Reklama

Trestani dospelych deti

lea (So, 30. 4. 2005 - 19:04)

Niky, já ty rozdíly vidím taky, ale v neprospěch Severní Ameriky. nedostatek informací ? kromě těch z médií, získávám info z vlastních zkušeností (za posledních dvacet let trávím každý rok celkem několik týdnů ročně v USA a Kanadě. další zkušenosti mám od svých příbuzných žijících v USA a Kanadě ( s ČR již mají společné jen vzpomínky na své prapředky).(navíc můj syn má v sobě krev českou, "moravskou", slovenskou a "americkou" po své babičce) možná to není stále dost, je pravda, že moje profese je problematice výchovy dětí vzdálená.a ty? to že žiješ v Kanadě a máš české příbuzné znamená víc info než mám já? nebo jsi profesionál?

Mirka (So, 30. 4. 2005 - 19:04)

me fotr zbil kdyz mi bylo 16 za nakou blbost, uz si ani nepamatuju...chtel mi zatrest odnyst hifi vez a jak to bednu po bedne odnasel, ja za nim triskla dverma. to ho dorazilo a zbil me. V 18 jsem vypadla z domu, aby uz nemel prilezitost. Doted, je mi 23, se mi s nim tezko jedna.

Jana (So, 30. 4. 2005 - 18:04)

Muj pritel mel prisne rodice a hodne ho bili kvuli znamkam. Uz v detstvi s nima prestal mluvit a uz ani jinak nechce i kdyz dobre vystudoval.

Niky (Ne, 24. 4. 2005 - 19:04)

(informacemi)UN ma zakony pro prava deti a mimo to v mnoha zemich maji statni prava a utvorily evropsky spolek. Zacalo to ve Svedsku 1949.

Niky (Ne, 24. 4. 2005 - 18:04)

lea, pisi jelikoz vidim rozdily. Bohuzel ty mas potize s novymi informacemy, tak jak uz jsem poznala, kdyz jsem napsala o stylu skolstvi v Canade, hlavne B.C. Domnivala jsem se, ze to bude lidi zajimat.

uma (Ne, 24. 4. 2005 - 17:04)

Pavlo a Jirko-já si rozhodně nemyslím,že bych urážela,nebo nebyla vstřícná k diskusi-či zesměšnovala.Jen vám povím,co jsem už ohledně drog,závislosti řekla-pokud dítěti zabráníte v užívání pokračovat-a skutečně se zadaří-jde o zázrak a v tomto případě,pokud zabrala vařečka-nezbývá než říci:zaplatpánbů-lepší nežli aby dítě skončilo...no raději ani nedořeknu...Měli jste štěstí,že to zabralo-velké štěstí,obvykle nezabírá nic.Jinak léčebny jsou právě plné lidí,kteří právě v dětství byli biti a hlavně bylo na ně ze strany rodičů kašláno..Což evidentně není váš případ.Prostě jste použili co se dalo-a povedlo se:-))ve vašem případě bylo štěstí,že jste si všeho všimli už ve chvíli experimentu a s lehkou drogou-hlavní výhrou ve vaši situaci byl právě ten zájem o děti-ne ta vařečka:-)).Většina rodičů si toho všimne,až když je pozdě a experiment proběhne s drogou tvrdou a nejhustěji,když je uplně pozdě a potomek je závislý-to už nezabere nic-ze závislosti na tvrdých drogách se dostane cca 3%uživatelů-tj.uživatelů,kteří abstinují doživotně.Každopádně at už jste to vyřešili jakkoli-nezáleží na tom,hlavně že zabralo.....

lea (Ne, 24. 4. 2005 - 17:04)

Niky , promiň, ale proč do toho pořád pleteš Českou republiku? název místnosti je dost jasný, ale ty to pořád manipuliješ, jakoby byli děti v ČR bity víc než v Kanadě? máš s tím opravdu takový problém ? jsou to osobní zkušenosti, rodina ať už česká nebo kanadská? OK, chápu, ale nezevšeobecňuj to pořád vůči Česku

Niky (Ne, 24. 4. 2005 - 10:04)

