Reklama

NOHA V SÁDŘE

doktor Cvach (Ne, 8. 12. 2019 - 19:12)

Zkus ponožku,hňupe.

Petr (Ne, 8. 12. 2019 - 19:12)

No, ponožku mám, běž si jen v ponožkách vyletět ven a poznáš, že prostě nestačí a snad jsis nemyslel, že ty prsty mám vystrčený jen tak na holo
v tomhle počasí, ty jsi to asi nezažil co ?

doktor Cvach (Ne, 8. 12. 2019 - 19:12)

Ty lžeš,pokud máš opravdu nohu v sádře tak jen na ty prsty MUSÍ stačit teplejší ponožka protože jinak ta sádra izoluje nohu víc než jakákoliv jiná bota.Takže spíš jen blábolíš.

Petr (Ne, 8. 12. 2019 - 19:12)

Jo, sádra izoluje, ale na prsty je prostě zima, protože už nejsou v sádře,
ponožka prostě profoukne a co mi řekneš teď ?

doktor Cvach (Ne, 8. 12. 2019 - 21:12)

Tak to musíš zůstat doma protože pokud je venku tak třeskutá zima že musíš nosit dvoje palčáky a tři kulichy tak ti jde o holý život.I když se říká že kde nic není ani smrt nebere a tvoje hlava by tím pádem měla být nesmrtelná.

Dana (St, 4. 12. 2019 - 19:12)

Chtěla bych se zeptat....O víkendu jsem si zlomila nohu a dostala sádrovou dlahu pod koleno s tím že mi dají dnes sádru a podpatek,tak se taky stalo,ale nevím jestli je správné že mi na tu dlahu hned namotali další sádrové obvazy a na chodidlo přidělali ten podpatek a taky jestli ten podpatek vydrží došlap když vážím 90 kg ?

dr.Galen (Čt, 5. 12. 2019 - 09:12)

Dnes je zcela obvyklé, že se sádrová dlaha jen obtáčí cirkulárními túrami i když já toho nejsem osobně příznivec, ale to je věcí každého, kdo obvaz přikládá a jak velkou jeho namotání věnuje pozornost nebo jak je odborně zdatný. Pokud je sádrový obvaz dobře udělán a všechny vrstvy se propojily, tak by měl bez problému zatížení i 90 kg vydržet. Předpoklad je však obvaz plně zatěžovat až po jeho dokonalém vyschnutí. To je asi 48 hod. Pozná se to podle jeho sbělání a také podle poklepu. Předpokládám, že jste v tomto směru byla poučena a nejspíše jste asi dostala nebo si ponechala berle.

Dana (Čt, 5. 12. 2019 - 10:12)

Problém je že nohu do dlahy mi dali na pohotovosti v nemocnici a sádru dodělávali na poliklinice kde bydlím trvale.Tam jsem šla se zprávou z nemocnice.Když mi dávali nohu do dlahy v nemocnici tak jsem u toho ležela na zádech na lůžku takže vůbec nevim co a jak sestra dělala,až na poliklinice jsem seděla s nataženou podloženou nohou a viděla jak to jiná sestra dodělává.O žádné hodinové době kdy nemám na sádru stoupat nemluvila,jen řekla že na to mohu stoupnout v pátek ráno.Sádru dodělávala ve středu cca 10:30h.Schne to asi jak říkáte protože je opravdu vidět že určitá místa sádry jsou už výrazně bělejší než jinde,poklep tedy nebyl protože mám strach abych sádru nějak nepoškodila.Už spaní byl problém protože nejsem zvyklá spát na zádech s nohou hodně podloženou vysoko.Berle mám a jsem z toho skákání po jedné noze dost hotová a navíc mi vadí že nemám volné ruce.Kolik ta sádra s podpatkem může vážit?3-4 kila?Když jsem se včera poprvé zvedla na sádrovně s tou čerstvě udělanou sádrou tak to byla docela tíha.Teď mi přijde už lehčí jak to schne.

dr.Galen (Čt, 5. 12. 2019 - 13:12)

