Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Eva1 (Čt, 3. 12. 2020 - 07:12)

Táno ahoj,tak 7.1.to máš jisté..Dávej na sebe pozor..At nenastydneš,aby byly laborky ok..A neboj,proto Ti TEP dají ,abys mohla chodit,....Miniinvazivní op. jsem také řešila,operatéři ji úplně nepreferují,,menší prostor,a pod..A píšeš o vrcholu hory,tak po 7.1.už kráčíš jen zlehka dolů-do normálu!!!Já mám 5 měsíců po operaci a už to vše - TEP-zapomínám, že musím brzdit ,nelítat jak fretka, abych neuklouzla a tak..Včera jsem byla na druhé pooperační kontrole -rentgen super,operující pan primář spokojen a já nešetřila superlativy na celý jeho tým.!......Občas si už musím připomenout že mám trochu limit ..Takže neboj se -do tří měsíců budeš chodit jak se zdravým kyčlem!!!!!!!A jizva též vybledne.....Budeš vidět .Každý kdo šel na TEP poprvé byl zákonitě vystrašený! Já byla psychicky na dně -odklady ,špatné laborky a ke konci co krok bolest !Když bych musela po druhé ,je výhodou že už VÍM a jediná starost -urychlit termín. (Ale chci udělat maximum ,abych nemusela ,zatím ostatní klouby v normě)Nevěřila jsem ,ale po operaci úleva.Narkoza pravda u mně vyvolala 3dny silnou nevolnost žaludku,zvracení.,to byl nejnepříjemnější pooperační vjem u mne. Lékař řekl že to je z opiátů co se dávají při narkoze ..Ale já operační zákrok jedině při plném uspání,v tom jsem měla jasno..Mám nízký práh bolesti ,které jsem si užila dost, Jo protože mám větší prodělané problémy s páteří,(zánět páteře,sepse),anesteziolog stejně epidurál zavrhl ... Moniko jizvu zlepšuje laser jak píše Pájja.Lído ponožky člověk obouvá stále s opatrností ,pokrčit správně nohu,chvilku trvalo než jsem přestala používat oblékač.Prostě trpělivost je u nás žádoucí. Věrko ty se tolik nehon,no a zdravím ještě Tamaru ,Alenku a ostatní.Pohodový předvánoční čas Vám přeje Eva

Věra (St, 2. 12. 2020 - 10:12)

Pájjo, prosím tě, kde ty bedle jedlé v Kauflandu najdu? Už jsem se několikrát dívala, ale nevím kam :-) Ochutnala bych je.

Pajja (St, 2. 12. 2020 - 11:12)

Já je kupuji v Albertovi, ale myslím, že jsem jsem je viděla i v Kaufu. Bývají u trvanlivého baleného pečiva, tortily, tousty, různé bábovky atd. Já je objevila náhodou, mají ještě kukuřičné, ale ty nejsou tak dobré a kukuřice je "hladová", špaldové víc zasytí a jsou chutnější. V kaufu jsem byla rano, vědět to, mrknu po nich. Tak příště, pokud je sama dříve neobjevíš.

Monika (Út, 1. 12. 2020 - 19:12)

Táňo, to je skvělá zpráva, to uteče jako voda a za šest týdnů už budeš běhat v nemocnici po chodbě a všechny strachy budou pryč. Ta bolest co tě trápí, prostě nebude. Epidurál jsem měla s přispáním a z operace si nic nepamatuju. Až půjdu s druhou nohou nechám si dát opět epidurál, už jen proto, že je mi po narkóze vždy dost špatně.
Pajjo, příští úterý to budou tři měsíce od operace a předevčírem se mi konečně podařilo odlepit nohu od podložky, no trvalo to, ale to byla radost. Dneska už ji zvednu 10 cm nad podložku. Hurá :-) Svaly jsou, ale ta noha to nějak zamomněla.
Mám trochu potíž s jizvou, je koloidní, i když dělám tlakové masáže, nelepší se. Rehabilitační mi doporučila gelovou pásku silipos. Objednala jsem ji a dnes mi přišla. Zkoušel ji někdo? Jak se Vám hojí jizvy? Mám ji delší asi 23cm.

