Reklama

Lumbální punkce

Alena (Út, 2. 2. 2010 - 20:02)

Dik, dik, dík!

Na cestu dom si uchystám slušivou, objemnou, oranžovou šálu a budu jak prkýnko. :-)))

poeta (Út, 2. 2. 2010 - 19:02)

Já mám v sobě nové funkce,
třeba Lumbální punkce.
Jsem rád že je mám,
i přesto že jsem sám.

Aleno (Út, 2. 2. 2010 - 16:02)

Při ambulantním odběru...A řekni si jim o hadičku od infuze. Až budeš ležet na břiše, abys mohla nasávat coca-colu z lahve postavené u lůžka (ležíc na břiše). Jako správný savec!
Když jsem to po nich chtěla podruhé, strašně se tomu divili, ale od té doby tu hadičku dávají automaticky všem!
Při normálním pití z lahve nebo ze skleničky by ses možná neubránila záklonu hlavy... A pak roste riziko postpunkčníh potíží...

Aleno (Út, 2. 2. 2010 - 16:02)

Dík za zprávu to zní...Při ambulantním odběru likvoru jsi normálně civilu, sedíš na lůžku zády k MUDr. a vyhrbíš záda. On ti popisuje, co právě dělá, aby ses nelekala, že třeba něco studí apod., pak zavede jehlu na desinfikované místo v páteři a komunikuje s tebou o prkotinách, což je velmi uklidňující. Pak to vytáhne, zaklepí a položí tě na břicho s bandáží na páteři. Ležíš zhruba půl hodiny až hodinu na břiše a pak normálně odkvačíš dom.
Fakt ti doporučuji hlídat si hlavu - zhruba den po odběru ji neotáčet, nepředklánět, nezaklánět... Strnule jako Jindřich ve filmu Vesničko má, středisková - "A celej se otočit můžeš?!?!"

Alena (Po, 1. 2. 2010 - 21:02)

Dík za zprávu to zní povzbudivě, doufám že dopadnu stejně. V práci mám zatím domluvené 2 dny volna. Snad víc nebudu potřebovat. Cola koupená, kafe se možná naučím pít :-)))
Ještě další hloupé otázky, při ambulantním odběru se zůstává v civilu nebo vzít něco na převléknutí?
Co ještě doporučujete mít sebou?

Aleno (So, 30. 1. 2010 - 13:01)

Dobrý den,mám před sebou...Mám za sebou devět LP a NIKDY jsem neměla PN. Všechny LP jsem si nechala dělat atraumatickou jehlou, tedy ambulantně. Po hodině ležení na břiše jsem vždycky odešla normálně do práce.Dodržovala jsem všechna doporučení - tedy hned po LP hodně pít, nejlépe kofeinové nápoje (káva, 1,5 l coca-coly). Celý den neotáčet hlavou, nepředklánět, nezaklánět - držet ji strnule jako kdybyste spolkla pravítko. A žádná fyzická námaha. Nikdy jsem neměla žádné postpunkční potíže.

Alena (Čt, 28. 1. 2010 - 21:01)

Dobrý den,mám před sebou LP a  byla jsem na vyšetření očního pozadí.  Nevíte, zda je nutno vyšetření provádět s rozkapáním?Nechtěly mě nikde vzít, protože objednávají na březen, duben a nemají místo. Jedna sestra se slitovala a slíbila, pokud si chvíli počkám, vezmou mě, přestože mají pár čekajících  pacientu.Asi po 1hodině sestra vykoukla řekla, že mě rozkape a pak  půjdu na řadu.V ordinaci právě, dr. probírala s jiným pacientem docela delikátní problém a bylo vidět, že tomu člověku je nepříjemné,že to slyší někdo jiný. Sestra mi změřila dioptrie na přístroji a nitrooční tlak a chtěla rozkapat. Dr. ji zarazila a křikla: nemam čas nekapat.Sestra se s ni chvilku přela.Přestože koukala do mé lékařské zprávy s doporučením na vyšetření očního pozadí a byly tam i důvody, proč se LP provádí ptala se,proč to budou dělat, jste mladá a vypadáte v pořádku! Během několika vteřin mrkla v komoře do oka něčím připevněným na oku, ani jsem neseděla u žádného přístroje.  A napsala, že je vše v pořádku.Teď nevím, zda to takto stačí nebo se mám ještě zkusit nechat vyšetřit v sousedním městě? (pokud ano, nebude mít pojišťovna problém?) K doktorům chodím nerada, ale nechci něco prošvihnout. LP mi budou provádět ambulantně, myslíte, že budu schopna jít 3den do práce? Případně jakou máte zkušenost, s délkou pracovní neschopnosti po LP? Pokud je potřeba vystavuje ji praktický lékař nebo při odběru?Děkuji za odpověď.   

