Reklama

NOHA V SÁDŘE

Sylva (St, 8. 4. 2020 - 10:04)

Nevím proč se o to tak dohadujete.... v nemocnici jsem byla hotová za půl hodinky, nikdo tam nebyl. Ani nevolali lékaře, sestry na sádrovně udělaly novou sádru na kterou přidaly na šlapku navíc k sadrové dlaze ještě takovou sádrovou podrážku a až na to přisádrovnaly podpatek, řekla bych menší než jsem měla a je víc k patě. Byly moc milé a vyhověly mi i s tím abych měla volnější prsty, těmi jsem dosud mohla pohnout jen špatně. Doufám, že už to nebude vyžadovat žádnou údržbu a jen se děsím dneška a zítřka zase jen o berlích.

Sylva (Út, 7. 4. 2020 - 18:04)

Taky se mi to nezdá... pohybovala jsem se pouze po bytě, první 2 dny než sádra vytvrdla a vyschla jen o berlích. Zítra je příznivá konstelace, že mně sousedka vezme do nemocnice, tak si to nechám opravit. Ještě k mé sousedce, měla vloni v létě chodící sádru 5 týdnů pro výron a chodila normálně do práce, jezdila tam tramvají, berle nepoužívala a sádra jí vydržela bez poškození. Postavou a váhou jsme si podobné, tak si myslím, že mně to asi opravdu nejak zfušovali...

dr.Galen (Po, 6. 4. 2020 - 11:04)

Prošlápnuti vzniklo z důvodu nepřiložení vyrovnávací dlahy na chodidlo, která má za úkol eliminovalo klenba nohy a vyrovnat plosku. Nutno vyhledat lékaře, aby byl obvaz vyměněn. Nebudete rozhodně první komu se to stalo.

Radka (Po, 30. 3. 2020 - 15:03)

Ani nevim jestli nějakou radu zde dostanu a jak to vlastně popsat...mám třetí týden z celkových deseti nohu v sádře kvůli zlomenému chodidlu a protože mám při výšce 174 cm 112 kg dostává noha dost zabrat i v té sádře a hrozně mi otékají už tak dost silné-tlusté prsty které mi ze sádry koukaj a kterýma mám hýbat kvůli prokrvení.Prsty defacto nehýbu protože trošku to jde jen palcem a přítel kategoricky odmítá na prsty sáhnout kvůli tomu že mi jednak smrděj a taky mám už dost hnusnou kůži na prstech včetně nějaké bílé vrstvy kůže na palci a malíčku který se i trošku odírá jak je tlustý do tý sádry.Na pedikúru kam normálně chodím každý měsíc teď nelze zajít a sama to nezvládnu.Problém je že jak se teď moc nesmí ven tak krom malé procházky s dcerkou v kočárku furt dřepím doma nebo ležím a noha se tak moc asi neprokrvuje jak by měla a tak se chci zeptat na nějakou radu kolem zlepšení prokrvení a tím i asi následného omezení otoku prstů.,protože někdy ty prsty sotva mají prostor v tom otvoru v sádře.

dr.Galen (Po, 30. 3. 2020 - 21:03)

Otoky prstů mohou být stále ještě od vašeho zranění. Končetinu byste měla mít ve zvýšené poloze a něčím si ji podkládat (např. polštářem). Omezená hybnost prstů může být jednak způsobena těsně udělaným oknem pro prsty, ale spíš samotnou stavbou nohy. Obvaz by neměl nikde tlačit a končetina by měla být dobře prokrvena. Jednoduchou zkoušku prokrvení si můžete udělat sama stiskem nehtu a po jeho uvolnění se musí okamžitě obnovit jeho růžová barva pod místem stisku. Pokud je změna bary pomalá nebo žádná, je nutno uvolnit obvaz, což může jen lékař. Ono se to takhle přesně na dálku nedá posoudit. Jestli se otok objevil až po přiložení obvazu, tak je nutné vyhledat příslušné zdravotnické zařízení. Osobně si však myslím, že je to spíš stále poúrazový otok. Prsty, ačkoliv třeba s nimi moc nemůžete hýbat, by měly zůstat citlivé a neměly by zmodrat. Neměla jste už problémy s hybností prstů před úrazem z důvodu jejich tloušťce?

Radka (Út, 31. 3. 2020 - 16:03)

Možné to je,nevím,mám sádru poprvé takže netuším jestli to je ještě následek úrazu nebo tlustými prsty či malou hybností.Ten otvor pro prsty mi přijde na můj vkus malý,ale třeba je to tak správně protože chodidlo mám zlomené právě hned pod prsty.Nohu se snažím mít nataženou a občas si ji i podložím ale spát s podloženou nohou nemůžu protože při spaní na zádech s podloženou nohou příšerně chrápu :-(.Nehty na nohou nemám tak hezky růžové jako u rukou ale když jsem si pořádně zmáčkla nehet na palci té zasádrované nohy tak trošku bylo vidět že se ta barva změnila,takže snad dobrý.Jinak nevím jestli jsem měla před sádrou problém s hybností prstů u nohou kvůli jejich tloušťce ,protože jsem to nikdy neřešila,ale když jsem zkoušela hýbat prsty na zdravé noze tak jako některé prsty trošku šly ale malíček vůbec a ani tomu "prsteníku" či jak se tomu prstu u nohy říká, se moc nechtělo,takže asi mám nějaké líné prsty u nohou :-)))

dr.Galen (Út, 31. 3. 2020 - 18:03)