Ahoj Dano, nevim jestli ti mohu dat presnou odpoved, ale podle mich informacich - v Reganove dobe zacalo se uskutecnovat ve skolach mala telerance za prestupky studentu. Jejich potrestani bylo vetsinou ucineno vyhozenim ze skoly na par hodin ci dnu a nekdy i rok, nebo proste vyhozeni navzdy.U deti je to zase trochu jinaci. V minulosti reditele si dovolili naplacat zlobivym detem, ale take vetsina reditelu byla souzena.Dnes se i stala zajimava situace a meli i video o tom na americkych zpravach. Proste ze 5-tileta holcicka, nechtela poslouchat ucitele, neuklidila po sobe a dostala tantrum. Ze si s ni nevedeli rady a tak zavolali policiji, kteri ji dali do okovu. A tak ted rodice budou tu skolku soudit, ale oni vysvetluji, ze tak udelali na radu jeji maminky. No ale je videt ze ji neusmernovali telesnym trestem, ale take to bylo prehnano. Zase vice informaci o telesnem potrestani a jinych podobnych informacich si muzete precist na www.nopunish.net.Je tam i zmineno, ze ti nejvedsi svetovy tyrani byli velmi biti v jejich detstvi jako Hitler, Stalin atd. a ti si to odbijeli az vyrostli. A ze Hitler by nebyl schopen naverbovat takovou armadu kdyby ti lide nebyli vycepovani od malicka poslouchat. Ze psychiatri leci dospele, kteri zazili biti a ruzna ublizovani v detstvi. Ceska republika je krasna a mirumilovna zeme a nemeli by se prehlizet, jestli existuji, lidi co biji, ponizuji ty nejmladsi obcanky.

Dana (Pá, 22. 4. 2005 - 22:04)

Asi si nějak nerozumíme. Násilí na školách mezi učitel-student a naopak student-učitel se stávají asi všude ve světě, ČR a USA nevyjímaje, ale to je něco jiného. Tady se bavíme o trestání dospělých nebo skorodospělých dětí. Takže moje otázka byla, zda v Americe na školách opravdu oficiálně existují tělesné tresty. U nás snad byly školní výprasky rákoskou zrušeny někdy už před padesáti lety?

Niky (St, 20. 4. 2005 - 08:04)