Jana (Čt, 28. 1. 2010 - 20:01)

jj

Tomáš Synek (St, 27. 1. 2010 - 15:01)

AHOJKY LIDIČKY. JSEM...To Lůca: achooj:-) myslím si že obavy jsou zcela zbytečné:-) ale je pravda že na každého člověka to může působit jinak::-) LP u mě proběhla uplně v pořádku:-) jak vpich tak i následné stavy.. Jen je potřeba klidně ležet na lůžku a nic nedělt:_) prostě to jen ten nějaký čas vydržeet a bude zase lííp:_) Pro mě byla nejhorší představa že budu muset ležet na lůžku celých 24 hodin ._) ale všechno to uteklo.. stejně člověk je tak unavený že jen celý den spí:-) sestřičky se určitě o tebe dobře postarají:-) Držím palce Tomáš

LUCKA V. (St, 27. 1. 2010 - 10:01)

AHOJKY LIDIČKY. JSEM OBJEDNANÁ NA LP DO VINOHRADSKÉ NEMOCNICE 9.2.2010. JAKÉ MÁTĚ ZKUŠENOSTI S TOUTO NEMOCNICÍ CO SE TÝČE LP? JÁ SE TOHO HROZNĚ BOJÍM NE LP,ALE TĚCH STAVŮ POTOM, ODMALIČKA TRPÍM SILNOU MIGRÉNU A NEVÍM JAK BUDU VYPADAT S TOU BOLESTÍ POTOM.... DEJTE PROSÍM VĚDĚT. DĚKUJU.LŮCA

Petr S (Pá, 22. 1. 2010 - 17:01)

Ahoj, včera jsem také absolvoval lumbální punkci na infekčním oddělení nemocinice Na bulovce. Samozřejmě jsem se v první řadě pídil po informacích a některé jsem získal i z těchto stránek a děkuji za ně, jelikož mě poměrně uklidnili. V mém případě zavedla doktorka na správné místo na druhý pokus a až za nepříjemný pocit a píchnutí do pravé nohy jsem jiné těžkosti nepocítil. Samotný odběr byl pak bez jakéhokoliv pocitu. Po vynádní jehly mi dokonce bylo daleko lépe. Do nemocnice mě zavedli nepředstavitelné bolesti hlavy, které se vytratili. Již během dvou hodin jsem měl dovoleno se pootočit na bok, ale raději jsem si ty dvě hodiny vyležel na zádech. V jeden okamžik jsem měl slaboučkou nevolnost žaludku, ale jen na cca 20 vteřin hodinu po zákroku. Hlava mě nebolela až do druhého dne. Záda to přežili bez problému, hlava zase bolí stejně, takže jsem ve stavu, jako před zákrokem. Ale našla se možná příčina a věřím, že s odstraněním příčiny mi zase bude dobře.

Hana (Pá, 22. 1. 2010 - 13:01)

Ahoj, dnes jsem se vrátila z nemocnice po lumbální punkci,na potřetí se pan doktor trefil. Kupodivu to nebylo nijak moc bolestivé. Prováděl to  atraumatickou jehlou,nic jsem však nedoplácela jak zde někteří uvádíte tak doufám že to tak je. Druhý den po punkci jsem dostala hrozné bolesti hlavy,zvracení,zatuhl mi krk. Opravdu hrozné bolesti po týdnu mne propustili nebo má dcera zápis do školy tak jsem tvrdila že mi je lépe. bohužel mi je opravdu zle bez ataralginu jsem uplně vyřízená. Doufám že to brzy přjde. Již jsem jednou lumbální punkci absolvovala na infekčním a tam jsem neměla žádné vedlejší účinky a to nepoužili atraumatickou jehlu.Tak nevím zda je to jehlou či špatně provedný vpich,ale bolest je to hrozná. 

hanap (St, 20. 1. 2010 - 12:01)

Minulý týden mně na odd. neurologie - nemocnice Bulovka- byla provedena LP. Před nástupem jsem také studovala na webu dostupné informace. Některé se ukázaly být moc užitečné, ale jiné mě pěkně vystresovaly. Tak se také podělím o zkušenost: LP mi sice paní doktorka dělala normální jehlou, ale hned na 1. vpich. Samotný vpich a odběr byl nebolestivý. Lékařka mě o každém kroku informovala, zrovna tak, jako obě přítomné sestry. Po výkonu jsem ležela na břiše půl hodiny, potom 4 hodiny na zádech bez možnosti vstát, potom pouze na WC a opět ležet, celkem opravdu 24 hodin. Ležet jsem mohla i na boku. Informace z webu, která mi pomáhala byla ta, že je skutečně dobré pít kávu a Coca colu. Colu jsem pila ředěnou, abych nevypila jen 3 litry sladké Coca Coly. Bolesti hlavy jsem měla jen mírné. Jako nepříjemnou jsem pociťovala jen velikou únavu a ještě dnes, po týdnu, mi zaléhají uši. Jinak žádné zvracení ani závratě jsem neměla. Z Bulovky jsem měla hrůzu, ale personál byl neuvěřitelně slušný a trpělivý. Paní doktorka mladá, ale velice pečlivá a ochotná. Všem, které toto vyštření čeká, držím palce a přeji co nejméně komplikací.

