Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

H. (Po, 6. 9. 2021 - 15:09)

Jo a v lokti jsem to měla mimochodem taky. Tam je to nepříjemné, je to chvilema, jak když se bouchnete do brnavky. Ale zmizí to.

Návštěvník (Út, 7. 9. 2021 - 12:09)

H.tohle je přesně to co vitim jako bych se klepnul do brnavky(tlak napětí)a rozjede se salva cuku kolem loktu a to neznám takové v jedno úseku jsem to NIKDY neměl.Staci víc zatlačit rukou proti něčemu nebo když nesu něco těžké a už to je tu.Tak jste to tak měla?a dlouho?co pomohlo?js už jsem si říkal ze zavolám znovu panu doktorovi Ridzonovi at mě zase vyšetření;(fakt se toho bojí a ještě jsem četl i Cizovskem fotbalistovi a tomu to začalo v rameni prave cuky a pak to šlo ráz na ráz.

H. (Út, 7. 9. 2021 - 13:09)

Zmizelo to asi za měsíc. Je to individuální, můžete to mít déle i ne tak dlouho. Je to nepříjemné, protože to pne u kosti. Ale neumrete na to, fakt ne Maximálně se to přesune jinam. Nebo třeba také ne. BFS je nepředvídatelna a nepomůže nic, snad jen přestat si toho všímat a nechat to být.

Návštěvník (Út, 7. 9. 2021 - 16:09)

Dekuju ze jste mi napsala je to tady tet hodne komentovane.
U mne už to bude skoro mesic s prastavkama nebo ne ale ten pocit stuhnuti jsem měl a pak přešel teď je a objevuje se několikrát dene.
Ta brnavka myslím.Mam i pocit ze mam ten pravý loket mene obehnany svaly.
Citim tlak takové napětí tu brnavku a pak se rozjede ta palba cuku takže jak to měl Cizovsky.
A když se podivam do zrcadla tak mi tam cuka stejný sval ale asi ne pořad.Ja už nevím.Co když ted jde o jiný problém konrtetnr o als:((

H. (Út, 7. 9. 2021 - 20:09)

Ano nejdříve tlak, pak zaskubani, pak tam cítíte pnutí, pak to zaskube, pak zas na chvíli přestane a pak zase začne. Takhle jsem to přesně měla. Ale fakt to zmizí. Vzpomenete si na mě. Buď se to přesune nebo to zmizí a pak to zas začne na stejném místě. Měla jsem opakující se místa, kde to dlouhodobě škubalo. Velmi oblibeny byl sval na nose, pravý palec u nohy, levý loket, levý palec u ruky. Kupodivu lýtka výjimečně. A to všude pise, že lýtka jsou typická. Tak u me ne. Ale každé skubani přešlo. Někdy za dva dny, někdy za měsíc. Nikdo neví proč a nikdo mi to nikdy nezduvodni, proč zrovna tato místa, proč zrovna v tu dobu a proč někdy chvíli a někdy dlouho. A proč teď vůbec. Prostě se to už nesnažím zjišťovat, beru to jako součást mě. Zase se to určitě objeví a pak zase odejde.

T. (Út, 7. 9. 2021 - 12:09)

Jestli vás už dr. Ridzoň vyšetřil, tak to nechte být, nic víc vám neřekne, a případná další kontrola se dělá za 6-12 měsíců.
Ohledně ALS, bolest prstů prostě není příznakem. Chápu, že onen nešťastný mládenec ji mohl mít, protože jeho ruka funkčně kompenzovala nefunkční svaly (nemohl dát prsty k sobě) využitím jiných svalů, které po přetížení mohly bolet, to není nic divného. Je to podobné, jako když budete cvičit svaly, které na to nejsou zvyklé - budou bolet.
Opět vynecháváte to hlavní - fascikulací si nevšiml, za to nemohl dát prsty k sobě. To je hlavní problém. U M. Čížkovského šlo o fascikulaci na jednom jediném místě, která byla neustálá a trvala několik měsíců - neměl ji jednou tam a podruhé jinde....
Nemá smysl dívat se na různé případy a vypichovat si, co se vám hodí...

Návštěvník (Út, 7. 9. 2021 - 12:09)

Ještě jsemvam tady nepodekoval fakt jste mi dost pomohly.
Dekuju H.a T.a Teď.jste skvělí lidé s velkým srdcem

H. (Po, 6. 9. 2021 - 15:09)

Já nevím, co vám pan T. psal nebo nepsal, ale fakt je ten, že u BFS může cukat dlouhodobě jeden sval třeba měsíc i déle. Pak vám to zmizí a začne cukat zas jinde. Třeba u mě palec u nohy. Připravte se na to psychicky. Tak to prostě je. Příště se objeví jiný sval. Pokud jste vyšetřen s jasným závěrem, že to není nic vážného, tak tomu verte.

Mira (Pá, 3. 9. 2021 - 19:09)

Ještě mam dotaz pane Tome-někde jsem četl,ze akralni části tela jsou podezřelejsi-je to tak?
Tzn.když mam svalové zaskuby na koleni,lokti je to místo víc benigni?
Dekuji

T. (Pá, 3. 9. 2021 - 20:09)

To asi ne, u BFS jsou typické fascikulace chodidel. Spíš je to myšleno tak, že akrálně začíná ALS.

