Reklama

spondylolistéza

Lada (Po, 30. 3. 2015 - 22:03)

pokracovani.....Tak a ted k tomu hlavnimu...vsichni co to mame vime jak to boli a jak to umi zneprijemnit zivot....ja dnes alespon bez potizi chodim a muzu i mirne popobehnout...treba to tak bude porad, treba budu za pul roku pod kudlou...to nikdo nevi..tak doufam, ze to jeste chvili udrzim.....No a k te operaci...mam za sebou ctyri konzultace na NCH...jednu i s temer rodinnym znamym co to operuje...zaver...operace je to narocna....muze mit spoustu komplikaci...ale z cca 70% se podari celkem slusne a clovek pak muze temr vse s urcitou bolesti a nekdy i temer bez bolesti.....Operace neni primarne k odstraneni bolesti v zadech...ale o utlaku nervu, ktere by se meli uvolnit a tim padem omezit, nebo uplne vymizet bolest, necitlivost, slabost nohou......bolest ovsem obcas zustane.....z ruznych duvodu....kvuli "prostym" bolestem zad se tato operace neprovadi...Posun jako takovy neni take duvod k operaci...kazdy snasi posun jinak a nekdo o nem vubec nevi, zatim co druhy se stejnym posunem uz postupne s pyzamem kraci na NCH:-)...Ta operace umi nektere lidi vratit i ke sportu,ale take umi pekne zavarit......uspesnost se opravdu uvadi kolem 70%. je to riziko, ktere ja osobne asi budu muset podstoupit a to pri dlouhodobem zhorseni, popripade necitlivosti a slabnuti nohou....ale je to jen na nas pacientech...takhle me pred to postavili a rekli mi to........Takze jsem Vam asi nepomohl, ale probadate li se zpetne diskusi najdete jak spatne, tak dobre zkusenosti a to jak s konzervativni, tak operacni lecbou.....Snad jsem na nic duleziteho nezapomnel...ale pokud jo a muzu pomoct, klidne se ptejte..,.Preju fajn vecer. Lada

Lada (Po, 30. 3. 2015 - 22:03)

pokracovani.....Tak a ted k tomu hlavnimu...vsichni co to mame vime jak to boli a jak to umi zneprijemnit zivot....ja dnes alespon bez potizi chodim a muzu i mirne popobehnout...treba to tak bude porad, treba budu za pul roku pod kudlou...to nikdo nevi..tak doufam, ze to jeste chvili udrzim.....No a k te operaci...mam za sebou ctyri konzultace na NCH...jednu i s temer rodinnym znamym co to operuje...zaver...operace je to narocna....muze mit spoustu komplikaci...ale z cca 70% se podari celkem slusne a clovek pak muze temr vse s urcitou bolesti a nekdy i temer bez bolesti.....Operace neni primarne k odstraneni bolesti v zadech...ale o utlaku nervu, ktere by se meli uvolnit a tim padem omezit, nebo uplne vymizet bolest, necitlivost, slabost nohou......bolest ovsem obcas zustane.....z ruznych duvodu....kvuli "prostym" bolestem zad se tato operace neprovadi...Posun jako takovy neni take duvod k operaci...kazdy snasi posun jinak a nekdo o nem vubec nevi, zatim co druhy se stejnym posunem uz postupne s pyzamem kraci na NCH:-)...Ta operace umi nektere lidi vratit i ke sportu,ale take umi pekne zavarit......uspesnost se opravdu uvadi kolem 70%. je to riziko, ktere ja osobne asi budu muset podstoupit a to pri dlouhodobem zhorseni, popripade necitlivosti a slabnuti nohou....ale je to jen na nas pacientech...takhle me pred to postavili a rekli mi to........Takze jsem Vam asi nepomohl, ale probadate li se zpetne diskusi najdete jak spatne, tak dobre zkusenosti a to jak s konzervativni, tak operacni lecbou.....Snad jsem na nic duleziteho nezapomnel...ale pokud jo a muzu pomoct, klidne se ptejte..,.Preju fajn vecer. Lada

