Reklama

spondylolistéza

Luboš (Út, 1. 2. 2011 - 21:02)

Zdravím ve spolek, Katko myslím že je to dost individualní. Ja jsem už po 4 týdnech seděl u jídla (nejnutnější dobu), teď po 8 týdnech vydržím sedět i půl až 3/4 hodiny. Víc mi to ale nejde neb mě bolest zad a následně kostrče donutí se postavit a změnit polohu nebo si jít i na chvili lehnout nebo se protáhnout nějakým cvičením. Holt i hosté mi ale museli prominout, že jsem u diskuse s nima stál nebo se o něco (ze začátku o berle) opíral. Ale někdo je (byl) na tom líp. Každý to zvládáme jinak ale ten základ (většinou do té kontroly sedět jen na nejnutněší dobu) by se měl dodržovat.
Hezký bezbolestný den.

Katka (Út, 1. 2. 2011 - 18:02)

a ešte som zabudla, že po operácii som 7 týždňov :)

Katka (Út, 1. 2. 2011 - 18:02)

Vie mi niekto povedať, ako dlho ste nemohli sedieť. Lebo mne presne nepovedali, zrejme až pri kontrole (tú budem mať v pondelok). A v papieroch mám napísané iba, že vyhýbať sa dlhodobému sedeniu. Ale manžel má oslavu, tak nerada by som ju celú prechodila :) alebo presedela v nejakej divnej polohe...

Peter (Po, 31. 1. 2011 - 20:01)

Každý z nás chce byť bez "šroubků šruobečků", ale občas to jednoducho inak nejde a spondylolistéza je diagnóza pri ktorej existuje riziko zhoršovania stavu - zvyšovanie posunu a sekundárneho útlaku nervov. Posun býva zvyčajne minimálny - desatiny mm za rok, čo je pri 2. a 3. stupni dosť. Ja žijem v "bezšróbovej" ilúzii už rok a dalej sa nedá, aj keď je pravda, že moja spondylolistéza je postraumatická, čo je veľmi raritná diagnóza. (vo svete bolo do roku 2005 opísaných len 10 prípadov).
Ako som už v tejto diskusii spomenul, rozhodnutie k operácii záleží v konečnom dôsledku na subjektívnom vnímaní kvality života a to, čo je pre jedného ešte postačujúce môže iný hodnotiť ako krajne stresujúce a obmedzujúce.

Sam z ÚL (So, 29. 1. 2011 - 13:01)

Jo jo. Mě primářka v lázních řekla, že je to dědičné, a že je pomalu lepší raději žádné děti nemít. ... hrozné.
Bechtěrjevici jsou na tom zrovna tak.
U nás v rodině je to taky samej chromajzl a můj bratranec (má matka a jeho otec jsou sourozenci) má taktéž spon. L5-S1, posun 15mm. Hraje s tím nadále fotbal a volejbal. Už jen rekreačně sice,ale hraje.! ... ááá taky skučí,že ho to bolí. Je také zatím bez šroubků šruobečků.!
No, alespoň víme,že žijeme. :-)
Přeji hezký sluníčkový den.

Pavlína (Pá, 28. 1. 2011 - 14:01)

No.... vraj som to mala...U nás v rodině se to objevuje taky docela často..já měla v podstatě denně po deset let dvoufázové tréninky a dost tvrdé, takže se ani nedivím, k tomu vrozené předpoklady, to je asi hned..taky se mi po cvičení stýská, ale nedá se nic dělat..hlavní je zdraví, tak se tomu musí něco obětovat, třeba to časem zase půjde :)

Katka (Pá, 28. 1. 2011 - 09:01)

No.... vraj som to mala "vrodené" či ako to povedať. Aj otec mal to isté, takže je tam určitý predpoklad. Ale športovala som kedysi dosť, často do fitka (aj železo dvíhať-mala som takú mániu pár rokov) a pravidelne aerobik. Trošku mi je za tým aerobikom smutno, ale tak... skákať sa veľmi nedá :)

Pavlína (Pá, 28. 1. 2011 - 06:01)

Pavlína - ahoj, nemusíš sa...Děkuji za podporu :)
A jak jsi k tomu přišla v tak mladém věku? Úraz? Nebo sport? Já jsem byla aktivní baletka, poté volejbal, basketbal. Jak se říká sportem ku zdraví zrovna u mě neplatí...

