Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

Tome (St, 25. 8. 2021 - 18:08)

MND tam malo byt

Tome (St, 25. 8. 2021 - 17:08)

RS vzdy začne nejakym silnejším prvým atakom ? Čítal som ze vela ľudom to začne ze zle vidia zahmlene alebo im nieco úplne strpne nevládzu chodiť zakopávaju.. K RS ma priviedla hlavne ta bolesť lýtkach,úzkosť mravencenie . Preto som rozmyslal Ked som ale
Volal a objednaval na ihlove EMG tak sa ma pýtali co mam napísane v odporúčaní ze ake EMG majú spravit tak som prečítal a bolo tam napísane aby vylúčilo MNM a oni sa ma opýtali v telefóne ci mi trpnu končatiny ? To pri ALS býva ? Myslel som ze tam skôr ide o slabosť ze nieco co ste predtým zvládli svaly nechcú spraviť ako napríklad to zaviazanie snuriek kľúč do zámku Atd .. lebo sem tam mi tŕpne malicek na pravej ruke kde som
Predtým mával stuhnutý sval boľavý kŕčovitý ked mi to začalo ale neni to take ze by som snim nemohol
Pohnúť alebo s celou rukou len ze je taky no nemotornejsi..

Tome (St, 25. 8. 2021 - 15:08)

Pane T a co myslite vy mohlo by ist skor o sklerozu multiplex ? Príznaky moje nato podľa internetu sedia začalo to extrémnou únavou ktorá trvala 8-10 dni potom prešla a prišlo Brnenie ale nie stále príležitostne mravencenie rukách nohách a teraz aj depresie -úzkosť fascikulacie po tele najviac lýtkach raz slabšie raz silnejšie. Boľavé lýtka stuhnuté krcovite svaly.Či myslite ze to ma vsetko za následok ta latentna tetania ?
ALS som uz trosku pustil z hlavy lebo predsa viac ludi povedalo ze príznaky nato až tak nesedia uvidime ci to potvrdí aj EMG dúfam ze Ano a budem mocť aspon ALS vylúčiť.
Inak dnes som si kúpil lekárni Lavakan a PersenForte na úzkosti bylinné vyskúšam posledné dni tie úzkosti boli extrémne.
Dakujem pane T za vás názor .

T. (St, 25. 8. 2021 - 16:08)

Na ataku RS to moc nevypadá, tam by došlo k nějakému postižení (motorické, sensorické, vidění...), které by se za pár dní upravilo. Navíc u RS nejsou fascikulace (někdy se můžete dočíst o škubání svalů, ale to není přesné - jde o stahy celého svalu, který pohne končetinou či kloubem) a byl by alespoň drobný neurologický nález. Zmíněné příznaky spolu s únavou můžou být u nějakého virového onemocnění, po kterém BFS řadě lidi začne. Případně může jít o čistě o onu tetanii, nebo nějakou polyneuropatii atd., což by měl zase vyloučit lékař, i s pomocí EMG.

Tome (Út, 24. 8. 2021 - 13:08)

Myslite ze súbeh aj tetanie aj SBF ?
Neviem ci môže mat tetania až takéto
Príznaky brnenie,mravencenie,kŕčové bolesti. Uvidime no po tych vyšetreniach ako dopadnú.By ma zaujmal aj názor pána T nato ak to tu číta bol by som zvedavý ako to vidí on. Tie 3 body co som písal Vám preco si to myslím

H. (Út, 24. 8. 2021 - 10:08)

Týden je opravdu málo na to, aby vám začaly problémy ustupovat to zaprvé. Myslim, že zvýšená dávka se ma brát min. měsíc až tři. A pokud máte SBF, tak vám hořčík moc nepomůže, spis se uklidnit a přestat dělat katastrofické scénáře, aniž byste byl řádně vyšetřen.Je to zbytečné.

Tome (Po, 23. 8. 2021 - 23:08)

Lebo pozrite
1.Symptomy co mam
Mravencie,fascikulacie po celom tele a boľavé svaly-lýtka ako keby stuhnuté pripadne pred krčom sedia aj na Sklerozu a niektorý pacienti uvádzali aj pri ALS mravencenie,fascikulacie kŕče boľavé stuhnuté svaly co
Som čítal
Ich pribehy aj tu aj na internete.
2. Hlavne aj preto lebo nemam vyšetrenia ako to ihlove EMG alebo MRI ktoré by vylúčili jedno aj druhé.
3.beriem uz vyše týždňa vyššie dávky toho magnerolu aj vitamíny B12 a furt tie príznaky tu su ako boľavé lýtka kŕčovite svaly stuhnuté,fascikulacie po tele a keby to bolo z tej TETANIE tak by to začalo ustupovať logicky nemyslite ?

H. (Po, 23. 8. 2021 - 16:08)

Tome, když vam to říká lékař, který vás vyšetřil a zna vas, tak mu verte... A jestli máte tetanii diagnostikovanou, tak proč byste měl mít souběh tetanie a ALS?

Tad (Po, 23. 8. 2021 - 15:08)

Verte pani doktorce a budte rad, ze mate takovou pani doktorku, co vas zbytecne neplasi a neznejistuje. Pockejte si na vysledky EMG - snad vas to finalne uklidni, pripadne se nestydte pani doktorku pozadat o pomoc a antidepresiva si nechte klidne napsat. Nemusi Vam hned na zacatek davat nejake dryaky, dulezite, ze vam to pomuze trochu zrelaxovat mysl a prijit na jine myslenky. Z vas uz malicko zacina smrdet "health anxiety"/"zdravotni uzkost", coz je diagnostikovatelne psych. onemocneni, ale to neveste hlavu, meli jsme to tu temer vsichni - proc bychom sem jinak prvotne lezli :-).

