Reklama

NOHA V SÁDŘE

Nikola (Ne, 15. 3. 2020 - 17:03)

Pane Doktore, asi máte pravdu, ten problém není v úmístění podpatku, ale kotník mám skutečně zasádrovaný víc jak 90° a nohu nataženou do špičky. Na tom podpatku zatím vůbec nechodím, protože mě při chůz s ním bolí nárt i, ale zajdu se určitě zeptat do nemocnice, jestli by nohu nemohli přesádrovat, děkuji.

dr.Galen (Ne, 15. 3. 2020 - 20:03)

To neváhejte a udělejte to hned zítra dřív, než se vyhlásí kvůli koronaviru státní karanténa. Takto přisádrovaný respektive špatně znehybněná končetina vlastně omezuje pacienta v použití podpatku. Nohu by vám měli přesádrovat ve správném postavení. Je to v podstatě porušení funkce znehybňujícího obvazu.

Vladislava (Út, 10. 3. 2020 - 06:03)

Pro zajímavost a pro gr. Gallen. Plastovou sádru z opuchlé ruky mi opravdu sundali u nas na poliklinice hned a s podobným komentářen jako od vás. Dostala jsem jen sadrovou dlahu na týden, ale pana doktora zaujalo i mé druhé zápěstí, které jsem měla jen narazené a normálně s ním fungovala. Jen pobolívalo a na dlani modřina. Rentgen - zlomenina člunkové kosti. Takže v současné chvíli mám obě ruce po łoket v sádře, jednu i s palcem. Kontrola na sundání 9.dubna.

dr.Galen (Út, 10. 3. 2020 - 08:03)

Děkuji za informaci. Osobně si navíc myslím, že plast má své výhody, ale též nevýhody. Není hlavně vůbec poddajný a pokud se takto ošetří čerstvý úraz, tak je to ještě horší, než u klasické sádry. Nejvíce jste mě, ale potěšila o tom sdělení s druhou rukou. Tak to má být řádné klinické vyšetření a ne francouzský styl "další pán na holení". Předpokládám, že kolem toho ještě bylo dost papírování a to určitě neodflákli, jako samotné vaše ošetření. Přejí ať to nějak s takto imobilizovanými rukami zvládnete a utíká vám to.

Jakub (Čt, 5. 3. 2020 - 18:03)

Zdravim, v nedeli jsem si zlomil vretenni kost a mam ode dneska plnou sadru k rameni. Ale prijde mi ze sadra v lokti dost volná a ruka pobolívá, co s tim?

Martina (Pá, 6. 3. 2020 - 11:03)

Mám stejnou zkušenost. Naštíplý kotník, 5 dní v dlaze, potom chodící sádra na ještě oteklou nohu. Za týden jsem byla zpět protože jak noha oplaskla vznikl prostor a v sádře byl možný pohyb. Navíc se asi nějak shrnuly vaty uvnitř a mimo bolestivý pohyb to ještě dřelo. Nejdřív mě sestra seřvala, ale když jsem trvala na svém, udělali novou sádru a tu mám už 3.týden úplně vpohodě.

dr.Galen (Po, 9. 3. 2020 - 09:03)

To jste udělala dobře, že jste se nenechala odbýt. Jakékoliv takovéto problémy se musí bezodkladně řešit. Zvláště případné dření kůže pod obvazem je nejen nepříjemné až nesnesitelné, ale může vést až případně k sepsi.

dr.Galen (Čt, 5. 3. 2020 - 20:03)

Ani mě nepřekvapuje, že vám nedali instrukce, jak v podobných případech postupovat. Záleží na tom jak to moc bolí. Je nutno ale brát v úvahu, že to není ani ještě týden od úrazu. Do takových 10 dnů by měla bolest naprosto pominout. Pokud, ale neustoupí, tak bych neváhal vyhledat příslušné chirurgické oddělení, kde vám obvaz přiložili. Rovněž z důvodu uvolnění obvazu či při jeho poškození je též nutno vyhledat lékaře.

Jan Filip (Út, 3. 3. 2020 - 08:03)

Dobrý den, před týdnem jsem si zlomil holenní a lýtkovou kost, mám nechodící plnou sádru na 8 týdnů až k zadku, je to opruz a sádra mě dost tlačí, myslíte že by mi ji vyměnili? (Mám sádru poprvé)

dr.Galen (Út, 3. 3. 2020 - 09:03)

Myslím si, že je to jen na úpravu proximálního okraje a nikoliv na výměnu fixace. V každém případě vyhledejte lékaře. Obvaz nesmí nikdy tlačit případně poškozovat pokožku.