Katka (Čt, 27. 1. 2011 - 20:01)

Pavlína - ahoj, nemusíš sa ničoho báť. Zbytočne uvažovať, musíš veriť, že to bude dobré. Ja som 6 týždňov po operácii (mala som 14 mm) a je to OK a tiež mám len 25 rokov. A riešila som to iba z toho dôvodu, že by sme s manželom chceli mať čo najskôr dieťatko a som rada, že to už mám za sebou. Tak už len čakám nech som úplne fit :) Takže... prajem pozitívnu myseľ :)

Pavlína (Čt, 27. 1. 2011 - 16:01)

Zdravím,tak mam za sebou konzultaci s ortopedem.Spondylolisteza na L5/S1 o 15mm..do Motola jsem volala a termín zněl 18.7.konzultace..šílené...pak jsem řekla věk (26) a šoupli mě na 4.3.Maj různé termíny pro starší a mladší pacienty.Vypálili mi snímky a MR,které beru sebou.Ortoped mi řekl,že by operaci doporučil už jen z důvodu pozdějšího těhotenství,které by na páteř mohlo mít velký vliv a vše mnohonásobně zhoršilo.Jdu k panu doktoru Štulíkovi.Takže mě čeká měsíc dalších úvah o budocnu.Dostala jsem léky na bolest a budu čekat.

Pavlína (Čt, 27. 1. 2011 - 06:01)

Ježišmáárjááá :) jsem tu zas :) no, já ani u své obvodní nebyla, šla jsem rovnou k ortopedovi (tetička mě protlačila do oblastní nemocnice). A ten mi o neschopence nic neřekl, nic o obstřikách atd. A co se týká rezonance, tak od něj bylo milé, že se postaral, aby mě měla nastarost primářka, ale teď čekám dlouho na konzultaci výsledků, protože u nás se na ambulanci střídá několik ortopedů a člověk, když jde na kontrolu, čeká, až bude mít službu zrovna ten jeho lékař. Je to uhozené, ale co mi zbývá. Cvičení ve vodě jsem myslela spíš až později, zda to bude možné, že bych ráda sem tam zašla. Mám za domem wellness hotel, kde je bazén k dispozici každý den za pár korun. Uvidíme, co se dnes dozvím. Já jen doufám, že nedostanu zase neurčité odpovědi, ráda bych už s tím něco dělala. V 11 h letím do nemocnice, tak mi držte palce, ať jsem o něco chytřejší.

Sam z ÚL (St, 26. 1. 2011 - 23:01)

Dobrý den, Pavlíno,...No no no, paní vlasko, jak tomu mám rozumět tomu "tentokrát"??? Já se Vám snad někdy nelíbil?
To mě mrzí, ... a já se vždy tak snažííím. :-))

vlaska (St, 26. 1. 2011 - 18:01)

Dobrý den, Pavlíno, napiště, jak to dopadlo u ortopeda,to co napsal Sam, se mi ( tentokrát:D) dost líbí,člověk se v tom nejdřív zoufale plácá ale po čase najde sílu a chut bojovat....Nevím ,jaký máte na resonanci nález-možná jste to psala a já jsem to přehlídla- jestli je riziko, že byste mohla v budoucnu -třeba částečně-ochrnout tak na operaci rozhodně jděte.Jestli není nutné nález operovat- a o otom musí rozhodnout jedině zkušený rehabilitační lékař nebo ortoped či neurochirurg- je spousta jiných možností léčby.Já mám skoliosu, spondylolistezu L5 posunn o 8mm,zatím to jde bez operace,teď se vracím do práce po 4 měsíční(!!!) neschopnosti,kdy jsem fakt každý den civičila a jak to šlo,chodila cvičit do bazénu a plavat,ale ,jak psal Peter, nevím, co bude za rok, za dva. Taky všem držím palce a vydržte.

