Reklama

Magnetická stimulace mozku

Nová ambulantní metoda, která může pomoci pacientům trpícím depresí, obsedantními poruchami a migrénami.

Desetině až čtvrtině žen a pěti až 12 procentům mužů hrozí depresivní poruchy. Nejčastěji jsou postiženi lidé ve věku od 25 do 44 let. Psychiatrická klinika Všeobecné fakultní nemocnice zavadí novou metodu cílené magnetické stimulace mozku, která využívá schopností magnetického pole indukovat v tkáni mozkové kůry elektrický potenciál. Novinářům to řekl lékař kliniky Martin Anders.

Stimulace specifické oblasti mozku u části pacientů vede k úplnému nebo dočasnému odeznění depresivní nálady. Pomáhá také pacientům s obsedantními poruchami, při nichž mají lidé nutkavý pocit k určitým úkonům, například si stále myjí ruce nebo opakovaně kontrolují, zda zamkli dveře. Lze ji využít i při odstraňování migrén.

Při nové biologické terapii je třeba mozek stimulovat speciálním přístrojem ambulantně každý den po dobu tři týdnů. Magnetická stimulace se využívá zejména pro pacienty, u nichž z nějakého důvodu nelze použít psychofarmaka nebo jejich dosavadní léčba nebyla účinná. Má poměrně málo negativních vedlejších účinků.

Mezi základní příznaky depresivní poruchy patří smutná nálada, která je naprosto nenormální, trvá většinu dne po dobu alespoň dvou týdnů a není ovlivněna okolnostmi. pacient ztratí své zájmy nebo má pocit snížené energie a velké únavy.

Přístroje využívající principu magnetické indukce k léčbě depresí byly dosud v České republice dva. Jeden je v Brně a druhý má pražské Psychiatrické centrum.


Jitka Klejnová-ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Eduard Boháč -… (Čt, 20. 3. 2003 - 09:03)
Někdy může být příčinou i přecitlivělost pacientů na geoanomální pole, které se vytváří nad tektonickými poruchami (GPZ). Tady při léčbě nepochybně prospěje přemístění lůžka, pracovního stolu, či jejich odstínění od negativních vlivů.
Reklama