Tome (Po, 23. 8. 2021 - 13:08)

Dnes mi volala ta doktorka co ma vysetrovala a poslala na EMG som jej hovoril otom mravenceni,fascikulaciach po celom tele a ona ma v telefone presviedcala ze to je vsetko z tetanie .ja uz neviem ona ze na sklerozu nemam priznaky ani na ALS ze to tak neprogreduje a ze ked tak mi moze o mesiac predpisat ked budem mat hotove EMG predpisat antidepresiva keby som sa neukludnil ze som mal dobre reflexy aj brusne atd. Tak neviem uz fakt ci to moze vsetko byt z tetanie take zasklby po celom tele pripadne aj ze bolest svalov.Co si otom myslite ?

Tome (Ne, 22. 8. 2021 - 16:08)

Pravda ze tie fascikulacie po celom tele a sedia na BFS . To pri skleróze neni zevraj som to teda nikde neobjavil. Ale zas mravencenie,trpnutie noh rúk alebo brnenie v ruke,neistá chôdza posledné dni únava stuhnutie svalov boľavé svaly sedi viac nato takze tazko povedať. Ktoré súvisí s tetaniou ktorú mam diagnostikovanu ktoré s BFS alebo ci to vsetko neni súbeh niečoho vážnejšieho ako skleroza alebo ALS uz niekedy sa v tom strácam. Ale je pravda ze so svalovou silou zatial problém nemam ze by som zakopaval nevedel zaviazať šnúrky alebo nieco zodvihnúť.

Tome (Ne, 22. 8. 2021 - 11:08)

Mozno aj tie príznaky nato sedia este viac.. tazko povedať no uvidím
Ako dopadne EMG a
Potom sa objednam na magnetickú rezonanciu a ked budú obidve negatív co dúfam tak potom uvidím co povedia doktori ďalej..

Tad (Ne, 22. 8. 2021 - 16:08)

Priznaky Vam presne sedi na BFS. Na ALS priznaky nemate ani nahodou, na RS take pochybuji :). EMG by vas melo dostatecne uklidnit.

H. (Ne, 22. 8. 2021 - 11:08)

Ano myslim... Ale nepredbihejte a nestresujte se zbytecne, nechte se nejprve důkladně vyšetřit. Na stresy je času dost...

Tome (Ne, 22. 8. 2021 - 11:08)

Myslite sklerózu ? No MR mozgu nemam zatial ma poslala na EMG aby sa vylúčilo ALS ale nad tým som tiez rozmýšľal ci to nemoze byt SKLEROZA niektoré príznaky tiez nato sedia ako mravencenie neistá chôdza únava .. akurát problémy s videním očami som zatial nemal ze dvojité videnie alebo tak

H. (Ne, 22. 8. 2021 - 11:08)

Určitě se po EMG, nechte vyšetřit i na RS, nevím, zda máte MR mozku... Ale to jistě vás lékař ví... A bude vás vyšetřovat dal,az bude mít výsledky.

Tome (Ne, 22. 8. 2021 - 10:08)

Dakujem este raz za vaše rady. No to zatial nemam aj ked nikdy neviete ci práve tieto fascikulacie boľavé svaly nejsu tohto zaciatok posledné dni som mal
Trosku pocit ze sa mi tak neisto chodí nie ze by som zakopaval alebo nevedel dvihnúť nohu ale taká
Neistá chôdza ako keby co je ale zvláštne ze by to bolo hneď na obidvoch nohách kedže ja moje prvotne problémy som mal na ruke pravej vlastne kvôli tomu
Som aj išiel neurologicke a objednal sa na EMG boľavé svaly na dotyk ako keby stuhnuté na svaloch pravej ruky lenže to mi prešlo uz asi 4-5 dni ruka neboli akurát sa pridali fascikulacie po celom tele a lýtka bolavejsie asi stych fascikulacii častých. Horčík mam brat 3x denne po 2 tabletky kvôli tej tetanii zevraj povedala neurologicka ze mesiac ale mam pocit zr na tie fascikulacie to vôbec nema vplyv tiez. Trosku ma znekludnuje ta chôdza a do toho tie bolesti svaloch :(

H. (Ne, 22. 8. 2021 - 10:08)

A ještě co pomohlo mě, zkuste třeba komplex vitamíny typu Centrum od A-Z, treba na měsíc. S horcikem to neprezente, vysoké dávky měly u mě opačný efekt. Dále choďte třeba na masáže, uvolní svaly, sníží napětí, stejně tak vířivka, plavání.. V zimě sauna.. Vyhledavejte činnosti, které vám dělají dobře. A vynechání alkoholu, ten docela hýbe s mineralama v těle. Kávu ano, ale střídmě, max 1-2 denně. Více kávy zhoršuje. To jsou jen takové moje postřehy za tu dobu..

H. (Ne, 22. 8. 2021 - 09:08)

Důležité je, že neztracite sílu, nemate problém s drobnou motorikou, třeba se zavazováním tkanicek. Necuka vám dlouhodobě v jednom místě. Nemáte problém s řeči. To jsou takové záchytné body, které by vám měly vnést optimismus, že to není nic fatalniho. Negativní EMG by to vše mělo uzavřít, maximálně si ho pak nechte udělat ještě jednou, třeba po půl roce.

Tome (So, 21. 8. 2021 - 23:08)

No tak uvidime ako
Dopadne to vyšetrenie EMG za tri týždne som velmi zvedavý ale skúsim este pondelok zavolat a objednať sa mame tu Bratislave take centrum pre neuromuskularne choroby ci by ma tam nevyšetrili skôr no uvidime co mi povedia moc stym nepočítam ale za pokus to stojí ..

Reklama

Přidat komentář