Dano, celý problém je, že každá sestra si to dělá, jak jí to vyhovuje. Někde přikládají sádru na dolní končetinu dokonce vleže a pacient leží na břichu, což je pro sádraře jednoduší, ale zcela z několika důvodů chybné. Nemá cenu to nějak více rozebírat a popisovat, jak by to mělo být správně, protože stejně to už nelze ovlivnit. Docela by mě však zajímalo, abych si udělal názor o kvalitě provedení, zda máte dlahu přes prsty nebo ji ukončili u základních kloubů. Pokud přesahuje prsty a všechny prsty jsou volné, tak je do správně. Pokud vám sádra zakrývá malíček nebo i více prstů je to špatné, protože to časem může v tomto místě tlačit a navíc se nedá ověřit proklp. Ze začátku se sádra zdá těžká, ale jak vysýchá tak se noze odlehčí a s podpatkem má po vyschnutí jen něco málo přes 2 kg. Dnes se vyrábějí podstatně menší podpatky, než dříve, které jsou i lehčí, ale také méně kvalitní a dříve se ochodí. To, že vám neřekli, že se nemá obvaz zatěžovat je zásadní chyba. Ono to teoreticky jde na obvaz velmi opatrně došlapovat asi tak po hodině, ale plné zatížení se doporučuje oněch mnou zmíněných 48 hodin, ale šetrná chůze je možná už druhý den. Poklepem kloubem prstů se obvaz nemůže už vůbec poškodit. Spiš si dávejte pozor při chůzi, než bude celý vyschlý a pokud to jde, tak používejte ty berle. Pokud nemáte sádru na plosce dostatečně dlouhou, aby přečnívala všechny prsty, tak je nutné si dávat pozor, abyste někde si s nimi nekopla o schod či chodník. Je skoro zbytečné dodávat, že je to dost bolestivé. Trošku jsem se v těch vašich časech ztratil. Pokud vám přiložili obvaz ve středu v 10.30 a řekli, že na něj můžete našlapovat v pátek, tak je to těch 48 hodin. Navíc, když to dělaly dvě sestry, tak to také svědčí o jisté důkladnosti v přístupu. Není na to mít při tom nějakou asistenci.

Dana (Čt, 5. 12. 2019 - 16:12)

Jo to chápu že má každý nějaký svůj způsob.No u mě by byl velký problém kdyby chtěli abych během sádrování ležela na břiše,ne proto že bych měla při svých 90ti kilech tak velký pupek ale mám velikost prsou "G" a to už je hodně.Však v nemocnici když jsem tam skákala po jedné noze jen v tričku na trase čekárna-ordinace-rtg-čekárna-ordinace-sádrovna-čekárna moje "vlnobití" hrudníku vzbuzovalo u mužského osazenstva pár pohledů a jeden vtipný komentář :-))

Nevím co máte přesně na mysl s tou sádrou či dlahou a prsty,ale malíček vidět mám.Na sádru jsem tedy zkoušela poklepat ale nejsem znalec takže pro mě poklep jako poklep :-))))Nepoznám jestli je to lepší nebo horší než jinde co jsem poklepala.A prsty mi nikde nepřečuhují jestli myslíte abych se někde nemajzla o schod nebo něco jiného jak už se mi občas naboso nebo v žabkách stalo,malíčky by mohly vyprávět :-))

Taky trošku poopravím to,že mi sádru dělaly dvě sestry...Sice ano,ale jedna v nemocnici a jedna na poliklinice,tam ji chvilku tedy asistovala doktorka ale jen kvůli přidržení podpatku než ho sestřička přilepila leukoplastí k té dlaze co už jsem měla z nemocnice.Pak šla doktorka pryč a sestra to dokončila sama.

dr.Galen (Čt, 5. 12. 2019 - 21:12)

Zřejmě vám tedy na pohotovosti udělala sestra patřičně dlouhou dlahu, takže v tomto případě nebezpečí ukopnutí prstů nehrozí. Celkem z vašeho popisu se dá soudit, že tu sádru udělaly dobře. Kdyby jste případně měla nějaké dotazy, tak zase klidně napište.

Dana (Pá, 6. 12. 2019 - 09:12)

Mám sádru poprvé takže věřím že je vše dobře.Teď mám za sebou první chození po domě a koukala jsem že podpatek drží,snad vydrží po celou dobu co sádru budu mít.Mělo by to být 6-8 týdnů.V nemocnici to říkala doktorka a bylo to napsané i ve zprávě a doktorka na poliklinice se přikláněla k těm 8.Takže s tím i počítám.Kdyby něco tak napíšu,díky moc .

Sárka (Út, 26. 11. 2019 - 10:11)

Díky moc. Nechám to na paní doktorce.

Šárka (Út, 26. 11. 2019 - 12:11)

Omlouvám se že obtěžuji ještě s jedním dotazem k zítřejší kontrole. Paní se vás už dříve ptala a stěžovala si na punčošku, kterou má pod sádrou přilepenou k noze. Tak mě napadlo, že mně tam nic takového nedávali. Nohu mám jen obtočenou několika vrstvamitakové jakoby vaty a pak uz jen sádrové obvazy. Na druhou stranu si nestěžuji, nic netlačí. Jen kdyby to tak nesvědilo a poškrábat se není jak.

dr.Galen (Út, 26. 11. 2019 - 17:11)