Nemam moc casu psat a kdyz nekteri nemaji radi me clanky, tak to muzou preskocit - ale chci rici, ze take souhlasim, s Umou, ze v Americe to muze byt vice divocejsi. Take je jasne, ze vsude ziji dobri i horsi lide a v Americe mam pribuzne a casto tam take navstevuji a lidi jsou hodni jako vsude. Ale take je pravda, ze se musi vyhybat spatnym castich mest a skoly tam jsou take dost nebezpecne, je tam plno kriminalnich skupin. Jinak americka politika je dost nasilnicka, coz je priklad Iranu. Take je pravda, ze nejvice brutalnich filmu pochazi z te zeme a dost se i natocilo propagacnich filmu ktere maji vojentska, hrdinska temata pro duvod naverbovat vice mladych. Ale take je tam hodne lidi co pracuji pro mir. No je to zeme, kde se stale neco deje.Jinak jak rikam, v normalnich castich mest je vse krasne a i skoly dobre vedene.A kdyz se podivam na americke rodicovske diskuze, tak je to velmi podobne jak v Cesku, nekdo mluvi proti telesnemu trestani a jiny si mysli, ze je to dulezite pro vychovu. Jinak Cesko vsude je brano jako mirumilovna zeme a ja se toho take zastavam. Jenom zde snad pouzivam prisnejsi slova ohledne trestani.Jinak si myslim, ze lide kteri veri na tel. trestani asi byli take biti ve svem detstvi. Bylo jim vsugerovano, ze je to pro dobre a jini jenom opakuji co se naucili od rodicu. Lidi kteri sve deti netrestaji, jsou ti, co si uvedomovali v detstvi jak to ublizuje dustojnosti a dalsi skupina kde nebyli biti a tak je to ani nenapada a pak dalsi.. Ja osobne jsem nikdy v detstvi nedostala vyprask i kdyz rodice se take nekdy ohnali, ale hlavne me bylo smutno pro ostatnich bitych. Me dve deti nikdy nebyly biti a ani nedelaly potize, jsou velmi fajn a me nejlepsi pratele, zvlaste dcera. Hodne jsem k nim mluvila a davala informace. Jen nejake malickosti se mohly stat. Jako napriklad, kdyz ucitelka se mi kdysy sverila, ze muj desetilety syn vyrusuje ve zpevu a nevi jak s tim jednat, jelikoz musi sbor naucit pisnicky do Vanoc a moc casu nema. Ja jsem ho neprehodila pres koleno, ale zacala mluvit o ucitelske profesi a jak to musi byt pro ne nekdy tezke ucit mnoho deti. A napriklad v tom sboru, jak to musi byt nemozne, kdyz nekdo vyrusuje a co by asi on delal kdyby byl na jejim miste? Urcite to pochopil, jelikoz mi ucitelka volala pristi den a chtela vedet jak jsem to udelala, ze se ted tak vzorove chova. Takze ja jsem na vse chodila trochu psychologicky a vzdy to pracovalo i na jinych detech. Nedovedu si predstavit, ze bych nekdy uhodila sve dite a oni by se na me take divaly jako bych se asi zblaznila.A ohledne koureni, drugs apd. nastesti od nizkych trid odbornici chodi prednaset do skol a deti dostanou hodne informaci a urcite je to tak i v ceskych skolach. A deti potom i napominaji rodice ze koureni je nebezpecne. V B.C malo lidi kouri a nesmi se na verejnych mistech, jelikoz si to velka vetsina lidi tak preje. Ohledne drugs, nekteri mladi lidi take zacali experimentovat s marijuanou a na specialnich diskach s ice. Vzpominam jak v sedesatce mnoho mladych (hypis) pouzivalo marijuanu, ale casem je to omrzelo a presto vyrostli v uspesne, busines lidi. Ted tato mlada generace to zase objevila. Ja myslim, ze hlavne rodice musi od malicka vzdelavat sve deti a davat potrebne materialy. A vychovavat k sebevedomi a tim pomoci detem se nedat strhnout partou. Napriklad milion vseljakych informaci je na kliknuti Google a to ale bohuzel v anglictine.Ohledne drugs by se meli nachytat vsechni ti lide co na tom tezi financne a snazi se na to adictovat mladsi deti. Ohledne marijuany si myslim, ze to neni adictivni, ale ma vice skodlivych ucinku, nez dobrych. Jinak vim, ze na leceni jinych drugs se take pouziva styl AA jako u alkoholizmu.Jeste bych zde pridala, ze me mrzi kdyz vidim ze lidi diskutuji o nejakem tematu a prijde nekdo jiny a snazi se to ukoncit s vyhlasenim, ze s tim nesouhlasi a ze se to nemohlo stat adt. Ahoj

lea (Út, 19. 4. 2005 - 19:04)

připojuji se k názoru umy

uma (Út, 19. 4. 2005 - 18:04)

U Kanady skutečně nevím-ale konkrétně v USA je vykázáno za rok 99-2000 340000 případů hrubého násilí ve školách ze strany pedagoga tedy samozřejmě.To je ale číslo oficiální.Samozřejmě,že je to zlomek,když víme,kolik američanů je.Chtěla jsem poukázat,že není pravdou,že tam jsou bůhvíjak vyspělí.První tresty ve školách zrušilo-světe div se-Polsko.Ovšem to jsou přiznané školní tresty,které byly odhaleny a řešeny-a zapsány-takže jak to asi vypadá doma?..

raja (Út, 19. 4. 2005 - 14:04)

Aleno já nevím ty to tady píšeš jako kdyby sis u toho dělala dobře. Cituji: Rukou jsem ji prohla záda aby se pěkně vystrčila a měla pocit studu..., zapomněla jsem , že má mokrý zadek a tak se počůrala.A jaký jsi měla ty pocit? jestli vůbec nějaký.Nejsem odpůrce fyz. trestů, někdy se to musí, obzvlášť s puberťákama,ale popisovat tady detailně jak jsi nařezala svoji dceři mi připadá nanejvýš divné.To jen ale můj názor.