Sam z ÚL (St, 26. 1. 2011 - 16:01)

Rozhodně neběhám jako...Jéééži marjááá, Pavlí, neber mě zas do písmenka až tak vážně. Byl to hec.
Víš, příjde mi bej divný, když máš bolesti a až takové neurologické problémy a nenecháš se zneschopnit. Na co tvůj obvoďák čeká? Až se mu tam připlazíš a nebo až se někde bolestí zkácíš na ulici? Myslím,že ten obstřik a měky techniky by jsi měla mít dávno za sebou a ty prašky nejsou jen oblbováky ale uvolňují též ztuhlé svalstvo. S tou MR také divný. Já byl na MR dvakrát a nález měl do cca 30min. v ruce.
Víš, a nehledej viníky. Já měl ve čtrnácti letech první potíže a jelikož šel můj nejlepší kamarád na malíře, tak jsem šel s ním.Co měl člověk tehdy za rozum. No,a doktoři mi u vstupní prohlídky dali k tomuto řemeslu požehnání.! Dnes jsem jim za to nesmírně vděčnej, ale nenadělám s tím nic,tak to v sobě neřeším.
Tvůj obvoďák bude zřejmě také nějakej dobrej borec. Nenech se odbejt.! Jak jsem již napsal, najdi si čas a zalistuj zde,klidně i několik roků, zpět ať jsi trochu v obraze. A to cvičení ve vodě? No nevím. Já Na začátku mejch problémků (L5-S1 12mm-dnes) jsem chodil i třikrát týdně na bazén v rámci vycházek plavat a nic moc. Jednak jsem plaval prsa, což na tuto diagnózu neééé, a jednak ta voda v bazénu mívá okolo 25°C a lidské tělo má 36-37°C, takže v tej vodě přece jen prochladneš. U nás v Ústí n. L. je termální voda z vrtu,ale kvůli hygienikovi se ochlazuje (snad kvůli bakteriím). Já nejsem padavka. Dopřávám si jednou týdně saunu, a když jsem v poho, tak i ledovej bazén. A když né, tak jen lehce sprchu. V Jáchymově jsem měl 10x kryoterapii a tam -160°C. Supr. Bazén si dávám v Děčíně.Půl hoďky si dám kraul a pak zalezu do vyřivky a tam se rochním a třeba že někteří čuměj, tak si i zacvičím. Voda je tam kolem 30°C.
Máš-li chuť, tak já si tu zacancal prvně 9.1.2009 , pak v květnu 2009 a říjnu 2010. Několik lidiček jsem tu nasr., ale,jak se zdá, několik i povzbudil což je fajn. Nenech se vyhecovat hned do šroubů, na ty máme času dost,né.? Píšeš,žes bojovnice.Tak kurňa bojuj.! :-)

Pavlína (St, 26. 1. 2011 - 10:01)

Díky za váš příspěvek...jdu zítra na konzultaci s ortopedem a primářkou z rezonance, tak dám vědět, jak to dopadlo a jaké jsou prognózy, já pořád věřím, že nebude třeba do mě řezat, i když mi to otravuje život už pěknou řádku let a na konci dne, když vařím, myju nádobí a stojím u linky, tak skučím jako pes..počítám s tím, že to bude na dlouho, o tom žádná.

Luboš (St, 26. 1. 2011 - 07:01)

