Reklama

spondylolistéza

Pavlína (Út, 25. 1. 2011 - 06:01)

Ahoj, díky, že jste se ozvali...no, musím říct, že si toho nesu na zádech dost...už od dětství a ted již tři roky jsem ve stresu ohledně partnerských vztahů, je toho dost...ale zatím mi ortoped neřekl, že bych měla jít na neschopenku. Udělal mi RTG, podíval se na mě, povolal primářku z rezonance a ve čtvrtek jdu na konzultaci ohledně výsledků, posun páteře ve zprávě nemám, to mi asi řekne teď. Pracuji, nejím žádné léky, nic. Když jsem to vydržela takové roky, tak teď bolest už tak nevnímám, ale zrovna včera večer jsem se z postele na záchod zvedavala hodně opatrně, ale jak říkám, člověk si zvyknul na všechno. Lékař se mě ptal - Vás to musí léta hrozně bolet, jen jsem kývla, co k tomu může člověk říct, když se rodiče dříve ani nesnažili se mnou cvičit, měli jiné starosti. Jinak bolesti mi vystřelují do stehen od zadku dolů, někdy mám necitlivá lýtka..tedy spíš cítím takové pálení, nebo svědění, nevím, jestli to s tím souvisí...jen si říkám, že ve 26 letech řešit takovéhle problémy, je hrozné. Jsem připravena cvičit, rehabilitovat a být poslušný pacient. Máme dost skolióz v rodině, otec byl aktivní hokejista, děda též, máme v rodině volejbalisty...jsem smířená s tím, že se budu muset šetřit, ale ráda bych sem tam zašla na aquazumbu nebo aquaerobic, tak snad to časem půjde...snažila jsem se záda zahřívat, nechci ale zatím zobat žádné tlumící léky, na to já moc nejsem, peru se s tím už dost dlouho, tak to ještě nějakou dobu vydržím, jen mě už nebaví to věčné čekání, na pitomé výsledky z rezonance čekám už přes dva týdny. A já věřím, pokud se dostanu do rukou p. Prof. Štulíkovi, že se budou snažit mi navrhnout nejoptimálnější řešení. Jinak té kriminalizující látce fandim, pokud to někomu pomáhá, ale já to takhle řešit nechci, i když s tím mám své zkušenosti :) Fandím i těmhle alternativním léčbám, ale jsem na to asi moc realista a nějak nevěřím, že na moje problémy zabere třezalkový čaj :) ale můžu ho zkusit, proč ne :) mám v místě bydliště bezvadnou prodejnu s bylinkami :) Děkuji moc za Váš čas.

Sam z ÚL (Po, 24. 1. 2011 - 21:01)

Ahojky Pavlí.
Myslím, že do toho, co těď prožíváš, se většina z nás tady dokáže dóóóst dobře vcítit.Zalistuj tu hodně dozadu, páč dost stránek tu je jen o šroubech(tím se nechci do nikoho navážet,tak klídek ju), ale přece jen něco mezi tím se dá najít i o konzervativní léčbě.Tak si udělej meduňkovej nebo ještě lépe třezalkovej čajík,pusť si meditační muziku a ponoř se tu do toho.
Jak radit.? Škoda, že nepíšeš o kolik ti to ujelo a jak vnímáš bolest(zda "jen" v místě L5-S1, nebo to už střílí i do kyčlí,stehen nebo až kotníkum).Co zdravíčko? Viróza žádná? Depky? V pohodě? To vše má vliv.! Měla jsi to řešit při prvních problémech. Cvičit přes bolest a po práškách tlumících bolest se NESMÍ.! Předpokládám, že jsi v pracovní neschopnosti na práškách tlumících bolest(Tramal, UNO), případně oblbováku značky Neurol. Že jsi v kontaktu s nějakým dobrým rehabilitačním doktorem kvůli obstřikům,měkkým technikám a tak.Že tě viděl i nějaký neurolog a ortopéd,který ti napsal bederní pás nebo rovnou korzet? Tak takto bych to pořešil dnes já. A až se dostaneš z nejhoršího, tak pomalu začít cvičit LTV pod odborným dozorem.! Ono se dá nesprávným cvičením si i ubližovat.! Na to pozor! A to operativní řešení pořeš nejprve s nějakým dost dobrým rehabiliťákem a až pak s operatérem. Nespěchej se šrouby.!!!
No, nezávidím ti. Drž se. Teď hlavně psychicky. Věř že bude lépe. Právě dělám mastičku ze sádla a té kriminalizující bylinky. Úžasně to pomáhá. Klidně i pokuř,ale opatrně, po douškách.!!! :-) Můžeš zkusit požádat obvoďáka o lázně, a pokud ti dá požehnání i odbornej lékař(rehab. či neurolog- jsou pak bezpříspěvkové) a schválí zdrav. pojišťovna, tak jedeš. Jáchymov je na toto super.Nedávno jsem se odtamtud vrátil. Jsem zcela zrekonstruovanej. :-)
Tak hlavu vzhůru. Držím palečky. Ahój Sam.