Z toho, co jste zatím uvedla předpokládám, že máte na 10 týdnů nechodící sádru. Z délky fixace lze soudit, že se může jednat o nějakou komplikovanější verzi zlomeniny metatarzů a jak uvádíte má to být hned za prsty, tak je více, než pravděpodobné, že otok prstů je způsoben právě zlomeninou nártních kostí. Z vašeho sdělení, že ani hybnost prstů na druhé noze není dokonalá, bych usuzoval, že ještě otokem prstů se o to víc omezila jejich hybnost. Prsty tedy hýbejte jen, tak vám to jejich stav a sádrový obvaz dovolí. Pokud se neobjeví nečekané komplikace v podobě zvýšené bolestivosti, tak si myslím, že by to mělo být v pořádku. Byla vám ošetřujícím lékařem stanoven nějaký termín kontroly?

Radka (Út, 31. 3. 2020 - 20:03)

Ano,sádru mám na 10 týdnů,ale mám sádru chodící s takovým černým velkým gumovým podpatkem,nechodící sádru bych asi nezvládla protože mám miminko.A z toho co píšete si myslíte že mám zlomený nárt,ale já mám zlomené chodidlo a to je spodek a ne vršek nohy.Přesněji mám zlomenou nějakou kost pod malíčkem či za malíčkem,ale na chodidle a ne na nártu.No na kontrolu mám jít až 18.května.

dr.Galen (Út, 31. 3. 2020 - 21:03)

To jsme si nerozuměli. Metatarzální kosti, kterých je pět, je prostřední část nohy mezi prsty a nártem. Říká se jim nártní kosti. To však není vůbec podstatné. Mě jen zarazila ta délka, protože většinou se aplikuje znehybnění jen asi na 7 týdnů. To jsem si uvědomil až později, že jste se zmínila o tom kočárku a to člověk nemůže chodit o berlích a musí tlačit kočárek. Kdyby jste se do toho května chtěla na něco zeptat, tak zase napište.

Radka (St, 1. 4. 2020 - 08:04)

Psala jsem ale od začátku že mám zlomené chodidlo:-).Vůbec netuším jaké jsou varianty délky nošení sádry u konkrétních úrazů,mám zlomeninu poprvé a sádru taky.Doktorka při prvním vyšetření říkala že je to na 8-10 týdnů a když se mě optala kolik vážím a slyšela odpověď tak řekla že bude lepší těch 10 týdnů.Takže jsem usoudila že moje váha asi hraje v délce hojení svoji roli a bude lepší mít sádru déle.O berlích mi stačily ty dny kdy jsem měla jen dlahu a než pak sádra vytvrdla pro došlap,hotový horor !!!Děkuju a pokud bych potřebovala tak se ozvu.

dr.Galen (Út, 24. 3. 2020 - 13:03)

Na to vám přece nikdo jiného nemůže říct, než abyste se s tím odebrala do nemocnice ať to udělají pořádně. Sice nechápu, že jste se do toho vůbec pustili, ale budiž. Zmiňte vaše obavy atd. a mohli by to pochopit.

Sylva (Út, 24. 3. 2020 - 08:03)

Dobry den, poprosím o radu. 14.3.jsem po pádu z kola utrpěla zlomeninu 5.nártní kůstky na levé noze. Ošetřili mě na pohotovosti, vyšetření RTG a dostala jsem rozstřiženou sádru a doporučení na dosádrovnání 20.3. Protože jsem se bála za současné situace do nemocnice, s přítelem jsme objednali dva balíčky sádrových obvazů a sádru omotali doma. Potíž je, že to asi chtělo udělat celé znova, v mezeře po rozstřižení, nyní pod sádrou, to dře a naopak v oblasti chodidla, které bylo původně hodně oteklé, cítím volnost a též to nepříjemě škrábe. Upřímně nevím co teď s tím. Celé to sundat a začít znovu, na to nemáme odvahu ani vybavení a do nemocnice se nyní jednak bojím a jednak mám strach, že by městejně seřvali co jsme se do toho pletli. Předem děkuji za jakoukolin radu.

Sylva (Út, 24. 3. 2020 - 08:03)

Dobry den, poprosím o radu. 14.3.jsem po pádu z kola utrpěla zlomeninu 5.nártní kůstky na levé noze. Ošetřili mě na pohotovosti, vyšetření RTG a dostala jsem rozstřiženou sádru a doporučení na dosádrovnání 20.3. Protože jsem se bála za současné situace do nemocnice, s přítelem jsme objednali dva balíčky sádrových obvazů a sádru omotali doma. Potíž je, že to asi chtělo udělat celé znova, v mezeře po rozstřižení, nyní pod sádrou, to dře a naopak v oblasti chodidla, které bylo původně hodně oteklé, cítím volnost a též to nepříjemě škrábe. Upřímně nevím co teď s tím. Celé to sundat a začít znovu, na to nemáme odvahu ani vybavení a do nemocnice se nyní jednak bojím a jednak mám strach, že by městejně seřvali co jsme se do toho pletli. Předem děkuji za jakoukolin radu.