Lada (Po, 30. 3. 2015 - 22:03)

Ahoj vsem,

koukam, ze jste se rozepsali:-) Rychle jsem to proletel a snad odpovim alespon v rychlosti na vse podstatne co se ptate. Tak jeste jednou...ja mel problemy se zady cely zivot, hral jsem zavodne hokej a pak temer 20 let volejbal. Po nejake zatezi druhy den neslo ani obout boty...ale to asi vsichni znaji:-) V lete 2013 zacali bolesti vetsiho charakteru a na podzim pri volejbale me tak v zadech bodlo, ze jsem se slozil...pak klid...bolesti hrozny...mirnejsi pohyb, predklon (byt i mirny...), otoceni na posteli a dalsi veci...temer neresitelne...vstavani za pomoci zidle a to tak na pul hodiny skoro se slzama v ocich....pak klasicke rehabky v nemocnici a tam i SM system...Ten jsem prosel cely...myslim tech cca 12 zakladnich cviku...ve stoje a v klece..zadne velke zlepseni....neurochirurgie doporuceni k operaci, ale je to pry jen a jen na me.....nikdo me nenuti, nebot cit v nohach a sila byla ok. Pak jsem zacal cvicit na soukrome rehabce uplne jinak...posilovani HSS a nejake cviky na stabilizaci a protazeni...atd. Zacalo se to pomalu zlepsovat. Bolest mi v te dobe v leve noze sla az nekam ke kolenu a to zadem a na strane.....pomalu jsem se zacal zlepsovat a uz jsem se dokazal i obout...takze jsem cvicil a cvicil a cvicil a po pul roce se to celkem zlepsilo....dnes uz zvednu u tela i 20kg..ale nemel bych to delat. Bolesti mam z 95% jen v zadech do nohy jen obcas a da se to snest. Praci mam sedavou, takze bez problemu...ale fyzickou bych asi zvladal hur...ale pokud bych nebyl skladnik, nebo stehovak tak bych asi neco delat mohl. Ty mirne predklony to bylo peklicko:-)))to uz je ted take mnohem lepsi. U me posun podle MRI cca 16mm a podle rentgenu cca 20mm L5S1...takze slusnej schod:-)lepsi uz to o moc nebude,ale zit se s tim zda. Mimochodem, na RTG z roku 2000 posun udajne 20mm a po peti letech v roce 2005 to same...takze pry uz jsem se s tim narodil...mam dysplazii, to je ze ta krizova kost je potvora kulata a ten obratel nad tim po ni klouze.....

marta13 (Ne, 29. 3. 2015 - 20:03)

Tani, zkus cvičení,která se provádějí po operaci spondylolistezy-najdi si je na strankach neurochirurgie Motol. Pokud se nemůžeš moc hýbat,tak ti třeba mohou pomoct. No rozhodně ti neuškodí. Jsou to fakt jednoduché cviky. Některé můžeš dělat i v leže,třeba v posteli,pokud máš tvrdou matraci (to bys při tehle diagnoze měla mít).Já jsem je dnes zkoušela a dobrý. Budu v nich pokračovat dál. Pak si musíš trochu protahovat záda-takže protahovací cviky na záda. Ale ty ti raději radit nebudu,protože ještě sama nevím,které jsou na ten náš problém vhodné (chci se poradit pak s fyzioterapeutem,ale zatím je cvičím s rizikem,že nemusí být zrovna vhodné a s mobilem vedle sebe,kdyby mě šlehlo) a nerada bych ti ublížila špatnou radou. Jinak jak píšeš o tom čištění zubů,tak když mě šlehlo před tím měsícem a půl,tak katastrofa!!! Nezvladla jsem ani ten minipředklon nad umyvadlem,abych vyplivla pastu a umyla si pusu. To trvalo pár dní. I boty jsem si nedokazala obout,ani v sedě. Ani se nahnout u stolu nad talíř při jídle. Byla jsem vyřízená. V těhle akutních fázích bych řekla pomůže jedině si lehnout a moc se nehýbat. A kapačky,obstřiky,injekce a léky samozřejmě...

