Reklama

Citalec

Marcela (Ne, 15. 2. 2009 - 18:02)

Julius-psycholog: Jak už jsem psala, jsem teď v podstatě v pořádku. Díky lékům jsem se sebrala, prosadila jsem nějaké změny v práci, koupili jsme a rekonstruovali domek a teď jsem v tom :) Dávky léků jsem postupně snižovala a nedávno úplně vysadila.
Víš,zdá se mi nefér názor, že antidepresiva jsou něco špatného. Když tělo z nějakého důvodu neprodukuje serotonin, tak se nebudu trápit a dodám mu ho pilulkou. Lepší než ležet v posteli a brečet ne? Cukrovkáři berou inzulin taky celý život a nikdo jim netvrdí, že to mají zkusit bez něj... Takže když to někomu bez AD nejde, proč by je nemohl brát celý život?

Alenka (Čt, 12. 2. 2009 - 13:02)

R-ano, umět žít sám, je velmi potřebné, to se hodí i do budoucna. Věřit si a nechat tak trochu věci plynout a nezasahovat, nekřečovat se. Bude to dobré.

R (St, 11. 2. 2009 - 14:02)

Julius-psycholog: Souhlasím s tebou, že léky nevyřeší příčinu. Já se bohužel dostal do stavu, kdy jsem jen nějak přežíval. U mě byl příčinou deprese obrovský zásah do mého života. Po sedmi letech se mi rozpadl vztah. Ona odešla a já najednou byl sám. Je to obrovská ztráta. Je to taky to, že člověk po tolika letech neumí být sám. Je to taky to, že tu najednou není nikdo, koho bys měl rád a kdo by měl rád tebe. Je tu nejistota do budoucna. Rozum říká, že se nic hrozného nestalo, že to se stáva, že není důvod se z toho hroutit, že pro jedno kvítí slunce nesvítí, že přijde jiná. City si ale nějak nedají poručit a vyvolají třeba depresi. A tu jsem čím dál hůř zvládal. Problémem se stávalo všechno, chodit do práce, setkávat se s přáteli, prostě žít každodenní život. Tak jsem nakonec zkusil léky. Snad nakonec zaberou a umožní mi právě to, o čem mluvíš - uspořádat si život, věnovat se koníčkům, umět žít třeba chvíli sám a být v relativně v pohodě, někoho si najít.

R (St, 11. 2. 2009 - 14:02)

Lidka: S těmi vedlejšími účinky s tebou nesouhlasím. Mě doktorka řekla, že mi možná bude špatně od žaludku. Ale druhý den jsem zažíval stálou hrozně nepříjemnou úzkost, bušení srdce. Trvalo to několik dní. Pak se postupně odeznívalo. Já to vůbec nečekal. Já čekal že mi bude špatně od žaludku. O vedlejších účincích psalo hodně lidí v téhle diskusi i jinde. Popisují to docela podobně. Takže o sugesci nejde. Je to chmická reakce organismu. Je fakt, že někteří vedlejší účinky nemají žádné.

R (St, 11. 2. 2009 - 14:02)

Marcela: Díky za podporu. Mně pomáhá slyšet, že Citalec lidem pomohl. Doktorka říkala, že zabere za tak tři týdny. Lidi taky pslay, že to trvalo dlouho, než zabral. Já mám dnes 15. den užívání. Dnes se cítím i líp. Říkám si, že ma mě působí, když cítím vedlejší účinky. První dny byly krizové. Lidi často psali, že ty vedlejší účinky byly hodně nepříjemné a že pak vymizely. Doufám, že léky nakonec zaberou.

Můžu se zeptat, kolik mg jsi brala na začátku a kolik bereš teď? Myslím, že jestli deprese odezněla a taky se vyřešilo, co ji vyvolalo, tak to vysazování bude v pohodě. Sama píšeš, že užíváš mikrodávku.

Přeji ti dobrou náladu a krásné a zdravé miminko.

Marcela (St, 11. 2. 2009 - 14:02)

R: Moc ti držím palce. Ale být tebou, dám si ještě týden a pak požádám lékaře o změnu léků. Taky se mi to moc nezdá, jako Jiřímu...
Já jsem během těch 4 let dávku postupně snižovala a poslední rok jsem brala skutečně směšné množství. Tak třeba to dokážu.

Julius-psycholo (St, 11. 2. 2009 - 14:02)

Marcelko, tak jsem to nemyslel, nejdřív nech působit léky a když to bude jen trochu lepší, už začni třeba s tím, že si napíšeš, co ti vadi a co bys chtěla dělat jinak. Časem se k tomu dopracuješ. Nechtěj hned velké věci- třeba jen přestavět pokojík, nebo udělat novou květinovou výzdobu, nebo si protřídit šatník. Malé věci nás drží při životě.

Marcela (St, 11. 2. 2009 - 13:02)

Julius-psycholog: To mi připomíná ty "rady" okolí: Tak když máš depku, jdi si třeba do lesa zaběhat ne? :D Kdo depresi neměl, neví o čem je řeč. Že nejraději jen ležíš v posteli a chceš usnout a probudit se až někdy v budoucnu až tvé problémy budou vyřešené. Brečíš a nevíš proč. Nechce se ti ani vstát z postele a cokoliv udělat. Proklínáš každé další ráno.

