Reklama

NOHA V SÁDŘE

dr.Galen (St, 1. 1. 2020 - 15:01)

Koukám vy opravdu nezahálíte a na chirurgické ambulanci jste jak doma. Potvrzuje to známou pravdu, že když se nedaří, tak to stojí za to. No je to pech, ale třeba jde jen o výron, jak jsem pochopil z vašich slov. V případě pádu by zapůsobila na končetina větší váha a mohlo by dojít ke zlomenině. I výrony jsou dosti bolestivé. V každém případě jsou doprovázeny docela velkými otoky. Tak to vám opravdu pěkně začal ten nový rok.

Šárka (Pá, 3. 1. 2020 - 09:01)

Dobrý den. Bohužel mé pocity se vyplnily. Včera vyšetření, rentgen a ultrazvuk. Kosti v pořádku ale diagnoza parciální, susp. úplná ruptura dx. ATC vazu. Za týden se rozhodne, resp. já se mám rozhodnout jestli půjdu na operaci, kterou mi doporučili. Hlavně proto, že se to po 7 týdnech obnovilo a shojení asi nebylo dokonalé. Dostala jsem nechodící sádru rozstřiženou a omotanou obinadlem. Sádra je od kolene pošpičky prstů. Jsem z toho všeho zralá na psychiatra, už nezvládám to marodění, pořád na neschopnosti a odkázaná na pomoc druhých... Pro vaši informaci, sádra je ze spousty vrstev vaty na noze a ni spousta vrstev sádry. Potom ještě za mokra sestra prořízla el. pilkou po přední straně a ofačovala.

dr.Galen (Pá, 3. 1. 2020 - 16:01)

Tak to vám není co závidět. Jak se ukázalo, tak asi ta první paní doktorka s těmi natrženými vazy měla pravdu. A určitě tomu nepomohly všelijaké ty koupelnové peripetie a brzké předělání na chodící sádru, což mohlo mít za následek, že se to pořádně nezhojilo. To naříznutí nového obvazu je v pořádku. Dělá se to kvůli otoku, aby noha měla trošku volnosti. Řekl bych, že tentokrát k tomu přiložení obvazu bylo přistoupeno o poznání lépe. Tak máte týden se s tím psychicky vyrovnat a rozhodnout se. Tak se vám to nakonec protáhne na několik dalších měsíců.

Šárka (Ne, 5. 1. 2020 - 07:01)

Bohužel asi ano... Nicméně jsem asi rozhodnutá siče nic nezanedbat, ale vyhnout se operaci. Měla jsem v minulosti potíže s anestezii a mám z toho strach. Musím vydržet, ale není to lehké...

dr.Galen (Ne, 5. 1. 2020 - 14:01)

Samozřejmě je to vaše volba. To o té anestézii, jak psala Jitka, je samozřejmě pravda. Tak to můžete čekat, že vám ten nastřižený obvaz nejspíše dotočí něakou tou cirkulární túrou a budete mi sádra bez podpatku dalších 8 týdnů ne-li více. Je fakt, že byste nebyla první a ani zdaleka poslední s takto dlouho přiloženou nechodící sádrou. Budete to prostě muset nějak přečkat.

Jana (Ne, 5. 1. 2020 - 14:01)

OK

Jitka (Ne, 5. 1. 2020 - 13:01)

Ale dnes se celková anestezie dává zcela ojediněle a ve vašem případě by byla myslím naprosto zbytečná.

Dana (Ne, 22. 12. 2019 - 20:12)

Mohla bych trošku k tomu smrádku....Já to vyřešila tím,že od samého začátku co mi dali nohu do dlahy jsem si na prsty stříkala fuss deo spray a to jak zespodu tak svrchu a i mezi prsty,další co jsem dělala a dělám je ,že si prsty krémuju takovým sprejem na ruce který má velmi příjemnou a docela intenzívní vůni lesních plodů a v neposlední řadě si vlhčenými ubrousky 2-3x denně otírám prsty i prostor mezi prsty.Taky mi možná pomáhá to že za ty 3 týdny co nohu v sádře(dlaze) mám, jsem snad jen asi 4-5x měla přes ty prsty nataženou ponožku.Je na prosinec velmi teplé počasí a tak mám prsty prostě bosé,doma vždy a když jdu ven tak si ponožku berou sebou ale nasadila jsem si ji jen asi 2x a 2-3x jsem šla z domu s už nasazenou ponožkou.Třeba teď za poslední týden jsem ji neměla venku ani jednou.

Dana (Čt, 12. 12. 2019 - 19:12)

Ještě ke koupání s nohou v sádře....Mám výhodu že v domě máme dvě koupelny a v jedné je velikánská vana s velkými a širokými okraji takže si tam můžu nohu pohodlně položit.Jen jsem se teď naučila že z vany vylézám až celá odteče,normálně vylézám když je v ní voda.Ani nevím že jsou nějaké návleky na koupání:-)

dr.Galen (Čt, 12. 12. 2019 - 22:12)

Dano, ten malíček by chtělo nějak uvolnit. To máte ještě přes měsíc a nedovedu si představit, že to budete muset snášet. Slabší vrsty obvazu jdou odříznout nožem nebo ustříhnout ostrými nůžkami. Pokud se na to necítíte sama nebo vám nemá kdo pomoci, tak by bylo asi také si s tím dojít, aby vám ho nějak uvolnili. To je tak vždy, když se oknu pro prsty nevěnuje při sádrování zvýšená pozornost.