Dana (Út, 19. 4. 2005 - 12:04)

Zajímalo by mě, jak je to doopravdy s trestáním dětí v USA a Kanadě. Je tady řada příspěvků, které tvrdí, že v Americe se děti zásadně nebijí a že je to navíc zakázáno zákonem. A teď najednou zase Uma píše, že v mnoha školách jsou fyzické tresty běžnou záležitostí! Takže co z toho je pravda?

Pavla a Jirka (Ne, 17. 4. 2005 - 12:04)

Máme obdobnou zkušenost jako Alča. Pokud se dětem věnujete, aby je to bavilo tak je pravděpodobné, že se to dá ještě napravit. Chození do poraden, je ve většině případů naprostá ztráta času a navíc ještě přilévání oleje do ohně. Dcera chodila do poradny skoro rok a pak už to vypadalo na hospitalizaci, ale co jsme zjišťovali, tak úspěšnost léčby je velmi krátkodobá. Dohodli jsme se na přísné výchově a použily několikrát rákosku či vařečku i přesto, že dceři už bylo přes 18 let. Kdybychom neztráceli čas s chozením do poraden a k psychologům, tak jsme mohli spoustě škod zabránit a začít daleko dříve. Bohužel ty teoretické rady, které jsou založeny na líbivosti, mohou napáchat spousty malérů a u drog je to opravdu nebezpečné. Umo a Niky přestaňte si myslet, že jedině Vaše názory jsou správné. Bohužel nic není jen černé a nebo bílé. Ani ústavní protialkoholní léčba nemá větší než 50% TRVALOU ÚSPĚŠNOST. Pokud se rodiče chtějí intenzivně dítětí věnovat, tak jim neberte naději a ani jim nezakazujte dítě přivézt na jiné myšlenky třeba tou vařečkou, i když vy máte jiné zásady, ale jsou jen ty Vaše JEDINÉ správné???, třeba po tom výprasku, a chvíli vzdoru najednou dítě zjistí, že to rodiče myslely dobře a dítě začnou bavit i jiné a jemu prospěšné činnosti, ale dobrovolně to těžko v tomto "pubertálním" věku dlouhodoběji zkusí. Vím, že takové jako jsou např. Uma a Niky nemohu přesvědčit, ale třeba to stačí i pro někoho, kdo si detaily domyslí, už takhle jsem to napsal moc dlouhé, omlouvám se, ale je třeba o tom diskutovat a né jen urážet a zatracovat všechny nápady. Mně se to bití taky nelíbí, ale někdy účel /v krajním případě/ světí prostředky. P+J

Niky (Pá, 15. 4. 2005 - 18:04)

Napsala jsem zase sve mysleni, ale nevytisklo se to. Takze zkratka skoly by mely dbat na bezpecne prostredi studentu a dodavace drogs by se meli najit a potrestat.Jinak je znamo, ze mladi lide chteji vyzkouset vsechno, cigarety, alkohol, drogy a ze vetsina se k tomu nevrati. Hlavne je potreba detem davat od malicka vzdelani a pak dovedou pouzivat logiku a nedaji se ani strhnout spatnymi prateli. Na biti a ponizovani moc nedam a na nektere deti to neplati, nebo i utecou z domova. A nektere to budou delat naschval s temi drogami i kdyz rodice si mohu myslet ze je vylecili bitim. Ale take delat je busy a davat hodne sveho casu a umet s nimi mluvit uprime je bezvadne. Dale dospeli by take meli jit dobrym prikladem, ale mnoho si nici zdravi kourenim, alkoholem a tim i ovlivnuji sve blizke a skonci i na statnim lecenim. Mozna by se take meli lecit vareckou? Nejvice je potreba informaci a znalosti. Ale preji predchozim staly uspech.

uma (Pá, 15. 4. 2005 - 17:04)

Měli jste tedy velké štěstí a nezbývá než blahopřát,jelikož mé zkušenosti skutečně nejsou jen teoretické..Domnívám se,že jde ovšem spíše o zázrak,než že by výchovná metoda zabrala..Až někdo vymyslí způsob,jak dítě odradit od drog,nejspíše ho čeká Nobelova cena-nicméně vařečka to asi nebude.