Tak mi řekni, jak jsem v takové situaci měla přemýšlet nad směrem svého života? Nechtělo se mi přemýšlet nad vůbec ničím, natož něco řešit.

Marcela (St, 11. 2. 2009 - 13:02)

Jiri: No nazdar, je fakt, že mně nikdo žádné testy na neurotransmitery nedělal... Prostě mi napsali Citalec a ten zabral. Asi jsem měla štěstí. Psychiatrie mi vůbec začíná připadat jako pavěda. Včera jsem se půl hodiny bavila s psychiatrem o případných účincích Citalecu na plod v těhotenství a doktor mi během půl hodiny NIC NEŘEKL. Takže mám teď na výběr - buď risknu poškození plodu nebo vlastní deprese, které mohou skončit nešťastně pro mě i pro plod :(
A informace žádné...

Lidka (St, 11. 2. 2009 - 13:02)

U psychiatrických léků jde o dost velkou autosugesci ohledně vedlejších účinků. Už je očekáváte předem a víte, že budou hrozné. Je to trochu fáma. Když uvážíte vedlejší účinky ATB, tak jsou mnohem horší, ale vy jste v klidu,protože VÍTE, že vás vyléčí.

Julius-psycholo (St, 11. 2. 2009 - 13:02)

Samo o sobě vám tabletka život nezlepší. Musíte se snažit přehodnotit svoji situaci, promyslet si režim dne a hlavě to, co jste a kam směřujete. Neřiďte se nároky druhých a nenapodobujte bulvární žvásty. Citalopram je látka tělu vlastní, v malém množství neškodí ani těm, co mají serotonin v pořádku. Navíc chrání před stařeckou demencí.

Jiri (St, 11. 2. 2009 - 12:02)

Ja jen, co muzu doporucit, jsou orechy, zvlaste kesu... Obsahuje to nejvice horciku a na me to ma pozitivni vliv. Kdyz jim horcik v takletkach, tak to vnimam spatne, kdyz jim kesu, citim se uvolneneji...
http://www.magazinzdravi.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1596

precti si to, je to i na depresi

R (Út, 10. 2. 2009 - 22:02)

Jiri: V tom testu mám 13-15 bodů. Vážně mám depresi. Všechno špatně zvládám. Jsem rád, že nějak dojdu do práce a aspoň trochu pracuji. Ty léky můj stav prostě zhoršily. Jsou to zkušenosti i ostatních, tak si říkám, že snad jako ostatním zaberou i mě.

Jiri (Út, 10. 2. 2009 - 18:02)

http://www.portal.cz/scripts/detail.php?id=5060

R: Kolik mas v tomto testu bodu? Ja mam aktualne 4 body. AD jsem dostal na nespavost, Tu mi vsak jeste vice zhorsovaly.

Jiri (Út, 10. 2. 2009 - 18:02)

Marcela: Ale deprese už žádné. Stala se ze mě opět veselá ženská.

No v tom to prave vezi. To je jadro pudla. Jestli ma clovek skutecne depresi a nedostatek serotoninu v mozku, leky typu Citalec pomohou. Jenze az polovina pacientu uziva AD, ackoli depresi ani nedostatek serotoninu nemaji! Uzivaji tyto leky zcela nevhodne, lekari to predepisuji automaticky. Je to modni zalezitost.
http://www.novinky.cz/clanek/142260-lekari-si-casto-pletou-priznaky-deprese-se-symptomy-jinych-nemoci.html

R (Út, 10. 2. 2009 - 17:02)

Držím palce s vysazováním. Prý to chce postupně. Taky bych ho nejraději vysadil :-). Ale začal jsem ho užívat, protože mi bylo zle. Teď je mi ještě hůř :-). Na mnoha místech jsem se dočetl, že nástup účinku je fakt dlouhý. Tak mi nezbývá než vydržet a věřit, že zabere.

Marcela (Út, 10. 2. 2009 - 17:02)

Zvláštní, já jsem před čtyřmi lety začala užívat Citalec a naprosto bez problémů. Asi tři nebo čtyři týdny mě trochu bolela hlava nebo se mi trochu točila, ale to později přešlo. Ale deprese už žádné. Stala se ze mě opět veselá ženská.
Teď ho zkouším vysadit, kvůli těhotenství, tak mi držte palce :)

Jiri (Út, 10. 2. 2009 - 14:02)

Klobouk dolu. Tomu rikam vule!

R (Út, 10. 2. 2009 - 13:02)

Tak dneska je to 14. den, co užívám Citalec 10 mg. Vlastně se cítím hůř, než před užíváním. Myslel jsem, že úzkost jako vedlejší účinek už odezněla. Dneska ji zase cítím. Snad budou mít ty léky i hlavní účinky, když mají ty vedlejší. Snad to zabere.

Jiri (Pá, 6. 2. 2009 - 16:02)

Ja to vydrzel brat jen tri dny. A to jeste pulky tabletky. Mne to nedelalo dobre.

Reklama

Přidat komentář