Lidičky,on už se tu někdo o tom zmiňoval a tak budu nosit dříví do lesa. V lázních jsem se dověděl o www.smsystem.cz R. Smíšek. Jukněte na to. Dóóóst dobrý. Fakt. Nekecám. Nutno začít cvičit s lektorem!!!

max (Po, 24. 1. 2011 - 18:01)

Pavlíno, pokud vás povolali hned do Prahy a je to vážné.. myslím, že nic jiného než operace nepomůže.. nějaké rahabyky pomůžou na čas, ale zpět vám to nikdo nevrátí
obratle vám srovnají nazpět do lajny a při určitém režimu budete fungovat jako dřív.. jen to cvičení asi budete muset změnit..
já taky hrál hokej, sportoval atd.. až se mi zbortil svět při diagnose.
ale před časem mě sešroubovali posum obratlů 14mm do lajny a jde to... ale sportuju už jen rekračně, zdraví je přednější...
mnoho uspěchů přeji a dejte vědět jak válčíte dál.. Max

Pavlína (Po, 24. 1. 2011 - 10:01)

Dobrý den, mám dotaz. Nevím, jestli jste mi schopni dát nějakou odpověď. Ale od šesti let jsem chodila na balet, v deseti letech ho vystřídal volejbal, hrála jsem deset ligu. Záda jsem cítila celý život, už od mala mě léčili se skoliozou, ale tim stylem, že mi dali leták se cviky, ale rodiče nikdy nedohlédli na to, abych cvičila a si těžko donutíte malé dítě cvičit. Teď jsem celkem dost dlouho nic nedělala, dejme tomu takových osm let. Záda mě bolí tak, že v noci se ani neobrátím na druhý bok, musím se otočit v pase a nohy si dotáhnout rukama za hrozných bolestí. Začla jsem čerstvě i posilovat, prodýchávala jsem všechna cvičení, soustředila se na správné držení těla. Ale už jsem cítila, že je to špatně, vystřelovaly mi bolesti do nohou - pod zadkem do stehen až na mě jednoho dne to nářadí spadlo, pže mi záda prostě odmítla zabrat. Šla jsem hned druhý den do nemocnice s tím, že leta trpím bolesti - je mi 26 a se zády mám problém tak od 13 - už na rentgenu se mě ptali, jestli jsem po úrazu páteře, že to ještě neviděli. Poté mi doktor určil diagnozu - spondylolýza, olistéza na L5/S1 s tím, že jsem závažný případ a povolal ke mně i primářku z rezonance. Teď čekám na výsledky, naznačil mi, že mne pošle do Motola k p. prof. Štulíkovi. Naznačil něco o příznaku prkna, tomu moc nerozumím, ale na první pohled je na mě vidět, že jsem šoupnutá dopředu, ráno mi trvá, než se dám do kupy, vstávám přes bok a pak pomocí rukou, je to děs. Myslíte si, podle zkušeností, že mě pošlou na operaci nebo je možná nějaká konzervativní léčba? Pochopím, když konzervativní léčbu použijí na vyhřezlé ploténky, kde pomocí rehábka a tlaků to nějak dají do kupy, ale mě se páteř bortí směrem do břicha, jak se v tomto případě postupuje? Říkám si, že pokud by byla možná konzervativní léčba, nehnali by mne do prahy a začli se mnou rehabilitovat už teď a u nás v Příbrami. Díky za váš názor.

