Reklama

Rostou u vás nyní HOUBY?

Karolína (Pá, 7. 1. 2022 - 16:01)

Včera jsem na zahradě na starém keři černého bezu našla jidášovo ucho. Vůbec jsem netušila, že roste i v ČR. jak bych ho nejlépe měla usušit a konzumovat?

Libor. T. (Pá, 7. 1. 2022 - 17:01)

Boltcovitka bezová neboli Ucho jidášovo skutečně roste místy i hojně v našich podmínkách a jak již název napovídá, nalezneme ji především na větvích a kmenech bezu černého, v místech jeho poškození, ale i na spadlých větvích, vzácněji se objevuje i na jiných listnáčích. Roste prakticky po celý rok, častěji od podzimu a i při mírné zimě a je to spolehlivá jedlá houba ke kuchyňskému využití. Jidášovo ucho se dá usušit jednoduše při normální domácí teplotě a chceme-li jej použít do pokrmu, můžeme jak sušené plodnice, tak postačí je ponořit do teplé vody a ony se "oživí" a nabydou původní rozměry. Tím napovídám, že plodnice netřeba na sušení krájet, ale sušit je vcelku . Tuto vlastnost si uchovají i po několik let. V Japonsku je tato houba velmi ceněna, protože má mj. i výrazné léčivé účinky při respiračních nemocech horních dýchacích cest, jako prostředek pro hojení ran, hemeroidů a jako součást kosmetických přípravků. Konzumovat se dají plodnice i syrové. K léčení vysokého tlaku vezmeme 3 gramy sušené houby, máčíme ji přes noc v půl litru vody, druhý den nabobtnalou houbu ve vodě podusíme 1 hodinu a odvar pijeme dvakrát denně. Při krvácejících hemeroidech dusíme 15 gramu sušených hub se lžičkou medu také 1 hodinu a následně užíváme 2 krát denně. Tak hodně štěstí!

Karolína (Pá, 7. 1. 2022 - 17:01)

Děkuji za rychlou odpověď - a jak dlouho bych houbu měla vařit, pokud bych ji chtěla přidat třeba do polévky?

Libor. T. (Pá, 7. 1. 2022 - 17:01)

V podstatě stačí klasicky 5 až 10 minut, ať sušené nebo čerstvé. Mimo polévkové pokrmy se často přidávají plodnice jidášova ucha tepelně nezpracované a mohou se konzumovat také zasyrova, pouze dobře omyté

Libor. T. (Pá, 7. 1. 2022 - 11:01)

Vidím korkokluku, že jsi byl úspěšný. No já pojedu o víkendu na chaloupku nakrmit ptáčky a taky se podívám po houbách. A ty mušky, co v létě obtěžují v lese nejsou ani tak často běžní komáři, ale ještě horší je takový ten hmyz, co vypadá jako klíště a nalétává do vlasů a na celé tělo a příliš snadno nejde odstranit z pokožky, protože se zachytává háčky, co má na nožkách. Není to pravé klíště, samozřejmě, ale tzv. kloš jelení a zajímavostí je to, že vám příliš nepomůže se proti němu chránit repelenty. Na druhé straně tento obtížný hmyz nekouše tak často, protože mu člověk nechutná a zaměřuje se na lesní zvěř a pokud už kousne, pak je to podobné jako od komára

Návštěvník (Pá, 7. 1. 2022 - 15:01)

Jo to jsou ty mrchy

☮✌ korkokluk (Čt, 6. 1. 2022 - 22:01)

...jo, a viděl jsem čepičatky a snědl jsem jidášovy uši.

rada (Čt, 6. 1. 2022 - 21:01)

měl jsem holkužili jsme spolu 2 roky, byla mladší o 15 let, takovu vášnivou houbařku jsem nikdy neviděl, pořád jsem s ní musel jezdit na Voznici a tam lítal po lese. Měla ráda smaženici. Od té doby co jsme skončili naše soužití, jsem byl asi 2x na houbách, momentálně už asi osm let jsem nebyl v lese vůbec mi to neschází. Vadili mu mušky a takové ty svině co lítaji kolem očí.

☮✌ korkokluk (Čt, 6. 1. 2022 - 22:01)

Tak přece se našla...jedna z mála. Na mušky a na ty svině (ne divočáky) je dobré nosit brýle a odpuzovače. Na divočáky je dobrá pistole na slepé náboje. Dnes jsem shodou okolností měl tu čest s divočáky...ale nasbíral jsem penízovky sametonohé a hlivy. Takže skvělý...

☮✌ korkokluk (Čt, 6. 1. 2022 - 16:01)

Tak, zatím co jsem měl holky, tak nerády chodili se mnou na houby a když šli, tak houby nehledali a tvářili se mrzutě. Některé se smáli, prý: jé houbičky...

Libor. T. (Čt, 6. 1. 2022 - 17:01)

korkokluku, já ve tvém věku jsem s holkama dělal v lese taky něco jiného než že houbařil. Ale je pravda jedna, mám mnoho let na chaloupce houbařskou poradnu a tam se chodí radit většinou chlapi když jdou z lesa s dětmi, ale do poradny v novinách i do soutěží nebo na besedy chodí nebo píší dotazy více ženy

sardanapal (Čt, 6. 1. 2022 - 17:01)

A nebo je to jinak ... Ty takovou slečnu vezmeš do lesa a na místo "pořádnýho tvrdýho křemenáče" jí tam ukazuješ nějaký babky ...

sardanapal (Čt, 6. 1. 2022 - 17:01)

Jestli to nebude tím , že holky od +- 12. - +- 45. ztrácejí o houby zájem . Napřed chodí sbírat s tatínkem a potom zas až co "báby" s vnoučátky . Tímto se nechci dotknout " Šumavské houbičky" ani ostatních holek a žen , jež sběr čehokoliv v lesích i na lukách a sadech praktikují ...

☮✌ korkokluk (Čt, 6. 1. 2022 - 12:01)

Je zajímavé, kolik žen se zajímá o houby. Nikdy bych si to nemyslel...

sardanapal (Čt, 6. 1. 2022 - 15:01)

Tak to houby víš ...

Inka (Čt, 6. 1. 2022 - 12:01)

Došlo mi to o houbách. Je to moc zajímavé. Děkuji, krásné fotky

Libor. T. (Čt, 6. 1. 2022 - 17:01)

Inko, to mě těší. Holky ve Voticích jsou spolehlivé

Libor. T. (St, 5. 1. 2022 - 20:01)

Tak tak, dokonce jsem to i na některých návodech četl při zakoupení sadby. No v mém případě to jedno balení odolávalo a nevytřesal jsem z něj ani jediného houbového zoufalce. A až pak si celý substrát dal říci rozházený po několika měsících na kompostě...

Návštěvník (St, 5. 1. 2022 - 22:01)

Říkám, lepší zajít do lesa

Libor. T. (Út, 4. 1. 2022 - 17:01)

Dnes jsem nakonec moc neměl čas, ale na houby jsem přesto vyrazil okolo Rokytky a do Třešňovky. Našel jsem pár krásných trsů penízovek a na jednom dubu už poněkud přerostlý a z minulých mrazů poznamenaný korálovec ježatý. Tato houba je velmi vzácná a je sice jedlá a léčivá, ale neměla by se sbírat. Za korálovcem vyrážím již mnoho let, ale teprve toto je druhé místo, kde jsem ho objevil, to další je v oblasti České Kanady nedaleko Nového světa. Tak budeme mít z penízovek smaženičku a ještě zbyde na příště do polévky...

Reklama

Přidat komentář