Návštěvník (Ne, 5. 9. 2021 - 10:09)

T.u bfs je to hlavně o chodlech?tam to má prý až 80% zdrave populace tak jak to prosím je?
Mě fascikuluje loket už od půlky srpna a to tak ze citim tlak stažení s začne cukat v par sekundovem intervalu jako popkorn.Hlavně když mam ruku ohlou v lokti.Občas tam mam jemný cuk ktery necitim(nebo jen lechce)ale vidím v zrcadle.Měl jsem Emg u doktora Kalouse(loni v říjnu)a letos v červnu u dr Ridzone ktery mi dal závěr bfs.Ale teď se bojím toho divného cuku v loktů.Mam si skusit domluvit další emg?
Ja vám dekuji za odpověď.Moc.

T. (Po, 6. 9. 2021 - 10:09)

Psal jsem to zde detailně už mnohokrát, takže se nebudu opakovat - neřešte to.

Návštěvník (Po, 6. 9. 2021 - 13:09)

Myslite ze to jen jen bfs nebo se třeba als rozvinula?nemam řešit ten loket i když se to týká jen pravého ale levý je dobrý?jsem levák a proto mito je i divne

Návštěvník (Po, 6. 9. 2021 - 15:09)

Jednou jste psal pane T.ze když je cuk na jednim miste lokalitě tak je to špatne proto se bojím.Teď jsem donesl manželce nakup v prave ruce a cukani je jako popkorn tlak a už to jde.Někdy to nevidím ale dam si na loket palec a citim to.O to jde to je to čeho se bojím

Tad (Po, 6. 9. 2021 - 09:09)

Zkuste se pridat do teto skupiny
https://www.facebook.com/groups/1432286363713923/?notif_id=1630749994196694&notif_t=group_r2j_approved&ref=notif

Tam spousta lidi postuje ruzna videa, jak skubou. Divil byste se, co vsechno je BFS.

Pokud vas ujistil Dr. Ridzon (kor v cervnu a cukate uz skoro rok - to uz by na vas neco poznal na prvni pohled, kdyby to melo byt byt jen trochu vazne), byl bych v naprostem klidu.

Návštěvník (Po, 6. 9. 2021 - 13:09)

Myslite,Ted.?mne jen napadlo ze bylo emg včas udělané a nebo prave malo jestly chápete.
Jako stát se muže vsechno.
Ja nemám facebok ale skusim si ho nainstalovat at se podivam co a jak a pustím videa.Fakt mam strach ze teď už to začíná ze ten loket už skáče dlouho a do toho i ten tlak jakoby do něho.Včera jsem byl plavat a tam úplně ok.

Míra (Pá, 3. 9. 2021 - 19:09)

Dekuji za vysvetleni.Uprimne mě článek dnes dosti vyděsil.Zrovna lezim se zablokovanou krční pateri.Clovek si chce něco přečíst a zrovna natrefi na takový článek:(
A ten raritni věk mě úplně dostal-i tím,ze je mi o deset let více.
Takový to clovek muže být velmi nápomocen,jelikož o bfs se clovek dozví hlavě ze zahraničních webu.
A ne každý je v anglictine zběhlý,ze.Navic mě opravdu zajímá co za tímto syndromem vezi.Zda li je příčina organická či nikoliv.

T. (Pá, 3. 9. 2021 - 20:09)

Tak to příčinu BFS vám nepoví nikdo...

V. (Pá, 3. 9. 2021 - 19:09)

Díky Mírovi za dotaz ohledně článku, jsem ve stejném věku a bolest zad a lopatek je u mě také, takže jsem se opět viděla s touto diagnózou a dost mě to vyšokovalo.
Ještě mě napadlo, jsou nějaké další typické příznaky slabostí na rukou svědčící pro ALS?
S výzkumem bych ráda pomohla, případně se přidala, ale zatím nevím, na čem jsem..

Tome (Po, 6. 9. 2021 - 19:09)

V mam take iste problemy a mam 26 teraz buduci pondelok idem na EMG s ihlami som zvedavy ako to dopadne ci tam nieco uvidia dam vam vediet. Ja to mam na pravej ruke už dva mesiace tiez su lepsie a horsie dni kedy to boli viac alebo su stuhnute a kedy menej.mam slaby malicek nemotorny niekedy to prejde na palec a ukazovat ale je to vyslovene ze ako bolest alebo stuhnuty sval vsetko len na pravej ruke. Zo zaciatku bol aj krc v predlakti raz to preslo aj na sval na ramene ze bol bolavy na dotyk alebo na predlakti vyslovene ze zatlacite nanho boli tiez ma ten clanok znepokojil . Konzultoval som tieto priznaky s neurologmi a oni trvdia ze to by takto rychlo ALS neskakalo so svalu na sval ze jeden den malicek dalsi palec potom rameno zas predlaktie.Tazko povedat kazdemu sa to prejavuje inak.Vy mate aspon tu RS negativnu a aj EMG za sebou mozte byt kludnejsia.

Reklama

Přidat komentář