Reklama

spondylolistéza

misa (Po, 20. 4. 2015 - 22:04)

Ahoj..
Ivano, jsem hrozně ráda, že jsi napsala..letos mi bude 32, mám plánovanou operaci na 14.10,2015 na NCH v /stí nad Labem, je čekací doba min cca 6 měs..ale nemůžu na ni jít, nejmladší bude tou dobou 13 měsíců, tak si to nedokážu představit :(
Závěr MRI: Ventrolisteza s pseudoprotruzí L5 v šíři 12 mm při oboustranné spondylolyze s hrubou defigurací foramin intervertebrálních L5/S1, v levo téměř obliterací, a v.s. útlakem kořenů L5, oboustranně, preac. vyjádřením v levo
Osteochondroza L5/S1 s lokalizovanou deformační spondylozou a známkami end-plate disease Modic 1

Je super slyšet, že operace pomohla...
BYla bych ráda, kdyby pomohly léky na bolesti, zatím jsem bez (kojím) trpím...dr mi napsala Metamizol a Indometacin

Jak je to s operací a návratem do práce? Dá se to? Jak je cca dlouhá rekonvalescence?

ivana11 (Po, 20. 4. 2015 - 16:04)

Ivo, já mám...Čekání na operaci bylo zdlouhavé. Ve fakultce jsem byla na konzultaci koncem října 2014 a hned jsme si domluvili termín operace na 9.12.2014. Den před operací mi volali z fakultky, že se moje operace odkládá, že se odkládají všechny "konzervy" z důvodu vyčerpání finančních prostředků nemocnice koncem roku, operovaly se pouze havárky a úrazy. V lednu mi zavolali nový termín, a to 20.2.2015. Musím podotknout, že v té době docházelo k stavebním úpravám nemocnice a poté k malování oddělení. Čekací lhůty má asi každá fakultka jiné. A navíc si můžeš nemocnici zvolit jakou chceš. Zda mi brali štěp, to nevím, v propouštěcí zprávě jsou pouze latinské výrazy jako laminectomia, fixatio TP Expedium a extirpatio seq.
Vstávání z postele je velice jednoduché: ze zad se překulím - současně ramena a kolena - na břicho, spustím pravou - zdravou nohu na zem, pokrčím v koleni, opřu se celou ploskou, přidám levou nohu a pomalu se zvedám na dlaních a poté vyručkuju do stoje tak, aby záda zůstala rovná. Přes léto bych asi taky na operaci nešla. Navíc od prvního dne musíš nosit korzet a ten se nosí na prádle, na holém těle je nepříjemný. Ano, poraď se s neurochirurgem a hlavně nedej na neurologa. Já s hrůzou zjistila, že "ta moje", u které jsem v péči 14 let o mně vlastně nic neví, dokonce se cítila dotčená, že jsem si dovolila nesouhlasit se závěrem neurochirurga v Brně, kam mě ona poslala a sama si domluvila operaci v Olomouci, navíc mě strašila tím, že si budu muset uhradit při převozech sanitku /není pravda, hradila pojišťovna/a sarkasticky poznamenala, jen aby mi to pomohlo a neměla ještě větší bolesti!! Ivana

tana (Po, 20. 4. 2015 - 13:04)

ahoj Táňo,
na pooperační...Ivo, já mám spondylolistézu L5/S1 posun o 10 mm, osteochondrozu disku L5/S1 a její cirkulární protruzi, bez stenozy páteřního kanálu. Pobavil mě tvůj seznam smutečních hostů, tomu úplně rozumím. To chápe jenom ten, kdo je stejně "postižený". Já mám taky deprese a jak mě to bolí méně, tak je hned svět růžovější (jak v té reklamě). Představa, že svět bude růžovější a moje deprese zmizí (mizí vždy ten den, kdy mě to nebolí) je velmi lákavá. Teď jenom vybrat nemocnici a termín, protože přes léto bych nerada - prý to není ideální kvůli hojení, ale zase dobré z důvodu oblékání. Uvidíme. Poradím se s neurochirurgem. Ani nevím, jaké jsou čekací lhůty. Ivo, jak se tedy vstává z postele přes to břicho? A brali Ti štěp z pánve?
Tana

ivana11 (Po, 20. 4. 2015 - 10:04)