marta13 (Ne, 29. 3. 2015 - 19:03)

Marti, mi říkal dr. že...Tani,teplo ano,ale prý jen suché. Elektroléčba nevím. Na rehabky na fakultku určitě ne. Tak ve středu začnu řešit,kam na rehabky. Vím od známé,že supr je to prý na zámečku v zábřehu. Chodil tam její syn s dost vyhřeznutými ploténkami a prý mu tam hodně pomohli. A prosím tě,pokud bazén,tak spíše jen v něm dělat nějaké cvičení-to prý taky provádí na tom zámečku. Prsa nebo kraula plavat je prý blbost na tuhle diagnózu,mi teda bylo řečeno.

marta13 (Ne, 29. 3. 2015 - 19:03)

Ahoj Marto,
já jsem už 1 a...Ahoj,tak to mě fakt děsíš. Než žít takhle,tak bych raději na operaci šla. Já nejsem na tom až tak zle,co se týče bolesti,jako ty. Neberu léky na bolest,už ani nechodím na obstřiky,ale na druhou stranu se spíš teď povaluji doma a šetřím se zatím,takže zatím nevím,nakolik mě to omezuje a jak pak budu fungovat "v běžném provozu". Jo,taky mi to někteří lékaři říkali-výsledek operace opravdu může být takový,že se ty bolesti nevyřeší a mohly by být i větší. Na druhou stranu jsou prý lidé,kteří právě díky operace žijí méně bolestivý život a někteří fakt prý i sportují. Otázka je,na jak dlouho. Nevěřím tomu,že ty šrouby vydrží třeba přes deset let. Třeba jo,ale já bohužel mám jednoho známého a tomu se zlomily pár měsíců po operaci a musel jít znovu a i po reoperaci má velké bolesti. Tak nevím. Někdo má asi štěstí a někdo holt smůlu. Já fakt sama nevím,co mám dělat. Neurochirurg mi řekl,že mi operaci jednoznačně doporučuje a že prý těch případů,které se nepovedou,je minimum. Praktická mi řiká,že nechat si vrtat v páteři je až ta poslední možnost.Jedna věc je ale jistá-vzhledem k mému věku je jasné,že na té operaci skončím,ta páteř určitě nevydrží takhle desítky let... Viš co, dám ti na sebe email a domluvíme se a předáme si postřehy a zkušenosti. Ozvi se na: [email protected]

tana (Ne, 29. 3. 2015 - 18:03)

Ahoj,Láďo,a fungujete...Marti, mi říkal dr. že nejdůležitější je šířka páteřního kanálu, takže pokud ho máš prostorný tak je to určitě výhoda.
Na RHB budeš chodit na fakultku? Mi třeba pomohlo teplo i elektroléčba, o které ale můj ošetřující lékař říkal, že pro mě nemá žádný význam. tak se v tom potom vyznej. Ale určitě platí, že operaci až když selže konzervativní léčba. Taky se říká v případě zvažování operace 3x měř-jednou řež.

tana (Ne, 29. 3. 2015 - 18:03)

Ahoj vsem,

Tano, ja to SM...Ahoj Lado, děkuji za odpověď. Cvičil si to SM v sedě nebo ve stoje? Mi říkal dr. že mám cvičit vlastně jenom to dýchání do břicha a chodit s hůlkama. Jinak že se už v mém stavu moc dělat nedá. Plavání moc nedoporučoval. Prsa - hlava nahoře - prohnutá bedra.
Ty máš prosím Tě kromě toho dýchání do břicha ještě nějaké cviky, která mohu doma cvičit? A jak snášíš lehký předklon, třeba u mytí zubů.

tana (Ne, 29. 3. 2015 - 18:03)