Dana (Pá, 13. 12. 2019 - 07:12)

Já to asi špatně napsala nebo spíš nerozepsala....Malíček venku mám,jen jak mám ty prsty" tučnější" jak jsem už tady psala v jiném příspěvku,tak malíčky mám ještě" tučnější" a při tom chození se drobně právě o hranu toho "okna" pro prsty třel.Takže sestřička mi ho dala do takového malilinkatého obvázku a přelepila leukoplastí a pak vystřihla otvor pro nehet.Takže teď je malíček krásně "zabalený" :-))

dr.Galen (Pá, 13. 12. 2019 - 07:12)

Z toho předchozího komentáře jsem opravdu měl za to, že se s tím malíčkem zatím nic nedělalo. Takhle je to v pořádku a s tím se dá ten měsíc nějak už přečkat.

Dana (Pá, 13. 12. 2019 - 14:12)

Já to asi smolím jak mě zrovna napadne,malíček jsem měla normálně volný a teď mi ho mám "zabalený" aby se netřel o sádrovou hranu toho "okna" pro prsty.Myslím že takhle může být "zabalený" jak dlouho bude třeba,nehet kouká a o je důležité :-).Mám z dneška takový zážitek...mám v sádře levou nohu a byla jsem s mamkou na nákupech a protože má auto s automatickou převodovkou tak jsem si zkusila řídit :-)Svoje auto mám s manuálem takže mi ho dnes mamka po dvou týdnech aspoň projela a případně si můžem auta prohodit kdyby bylo někdy během mého "sádrového období" potřeba.Chtěla jsem to jen zkusit kdyby bylo nutné a někam musela a nikdo nebyl po ruce k odvozu a nebo kdyby bylo venku nějak hnusně.To jsem ráda,protože bych s tou nohou v sádře nerada byla venku když by to ohrožovalo moji bezpečnost nebo hrozilo že se něco může stát té sádře kvůli dešti nebo sněhu.Zatím mi počasí vyhovuje :-)

dr.Galen (Pá, 13. 12. 2019 - 14:12)

Dano, dodávám jen pro formu, že je třeba si pohlídat, aby se obvaz nedostal do vody. Pak zcela ztrácí funkčnost a může to dopadnou, jak výše psala Šárka. V připadě vlhkého počasí pokud není nezbytně nutné, tak radši ani nevycházet ven. Jak je vidět, tak vám je to jasné a tak jen připomínám.

Dana (Čt, 12. 12. 2019 - 19:12)

Pro dr.Galena:dnes jsem byla na kontrole a sádra i noha,až na menší problémek s malíčkem,v pořádku:-).Sádru budu mít do 28.ledna.Jsem trošku ve stresu protože jsem jaksi úplně zapomněla že v druhé půlce února letíme na dovolenou a netuším jak na tom budu....

Dana (Po, 9. 12. 2019 - 14:12)

..já bych tedy taky trošku přispěla do "mlýnku" kvůli prstům koukajícím ze sádry protože se mě to taky momentálně týká....Na sádru mohu chodit od pátku takže hned v pátek jsem vyrazila se sádrou ven a protože byla v pátek zima tak jsem si na prsty přes sádru natáhla normální ponožku a zima mi venku tedy vůbec nebyla.To jsem dokonce měla takovou slabší ponožku která má víc % elastanu abych ji na sádru navlékla.V sobotu jak přišlo oteplení jsem vyrazila s bosýma prstama a to samé v neděli i dnes a zima mi na prsty vůbec nebyla.Nosím tedy pro sichr ponožku v kapse ale ponožku jsem měla jen v ten pátek.A musim poznamenat že na dotyk nemám ani prsty studené a ani nijak promodralé zimou jak občas v zimě třeba i u rukou bývá.Možná mě hřeje mládí nebo pomáhá to že prsty u nohou mám poněkud "tučnější" :-)))

Petr (Út, 10. 12. 2019 - 21:12)

To já mám zase prsty štíhlejší a bez ponožky bych si netroufl vylézt ven
snad jen v létě, možná se mi zdá zima, protože mi všechny prsty přesahují sádru a jsou tak méně chráněné.

Petr (Ne, 8. 12. 2019 - 12:12)

Já mám taky nohu v sádře s podpatkem, ale ještě musim doladit to chozeni s ní. Co jsem se tady dočetl tak se prý různě dělá, myslim tim přesah prstů.
Já ji mám právě udělanou tak, že mi končí přesně tam kde začínají moje prsty, takže prsty mám od nártu vlasntě ve vzduchu a tady se dočítám, že je to prý nějak špatně. Osobně s tím problém nemám, prsty mohu krásně hýbat a ta sádra mi na ně netlačí, spíš to považuji za určitou výhodu a díky
podpatku se mi prsty nedotýkají země při chůzi.

dr.Galen (Ne, 8. 12. 2019 - 17:12)

To je otázka prvního kopnutí, abyste pochopil proč má být dlaha i pod prsty.

Petr (Ne, 8. 12. 2019 - 19:12)

Chápu, bohužel kdo a jak udělá sádru neovlivním, spíš řeším, aby mi nemrzly prsty v tomhle počasí.

Reklama

Přidat komentář