Ahoj Ivo,
když jsem četla...Táňo,ještě jsem na těchto stránkách odpovídala studentovi Davidovi, tak jestli Tě zajímá i to, co se dělo bezprostředně po operaci, tak si zadej ve vyhledavači - spondylolistéza po operaci. Ivana

ivana11 (Po, 20. 4. 2015 - 10:04)

Ahoj Ivo,
když jsem četla...ahoj Táňo,
na pooperační kontrolu mě vezla sanitka vleže 30.3.2015, nejprve na rtg a poté k operatérovi. Ten zkonstatoval, že se operace zdařila, vše je v pořádku, povolil snímat korzet, posazovat krátce, vhodná rehabilitace - cvičit!!!! může plavat, chůze - opsáno ze zprávy. Povolena jízda v autě na zadním sedadle vleže a doporučen šetřící režim na dalších 6 týdnů. Na druhý den jsem se hlásila v nemocnici na rehab. oddělení, lékařka udělal závěr, že jsem celá ochablá a odeslala k fyzioterapeutovi 1x týdně. Chtěla mi dokonce napsat rehabilitaci s hospitalizací, což jsem odmítla, neboť té jsem si užila do operace ažaž. Navíc každý den chodím hodinu až 1,5 hodiny venku a cvičím si doma, jak si vzpomenu.
Táňo, z operace neměj strach, při nástupu do Olomouce jsem se náhodně dozvěděla, že lékař v Brně do "toho" jít nechtěl z prostého důvodů, že v Brně se tyto operace NEDĚLAJÍ! V Olomouci mi lékař sdělil, že mám 2 možnosti - konzervativní léčbu, ale tou se nic nevyřeší, v budoucnu budu mít stále větší potíže a v krátkém rozestupu a operativní řešení, kdy mi uvolní utiskované nervy a zbaví bolestí a předejde paréze. A ještě řekl, že by mi doporučil na operaci co nejdříve - s ohledem na můj věk, stav kostí, apod. Namítla jsem obavu FN Brno - pooperační jizvu /jak jsem popisovala shora/ a na to mi bylo odpovězeno, že by se měl pan doktor více vzdělávat v oboru, že problematika pooperačních jizev je zhruba 10 let vyřešena. A už jsem neměla o čem přemýšlet!! A to nejsem žádná hrdinka! Jen se chci zeptat, zda Ty máš ten samý problém - zúžený kanál a výhřez plotýnky? Klidně se můžeš hodně bát - je to přirozené. Já se bála všeho, viděla jsem ty nejčernější scénáře, v duchu jsem sepisovala seznam pohřebních hostů - dnes se tomu směji, těší mě okolí, které mě podporuje a tvrdí, že jsem den ode dne lepší a šikovnější. A já se snažím hlavně pozitivně myslet. Mým cílem je naučit se znovu sedět a vrátit se do své kanceláře, protože jsme sice "mladé", ale do důchodu máme hodně daleko a jinou práci bychom nenašly. A o invalidním důchodu si můžeme nechat pouze zdát. Držím Ti pěsti, ať se rozhodneš správně - je důležité si vybrat dobrou nemocnici a dobrého operatéra!!!!! Ivana

tana (Po, 20. 4. 2015 - 08:04)

Jsem těmto stránkám za...Ahoj Ivo,
když jsem četla Tvůj příspěvek, tak si říkám, že to všichni máme zhruba stejně. Stav, kdy se "to dá vydržet" a kdy se to velmi zhorší, já jsem taky byla ve stavu, kdy mi nezabíralo DHC 120, Coxtral a Lyrica, kromě krutých bolestí zad, jsem měla příšerné bolesti nohou. Tento stav mě držel skoro 4 měsíce, potom RHB a zlepšení na stav "to se dá vydržet". To bylo před 5 lety. Od té doby je to nahoru dolů (ovšem skoro každý rok několikaměsíční nemocenská). Ivo, píšeš, že ambulantně rehabilituješ. Jsem překvapená, že tak brzy. Jak tam dojíždíš, když sezení se kontraindikováno a v autě doslova zakázáno. A když chodíš, tak už bez berlí? Chodíš po bytě nebo na krátké vycházky několikrát denně ven? Moc Ti přeji, aby se tvůj stav jenom zlepšoval. A díky za povzbuzení k operaci, ze které jsem měla dosud panický strach. Teď se jenom hodně bojím, haha.
Díky za odpověď Tana