Jo a jen dodávám,že...Ahoj Marto,
já jsem už 1 a půl roku doma. Zaměstnavatel
snižoval stavy tak jsem musela jít vzhledem k častým nemocenským (po 30ti letech práce). Jak popisuješ ten hrbol a důlek tak to mám taky. Taky jako ty tápu, včera jsem byla na FNsP O-P na obstřiku a kapáku a dr. mi říkala: "přece nepůjdete na operaci, budete mít srůsty a bolesti ještě větší" tak jsem odcházela opět zmatená. Protože více názorů od lékařů je spíše se nenechat operovat. Ale co kvalita života, já jsem ráda, když si zajdu do obchodu pro pár kousků zboží (tak do max. 2 kg, ale spíše méně), že doma něco málo uvařím a jinak pokud to jde malá procházka, a potom polehávám. A do toho to množství léků. Na druhou stranu mám pocit, že jsem se zhoršila právě od té doby co jsem bez práce. Jám mám 50 let. Jsi někde z okolí Ostravy? Že bychom se mohly sejít a popovídat si?

marta13 (Ne, 29. 3. 2015 - 11:03)

Jo a jen dodávám,že chodím (po bytě a když jedu do nemocnice) a dýl sedím jedině s bederním pásem,který mi předepsal neurolog. A opravdu to při té chůzi a delším sezení pomáhá. Tak to možná zkuste.

marta13 (Ne, 29. 3. 2015 - 11:03)

Ahoj vsem,

Tano, ja to SM...Ahoj,Láďo,a fungujete normálně? Myslím to tak,že vydržíte v práci celou pracovní dobu,anebo je to tak,že jste jednu dobu na nemocenské a pak nějakou dobu v práci a tak se to pořád střídá dokola... Jde mi o to,jestli se dá takhle normálně žít a pracovat tak,aby vás zaměstnavatel po čase neměl plné zuby (...a nechtěl se třeba takového zaměstnance raději zbavit). Pokud budu takhle napůl funkční,tak mi stejně nezbude nic jiného než jít na operaci co nejdřív. Ja sama cvičím protahovací cviky a zatím cviky,kdy se učím správně dýchat (do dolní části břicha). Můžete mi prosím poradit nějakou webovou stránku na cviky hss? Některé cviky znám,ale jsou dost obtížné... Dřív jsem hodně sportovala,takže mi sice nedělají problém,ale mám obavu,aby mi v tomhle stavu spíš neublížily. Jinak já mám bolesti jen v té bederní části,už mi to nevystřeluje do nohy jako předtím,jen mi občas trne zadek. Po měsíci a půl,co jsem klekla,se chystám jít právě teď poprvé sama do obchodu. Zkusím se otestovat,kolik ujdu. Doteď vlastně nevím,co a kolik toho vydržím.

Lada (Ne, 29. 3. 2015 - 08:03)

Ahoj vsem,

Tano, ja to SM cvicil na rehabkach asi 3 mesice...koupil jsem si i tu gumu a nejake zakladni cviky na dvd...Blby bylo, ze na te rehabilitaci byli ty sestry, tak lekci predemnou. Mne to celkove moc nepomohlo.....citil jsem potom celkem protazeni,ale bolest ustoupila jen trochu. Nejvice mi fakt asi pomohly cviky na posileni hss a protahovaci cviky...nekdy je lip, nekdy hur:-) nejhorsi je pro me lezeni...chuzi uz celkem davam, ale na sport to neni a nebude:-( ale i popobehnu:-) no operace asi prijde...ale dokud to jde snazim se cvicit a nekdy je mi fakt lip...hlavne uz me to tak nestrili do nohy.....Pokud se chcete na neco zeptat, tak se klidne mejte. Preju hezky den.

