Reklama

Rostou u vás nyní HOUBY?

☮✌ korkokluk (Ne, 9. 1. 2022 - 10:01)

Píčenka dívčí je slangový název. Správně je to vaginatka ženská.

☮✌ korkokluk (Ne, 9. 1. 2022 - 10:01)

A jinak na penisovce mužského se podobají některé pečárky. Nezaměňovat!

Návštěvník (So, 8. 1. 2022 - 21:01)

Rastú ...ale pod paplónom ..!!

☮✌ korkokluk (So, 8. 1. 2022 - 21:01)

To je nějaký speciální druh? Neslyšel jsem o takové houbě, co roste pod paplonem...leda plíseň? Ale ta patří mezi nižší houby.

Libor. T. (Ne, 9. 1. 2022 - 08:01)

Tak pod paplónom lze najít poměrně hojně dva základní druhy hub, penisovec mužský (masculum falluscamus) a píčenku dívčí (puella girlly co.) Penisovec parazituje na pánevním dně mužského nositele a vytváří plodnice o velikosti několika centimetrů, které ale v případě podráždění rychle zvětšují svůj objem a mohou vzácně dosahovat velikosti až 30 cm a při značném podráždění vystřelují do okolí šedobělavé tekuté výtrusy. Píčenka dívčí je houba, která vytváří nenápadné plodnice s výraznou štěrbinkou uprostřed a roste na stejných místech jako penisovec, pouze u ženského nositele. Píčenka dosahuje pohlavní zralosti po 15ti letech růstu a do té doby je přísně chráněna a jakékoliv jejich domácí použití je trestné. Píčenka dívčí žije ve vzácné mykorhize s penisovcem mužským a obě plodnice si navzájem při propojení předávají své spóry a výtrusy. Už v hluboké historii byly prokázány jejich výrazné léčivé účinky u obou druhů a už jen přímý pohled na samotnou plodnici vyvolává přísun pozitivní energie a zejména mladé nepřestárlé plodnice působí jako silné afrodiziakum. V domácím použití nejsou vhodné k sušení a tepelné úpravě, ale používají se výhradně zasyrova. Plodnice jsou velmi odolné a na svém hostiteli často setrvávají po celou dobu života a můžeme je používat opakovaně, aniž by vykazovaly jakoukoliv újmu (kropáček a kol.)

Návštěvník (Ne, 9. 1. 2022 - 11:01)

Hi, hi, ty jsi vůl.......a jak včera? Že ses nepochlubil, nebo nic nebylo?

Libor. T. (Ne, 9. 1. 2022 - 17:01)

Včera nebylo nic. Na těch mých místech jsem si všechno vysbíral a musím počkat jestli ještě nějaké další vyrostou. Ona sezóna penízovek lednem v podstatě končí a únor z houbařského hlediska bývá dost chudý, tak uvidíme. V týdnu prozkoumám nějaká místa - lesíky a parky v Praze, zde by mohla být šance

Scarlett (Ne, 9. 1. 2022 - 10:01)

Skvělé, Libore!

☮✌ korkokluk (Ne, 9. 1. 2022 - 10:01)

Ten penisovec mužský nežije náhodou v symbióze? Nevím, nebylo by třeba přehodnotit klasifikaci ty houby?

☮✌ korkokluk (Ne, 9. 1. 2022 - 10:01)

Tak to jsem zvědav, co na to obdivovatelé/obdivovatelky Libore T.

Ryzec (Ne, 9. 1. 2022 - 09:01)

Dos dobrý fór na ranní pobavení , to mě rozesmálo

lalla1 (Ne, 9. 1. 2022 - 09:01)

Krásné nedělní ráno nejen Liborovi :))

Slovenský hubofil (So, 8. 1. 2022 - 19:01)

A vrchol je, keď v škole deti učia o hríboch učitelia biológie!!

Slovenský hubofil (So, 8. 1. 2022 - 19:01)

No áno ten sleng...vždy je to lepšie, ako na západnom Slovensku, kde každú hubu volajú hríb. Napríklad nazbierajú pečiarky, bedle, plavky a tvrdia, že majú košík plný hríbov. Varia v tv, dajú tam shitake a tvrdia, že tam dali hríby. Darmo, sú trochu popletení...

Libor. T. (So, 8. 1. 2022 - 16:01)

Ještě doplním, ryzec smrkový, vynikající houba, která roste na okraji smrkových lesů, v mechu a travnatých místech smrčin je podobně jako syrovinka ceněná houba. Srpen až říjen je nejčastější doba jejich výskytu a poznáme je podle mrkvově oranžového klobouku se zelenavými skvrnami. Vynikající je též naložený ve sladkokyselém nálevu

Monika (So, 8. 1. 2022 - 15:01)

Pamatuji si z dětství houby syrovinky (nebo tak nějak). Babička je vždy jen trochu opekla na kamnech posypané solí. Vytékalo z nich bílé mléko a byly moc dobré. Léta jsem je nikde neviděla. Nevíte, zda ještě někde rostou. Dřív jsme je nacházeli na Šumavě podobně jako ryzce pravé, které též v posledních letech vymizely.

Libor. T. (So, 8. 1. 2022 - 16:01)

Ryzec syrovinka je výborná jedlá houba, která roste nepříliš hojně nejčastěji v nepříliš starých borových lesích, místy i ve smrčinách nebo lesích smíšených a tato houba se dá konzumovat i za syrova, ale ještě lepší je ji osmahnout lehce osolenou na pánvi nebo i na přímém ohni. Nejčastěji ji objevíme od června do září, při vhodném teplém a vlhkém počastí i o měsíc dříve nebo později na podzim. Z vlastní zkušenosti vím, že se tyto houby dají spolehlivě nalézt a jejich místa výskytu zůstávají dlouhé roky neměnné, například na Táborsku, Jindřichohradecku nebo v Českém ráji

☮✌ korkokluk (So, 8. 1. 2022 - 12:01)

Samozřejmě, ryzec pravý je taky topka. Vynikající je taky opěnka menlivá. Sirovce sbírám taky a řízky z něj jsou super. Jen se mají sbírat mladé a měkké plodnice. Výborné jsou i v jiných úpravách.

Libor. T. (So, 8. 1. 2022 - 14:01)

Sírovec je mj. výborný jako omáčka na kyselo s knedlíkem nebo těstovinami, případně je vhodný k nakládání do octa, ale není nad řízek z jeho mladších plodnic. Ony jsou takové uvnitř měkké až lehce tekuté a je to podobné na talíři jako bys měl smažený hermelín například...

☮✌ korkokluk (So, 8. 1. 2022 - 11:01)

U mne jsou mezi topnou taky václavky. Někdo je nemusí a někomu dělají zažívací potíže, ale já je miluju na všechny způsoby. Ale třeba hříby u mne nejsou až tak topky.

Reklama

Přidat komentář