Reklama

JHVH (Jahve,Jehova) - jediný živý Bůh

Rakato (Pá, 10. 1. 2020 - 21:01)

V poslední době si učitelé (i v mateřských školkách!) stále více stěžují na to, že děti jsou neposlušné, navzájem se napadají ústně i fyzicky, dokonce nadávají učitelce. Maminy za to viní školu, ale když už je to i ve školkách, je viník jasný - mladé maminy dovolí svých dětem vše, ječet, vztekat se, neposlechnout, dělat nepořádek. A když na to cizí člověk upozorní, jsou drzé a ječí, že výchova jejich dítěte je jen jejich věc. No není, hloupá mamino. Na zlobivého nevychovaného spratka není nikdo zvědavý nejen ve školce, škole, ale ani když bude dospělý.

Touha (Pá, 10. 1. 2020 - 20:01)

Čeština je neuvěřitelně malebný jazyk. K vykaní, tykání, onikání a mykání patří také onkání např. "Šla sem". Samozřejmě se jedná o archaickou češtinu, která se odvíjela nejen od doby, kdy byly takové tvary používány, ale i dle vztahu dotyčných. Např. mnou zmíněné onkání vyjadřovalo určitý despekt nebo spíš ten hierarchii vyšší onkal tomu, kdo byl jemu nějak sociálně podřízený. Rodič dítěti, paní služce atd.

Jirka (Pá, 10. 1. 2020 - 20:01)

Jj, tak to mi teda můžeš místo vykání onkat, viď :-D Jinak, myšleno jako sranda, žádná provokace, nic takového.

Návštěvník (Pá, 10. 1. 2020 - 19:01)

Bibli sesmolila na nějakém koncilu parta ideologů. Nic nadpřirozeného. Spíše kalkul....

Návštěvník (Pá, 10. 1. 2020 - 19:01)

Zajímavé informace:
https://youtu.be/sOJZyseNqnM

Vykání (Pá, 10. 1. 2020 - 18:01)

Vykání je oslovování jedné osoby pomocí množného čísla.

Rakato (Pá, 10. 1. 2020 - 19:01)

Tykání a vykání je fádní, ale onikání - to je věc! Znají?

Wiki (Pá, 10. 1. 2020 - 20:01)

Onikání se používá např. v němčině, dánštině či norštině. V minulosti se pod vlivem němčiny používalo i v češtině.

Touha (Pá, 10. 1. 2020 - 20:01)

Jojo. A zajímavá je angličtina, která používá stejný tvar pro druhou osobu jednotného i množného čísla. Říká se, že zdvořilí Angličané všem vykají, kdežto familiární Američané všem tykají :)

Rakato (Pá, 10. 1. 2020 - 21:01)

I Anglosasové vykají, dokud nemají souhlas s oslovováním křestném jménem. Rozhodně zde mají korektnostní přiblblíci a rovnostářiu nás skvělý prostor narovnat jednu velkou nespravedlivost - rozlišování lidí na důležité a nedůležité pomocí vykání a tykání. Všichni jsme si rovni, takže jaképak "vy"?

Návštěvník (Pá, 10. 1. 2020 - 20:01)

pardon, ne familarní ale familierní. Aspoň když píšu o češtině, mohla bych si dát pozor na překlepy

Jirka (Pá, 10. 1. 2020 - 20:01)

Nono, to neva, Touho.

Jirka (Pá, 10. 1. 2020 - 20:01)

Onikání nebo mykání. Onikat si a mykat si. Půjdou/půjdeme. Spali/spali-jsme.

Jirka (Pá, 10. 1. 2020 - 19:01)

Jasně. U mě šlo samozřejmě o sarkasmus, který křesťanský, pravda, moc není, ale adresát příspěvek pochopí.

Návštěvník (Pá, 10. 1. 2020 - 17:01)

Otec, syn, Duch Svatý to jsou jen tituly. I já jsem matka, dcera, žena, manželka a pořád jsem jedna a tatáž osoba. .............................Ježíš, říká křtěte ve jméno ( jednotné číslo ) Otce, Syna a Ducha Svatého......nikdo v Novém Zákoně, nebyl jinak křtěn, po tomto příkazu, jak ve jméno Pána Ježíše Krista............

Rakato (Pá, 10. 1. 2020 - 19:01)

Ale Jehova a Ježíš tituly nejsou, jsou to jména. U ducha jméno neznám - možná Světlonoš? ---------------------------------------------------------
Když se Jehova rovná Ježíši, pak lze křtít i ve jménu Jehovy. Pokud se Jehova nerovná Ježíši, jsi odpadlík, protože neuznáváš trojici. A navíc zatracen Jehovou, který jasně řekl, že lze uctívat jen jeho, nikoho jiného.

Jirka (Pá, 10. 1. 2020 - 19:01)

Světlonoš byl svržený cherub Lucifer. A jméno Ježíš znamená "Bůh je spása", takže se to vůbec nevylučuje s JHVH - JSEM, KTERÝ JSEM.

Návštěvník (Pá, 10. 1. 2020 - 18:01)

Doufám že napíšeš, že nejsi Jehovistka. :-)

mima (Pá, 10. 1. 2020 - 19:01)

No to nemusím psát, přece můj příspěvek by ti měl napovědět.

Návštěvník (Pá, 10. 1. 2020 - 19:01)

A z jaké církve jsi, jestli se můžu zeptat?

Reklama

Přidat komentář