Vladislava (Po, 2. 3. 2020 - 12:03)

Dobry den, prosím o radu. Před 4 dny jsem si přilyžování ve Francii přivodila naštípnutí kosti vřetenní v zápěstí pravé ruky. Ošetření bylo v místní ordinaci prakticky pod svahem vč. RTG. Ruku mi dali po loket do plastové sádry s tím, že ji mám mít první 3 dny výš nez tělo, držet ruku na horu. Bylo to velice nepříjemné, stálá bolest, přis svěšení ruky dolů horší. Nyní možná trochu bolest ustupuje, ale prsty mám oteklé a promodralé. Na kontrolu mám doporučeno jít po 4 týdnech, zřejmě u nás na polikliniku, kde je chirurgie. Mám strach jestli je všechno v pořádku... V minulosti jsem již měla zlomené levé zápěstí, sádra 6 týdnů, ale to tehdy bolest po zafixování ustoupila prakticky hned. Předem děkuji za radu a názor.

dr.Galen (Po, 2. 3. 2020 - 18:03)

Z vašeho komentáře jsem tomu rozuměl tak, že vám okamžitě po úrazu a diagnostikování zranění přiložili kompletní znehybňující obvaz, aniž bylo vyčkáno až odeznění otoku. Obvyklé je nejprve přiložit dlahovou fixaci a asi po třech dnech obvaz dotočit a tím provést kompletní fixaci. Vzhledem k uváděným přetrvávajícím problémům bych vám doporučil bez prodlení vyhledat příslušné zdravotnické zařízení ve vašem bydlišti, aby provedli rozříznutí obvazu nebo jeho výměnu. Rozhodně s tím neotálejte. Tento přístup francouzských zdravotníků si troufám nazvat přímo za diletantský a neomlouvá je ani jakékoliv množství pacientů, které přímo na sjezdovce musí řešit.

Petr (Pá, 28. 2. 2020 - 23:02)

Já, jsem měl to štěstí, že jsem v životě prodělal jen jednu zlomeninu. Klíční kost. Sádru jsem neměl, ale i tak jsem se docela potil, když mi to stahovali obvazem a pod tím byla vrstva vaty.

Gabča (Po, 24. 2. 2020 - 13:02)

Tak jsem se dnes chtěla ulejt a protože mě asi dva týdny bolela noha tak jsem si řekla že mi omluvenka z chirdy bude stačit a rovnou mi ji i vyšetří.Vyšetřili mi ji tak že budu mít aspoň 6 týdnů nohu v sádře.Na rentgenu mi zjistili naštíplou kůstku.Klika že jsem měla legíny a nemusela v tý zimě do spoďár :-)))

Milena (Pá, 28. 2. 2020 - 14:02)

Ahoj. Mám úplně stejný příběh. Také jsem se chtěla vyhnout týdenní praxi a zašla na chirurgii, že mě bolí pata. Vyšetřili, zrentgenovali, chvíli se radili a naznali, že je to zánět šlachy a dali mě to na 5 týdnů do sádry, naštěstí chodící. Jsem přesvědčená, že mi nic není ani nebylo, ale když už jsem se takto dobelhala o berlích domů i papírem od doktorů, musela jsem roli dohrát. Všichni doma i ve škole se tvářili, že si s tím nemám zahrávat. Teď jsem ve 4.týdnu a blíží se konec téhle blbosti, ale docela jsem si zvykla a nějak mě to neomezuje.

Jana (Po, 24. 2. 2020 - 20:02)

Gabčo, a jenom můžu dotaz - máš sádru po koleno nebo až po kyčel?

Gabča (St, 26. 2. 2020 - 14:02)

Mám ji pod koleno.Dnes mi to ještě nějak domotali a přidali i kopejtko :-)).Došlápnout ale můžu prý nejdřív v pátek ráno.To jsem vůbec nečekala a myslela že dnešní kontrola je jen nějaká preventivka.Na další kontrolu zas v pondělí.

Jana (St, 26. 2. 2020 - 17:02)

To kopyto ti bude vyhovovat, je to sice trošku ponižující mít to na noze, ale věř mi, že při delších vzdálenostech budeš vděčná, až si to chodidlo v sádře budeš moct opřít o zem. Měj se Gabčo a napiš jak to zvládáš.

Gabča (St, 26. 2. 2020 - 21:02)

Marně dumám v čem je ponižující mít na sádře kopyto....Asi jsem blbá:-))

Jana (St, 26. 2. 2020 - 22:02)

Věř mi, že to poznáš, až se s tím sama projdeš :)) záleží také jaké jsi dostala, ale když si vzpomenu na to jakou sádru jsem měla před lety já, tak to bylo kopyto opravdu robustní. Jenom je potom problém, že když na něj došlapuješ už třeba šestým týdnem, tak se pořádně ochodí, a začne podkluzovat, pozor na to, ale to tě zatím nemusí trápit ;)

Reklama

Přidat komentář