Paní Pavlíno,pokud jsem to správně pochopil tak u Vás se spíš jedná o skoliozu páteře, i když i u této nemoci k posunu obratlů může dojít. Pokud už to ale dělá takové problémy jak popisujete, tak konzultace (a asi i operace) s lékařem je nezbytná. Pan profesor Štulík je odborník na vysoké úrovni a skutečně má za sebou celou řadu úspešných operací. Mě operoval 4x a zatím je vše v normě. Bolesti v nohou ustoupily, zvládam v podstatě vše co předtím jen nesmím nic těžkého zvedat a jinak v pohodě. Čeká mě sice ještě jedna operace ale ta se týka jiné části páteře (jen vyndání dlahy a šroubů u zlomeného obratle, který mě operovali a "vyspravili" vloni na jaře).
U Vás pak při rehabilitaci (ať už teď nebo po případné operaci) sehra roli to,do jaké míry skolioza (nebo posun obratlů) změnila svaly kolem páteře. Ale rehabilitací, masážemi a cvičením se to zvládat dá. Ale holt musíte počítat doopravdy s delším marodením. Jste mladší a určitě líp se Vám bude dařit rehabilitovat. Jen nečekejte zázraky hned. Je to fakt "běh" na delší dobu. Hezký a bezbolestní den Vám i ostatním marodům.

Pavlína (St, 26. 1. 2011 - 06:01)

Rozhodně neběhám jako laňka...běh pro mě opravdu není. Bolestmi trpím x let, někdy takovými, že nemůžu vstát z postele. Ale během dne se rozchodím, rozsedím a jde to vydržet. Doktor mi řekl, že to bude na dlouhou pracovní neschopnost, ale na neschopenku mě neposlal, nemá zatím v ruce výsledky. Nikdo neříká, že mám rehábka na háku, psala jsem, že budu svědomitě rehabilitovat a dám do toho všechno, tak nechápu, kde jste přišel na to, že to mám na háku? Jsem připravená na všechno a zatím jsem optimista, ale asi je to špatně, měla bych asi zmírat v bolestech, abych mohla vlézt na tyto stránky. Žiju v bolestech 13 let, možná, kdybyste mě viděl nahou, jak vypadá moje páteř na první pohled, asi byste se zděsil, jako se děsí každý. Já chci nejdřív vše zkonzultovat s lékařem, už jsem obvolala i pár známých fyzioterapeutů a nechci jíst nějaké tlumící léky, když zatím nevím, co bude...Nebráním se vůbec ničemu, co mi bude doporučeno. Chtěla jsem se jen zeptat, jestli má někdo podobné potíže a co si myslí o mých příznacích..jestli je někdo zde po operaci nebo se to dá řešit i konzervativně, když to člověk zanedbává tolik let...nevím si rady a jsem tři týdny v nejistotě, v práci po mně chtějí vědět, jak dlouho budu mimo a proto se mi to neustále honí hlavou. Nechápu tedy, proč se do mě obouváte a rezignujete na mě. K operatérovi mě posílá můj lékař na konzultaci. Zřejmě půjde o konzultaci ohledně toho, zda jde v mém případě řešit vše rehabilitací, cvičením, léky nebo je to tak závažné degenerativní onemocnění, že je třeba do toho sáhnout. Sama nevím, co mě čeká a jak se budu rozhodovat, tak mi, prosím, neříkejte, že mám něco na háku.

Sam z ÚL (St, 26. 1. 2011 - 00:01)

Ráda bych se Vás, Same, ...http://www.smsystem.cz/index_soubory/Ch%C5%AFze.htm

Jana Strnadová (Út, 25. 1. 2011 - 23:01)

Milá Pavlínko, co na to...Ráda bych se Vás, Same, zeptala, jak po svých zkušenostech nahlížíte na rehabilitaci chůzí, je -li ji člověk schopen? Děkuji.Pavlince bych doporučila , aby se tolik nevyhýbala lékům, potom se jí bude i snadněji rehabilitovat. Ale je to jen můj názor. Jana

Sam z ÚL (Út, 25. 1. 2011 - 17:01)

Milá Pavlínko, co na to říct.? Z toho tvého S-O-S jsem měl pocit, že jsi totálně K.O. a ty zatím běháš jak laňka. Prášky,které jsou sice dryjáky, ale zabírají, rehábka,obstřiky a tak, máš na háku a chceš to pořešit rovnou s operatérem ... .?
No, kdo chce kam, pomož si tam sám.!
Jo, a ten třezalkovej (třezalka tečkovaná) čajík není na to,aby tě zbavil bolesti,ale na pohodu a nervyčky. :-) Ahojky

Reklama

Přidat komentář