ivana11 (So, 18. 4. 2015 - 10:04)

Ahoj Tano...to me...Jsem těmto stránkám za mnohé vděčná, proto se chci s vámi podělit o svoji zkušenost. Je mi 55 let a jsem od 21.2.2015 po operaci spondylolisthesis L4/5 a hernii disci L5/S1. Problémy s blokací páteře mi začaly na mateřské dovolené ve věku 25 let. Od 15-ti let jsem slýchala od dětské lékařky, že mám bočitost páteře a nic se s tím nedělalo!!! Celé roky jsem se naučila s tímto handicapem - jak říkala moje neuroložka - žít, bolesti v normě jsem už téměř nevnímala, nedřepla jsem si, otáčela se celým tělem a hlavně dbala na to, abych se neprochladla, zejména od nohou. Pokud začaly bolesti v zádech sílit, začala jsem cvičit sestavu cviků na bederní páteř. Pokud byly bolesti silnější, navštívila jsem neuroložku a ta mi napsala Flamexin, který po pár tabletách zabral. v 39 letech jsem byla poprvé hospitalizována na neurologii,silné bolesti vystřelovaly do levé nohy, vybrala kapačky, chodila na rehabilitace. Tento atak se zopakoval po 7 letech, znovu hospitalizace, tentokrát delší, znovu rehabilitace, kde mi poprvé lékařka řekla, že mám zúžený páteřní kanál a že mě operace nemine. Dosud se hovořilo "jen" o výhřezech dvou plotýnek /11 a 12 mm/, následovala konzultace ve FN Brno a doporučena operace plotýnek. Do domluvě s neuroložkou jsem operaci "odložila" na dobu neurčitou, doporučené lázně jsem odmítala z důvodu péče o malé děti. Následoval další atak loni v červnu /opět po 7 letech/, skončila jsem na neurologii s krutými bolestmi, které vystřelovaly do levé nohy, na kterou jsem se již nepostavila. Nezabíraly už ani kapačky, dělali mi obstřik pod CT, který bolesti nepatrně zmírnil, dostala jsem OPIÁT - DHC CONTINUS 90mg a k tomu GABANOX, RECOXA a PARALEN EXTRA. Chodila jsem o francouzských holích, bolesti neustávaly a protože jsem nedošlápla na levou nohu, bolesti jsem uhýbala, tak jsem se celá vykřivila doprava. Vypadala jsem jako siamské dvojče. Neuroložka mě poslala na magnetickou rezonanci a poté ke konzultaci do FN Brno, kde mi lékař řekl, že s ohledem na můj věk, stav páteře, operaci nedoporučuje, že bych mohla po ní mít větší bolesti, než mám /což jsem si nedokázala představit!!!!!!!!!!!/, také hovořil o tom, že by měl obavu z pooperační jizvy, která se po operaci může vytvořit. Nevzdala jsem to a domluvila jsem si konzultaci ve FN Olomouc, nedokázala jsem si totiž představit, že už nikdy nebudu "normální", protože tento můj stav nebyl ani na život, ani na smrt a k tomu neustále v bolestech a pod vlivem opiátu. Dnes jsem šťastná, že jsem se pro operaci rozhodla,přestože neuroložka nebyla mému rozhodnutí nakloněna, můj život má znovu smysl, hned po operaci jsem byla bez bolestí a dokonce jsem začala cítit i 2 prsty na chodidle, které jsem necítila roky. A hlavně - chodila jsem hned druhý den bez berlí. Kontrola u neurochirurga po 5 týdnech dopadla dobře, mám v páteři 2 šrouby, dodržuji přísně doporučení. V současné době ambulantně rehabilituju, cvičím dechová cvičení vleže na zádech a denně chodím 1 a půl hodiny a sedám si několikrát denně na 10 minut. Pokud se budete na něco chtít zeptat a budu vědět, ráda vám odpovím. Ivana

misa (Pá, 17. 4. 2015 - 22:04)