Je to tedy horší, než jsem si z vaších informací myslel. Nedá se říct jiného, než že je to vrchol diletantismu. Člověk by asi brečel, kdyby viděl jak ty obvazy u vás klohní. Ta punčoška má jen ten význam, aby sádrový obvaz nepřiléhal přímo ke kůži končetiny a nepřichytilo se ochlupení do ní, což by mohlo být bolestivé, ale i tak k jeho nepoužití nemám slušných slov. Svědění je průvodní jev přiložení obvazu, který brání přirozenému větrání kůže a zbavování se její vrchní, odumřelé vrstvy. Nemá cenu vám vysvětlovat co se s tím mělo udělat, než vám sádru přiložili, protože teď se s tím už nedá nic dělat a navíc to vlastně nedělá nikdo. Pokud ji namotali jen na podkladovou sádru, tak ještě navíc hrozí nebezpečí s jejím shrnutím v případě nějakého drbání při zavedení drátu nebo podobného drbátka. Když jsem se dověděl, že vám dali sádru novou, tak jsem měl profesní radost, že se aspoň někdo na věc dívá dobře, ale sdělením jak i druhou sádru zbastlili mě to přímo naplňuje vztekem nad hanebnou úrovní dnešních sádrařů. Nejdříve je mají dát názorný praktickyý výcvik, než je k tomu pustí. Asi jsem vás nepotěšil, ale bohužel se s tím už nedá nic dělat, než vydržet to do konce a vyvarovat se zavádění čehokoliv pod sádru, protože hrozí shrnutí podkladové vaty a vytvoření žmolku, který pak může vytvořit otlak, což je horší a ohrožuje vlastně zdraví pacienta.

Šárka (Čt, 28. 11. 2019 - 14:11)

Dobrý den,
Tak se budete divit ale včera mi nohu přesadrovali úplně nanovo. Dávala jsem si pozor jak a myslím, že by to bylo i podle vašich pŕedstav jak to má být. Když mi sundali nechodící sáďru až jsem se vyděsila, že cely nárt a vnější stranu nohy mám černofialovou. Prý je to tak ale normální. Na nohu mi natáhli takový bavlněný tunel, omotali vatou a následně jednou hodně širokou rolí sádry. Potom sestra odměřila a z krabice ustřihla taky dost širokou sádrovou dlahu a zezadu ji přilepila od prstů až pod koleno, přes ni ohrnula ten látkový tunel nahoře i dole. Potom přišlo několik ruliček sádry a opět sádrová placka na plosku nohy. Hurá, dostala jsem podpatek! Potom sestřička dokončila zase asi 2 sadrami. Prsty mám opět volné a přiznam se, že už jsem si zvykla a je příjemné s nimi hýbat. Zítra odpoledne už mám povoleno zlehka zkusit došlápnout, ale zatím sedím a schnu. Moc díky za vaše rady a podporu.

dr.Galen (Čt, 28. 11. 2019 - 20:11)

Šárko, tak jsem se snad divil víc, než vy. Čekal jsem všechno možné a ten nejhorší možný scénář. Tak, jak jste to popsala, tak se postupu sestřičky se nedá prakticky nic vytknout. A to je důležité. Teď by to snad mělo být už v pořádku a musí se jen vyčkat, aby se vám to dobře zhojilo. Kdyby zase jste měla nějaký dotaz, tak se stačí ozvat.

Šárka (Čt, 12. 12. 2019 - 11:12)

Dobrý den. Sice už počítám dny, poslední tyden, ale mám takový problém. Před dvěma dny se mi protrhr ochranný obal na sárdu ve vaně a ta se celá promočila. Už uschla, ale ztratila pevnost, místy se drolí a bohuzel se uvnitř něco pocuchalo a na více místech to tlačí. Myslíte, že to mám vydržet nebo si to jet nechat vyměnit. Jedná se o posledních 7 dní. Má to cenu? Předem děkuji za informaci.

dr.Galen (Čt, 12. 12. 2019 - 12:12)

Šárko, ty koupelny jsou váš osud asi. Rozhodně byste si s tím měla zajít, protože s otlaky pod sádrou není radno si zahrávat. Může to mít až ty nejhorší následky. Lepší dřív, než pozdě. Jinak vám k tomu takto na dálku nemohu víc říct.

Šárka (Pá, 13. 12. 2019 - 15:12)

Dobrý den. Dala jsem na vaše doporučení a dopoledne mě kamarádka vzala autem na chirurgii, kde jsem byla úplně prvně. Naznali, že sádra musí dolu a asi se doktor naštval, že jsem mezitím byla na kontrole a sádrování jinde. Udělali mi kontrolní rentgen a ten, že se jim na tu dobu léčení moc nezamlouvá ale nic konkrétního. Sádru s podpatkem mi udělali novou, jako poučená pacientka jsem bedlivě sledovala jak, ale bylo to téměř přesně jak jste psal. Sádru mám nyní i pod všemi prsty, ty jsou volné jen shora, podpatek mi dali také nový, myslím že menší, ale vyšší než predtím. Sádra je velice silná a těžká. Zase dva dny nechodit a doktor trval na datu sundání z původní zprávy až 27.12. Tak nevím, když ortopedka říkala o týden méně....

Reklama

Přidat komentář