Lada

marta13 (So, 28. 3. 2015 - 11:03)

Některé rehabky ještě...No jo,Hanko,jenže mám jen dvě možnosti,buď zkusit rehabky anebo rovnou jít na operaci. Chtěli mě na sál hned. Jen v klidu je posun o 50%, obratle jsou na sobě položené,tj. už není mezi nimi ani plotenka a takové ty krčky obratlů nebo jak se tomu říká, jsou zlomené. Navíc jsou obratle i vybočené z pateře doleva,proto tam je jakoby taková prohlubeň po nich v té páteři,jakoby prostě "uhnuly" a ten jeden se navíc předsunul o 50%. Rtg fakt chuťovka. Nechci to jen tak vzdát. Pokud mě na těch rehabkách dodělají,tak bohužel na tu operaci budu muset jít a nebude mít smysl to odkládat. Chci tomu cvičení dat aspoň šanci...

marta13 (So, 28. 3. 2015 - 10:03)

Ahoj Věrko,
teď jsem si...Aha, Táňo, už vidím, že jsi psala o tom, jak na tom jsi a že rehabky nic moc (přehlédla jsem)... V každém případě tvoje zkušenost mi teda moc nepřidala. Sázím na cvičení, že mě snad na chvíli ještě zachrání. No jsem zvědavá, jak dopadnu já na rehabkách. Já mám ten skluz prý šílený. Je vidět na těch zádech i na pohled z dálky, šílený hrbol a před ním díra (zní to hloupě, ale já jsem si toho fakt dříve nevšimla). Všichni lékaři se podivují, jak s tím můžu a mohla jsem předtím vůbec fungovat, ale říkají mi, že mám jediné štěstí, že mám nezvykle široký páteřní kanál...Snažila jsem se cvičit sama, ale nevím, jestli ty cviky dělám dobře. Uvidíme na rehabkách a hlavně co bude po nich. Máš posun jen 10mm, nevzdávej to, ještě zkoušej cvičit, pokud teda nezvažuješ těhotenství jako já (nevím, kolik ti je). Jednou na té operaci stejně skončíme všichni, dřív nebo později (lépe později), a to i ti, co teď jedou konzervativní léčbu a cvičí, ale upřímně je tady někdo nebo znáte někoho, kdo prodělal operaci a je i po x letech opravdu o.k. a bez nutnosti opětovné operace??? Četla jsem o tom různé odborné články a řekla bych z nich, že jakmile se do páteře vrtne, tak se vrtá pořád (zpevňuje se segment nad tím, který se začne bortit, vypadnou šrouby a nesrostou obratle, bolest je stejná nebo i větší než před operací...). Kéž by to byly jen dezinformace. Jsem tady nová, nějaké příspěvky jsem pročítala, ale přijde mi, že tady není moc zoperovaných lidí, kterým by to dopadlo dobře, anebo takoví sice jsou, ale když jim to dopadlo dobře, tak se už sem do diskuse nevrátí...

marta13 (So, 28. 3. 2015 - 10:03)

Ahoj Věrko,
teď jsem si...Ahoj, Táňo, tak to asi budeme brzy dvě na operaci v Ostravě - Porubě. Mám spondylolistézu II. stupně, S5-L1, skluz o 50%. Vůbec jsem o tom nevěděla, dokud mě před měsícem a půl tzv. "nešlehlo", a to tak, že jsem se nemohla ani hnout, prostě z ničeho nic. Indikovali mi hned operaci. Nechci jít, bráním se tomu. Zatím jsem řekla, že operaci nepodstoupím, protože jsem doteď ani nebyla na žádné rehabilitaci (opravdu jsem netušila, že mi něco je, až na mírné bolesti v zádech, ale kdo je nemá při sedavém zaměstnání?...tohle jsem si říkala). Teď po měsíci a půl je mi sice líp, něco usedím, něco ujdu, ale jsem ok tak na 50 % a teprve se na rehabky chystám. Podle toho, jak se můj stav bude vyvíjet (připouští, že se to může po rehabkách zhoršit), tak na operaci půjdu, anebo nepůjdu. V každém případě všichni lékaři se shodli na tom, že pokud budu těhotná, tak mi ty obratle definitivně sklouznou, takže mě operace stejně nemine. Takže vlastně váhám, jestli nejít rovnou teď, protože je mi přes 30let a alespoň jedno dítě bych chtěla mít. Jaký je přesně tvůj stav? A rehabilitovala jsi už? Ke komu chodíš?

tana (Pá, 27. 3. 2015 - 17:03)