Ahoj Miso, tak jsem byla u...Ahoj Tano...to me mrzi...:(
u me stejny a porad na prd, s chuzi to mam podobne, jsem rada, ze vozim kocar, jsou to takovy moje hole a muzu se opirat, bez nej to jde hur, ja se snazjm porad chodit, sice se zastavuju u kazdy lavicky, ale nevydrzim lezet...mala 7,5 mes. je strasny sidlo..uz 1,5 mesice leze, 3 tydny se stavi...takze mazec. Nemuzu si pres den skoro sednout. Me hrozne stve, ze zacala zlobit i druha strana, na operaci letos proste nechci. Chci jeste jednou zkusit obstrik pod CT, sice zabral na 2 dny, ale ty dny byly super....uvidime...

tana (Pá, 17. 4. 2015 - 13:04)

ve středu dej určitě...Ahoj Miso, tak jsem byla u neuroložky, a nic nového, říká, že mě ta operace nemine, vzhledem k tomu, že mám teď klidový režim a po každé větší zátěži (rozuměj delší chůze, tak 1/2 h - což není nic pro zdravého) mám bolesti. Že bych rozhodně nezvládla práci ani na 1/2 úvazku. Takže se objednám ještě na konzultaci do Karviné a potom se rozhodnu.
Jak se daří Tobě? Je to lepší?

misa (Po, 6. 4. 2015 - 20:04)

ve středu dej určitě vědět...hodně štěstí

misa (Po, 6. 4. 2015 - 20:04)

Ahoj všichni :)
Táno..já toho taky moc nezkusila...i když..rehabilitace, obtřik pod CT, klasický obstřiky...léky neberu, kojím..ale začnu malou odstavovat, už to nedávám :(
Víš, mě docela mrzí, že jsem si celou dobu přišla jako simulant, kterýmu se nechce do práce...když to začínao být fakt dost, šla jsem k obvodačce, napsala mi nějaký léky a nic, šla jsem tam znova, poslala mě na rehabilitace (taky k ničemu), pak RTG, ten ukázal posun, ale dr na rehabilitaci, že to není žádnej nález a že se vlastně nic neděje!!!...pak mi začala brnět noha a zase, že nic, prostě to ten dr vůbec neřešil (asi jsem mu tam nechodila brečet bolestí)...šla jsem zase k obvodačce a ta mi napsala neurologii...jenže než bylo místo, byla jsem těhotná :D ... těhotenství bylo kvůli zádům fakt hrozný...po 6ti nedělí jsem šla zase na neurologii a dr hned magnet. rez...no a výsledky překvapily i jí :( pak hned konzultace na NCH a mezi tím ten obstřik pod CT a další rehabilitace...
S dr jsem trošku probírala možnost operace...prý jsem na ní mladá..31..a vlastně řekla, to co Tobě...že to taky není 100%...odstraní se to dráždění nohou, ale ne bolest zad...a na jak dlouho pomůže od brnění nohou a bolestí je taky ve hvězdách...no a taky říkala, o tom, jak se to zpevní na jednom místě, tak je riziko, že se to hned zase jinde...a ted co? Mám se snažit ještě vydržet? Na operaci letos určitě nepůjdu, zruším ji...zkouším cvičit, ale přijde mi, že to nepomáhá, spíš naopak...

tana (Ne, 5. 4. 2015 - 09:04)