Pájja (Út, 1. 12. 2020 - 21:12)

Moniko, gratuluji noze k aktivaci. Bude líp, nepolevuj. Jizva pracuje rok. Je potřeba masírovat více způsoby několikrát denně. Nejlépe nasucho a pak promazat. Stačí domácí sádlo, zelená mast, měsíčková.... Silikonové pásky znám, nezkoušela jsem. Pokud je možnost a čas, chválí na jizvy laser. Tady je návod, jak masírovat. https://www.fyziodomu.cz/pece-jizvu-pokracovani/ Mám jizvy asi 15-16 cm, skoro nejsou vidět, tenká čárka v kůži. Masírovala jsem podle rad v článku.

Táňa (Út, 1. 12. 2020 - 17:12)

jo, a vítám Lídu. A opravuji větu : Raděj budu mít jizvu a v pořádku nohu, než naopak.

Tamara (Út, 1. 12. 2020 - 19:12)

Držím palce at to vyjde.

Táňa (Út, 1. 12. 2020 - 17:12)

ahoj holky! Je to tady! Můj Everest! 7.1.2021.
Snad už je to napevno. Bojím se, že po Vánocích se spustí třetí vlna a zas to bude v pr...
Taky jsem se ptala na miniinvazivní metodu. Není pro každého. Určí operatér. Je tam málo místa a podle raděj mít jizvu a v pořádku nohu, že opačně. Chtěla bych narkozu, ale přesvědčují mě, že po epidurálu budu rychleji v pohodě a rehabilitovat. Je to možné? Prý není tak špatně a šetřím mozek. Holky, já jsem z toho všeho tak vybobkovaná. Nejdřív ten termín..kvůli covidu nic, Teď ho mám, bojím se, aby vyšel a pak až skutečně půjdu, tak se budu hrozně ale hrozně bát, aby to vyšlo. Zjišťuji, jak hrozné je nechodit a modlím se, abych potom chodit mohla.

Věra (St, 2. 12. 2020 - 10:12)

Táňo, to je skvělá zpráva. Teď už to musí vyjít! K té narkóze - já mám vždy celkovou, protože mám problémy s plotýnkami a to není epidurál vhodný, ale nikdy mi není špatně. Spíš je horší, že celý den pospávám a večer jsem fit a celou noc čumákuju do tmy :-) A rehabilitaci mám vždy ještě na JIP a chodit začínám po vytažení drenů tak jako všichni ostatní. Já mám taky strach z dalších operací kvůli mozku. Přece jen nějaký vliv narkózy mají a mám operací za sebou dost a před sebou taky. Ale tohle teď řešit nebudem. Ty se na všechno vyptej a rozhodni se sama. Moc ti držím palce. Já jsem byla na první operaci 20. listopadu a domů jsem přišla asi 30. Zažila jsem Vánoce na berlích. S jednou dcerou jsem upekla pár druhů cukroví, druhá přijela upéct vánočku, mažel dělal salát, všechno šlo. A kdyby ne, tak se taky nic nestalo. Hlavní je se uzdravit a užívat si nové nohy. Budu na tebe myslet, máš to za pár. Držím palce!

Alena (Út, 1. 12. 2020 - 21:12)

Táňo, neboj se, i kdyby se rozjela 3. vlna, tak věřím, že ten termín už ti nezruší. Myslím si, že plánované operace by se rušily až mnohem později. Každopádně ti přeji, aby to vyšlo. "Vybobkovaní" - bezva výraz, od teď se budu opičit a používat ho při určitých situacích také - jsme tu byli před operací všichni. Pak ale zjistíš, že to vůbec není tak strašné, jak si člověk představuje. Narkóza, nebo epidurál? Já měla epidurál (s přispáním), prý je šetrnější. Při minulých operacích vždy celkovou narkózu, tak jsem to zažila při TEP poprvé. A pokud jde o ostatní moje "spolubojovnice" v nemocnici, které měly narkózu, tak jsem si nikdy nevšimla, že by by u nich probíhala rehabilitace pomaleji. A to ani v budoucnu, ještě dlouho poté jsem si s nimi psala. Kvůli tomu přispání mi bylo chvíli blivno (někdo se přispat nenechá), ale šoupli mi něco do kapačky a bylo dobře. Navíc mi na tu epidurálovou hadičku pak napojili cosi, co mi dodávalo do nohy tišící léky, tak jsem neměla žádné pooperační bolesti jako ti po narkóze, kterým píchali injekce.. Pájja ví, o co jde, a určitě to upřesní, protože já už to po těch 11ti letech to pravé pojmenování zapomněla. Pájjo, pomóóóc :), už se mi nechce listovat zpátky, nedávno jsme si to tady psaly. A chodit pak budeš, to mi fakt věř!!! Tak držím palce a drž se.