Jana (So, 22. 1. 2011 - 20:01)

Ahoj všem , děkuji Samovi...Same- Vaše příspěvky se mi líbí, Váš přístup je mi blízký, Já na rozdíl od Vás jsem nikdy problémy s páteří neměla. Ale před třemi lery mi začaly první bolesti zad , diagnosa zní spondylolisteza 5,5 mm.Je mi 54 roků a v létě jsem na tom byla též mizerněa měla jsem černé myšlenky. Ny, ale nikoli rů§éní je to po mnoha různorodých snahách mnohem lepší, ale nikoli růžové. Ale stále si říkám, že mého milovaného lyžování, horské turistiky a zahrádky se nebudu muset úplně vzdát. Na operaci jít nehodlám , alespoń pokud nebude zbytí. Myslíte si , že jsem blázen , nebo mám naději ? Váš příspěvek mi jediný dodal optimismus. Hlavně tím nasekáním dřeva. Můžete se mi, prosím, ozvat prozvoněním na tel. 777 137 220 ? Přeji pohodu a zdraví- Jana

Luboš (Pá, 21. 1. 2011 - 21:01)

Ahojky ve spolek, tak jsem koukal trochu zpět a s pani Janou jsme se možná v řijnu v Motole potkali. Ja pak byl ještě na předním výkonu začátkem prosince a dnes už pomalu chodím bez berlí (krátke trasy), cvičím zatím jen doma ale od příštího měsíce už i s fyzioterapeutem. Alespoň tak mi to bylo doporučeno na kontrole. Tam mi taky sdělili, že mě vyberou tu "konstrukci" u zlomeného obratle (je fakt, že mě to tam bolí právě asi kvůlí ní). U spondylolistézy se to sešroubování necháva. Jinak bederka po necelých 2-3 měsících bez větších problémů a fakt cítim zlepšení. Ale chce to nepřehánět a nepřeceňovat se. Pohodový bezbolestný víkend všem........

Jana (Pá, 21. 1. 2011 - 19:01)

Luboš , Jana
Prajem vám...Ahoj, v Motole mě operoval pan profesor Štulík - obě operace. Jsem 4 měsíce po operaci - plně funkční - vracím se do práce. Záda cítím asi tak jako mí vrstevníci :-) samozřejmě makám - RHB, bazén, míče, chůze, ale už i běžky :-)
Držím všem palce ! Jana

Katka (Ne, 16. 1. 2011 - 21:01)

No... ja to nemám do Košíc veľmi ďaleko, ale zato do BA to mám veeeeľmi ďaleko, a predsa som skončila v BA. Predtým som však bola u jedného veľmi dobrého a známeho odborníka z oblasti rehab. v KE. Ten mi rovno povedal, že na chrbtice v KE nie sú tak dobrí lekári ako v BA a poslal ma rovno tam i dohodol stretnutie s docentom. Ale je to pravda, že i v KE to často operujú. No za ten čas, keď som bola na operácii ja v BA, sa nás tam na oddelení vystriedalo dosť. To je však iba moje konštatovanie, nepresviedčam, ani nič neobhajujem :)

Peter (Ne, 16. 1. 2011 - 12:01)

Zistil som si aj počet operácií spondylolistézy, ktoré robia ročne nemocnice vo veľkých mestách a paradoxne BA na tom nie je najlepšie :-) (najviac ich robia v Košiciach). Už takmer rok som na PN a stretol som desiatky pacientov s podobnou diagnózou. Niektoré príbehy boli priam hororové - až ťažko mi bolo uveriť, že sa to mohlo stať kvalifikovaným lekárom. Preto tá skepsa...
Človek sa však naučí iným veciam - tešiť sa z maličkostí, ktoré sa predtým zdali bezvýznamné, takže asi ozaj všetko zlé je na niečo dobré :-)))