Tak jsem po operaci...Ahoj Věrko,
teď jsem si pročítala Tvůj příspěvek, že jsi byla operována v O-Porubě. Mě tam operace pravděpodobně taky čeká. Můžeš mi prosim Tě napsat jak dlouho je hospitalizace a co všechno je nutné si doma připravit na příchod po operaci. Jak dlouho budu potřebovat pomoc např. s koupáním? Nemám žádné informace. A jak se cítíš teď? Ulevilo se Ti? Děkuji za odpověď

tana (Pá, 27. 3. 2015 - 16:03)

Ahoj Peter,

Ja jsem SM...Ahoj Lado,
můžu se Tě zeptat na to SM cvičení. Já mám posun 10 mm L5/S1 několik měsíců bolesti, jsem doma, užívám Tramal a Uno s fyzioterapeutem kromě cvičení na posílení břišních svalů jsme zkoušeli vsedě přitahování gumy obouruč, táhlo mě přitom hodně v zádech, ale terapeut mě povzbuzoval a teď jsem dopadla tak, že mám už 10 dní takové bolesti, že se ani nevyspím. Nevím, zda by to mohlo být z toho SM cvičení? Cvičil jsi taky vsedě? a Může se vůbec toto cvičení provádět, když jsou bolesti?
Prosím tě o Tvůj názor. Děkuji. Zatím jsem bez operace, ale už o tom neurochirurg vážně uvažuje.

samo (Pá, 27. 3. 2015 - 12:03)

ahoj Luboš a ostatní,...Ahoj dali Ti ciastocny ID na spondylo 16mm bez operacie ? ja mam 11 mm este si nepridem na operaciu..ale obcas je velmi tazke normalne fungovat ..tak vtedy o nej rozmyslam ..ozvi sa mi na [email protected] .Dik

Lada (Ne, 22. 2. 2015 - 23:02)

Ahoj Miso,

jj to mam taky...proste to tam prdne oblouk a pak uz se to blbe drzi....obcas to i dal klouze...ma to az 6% lidi...ale zdaleka ne vsichni o tom vedi:-)))nebot to vetsinou neboli.....Ja mel problemy v roce 2000 a 2005 zjisten posun na rtg cca 20mm po peti letech stejne...cvicil jsem...sportoval...dokonce hral vykonostne volejbal:-)))no a pred rokem a pul se to zhorsilo(vzdycky me boleli zada) slo to do nohy...nemohl jsem chodit, otocit se na posteli...atd...hruza prasky, zabaly, rehab...nic moc nezabiralo...pak jsem zacal rehabilitovat a posilovat hss a ted uz muzu trochu fungovat, ale zadnej zazrak....mam za sebou tri konzultace na NCH...vsude doporucena operace,ale s tim, ze pokud se mi to lepsi a nemam problem (ztrata sily, necitlivost) tak cvicit a cvicit.....pry se to obcas da takhle udrzet. Bolest se neresi...tu bohuzel pry casto neodstrani ani operace......Cviceni pomaha to citim...ale super uz to nikdy nebude....operace me asi taky ceka....ale ta taky vse nevyresi...takze ja to ted resim soustavnym cvicenim a pri zhorsovani proste mam jit na NCH a objednat termin.....takze asi tak:-) Tak se drz a mej se fajn. Lada

Misa (Ne, 22. 2. 2015 - 22:02)

jo, nemam to po urazu, ale vrozene (je tam nejaka vada nebo co :) ) .Problemy mam cca 2,5 roku (problemy byly dele, ale zadna hruza) jenze se mnou nic nedelali, masaze, mojzisova, dr porad rikal, ze mam blokaci SI skloubeni...pak jsem otehotnela a prestali se mnou delat neco uplne...bolesti v tehotenstvi bych neprala nikomu....po porodu jsem sla hned na neurologii, dr mi hned napsala MR (neurolozka je super) sama byla prekvapena z vysledku...uz me zacina zlobit i prava strana, tak verim, ze se to nerozjede hodne

Reklama

Přidat komentář