Pájja (Út, 1. 12. 2020 - 21:12)

Alenko a Taňo, zdravím a potvrzuji, epidurál s přispáním značka ideál. K tomu spinální katetr, to je vlasec v páteři, zavádí při epidurálu, jeden steh. Na prsou strojek jako hodinky, přes něj se aplikují opiáty, nic nebolí a jdou cíleně k operované noze. Může to být zavedeno čtyři dny. Za mně super zážitek z druhé operace, kdy přispání bylo menší a v půlce jsem se probrala a bavila se se všemi. Ale to jsem tu už popsala. Epidurál se praktikuje hlavně proto, že je pro tělo šetrnější. Já třeba anestezioložce suverénně tvrdila, jak nohy ještě cítím. Píchala do mne a už nad pásem jsem nic necítila. Se mi smála, že nejsem první. Táňo, držím palce ať to máš rychle za sebou a už žádný odklad.

Alena (Ne, 29. 11. 2020 - 17:11)

Děvčata, díky za reakce na moje dotazy. Mám určitě o čem přemýšlet (manžela velmi povzbudil Lídin příspěvek a tím to pro něj zatím končí) a budu dále pátrat na netu. Věrko, Condrosulf 800 jsem kdysi také brala, manžel teď také, stejným způsobem, tedy 3 měs., pak 3 měs. pauza atd. On si myslí, že mu to pomáhá, mně to tedy nepomohlo vůbec. Teď vlastně ani nevím, ale tenkrát jsem ještě i hodně doplácela, takže s tím výrokem o tahači peněz souhlasím. Na Drobného si vzpomínám. Moje jizva měřila 17 cm, ta druhá asi také nějak tak. Kdysi se tu ty jizvy hodně diskutovaly. Pájjo, díky za článek i za zajímavé fotky. Jsem natolik otrlá :), že jsem bez emocí sledovala na videu (z hořovické nemocnice) i průběh výměny kyč. kloubu, abych věděla, co mě čeká. Možná se pletu, ale mám ten dojem, že ty jsi také průběh operace viděla předem. Jinak tvoje "bedle jedlé" se staly mojí oblíbenou snídaní a odpolední svačinkou... Lído, díky za odpověď, už víme, kde je tvoje nemocnice (o té jsme neměli ponětí) i rehabilitace v Obloukové. Ještě jsem se chtěla zeptat, jak dlouho jsi byla na rehabilitaci a kam chodíš na kontroly - do té nemocnice na ambulanci, nebo do Střešovic? Jinak jsem měla podobné bolesti jako ty, tj. tzv. přenesené (cituji Dr.). Od kloubů, a to obou, mi šla bolest do třísel, stehen a kolen - 24 hod. denně. Kromě Condrosulfu mi předepisoval tehdejší ortopéd na bolesti léky typu "Diclo...", po kterých mi navíc bylo špatně od žaludku a podráždila jsem si žlučník. Tak jsem si sama naordinovala Ibalgin v mnohem vyšších dávkách (ty už jsou na předpis) a trochu mi to ulevovalo. Neměla jsem žádné lidi kolem sebe, kteří by měli podobné problémy, tak jsem si myslela, že to tak prostě je a nic jiného s tím neudělám. Tyto stránky jsem bohužel našla příliš pozdě, až před první operací. Jinak bych vyměnila ortopéda a mnohem dříve bych se zbavila problémů. Nemocnici jsem si měla vybrat sama, nedal mi žádné doporučení, snímky z RTG, nic. Prostě jsem dorazila tzv. z ulice. Tam se na mne koukali jak na blba, že jsem neabsolvovala např. "magnety" a další jiné "pomaháky" - jak jsem to asi měla vědět? A to samé Condrosulf. Proč ho užívám, když mám oba klouby na sračku (omlouvám se, jen cituji). A pak to šlo ráz naráz. Pět měsíců po první TEP následovala druhá. To jen ve zkratce, nechci se opakovat a obtěžovat svým příběhem všechny, kdo už ho znají. Jinak můj manžel ještě nikdy na žádné operaci na rozdíl ode mne nebyl. Vzhledem k tomu, že má neurologické onemocnění, kdy by mohla být pro něj celková narkóza nebezpečná, bychom samozřejmě pro dobu budoucí uvítali epidurál. Ten ale také není možný automaticky u všech, to vím z nemocnice. Tak uvidíme. Všem přeji klidný adventní čas, dávejte na sebe pozor a opatrujte se !!!