Luboš (Ne, 16. 1. 2011 - 09:01)

Petře, s tím že se má pacient seznamit o tom co jej čeká a tudiž i nemine naprosto souhlasím. Ja jsem postupoval taky tak jen u mě hralo roli to, že jsem měl poškozenou páteř na dvou místech. Ten kdo do nemocnice přijde a myslí jak obrazně řečeno "na druhý den" po operaci bude na tom líp bude zklaman. Rekonvalescence trvá trošku dýl. Zažil jsem případy kdy pacient po nástupu na lůžko byl do večera pryč (utekl domů) nebo utekl po návratu z JIP. Vždy to byli lidi co o operaci (hlavně plotýnek) nevěděli téměř nic. Ani poučení jsi pořádně nepřečetli. A pak jim něco vysvětlovat když je za pár hodin čeká operace nemá cenu, kor když vidí jak jsou na tom i jiní pacienti. Hezký den.

Katka (Ne, 16. 1. 2011 - 09:01)

Peter - ak môžem povedať, keď som si dohadovala termín s doc. R. ja, tak som sa hneď pýtala na to, aké je pri tejto operácii riziko. Bolo mi povedané, že je to tak 1,5 - 2 %. Oni to už teraz robia ako na bežiacom páse. Ale samozrejme, že aj lekár môže pochybiť, no myslím, že sa vždy všemožne snaží, aby sa to nestalo.

Peter (Ne, 16. 1. 2011 - 08:01)

Termín operácie ešte stanovený nebol, keďže až donedávna som váhal či na operáciu vôbec ísť. Moje bolesti sú mierne a obmedzenia relatívne malé. Ide skôr o riziko ďalšieho posunu a útlak nervových koreňov. Ja mám 42 rokov a pomáha mi cvičenie, ktoré robím takmer otrocky so zvyšovaním záťaže. Kvalita života je napriek tomu nízka - žiadne ohyby, dvíhanie, beh, šport... Premýšľam nad miestom opeácie, aj preto sa každého pýtam čo, kde, ako. Poznám totiž veľa zlých príbehov, kedy operácie dopadli zle a pacient skončil na vozíku a tak mám prirodzene strach. Lekári sú tiež len ľudia, sú dobrí a zlí a slepá viera v ich meobmedzené schopnosti, ako to tu niektorí demonštrujú, u mňa proste absentuje. Ja si o chorobe zistím sám čo najviac aby som sa mohol kvalifikovane rozhodnúť. O spondylolistéze som čítal knihy, pozeral dokonca online operáciu, študoval desiatky možných typov cvičení na konzervatívne uvoľnenie bolesti , atd atd atd. - a v procese sa zo mňa stal odborník na chrbticu :-))) Je pravda, že čím viac toho vieš, tým viac sa bojíš. Ja sa však bojím nevedieť.

Luboš (Pá, 14. 1. 2011 - 12:01)

Bude mi brzo "50" (hrozná cifra, vůbec se na ní necítim). Ted už to nebolí, ale měsíc to trvalo než to ustalo neb ten štěp resp. jizva pak byla v místě (na boku), kde pak tlačil na ní pásek nebo guma od kalhot. Lepší (o něco) jsou ty na zádech, ale to si nevybereš. Mě u té čtvrté operace brali kousek od místa kde brali ten první a tak to při změně počasí docela cítim. Ale to ustane. Hlavně aby se ta páteř nějak zberchala. A k tomu si musím pomoct sám - cvičením. A kdy jdeš Ty na operaci?
Zdravím Kamilu a přeji hezký den všem!