Ahoj všem :)
Tano, byla...Ahoj Miso a všichni,
to % skluzu nemám taky v žádném popisu uvedeno, jen mm. Ale to by ti určitě řekl NCH.
Moje neuroložka mi taky odpověděla, že by spíše na op. nešla, ale vzhledem k tomu, že jsem u ní teď pořád a už mi vlastně nemá co nabídnout (léky, obstřik a to pořád dokola)
tak říkala, že vzhledem ke snížené kvalitě života asi nebude jiná možnost. Ale že je to na mě. Výborně, já se musím rozhodnout, já musím zvážit rizika (o kterých vím, jenom z diskusí na internetu) a já budu podepisovat v nemocnici papíry, že jsem si vědoma všech rizik. Třeba, když jsem byla hospitalizována na neurologii (hospitalizací už bylo několik) tak mi dr. říkal, že mi tou operací asi pomohou od bolestí nohou, ale ne zad. Nebo aspoň ne nadlouho. Problém vidím v tom, že žádný dr. nemá i v takovém případě vážné operace čas pacientovi všechno vysvětlit. Proto si myslím, že je každý vyplašený a hledá informace, kde se dá. Jasně, že nemůže zaručit 100 % výsledek, ale měl by podrobně vysvětlit co člověka čeká. Třeba jsem četla, že před operací by měla proběhnout v rámci konzervativní léčby i rehabilitace (odborný článek NCH), ale mě tam nikdo nechce poslat, že se můžu zhoršit. Ve středu jdu k neuroložce tak ji zkusím více vyzpovídat. Dám vědět. Drž se.

misa (So, 4. 4. 2015 - 16:04)

ještě se zeptám...hodně čtu o % skluzu obratle a úhlu podle Cobba...v popisu MR % psaná nemám, dá se to spočítat? (vím, že to není důležitý, ale i tak....) :)

misa (So, 4. 4. 2015 - 16:04)

Ahoj všem :)
Tano, byla jsem na NCH v Ústí nad Labem, dr. mluvil o klasické operaci bederní páteře se stabilizací..o miniinvazivní se vůbec nezmínil, možná není vhodná pro všechny :( ještě než jsem byla na konzultaci na NCH, ptala jsem se neuroložky, jestli ona by na tu operaci šla a ona mi řekla, že spíš ne :( je riziko toho, že tím jak se páteř na jednom místě zpevní, že se pohne zase jinde (to stejný píšou i na netu)...a co ted? Chodím...bolí to, ale to operací asi nezmizí...noha (ted už obě) brní a bolí, levou se nepostavím na patu a při chůzi "plácá", to maličko zmizelo obstřikem pod CT...na jednu stranu jít nechci, ale na druhou, se bojím zhoršení...první termín na operaci jsem měla v květnu, ale naštěstí už nebylo místo, tak mi dr dal říjen...

Lada (So, 4. 4. 2015 - 10:04)

Miso, je to asi velmi individualni...proste pro nas, kdyz tu pater mame nestabilni a s posunama o vic nez pulku obratle je to slozitejsi:-) ja mam ten posun (teda alespon uz o nem vim od roku 2000) a podle tehdejsich rentgenu mi taky psali uz 20mm...ted podle MRI 16:-)) a hral jsem s tim do roku 2013 volejbal, tenis..atd. Pohyb pater potrebuje...ale samozrejme nas boli skakani, behani..atd...pokud to vubec jde:-)) Plavani mam doporucene...ale znak...ja totiz nejsem zadny plavec a prsa a kraul mam dost prohnuta zada, tkaze to neni optimalni..ale chce to vyzkouset:-)) Krasne velikonoce

tana (So, 4. 4. 2015 - 10:04)

Ahoj..jak jsem tu už psala...Ahoj Miso,
můžu se tě zeptat, zda jste s neurochirurgem řešili typ provedení operace (přeji Ti ze srdce, abys na ní nemusela). Mi taky operace hrozí a sbírám informace, kde se dá. Jedná se mi o to, zda jste mluvili s NCH o možnosti miniinvazivní operace (dělají ji např. v Karviné) nebo klasické metodě. Mi řekl NCH, že určitě klasická metoda. Ale na stránkách KHN píšou, že operují miniinvazivně i spondylolistézu.
Díky

misa (Pá, 3. 4. 2015 - 22:04)

Lado..ona ta ztráta citlivosti byla asi na 2 hodiny...dneska nic..útlak tam mám prý fakt velký, dr se pořád ptá, jestli mi noha neslábne atd, stejně tak na konzultaci na NCH...ale potěšili mě, že by se cvičením, mohlo dát vyhnout operaci...dokud to jde, fakt se mi na ní nechce (komu by se chtělo)...hlavně, mi přijde, že operace nutná zatím není...