Pájja (Út, 1. 12. 2020 - 21:12)

Alenko, jsem ráda, že ti "bedle" chutnají. Taky jsem operaci viděla předem na videu, proto, když jsem se podruhé v půlce probrala, podle zvuků jsem se orientovala, co asi dělají. Také přeji hezký advent tobě i všem ostatním v této diskusi.

Lída (Po, 23. 11. 2020 - 20:11)

Ještě k reakci Pájy...
já zas slyšela, že pokud bych musela na reoperaci, tak jedině klasickým řezem, ze strany stehna. Touhle metodou se reoperace PRÝ neprovádějí. Tak nevím?

Pajja (Čt, 26. 11. 2020 - 18:11)

Lído, jak jsem psala o paní z dovolené, tak ona měla, co říkala tuším tři reoperace třísly. Na stehně dvě jizvy. A můj známý byl na operaci v Brně, řez stehnem a jiný pacient na pokoji reoperaci třísly, měnili mu prý jen jamku. Mně můj doktor před první operaci řekl, že mám kloub ve špatném stavu i postavení, takže to nejde.

Lída (So, 21. 11. 2020 - 12:11)

Ahoj - dobrý den všem, jsem tu nová :o) a ráda se přidám k vaší diskusi. Je mi 58 let, jsem povoláním učitelka v MŠ a 17.9.2020 jsem podstoupila operaci TEP levého kyčelního kloubu, novou metodou (i když úplně nová není, je tu již několik let, ale zatím málo rozšířená) . Nemám řez na boční straně stehna, ale zepředu. Je to miniinvazivní metoda, řez je kratší (asi 10 až 11 cm) a mám keramickou endoprotézu (kdy na kovovém dříku je keramická hlavice a i jamka je keramická). Jsem tedy 9 týdnů po operaci. Byla jsem operovaná v PHA v nemocnici "Vršovická zdravotní, a.s." . Nastupovala jsem 16.9., 17.9. jsem byla operována, 18.9. na JIPu a odpoledne převezena na pokoj. Pak 22.9. převezena sanitkou na jejich odloučené rehabilitační pracoviště. Odtud jsem byla předčasně propuštěna 2.10. do domácího léčení z důvodu výskytu Covidu na oddělení, a co myslíte ? Covid jsem si přivezla domů, ale naštěstí jsem měla velmi lehký průběh, jen jsem ztratila čich a trochu i chuť. Ale to jsem trochu odbočila. V tuhle chvíli jsem po první kontrole u operatéra (po 8 týdnech), po kontrolním rentgenu vše v pořádku, doporučeno 1OO % zatížení a další kontrola po 3 měsících. Řízení auta povoleno, pokud mám vyšší sezení (a to nemám, mám Volkswagen UP), takže asi vydržím do 3 měsíců ( pokud to vydrží i manžel být mým osobním řidičem :o). Na rehabilitaci nás nešetřili, hlavně Fyzioterapeuti, to byl občas "masakr" (například spouštění operované nohy z lůžka). Na druhou stranu jsem si nastavila svůj akční denní plán cvičení. Ráno a odpoledne jezdím na rotopedu-začínala jsem na 4 km jedno cvičení bez zátěže a dnes jedu 7 km se zátěží 4. Cvičím denně hodinu na posílení stehenních svalů a celého těla (hlavně záda, ta mě po operaci brala nejvíc), 10 minut se věnuji masírování a promazávání jizvy a v poledne chodím na procházky, které si také pomalu prodlužuji. Berle jsem doma odložila, beru si je jen na nákupy nebo delší pochůzky. Ale doma, hlavně do schodů) používám hůlku, i když jsem slyšela, že to není správné kvůli nácviku správné chůze. Snažím se to tedy minimalizovat, ale občas musím. Lázně zatím neplánuji s ohledem na covidovou situaci. Plánuji se vrátit do práce buď v lednu nebo v únoru, až podle toho jak budu 100% samostatná hlavně v sebeobsluze - ponožky jsou pro mě pořád výzva :o). Pokud by vás zajímalo něco víc, ráda odpovím.