Peter (Pá, 14. 1. 2011 - 09:01)

Luboš - dovoľ jednu súkromnú otázku - koľko máš rokov? Bolí Ťa miesto odberu štepu?
Dík

Luboš (Pá, 14. 1. 2011 - 07:01)

Petře, tak ty štěpy berou zásadně v narkoze. Si neumím představit to brát jinak. Mnohdy to "odběrné" místo bolí víc než samotné místo operace. To že se to dělá na 2x vychází z toho jak je na tom pacient (fyzicky i věkově) a pak jak je místo na páteři poškozeno. Takže se nedá vždy na 100% říct bude to za jedny operace (přední i zadní přístup) nebo zda to rozdělí. A záleží na lékaři a stavu pacienta zda to bude za týden nebo za měsíc. Ja jsem musel operaci obratlů podstoupit vždy na 2x neb obě byli na organizmus moc náročné. Přeji hezký den.

Peter (Čt, 13. 1. 2011 - 18:01)

Ahoj Luboš, dík z odpoveď. Čiže si mal dve operácie - nevedel som, že sa to musí robiť na dvakrát. Ja dúfam, že to zvládnu naraz. Štep z panvy ti brali v narkóze?

Kamila (Čt, 13. 1. 2011 - 17:01)

Reni 07 a všem okolo.. doktoři ty mladé chtějí spravit, aby mohli ještě fungovat, starat se o děti a prostě žít... proto je fajn, že jde do toho člověk mladý, mě je jen o něco víc než vám, něco málo přes 40 a doufám, že toho ještě spoustu zažiju, ale jak říkám, šetřit se člověk musí do konce života...
Jsou i tací, kteří mají problémy dále, to ano, ale musíte věřit, že u vás se vše zadaří a bude fajn.. jako já kdysi...
a věřím tomu stále, že bude pomalu a jistě pořád líp a líp... je to nadlouho, tak se držte a klidek, chce to čas... nespěchejte na uzdravení a nic si nedokazujte, uvidíte, že vaše tělo to ocení
a taky, rodina musí pomáhat co se dá, přátelé, prostě nejste v tom sami.. já vím, zní to jako nějaký kecy, ale sami poznáte, že to tak je... držím pěsti
Ahojky Kamča

Luboš (Čt, 13. 1. 2011 - 15:01)

Ahoj Petře, hezký den ve spúolek. Omlouvam se Petrovi, že som nereagoval na dotaz. Ale zkolaboval mi pc a oprava sa protahla. Ja zvládam chůzi normálne, po domě chodím bez berlí,stejně tak občas to risknu i při nákupu v Tescu. Zvládl jsem už i kratší jízdu (jako řidič) autem. Jenže díry na silnicích jsou děsívé a tak to zatím nepřeháním neb sa záda (jak je mám na více místech sešroubována) pak docela bolí. Prášky na bolest beru jen sporadicky (když to přepísknu s pohybem) a jinak se snažím cvičit a dělat procházky i v tomto počasí ( a navíc s pejskem). Jinak mě nejdřív sešroubovali a po měsíci "udělali" plotýnku pomocí štěpů z pánve. Příští týden mám kontrolu a tak uvidím zda je vše v pořádku ("opravovaný" Th12 občas zlobí v plotýnce pod ním). Zdraví a bezbolestný den přeji.

rena07 (St, 12. 1. 2011 - 21:01)

Kami i Katy děkuji moooc za povzbuzení,oběma.Moc to potřebuju.Já už jsem po mateřské zustala doma,chodím jen na dvě hodiny denně vypomáhat a už mi z toho hrabe (dýl totiž nevydržím na nohou,i po těch dvou hodinách jsem vyčerpaná jak po osmi),a proto po tom co mi tady píšete se moc těším,až budu po operaci fit a nastoupím do normální práce a do kolektivu. A jak vidím tak to půjde.

Peter (St, 12. 1. 2011 - 21:01)

Asi máš pravdu - ja som to konzultoval s niekoľkými lekármi a všetci svorne hovorili o štepe a zrastení stavcov, tak som si myslel, že je to bežný postup pri operácii spondylolistézy. Moja platnička je ale takmer úplne mimo, takže ja to potrebujem a operácia bude teda komplikovanejšia :-(, keďže najprv mi budú musieť odstrániť zvyšky platničky, následne inštalovať štep a až potom šróbovať. Tááááák sa mi na ňu nechcééééééééééé. Spolieham na docenta, že urobí dobrú robotu...

Reklama

Přidat komentář