se zde profík, který by mi v nejbližším termínu udělal radost? :) Ráda připlatím „prázdninovou” finanční přirážku. Pište mi prosím na mail [email protected]

Janča (Po, 9. 11. 2020 - 14:11)

Anastázie, neblázněte, moc ráda bych vám přenechala tu svou sádru. Věřte mi, že není o co stát. Ani chodící sádra není na nějaké chození větší než kolem domu, problémy s oblečením, co se přes ni vejde a nevejde, problematická hygiena...ani přes ni noha opravdu nevoní, věřte mi, že vím o čem píšu. Mám zlomené dvě zánartní kůstky. Nejdřív dlaha týden a nechodící sadra další dva týdny. To bylo úplně nejhorší jen o berlích. Denně se musi píchat injekce proti srážení krve. Kontrola po 3 týdnech sice bez posunu kostí, ale nehojilo se to jak mělo, sádra nová na pět týdnů, vyškemrala jsem podpatek, ale prakticky nechodím. Noha natěká a bolí. Mám za sebou 6 týdnů z osmi a opravdu vám nedoporučuji si to dopřát dobrovolně...

Anastázie Krásná (Pá, 16. 10. 2020 - 22:10)

Hezký den, poptávám profi sádru na nohu s podpatkem. Našel by se zde profík, který by mi v nejbližším termínu udělal radost? :) Ráda připlatím „prázdninovou” finanční přirážku. Pište mi prosím na mail [email protected]

dr.Galen (So, 26. 9. 2020 - 22:09)

Lucko, pokud se znehybňuje palec v sádrovém obvazu, tak končí ve výši štěrbiny Chopartova kloubu. Jinými slovy kotník zůstává volný. V případě, že se palec neznehybňuje, tak se přikládá chodící obvaz pod koleno. Musí být však bezpodmínečně na plosku nohy přiložena podprstní dlaha, která de facto slouží kromě jiného k znehybnění palce. Obvaz se zafixovaným palcem se však většinou přikládá asi tak na 2 týdny. Jeho špička a část nehtu však musí zůstat volná kvůli kontrole prokrvení. Jestli vám řekli, že to bude těch 6, tak je logické a hlavně pohodlnější mít obvaz pod koleno s podpatkem a pohybovat se bez pomocí berlí.

Lucka (Ne, 27. 9. 2020 - 15:09)

Díky,ale moc moudrá z toho nejsem.Nechápu nějakou tu bezpodmínečně přiloženou dlahu,nebo ty 2 týdny a volnou špičku s nehtem??Mám to mít minimálně 6týdnů a palec mám schovaný v tý sádrový dlaze celý,žádná špička natož nehet mi nekouká.A co říkala sestra na sádrovně tak pokud budu chtít sádru pod koleno tak mi asi jen na tuhle sádrovou dlahu přidělaj zbytek včerně toho podpatku.Tak jsem tomu teda aspoň rozuměla.

dr.Galen (Ne, 27. 9. 2020 - 17:09)

Lucko, tak vidíte já myslel, že jsem to napsal co nejsrozumitelněji a přitom stručně, ale jak čtu tak ne. Zlomený palce se může znehybnit sádrovým obvazem tak, že se přímo omotá sádrovým obinadlem nebo také ne i když se sádrový obvaz přikládá. U neomotaného palce se znehybňuje noha včetně hlezenního kloubu a sádra je až pod koleno. Zde vlastně plantární dlaha omezuje pohyb palce a dalších prstů. Ve druhém případu se znehybní celý palec a už není třeba znehybnit hlezenní kloub. Proto zůstávají kotníky volné, ale už se nepřidělává podpatek pro chůzi. Proto jsou nutné berle. Záleží na vlastním typu úrazu, ale o způsobu imobilizace by měl mít ošetřující lékař jasno a v žádném případě ponechávat rozhodnutí na pacientovi. Na způsobu provedení obvazu, zda má ve finále plantární dlahu či nemá, je závislé zase na zručnosti sádrovníka. Ne každý a ne všude umí udělat plně funkční a zároveň zcela estetický obvaz. Když si to chce sádrovník zjednodušit, tak dlahu pod prsty nedá a jen udělá cirkulární obvaz a prsty jsou plně volné. To se dnes praktikuje zejména u syntetického obinadla, kterému se říká odlehčená sádra. Zde vymodelovat dlahu pod prsty je už poměrně pracné a ne každý sádrovník to zvládá. Když vám sestra říkala, že jen dotočí sádru, tak nechápu proč se vás ptala co byste chtěla. Chtít přece můžete ledacos. V každém případě by měly všechny ostatní prsty zůstat volné, aby sádra po ztuhnutí na ně netlačila a nevznikl edém, s čím byste opět musela vyhledat lékaře.

Lucka (Ne, 27. 9. 2020 - 21:09)

Nechápu proč to nenapíšete srozumitelně...Nechám si dát sádru s podpatkem a už sem radši psát nebudu.

dr.Galen (Ne, 27. 9. 2020 - 22:09)

A já zase nechápu proč se tedy ptáte, jestli má být noha při zlomenině palce v sádře, a když vám to člověk až polopaticky trpělivě vysvětlí, tak se na na něj za to oboříte, že vám to mohl napsat srozumitelně. Není přece obvyklé si lékařské postupy ověřovat na veřejně přístupné diskusi, kde si každý říká co ho napadne.

Štrosmajer (Po, 28. 9. 2020 - 11:09)

Kdybyste si tu odpustil ty odborné exhibice tak se nic nikomu nestane.A taky bych se chtěl optat proč vy tu tedy odpovídáte všem těm trpícím a navíc pouze ženám?

dr.Galen (Po, 28. 9. 2020 - 12:09)

???

Lucka (So, 26. 9. 2020 - 15:09)

Chci se zeptat jestli je nutný mít kvůli zlomenýmu palci u nohy sádru?Zatim mám sádrovou dlahu po koleno a dostala jsem na vybranou mezi nějakou sádrou do půlky chodidla,nevim tedy jak to myslí,a potom sádru pod koleno s podpatkem.U tý sádry do půlky chodidla bych musela mít asi berle protože nevim jak bych s tim mohla chodit a ty mně vadí už teď,natož když bych musela být o berlích minimálně 6neděl který mi odhadujou na zahojení.

Reklama

Přidat komentář