Reklama

Existuje Bůh?

☮✌ dřevěnej (So, 7. 5. 2022 - 09:05)

Tak jestli to nebude tak, že vesmír nezanikne sám od sebe, díky fyzikálním zákonům, ale jako následek činností civilizací a jejich hvězdné superválky?

Rakato (So, 7. 5. 2022 - 14:05)

Vzpamatuj se. Lidi a lidská civilizace jsou ve vesmírném měřítku jen bezvýznamné zrnko prachu, a jiné civilizace na tom jsou stejně (jinak bychom je viděli rozsvěcovat a zhášet hvězdy). Civilizace neovlivní ve vesmíru nic.

☮✌ dřevěnej (So, 7. 5. 2022 - 15:05)

Proč by ne? Lidstvo nedosáhlo ani 1. stupně dle Kardasheva, ale zničit planetu už asi dokáže. Tak čeho by byla schopna civilizace na 3. stupni? Zničit celý vesmír?

Rskato (So, 7. 5. 2022 - 16:05)

Dívejte se na věci realisticky. (Vycházím z toho, že zničením planety nemyslíš zničení přírody na povrchu.) ---------- Lidstvo není schopno zničit ani asteroid, který by ohrožoval zemi, natož planetu (ať vlastní, nebo jinou). Vždyť nejhlubší vrt má hloubku pouhých 12 km. A ani car bomba Zemi neublíží. --------------------- Takže schopnost lidí zničit planetu? Leda ve snu. Z hlediska současné vědy je to absolutně nemožné a ještě to dlouho nemožným zůstane. --------- Vždyť už jen na vychýlení oběžné dráhy Země, aby se dostala na kolizní kurz s jinou planetou, je energeticky srovnatelné s tím, jako kdybys chtěl po mravenci, aby na šlapadle poháněl kamion.

☮✌ dřevěnej (So, 7. 5. 2022 - 18:05)

Ano, za použití dnes dostupní techniky. Plány ale jsou na mnohem vyspělejší, jen se k tomu musí lidstvo dokopat. Něco, anebo někdo mu v tom brání.

nona (So, 7. 5. 2022 - 16:05)

Je v té hypoteze někde zapracováno, že se současná civilizace jaksi zhroutí?

☮✌ dřevěnej (So, 7. 5. 2022 - 18:05)

Ta hypotéza s tím samozřejmě nepočítá. Tam se civilizace může vyvinout jen za příznivých podmínek.

nona (So, 7. 5. 2022 - 18:05)

Neboli. Ten pán jako správný pozitivně naladěný sovětský občan, do své hypotezy zapracoval všechny kolapsy civilizací, které jeho hypotéze předcházeli a nějak opomněl alespoň spekulovat o kolapsech budoucích...třeba na základě nějakého počtu pravděpodobnosti...

☮✌ dřevěnej (So, 7. 5. 2022 - 19:05)

Není to o schopnosti civilizace využívat přírodní zdroje? Samozřejmě, k tomu, aby mohla civilizace prosperovat, musí mít vhodné podmínky. Pokud jí ty podmínky někdo, anebo něco nastavuje, snaha může vyjít nazmar. Ale podle řecké mytologie byl Prometheus lidem nápomocný. Bohové byli ale proti. Jestli ten lidský pokrok nebude nějaký projekt mimo svolení bohů? I to je možné. Pak bych měl obavy o to, aby lidstvo nebylo bohy vyhlazené.

☮✌ dřevěnej (So, 7. 5. 2022 - 19:05)

Tak to máš líp prostudované, než já. Rád se nechám poučít.

nona (So, 7. 5. 2022 - 19:05)

O čem? Vycházím jen z toho, co píšeš a jak jsi mi odpověděl

☮✌ dřevěnej (So, 7. 5. 2022 - 19:05)

O práci toho fyzika Kardasheva.

Rakato (So, 7. 5. 2022 - 16:05)

Jen jsem se odvolal na studii o myších, o které jsem nedávno psal. Blahobyt u nich způsobil přemnožení, a pak kvůli hojnosti i zkratové jednání a později kvůli nedostatku potravin vymření.

☮✌ dřevěnej (So, 7. 5. 2022 - 18:05)

Ano ten projekt s myši byl dokonce několikrát opakován a dopadl vždy stejně. Je to myslím dost vážné varování pro lidstvo. Jen opravdu slepý člověk nevidí souvislosti. Jenomže slepých je žel ještě stále hodně...

nona (So, 7. 5. 2022 - 15:05)

přesně

sardanapal (Pá, 6. 5. 2022 - 21:05)

Z tohoto důvodu se mi zdá nějaké ohýbání časoprostoru a nějaké skoky v něm celkem bezpředmětné ...

Rakato (Pá, 6. 5. 2022 - 22:05)

Ohýbání časoprostoru? Skoky vesmírem? Velmi důležité věci - pro scifisty. Jinak než ve sci-fi se k jiné cililizaci nedostaneš. ----------------------- Ale vymýšlet lidi baví. Viz spousta náboženství, červená knihovna, pověsti a pohádky, řeči o svobodě a demokracii apod.

nona (Pá, 6. 5. 2022 - 18:05)

Ono to bude všechno jednodušší...nebo možná lidským mozkem a vědou ještě dlouho nepochopitelné, nepoznatelné...

Rakato (Pá, 6. 5. 2022 - 21:05)

Řekl a jsi vše, a neřekla nic. Ale i to se stává. :)

nona (Pá, 6. 5. 2022 - 22:05)

Viď? Já už tady o tom blábolila tolikrát tehdy s různými fanatiky, pokoušela se je přesvědčit o vědě jako o jakémsi ''živém organizmu'', který se stále vyvíjí a jednou bude vědět...snad...že už mě to nějak v tomto bídném čase ani nějak neba. Ono co pořád řešit, stejně nic nevíme. Mě tvoje myšlení fascinuje, jen nějak nemám sílu ti oponovat či co...

Reklama

Přidat komentář