Sylva (Út, 24. 3. 2020 - 08:03)

Dobry den, poprosím o radu. 14.3.jsem po pádu z kola utrpěla zlomeninu 5.nártní kůstky na levé noze. Ošetřili mě na pohotovosti, vyšetření RTG a dostala jsem rozstřiženou sádru a doporučení na dosádrovnání 20.3. Protože jsem se bála za současné situace do nemocnice, s přítelem jsme objednali dva balíčky sádrových obvazů a sádru omotali doma. Potíž je, že to asi chtělo udělat celé znova, v mezeře po rozstřižení, nyní pod sádrou, to dře a naopak v oblasti chodidla, které bylo původně hodně oteklé, cítím volnost a též to nepříjemě škrábe. Upřímně nevím co teď s tím. Celé to sundat a začít znovu, na to nemáme odvahu ani vybavení a do nemocnice se nyní jednak bojím a jednak mám strach, že by městejně seřvali co jsme se do toho pletli. Předem děkuji za jakoukolin radu.

Nikola (Čt, 12. 3. 2020 - 21:03)

Dobrý den Pane Doktore, chtěla bych se Vás zeptat - před týdnem mi pod sádru přisádrovali podpatek, ale vůbec mi na něm nejde chodit, myslela jsem, že podpatek (od slov "pod patou") se bude umísťovat zhruba pod patu, ale mě ho dali uprostřed chodidla. Ani vytáčení do strany mi nepomáhá, co bych měla prosím dělat??

dr.Galen (Pá, 13. 3. 2020 - 08:03)

To se mi nějak nezdá. I s podpatkem přisádrovaným do prostředka chodidla jde chodit. Podpatek se přisádrovává do osy bérce kvůli přenášení sil a zamezení zlomení obvazu v hlezně. Nášlapová plocha podpatku nesmí být uhnuta do varozity či valgozity, což pak omezuje vlastní chůzi. Podle mého soudu, než špatným umístěním podpatku, mohou vaše problémy vyplývat z přiložení obvazu, aniž bylo dodrženo správné úhlové postavení hlezenního kloubu. Správně má být končetině znehybněna v dorzální flexi 90°. Výjimky jsou jen u některých druhů zranění, kde je potřeba provést repozici a noha se proto znehybní v inverzím či everzním postavení. Předpokládám, že u vás se jedná jen o běžný úraz bez nutné repozice. Pokud noha byla znehybněna ve větší plantární flexi, což může způsobovat problémy při chůzi, tak by měl být obvaz vyměněn a končetina fixována ve správném úhlovém postavení.

Nikola (Ne, 15. 3. 2020 - 17:03)

Pane Doktore, asi máte pravdu, ten problém není v úmístění podpatku, ale kotník mám skutečně zasádrovaný víc jak 90° a nohu nataženou do špičky. Na tom podpatku zatím vůbec nechodím, protože mě při chůz s ním bolí nárt i, ale zajdu se určitě zeptat do nemocnice, jestli by nohu nemohli přesádrovat, děkuji.

dr.Galen (Ne, 15. 3. 2020 - 20:03)

To neváhejte a udělejte to hned zítra dřív, než se vyhlásí kvůli koronaviru státní karanténa. Takto přisádrovaný respektive špatně znehybněná končetina vlastně omezuje pacienta v použití podpatku. Nohu by vám měli přesádrovat ve správném postavení. Je to v podstatě porušení funkce znehybňujícího obvazu.

Vladislava (Út, 10. 3. 2020 - 06:03)

Pro zajímavost a pro gr. Gallen. Plastovou sádru z opuchlé ruky mi opravdu sundali u nas na poliklinice hned a s podobným komentářen jako od vás. Dostala jsem jen sadrovou dlahu na týden, ale pana doktora zaujalo i mé druhé zápěstí, které jsem měla jen narazené a normálně s ním fungovala. Jen pobolívalo a na dlani modřina. Rentgen - zlomenina člunkové kosti. Takže v současné chvíli mám obě ruce po łoket v sádře, jednu i s palcem. Kontrola na sundání 9.dubna.

dr.Galen (Út, 10. 3. 2020 - 08:03)

Děkuji za informaci. Osobně si navíc myslím, že plast má své výhody, ale též nevýhody. Není hlavně vůbec poddajný a pokud se takto ošetří čerstvý úraz, tak je to ještě horší, než u klasické sádry. Nejvíce jste mě, ale potěšila o tom sdělení s druhou rukou. Tak to má být řádné klinické vyšetření a ne francouzský styl "další pán na holení". Předpokládám, že kolem toho ještě bylo dost papírování a to určitě neodflákli, jako samotné vaše ošetření. Přejí ať to nějak s takto imobilizovanými rukami zvládnete a utíká vám to.

Reklama

Přidat komentář