jana (St, 20. 1. 2010 - 00:01)

Jsem po LP 6 den dva dni po LP mi nic nebylo ale vlastne druhy den vecer jse mi rozjeli takove bolesti hlavy ze ani snad byt vetsi nemohou dnes je tomu 6 den a stale mne boli hlava chvilkama az nesnesitelne,poradi mi nekdo co uz jsi mam na tu hkavu vzit.Ted prvni den beru Novalgin a tralgit retarder tak snad mi ti alespon tochu pomuze.Jana

Lenka (Ne, 17. 1. 2010 - 19:01)

Ahoj Verčo,
záda jsou po LP dost bolestivá (ale všechno je hrozně individuální!) a nepotěším Tě, já měla záda a krční páteř KO už v  18 letech, to je ta práce s PC... takže dělej uvolňovací cviky a ničeho nic se neboj!
Jinak jsi evidentně neměla tak dramatické postpunkční obtíže, jedině dobře, že jsi té hrůzy byla ušetřena! :-)
Určitě nám dej potom vědět, jak dopadly výsledky LP, držím palce! Lenka

Veronika (So, 9. 1. 2010 - 12:01)

Tak mi taky dělali LP. Chtěla jsem atraumatickou jehlu, ale tu prý nemají, takže musím prostě ležet tech 24 hodin. Ani né do dvou hodin po zákroku jsem vypila celý obrovský džbán čaje, pomalu jsem vstávala a šla na záchod. A v pohodě. Asi první dva dny bez bolestí(aspoň, co se týče hlavy, záda jsem měla odrovnaný)..teď 6. den po LP je to lepší, nemusím tak často ležet vodorovně a nedělá se mi tak špatně na zvracení. Hlavně bych ani ležet nemohla-kvůli zádům, ještě teď je mám ztuhlé..jen doufám, že to není vyloženě od LP, je mi přece jen jenom 18...

Petko (Pá, 12. 4. 2013 - 20:04)

Ahoj všem kteří čerstvě...Odkud jsi?
Podle mě je na místě uvažovat domluvě s neurologem některé z fakultních nemocnic. Oni mají bohaté zkušenosti s používáním atraumatické jehly, kterou si může pacient pro lumbální punkci vyžádat. Ta jehla výrazně snižuje riziko postpunkčních obtíží - punkce s použitím atraumatické jehly se zpravidla provádějí ve FN ambulatně. Ale neurologové ve spádu ji zpravidla odmítají - ovšem nepřiznají, že to s atraumatickou jehlou zkrátka neumějí. Raději používají klasickou jehlu a nutí pacienta po punkci ležet 24 hodin bez pohnutí. Trvej tedy na atraumatické jehle (zaplatíš za ni cca 300 Kč) a na neurologovi, který má s takovou jehlou zkušenosti.

Petka (Pá, 12. 4. 2013 - 13:04)

Ahoj všem kteří čerstvě na tomto vyšetření byli, trápí mě diagnostika boreliozy a uvažuji i o tomto vyšetření ale jelikož vím jací jsou naši doktoři a jak se dá lecos podělat tak se chci poradit s někým kdo to má již za sebou. BUdu ráda když napíše na email niveastrid zavináč seznam.cz děkuju pa

Jiri Brnovjak (Čt, 14. 3. 2013 - 08:03)

Mne dělali lumbální punkci...Tak neco podobneho jsem si prodelal v roce 1992 ve Stakonicich na neurologickem s doktor Concevova, neskutecne, neurvale, bez respektu, proste hruza na cely zivot z injekci a z bolesti. Dodnes mam problemy jenom o tom mluvit. Doufam ze dnes je uz vse jine a lide nemuseji prochazet takovym utrpenim jako drive,preji pekny den a hlavne dobre zdravi. Jirka

Jitka (Čt, 7. 3. 2013 - 18:03)

včera jsem absolvovala zákrok v kyjově a po přečtení týhle diskuze jsem musela dostat tabletku na uklidněni,zákrok vůbec nebolel přirovnala bych ho k odběru krve po zákroku se mi motala hlava a měla jsem nizky tlak jinak vse v pohode a bez problemu na druhy den jsem sla domu,na výsledky čekam z brna tak uvidim

Reklama

Přidat komentář