Alena (So, 21. 11. 2020 - 23:11)

Oprava: samozřejmě vyšetření, nikoli vytření -to tak ještě scházelo :(

Alena (So, 21. 11. 2020 - 23:11)

A zase chyba. Ach jo...

Alena (So, 21. 11. 2020 - 20:11)

Ahoj Lído, Tvůj příspěvek mě natolik zaujal, že jsem k jeho přečtení zavolala i manžela, který má také artrózu (obou kyčlí - 3. stádium). Ranní bolesti rychle rozchodí, pak je v pohodě, při namáhavější činnosti taktéž bolesti, ale po chvíli je v klidu, dlouhá chůze bez problémů, prášky na bolest nebere, jen Condrosulf od ortopéda. Našli jsme si Tvou nemocnici (není to dřívější "Oblouková" ve Vršovicích ?) a vše si přečetli. Zatím jen letmo, protože teď jsme a ještě pár dnů budeme v časové tísni, tak se určitě ještě budu dále ptát, tak tu prosím zůstaň. Předpokládám, že u Tebe nešlo o "záchovný chirurgický výkon", že šlo o celkovou výměnu kyčelního kloubu, tak tomu aspoň rozumím a o to je to pro nás zajímavější a velmi přínosné. Můžeš popsat své začátky? Bolesti, zatuhlost kloubu, jaké stádium? Dá se ta miniinvazivní metoda použít i při vyšším stádiu onemocnění kloubu? Podstoupila jsi operaci pod celkovou narkózou, nebo jsi měla tzv. epidurál? Bolesti po operaci? Kde má ta nemocnice odloučené rehabilitační oddělení? To jsou jen moje první otázky, určitě jich bude během času víc. Manželovi zemřel před časem ortopéd, ten nový se jím (kromě RTG a jediném vytření) nijak zvlášť nezabývá, jen mu na tlf vyžádání pošle e-recept na Condrosulf. Spokojen s tím samozřejmě není, ale odmítá návštěvu u mého operatéra, ten by ho určitě hned nahnal "pod kudlu". S mužskými je to těžké (Věrka ví svoje), ale ta metoda, o které píšeš, ho zaujala. Snad by mohl aspoň změnit ortopéda, třeba právě přejít na ambulantní oddělení do těch Vršovic. Bydlíme ve Strašnicích, není to daleko.
Jinak Ti samozřejmě gratuluji k operaci a také k tomu, jak to krásně zvládáš. A jsem ráda, že ses zapojila do naší diskuze. Tak se drž a piš dál, vítáme tu každého, takže už jsi vlastně naše :)
Všem přeji hezký zbytek víkendu !!!

Věra (Po, 23. 11. 2020 - 21:11)

Ali, možná si vzpomeneš. Když jsem byla po první operaci kyčle (2012) viděla jsem v televizi zpěváka Milana Drobného, který byl taky po TEP kyčle a ukazoval, že má jizvu velkou jako mobil - možná tak 10 cm. A já mám jizvu skoro 20 cm. Dívala jsem se všude možně a dočetla jsem se, že miniinvazivní metodou operují jen některé nemocnice. Ale taky že záleží na postavení kloubu a u každého to operovat takhle nejde. Tak najděte co možná nejvíc informací, ať není manžel zklamaný, kdyby to nebylo možné. Ještě k tomu Condrosulfu. Mně začal psát ortopéd po reoperaci osmistovku, abych přežila nějakou dobu, než půjdu na druhé koleno. Má se brát 3 měsíce a pak 3 měsíce vynechat. Měla jsem ještě doma čtyřstovku, kterou jsem si kupovala dřív a ptala jsem se, jestli ji můžu dobrat až vyberu tu osmistovku. Řekl mi, že to nemá význam, že tři měsíce to tělo přijímá a pak už jen vylučuje bez nějakého léčebného efektu. Tak se v tom vyznej. Jo a slyšela jsem v televizi, že povolili i plánované operace, tak se zase odpočítává čas. Já mám ještě termín v nedohlednu, ale Táně to možná už konečně vyjde. Mějte se všechny krásně, co to půjde!

Reklama

Přidat komentář