Plavání je pro nás vhodné, ne? Jsem si to alespon myslela :)

Lada (Pá, 3. 4. 2015 - 16:04)

Ahoj vsem,

Tano, nevim odkud jsi,ale je fakt lepsi najit nejakeho zkuseneho fyzioterapeuta,aby s Tebou ty cviky prosel...protoze kdyz se to cvici blbe tak to fakt muze i ublizit a kazdy jsme jiny ....takze to se taky tezko radi. Zkusim najit neco na netu,ale na protahovani je to obecne pokud zadas protazeni bederni patere..... jinak me treba pomahalo ze zacatku lehke protahovani na velkem mici....pokud neco najdu,poslu Ti to. A k tomu plavani je pro nas pateraky:-))) optimalni plavat znak...ale musite brichem udrzet tu pater rovne s trochu podsazenou panvi...je to drina,hlavne ze zacatku...ale ja si takhle obcas zajdu zaplavat...pravda, ze ze zacatku jsem vypadal jako kdyz se topim:-)ale myslim, ze uz jsem ten styl mirne vypiloval:-) Na olympiadu to asi nebude...ale plavcik pro me skakat nemusi:-)

Miso...tezko radit..asi to muze zpusobit i obstrik...ale pokud by se to zhorsovalo, tak byt Vama jdu znova k lekari...ono to muze byt i z utlaku toho nervu, ktery se holt muze zhorsovata to uz pak neni sranda...mozna by Vam mohli i uspisit tu operaci.....

Hezky den preju

misa (Čt, 2. 4. 2015 - 22:04)

Ahoj..jak jsem tu už psala je mi 31 let, mám posun obratle L5 o 12 mm s hernii discu (v předklonu ujede o dalších 5mm)...problémy s levou nohou (už začíná i pravá :( ) termín operace mám říjen 2015..nechci na ni jít.
Na RHB jsem chodila, ale zhoršilo se mi to, tak cvičím jenom doma.Léky neberu (kojím), ale včera jsem dostala INDOMETACIN a METAMIZOL (začnu odstavovat), bolest už se nedá moc zvládat.
Včera jsem byla na kontrole na neurologii a dostala jsem obstřik, bylo asi 14.30..pak doma, když jsem vařila bylo asi 17.00 (nevím přesně) mi začala tuhnout levá půlka zadku a levá noha, nikdy jsem to po obstřiku neměla (jestli to bylo po něm) a na asi 2 hodiny, jsem ztratila citlivost na vnější straně stehna, stalo se to někomu? Je možné, že to bylo po obstřiku? (v levo mám téměř úplně uzavřený páteřní kanál...) Docela mě to vylekalo...na bolest a brnění jsem si "zvykla", ale tohle neznám...

tana (St, 1. 4. 2015 - 14:04)

Ahoj vsem,

koukam, ze jste...ahoj Lado,
diky za odpověď. Máš štěstí, že jsi měl možnost docházet na soukromou RHB a že tam naší problematice rozuměli. To není bohužel samozřejmost. Má vlastní zkušenost z RBH i lázní, kdy došlo skoro vždy ke zhoršení. Takže se v tom trochu plácám a vlastně nevím co cvičit. Škoda, že plavání pro nás není vhodné. Takže provádím pouze dýchání do břicha a to určitě není dostačující. Můžu tě poprosit o návod na nějaký protahovací cvik? Cvičíš jenom vleže? Já mám nyní, kromě opravdu velkých bolestí v bedrech, bolesti nohou, a to od kolen dolů - více mě bolí pravá noha. Díky za radu.

Reklama

Přidat komentář