Reklama

Rostou u vás nyní HOUBY?

Libor. T. (Po, 17. 1. 2022 - 21:01)

Kokrokluku, nemám s tebou problém. Naopak, vnímám, že máš přehled a jsi pro diskuzi osvěžením. Pokud by Josef cílil dotaz na tebe, respektoval bych to, a svůj komentář bych napsal až následně po tvém vyjádření. Ale to je moje zásada, diskuze je veřejná a tak v pohodě. Naopak jsem rád, že žije

☮✌ korkokluk (Po, 17. 1. 2022 - 21:01)

Děkuji. Víš...ono když miluješ něco, tak to chceš okamžitě. Houby jsou moje vášeň odmala, tak se neudržím a hned vypřisknu, jak na nějaké vědomostní soutěži. Ještě jednou, děkuji a budu se snažit mírnit. Nechci se nikoho dotknout

☮✌ korkokluk (Po, 17. 1. 2022 - 20:01)

No tak si nevšímej.

Josef (Po, 17. 1. 2022 - 20:01)

Až budu mít potřebu se zeptat vás, udělám to, Hujere

☮✌ korkokluk (Po, 17. 1. 2022 - 20:01)

Já vás pane neurážím. Proč urážíte vy mně? Je to snad volná diskuze. Zatím nevím o tom, že tu má někdo ban.

Josef (Po, 17. 1. 2022 - 19:01)

Libore jaký máte názor na čechratku černohnědou? Někde se píše, že je jedlá, někde naopak, že je slabě jedovatá

Libor. T. (Po, 17. 1. 2022 - 21:01)

Dobrý večer Josefe, správně čechratku černohuňatou poažujeme za houbu nejedlou, protože nevyniká valnou chutí a snad pouze mladé plodnice lze využít do guláše, polévky nebo sladkokyselého nálevu. Roste zpravidla v době, kdy je dostatek kvalitnějších hub a proto ji běžně nesbíráme, Tento druh čechratky není vyloženě jedovatý, ale citlivější osoby po konzumaci mohou mít lehčí žaludeční problémy

Josef (Po, 17. 1. 2022 - 21:01)

Děkuji Libore

☮✌ korkokluk (Po, 17. 1. 2022 - 21:01)

Někteří autoři nedoporučuji požívání čechratek vůbec. U téhle není vyloučen stejný účinek, jak u čechratky podvinuté.

☮✌ korkokluk (Po, 17. 1. 2022 - 19:01)

Čechratka černohuňata není sice jedovata, ale způsobuje hemolýzu podobně, jako čechratka podvinuta. Pro běžné houbaře je brána, jako jedovata. Na tuto vlastnost hemolýzy se přišlo někdy v 60 tých letech 20 teho století. Do tedy byla pokládána za jedlou, ale ne příliš chutnou. Využívali se na farbení pokrmů do hněda.

Janka (Po, 17. 1. 2022 - 10:01)

A je nějaký rozdíl v tom zachytávání nežádoucích látek mezi houbami lupenatými a rourkatými? Ty rourkaté mi přijdou nějak víc rizikové, mám pocit že víc nasávají vodu a tedy i různé nečistoty? Je to pravda?

Libor. T. (Po, 17. 1. 2022 - 11:01)

Dobrý den Janko, nemusíte se bát sbírat houby běžně v lese, ať se jedná o rourkaté nebo lupenaté, či jiné. Poločas rozpadu cesia je30 let a již před 25 lety naměřili například odborníci v jednom kilogramu nasušených hub nasbíraných na Šumavě hodnoty kolem 20 tisíc becquerelů a radioaktivní hodnota hygienické normy je 400 tisíc becquerelů na osobu a rok. To byste museli houby jíst v obrovském množství, abyste do těla dostala vyšší dávku. Jinak řečeno, jedna vykouřená cigareta uškodí daleko více . Takže houby běžně sbírejte, A pokud byste měla s tím problém a bála se, pak namočte sušené houby na půl hodiny do slaného roztoku

☮✌ dřevěnej (Po, 17. 1. 2022 - 11:01)

A neptala se Janka na různé nečistoty a nežádoucí látky?

Libor. T. (Po, 17. 1. 2022 - 15:01)

K tomu je dobré dodat, že houby konzumujeme řádně očištěné a omyté. Dost náročné na očištění jsou kotrč kadeřavý nebo choroš oříš a podobné větvené houby, které ukrývají v plodnicích řadu jehličí, prachu ale i drobných živočichů. Jedna zajímavost - hygienický předpis pro tržní využití hub umožňuje na řezu plodnice mít maximálně tři otvory po průlezu červem.... A řekli byste, že by spíše neměl být žádný takový otvor....

☮✌ korkokluk (Po, 17. 1. 2022 - 18:01)

Není otvor, jako otvor. Co kyž se táhne jedna mohutní a klikatá chodba celou plodnicí?

☮✌ dřevěnej (Po, 17. 1. 2022 - 10:01)

Teoreticky, kdyby jsme to brali tak, že se ty látky nasávají, jak do spongie...ovšem ty látky houby nasávají cez podhoubí, čili to nemá vliv, jestli je houba rourkovitá, anebo jiná.

Janka (Po, 17. 1. 2022 - 08:01)

A jak je to s tím, že se říká, že houby stále v sobě zadržuí radioaktivitu z Černobilu? Němci tuším stále houby nesbírají.

☮✌ korkokluk (Po, 17. 1. 2022 - 08:01)

Radioaktivita je už v rámci norem. Tam nehrozí nic. Němci mají zakázán sběr houb pro riziko otrav a pro ochranu přírody. Sběr mají povolen jen na povolenky. Jestli se to doržuje, to nevím. Ale že je riskntní sběr houb na kontaminovaných místech, to je fakt. Většinou však rozumný člověk nesbírá houby na skládkach a při chemických závodech...

Návštěvník (Po, 17. 1. 2022 - 09:01)

Neznáš německé předpisy,chytrolíne

☮✌ dřevěnej (Po, 17. 1. 2022 - 10:01)

Nejsem mistr světa a neznám všechny předpisy. Vím to proto, že tam žije můj brácha v Alpách, sice už teď ve Švýcarsku, ale když žil v DE, tak to tvrdil. Oficiálně sběr povolen v lesích v Bavorsku jen na povolenky. Možná se to líší od okresu, anebo stupně ochrany...

Reklama

Přidat komentář