Alča (Pá, 15. 4. 2005 - 16:04)

OBDIVUJI, KDE BERETE TAKOVOU JISTOTU.Např. Majk ? Já jsem již před 6 roky měl /i se ženou/ podobný problém s drogami u naší tenkrát 17 leté dcery. Učila se na kuchařku/servírku a na učilišti byly drogy prý běžně.Domlouval jsem jí,radil se s psychology, žena většinou brečela a dcera občas ani nepřišla na noc domů. Tak jsem udělal tu hroznou věc a nejprve jsem ji řekl v klidu, že jestli opravdu nepřestane, tak bude bita třeba každý den. Opět slíbila, že toho nechá a já narozdíl od ní slovo dodržel. Bylo to ze začátku asi horší pro mne než pro ni, ale naštěstí jsem byl silnější a tak dostala rukou na zadek, ani nevím jak ji to bolelo, ale mne bylo strašně. Smozřejmě to nepomohlo a tak asi za týden jsem ji chytil přehnul si ji přes koleno a naplácal jí vařečkou tolik až začala slibovat. Žena mi hrozně vynadala, že jsem sadista, ale já to chtěl dotáhnout do konce. Spojil jsem se ještě s dalšími rodiči a zašli jsme do školy a tam nám řekli, že oni nemůžou nic dělat, ale že nám dají vědět až se něco bude pořádat. Měli asi 10 km od školy na samotě nějakou diskotéku a my 4 rodiče tam vyrazili. Milé děti pily a asi kouřili trávu. Vytáhli jsme je ven a hned před sálem jim nařezali na holé zadky. Já nejprve nechtěl, ale když jsem viděl ostatní, tak jsem té mé kalhotky taky stáhnul a to bylo to nejúčinnější. Ani jeden z těch čtyřech už na takové diskotéky nešel, protože se strašně styděly, to mi řekla dcera asi po roce. A teď se divte, dodnes nikdo z nich nefetuje, je to opravdu náhoda? Měli jsme štěstí, že nás nevypálily a nebo Vy ostatní jen blafujete? Já si myslím, že kdybych se neradil s psychology a na protidrogovém a nařezal ji přes holou hned na začátku, tak to bylo daleko jednodušší, ale zaplať Pán Bůh, že jsem to vůbec dokázal. Dneska mi i žena dává za pravdu. Dělejte si každy co chcete, ale názory většiny z Vás jsou nejspíš jen teoretické. Já bych dříve taky dceru taky nikdy neuhodil, ale parta jesilnější.Ostuda ji vyléčila.Ještě na závěr chci dodat, že jsme všichni 4 rodiče vymýšlely výlety, vozili je na koupaliště, hory a celý rok do maturity se jim věnovaly /skákaly jsme padákem, zkoušeli rogalo, motokáry atd./A myslím, že nás mají děti rady i když dostaly opravdu potupně nařezáno. Dnes vědí, že to bylo za 5 min.12.

Niky (Pá, 15. 4. 2005 - 16:04)

Aleno, je skoda, ze jsi sem nenapsala drive a nebo nasla rady nekde jinde nez si ublizila sve dceri. I anglicky princ Charles musel resit tento problem, jelikoz jeho syn Harry byl nachytan s maryhuanou. On ho proste zavedl do ustavu, kde se leci lide s adiktovanim. Tam Harry dostal nejakou lekci a vse se zda dobre. Jinak bych si promluvila s ucitelkou a dala varovani co se deje ve skole a melo by se zjistit kdo tu dragu dodava. Verim, ze je ti ted velmi lito co se stalo a mozna zavedes dceru take k thrapistovi, aby ji vysvetlil o dragach a mozna i pomuze k odpusteni.

Ivet (Pá, 15. 4. 2005 - 15:04)

Mohli byste se věnovat původnímu tématu a ne svým osobním sporům, taky by bylo dobré, pokud byste psali svoje emailové adresy ať Vám nemusejí nadávat na skle.

Reklama

Přidat komentář