Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

Lucie (Út, 10. 8. 2021 - 12:08)

Pani Hano,rozdíl mezi psychiatrem a psycholegem je mi zcela jasný.
Několikrát jste mi to tady napsala.
Ja vám taky dekuji za reakce ale teď to jde směrem,kterým nema.
Ja nepotrebuju kopnou.A už vůbec ne od někoho,kdo sam prošel tím,co ja.Placam se sama a věřím,ze jednou budu zase stát tam,kde vy teď.

H. (Út, 10. 8. 2021 - 12:08)

Pane Návštěvníku, pletete si psychiatra a psychologa, stejně tak jako paní Lucie, ale to je jedno. Je to váš život. Dělejte si co chcete. Já jen tvrdím, že vám psychiatr může pomoci zvládnout třeba flustraci z potíží, které máte... Například.
A Lucie k vám již bylo za mě řečeno dost. Právě proto, čím jsem si prošla. Sledujte se ve vylohach, v zrcadlech, je to váš život, behejte po doktorech. Vy rozhodujete, jak ho strávíte. Důsledky si ponesete sama. A nebude to proto, že jste neměla známého v rodine, ale kvůli přístupu k životu, jaký jste zvolila.

TH (Út, 10. 8. 2021 - 13:08)

Pani H., vas pohled je skutecne az legracni. Ja si nepletu psychologa a psychiatra. To mozna muj obvodni lekar. To on mi napsal zadanku na vysetreni - u psychologa v univerzitni nemocnici. A ja to vysetreni absolvoval.
Nepotrebuju pomovi zvladnout frustraci z potizi, potrebuju najit a zkusit vyresit ty potize.
Ja mam proste jen mnohonasobnou zkusenost, ze misto diagnostiky skutecnych potizi (naprosto a hluboce chapu, ze to casto neni vubec jednoduche) lekar pouzije teorii o stresu, nervech a dusevni pohode. A nebyl jsem vzdy uplne presvedceny, ze to dela uprimne.
Lucie - vy oponovat taky muzete. Dojmy, pocity, zkusenostmi. Vy a jen vy vite nejlip, kdy, kde a jake potize v tele vas suzuji. Ja byl na nemocnicnim pokoji s panem, jehoz vzala ledvinova kolika. Nebyl na posteli videt, jak byl od bolesti bilej a splyval s povlecenim. Vedle neho sedela manzelka. Prisli doktori, sestry, rikali mu co a jak, vysvetlovali vse okolo. Nemohl jsem neposlouchat taky, lezeli jsme dva metry od sebe. Pristup zdravotniku profesionalni a lidsky moc pekny. Presto mel pan uplne stejnou barvu a vyraz a klidneji tedy nevypadal :-)
Pak personal odesel a ja se k panovi a jeho manzelce otocil. Slysel jsem ledvinova kolika? No to boli poradne. Mam za sebou. Odvypravel jsem mu svuj pribeh, vysvetlil prubeh a podrobnosti, on se ve vsem nasel. Naprosto. Na zaver jsem triumfoval fotkou meho ledvinoveho kamene v mobilu :-) Tem dvema se poradne ulevilo.
To neni nic proti tem doktorum. Ale pokud nikdo z nich tu koliku nemel, nikdy o ni nedokazou mluvit tak presne jako clovek, co ji ma za sebou.
A to plati obecne i pro ten vas soucasny problem, vy a jen vy o nem vite nejvic. Psychiatr (nebo psycholog :-) ), prelecit antidepresivy, spanek s otevrenym oknem - ne vzdy to funguje :-)

Lucie (Út, 10. 8. 2021 - 13:08)

Pane TH-těžko,když zaskuby mi při vstupu do ordinace zmizi.Žádné EMG je ještě nezachytilo.
Zbytek věci,které mam jsou senzace-a ty ja citim,vidět nejsou.
Chodím,beham,sportuji.To je dost pádný argument.
Ale jsou věty lékařů,které mě fakt sejmou.Ja proste na výběr nemám,žít ve velkým městě,tak je těch možnosti daleko víc.
Ale tohle není výmluva,Holý fakt.

T. (Út, 10. 8. 2021 - 14:08)

Lucie nezlobte se, ale to už je fakt na hlavu. Sama píšete, že vám při vstupu do ordinace fascikulace mizí. Což samo o sobě logicky (na to vám stačí zdravý rozum a ne titul z neurověd či medicíny) vylučuje neurodegenerativní onemocnění - nebo myslíte, že odumírající, degenerující nerv se najednou vstupem do ordinace uzdraví? To a negativní nález od dr. Ridzoně dohromady je argument, který nelze popřít a který by i vám, při vaší obsesi, měl poskytnout dostatečný důvod s tím vším přestat. Návštěvou dr. Ridzoně mělo vaše putování končit, jako končí drtivé většiny BFS pacientů. Pokračovat a žít ve zcela zbytečné úzkosti je vaše volba.

TH (Út, 10. 8. 2021 - 13:08)

Lucie - nestresujte se myslenim na nejaky konkretni problem, na ALS uz vubec ne. Chtejte prijit potizim na kloub (obecne), konkretne ho pojmenovat nechte na lekarich. Verte jim, ale taky mejte vlastni usudek.
Ja na vyber taky moc nemam, presto me okolnosti donutily. Dokonce to resim i mezinarodne, ale podrobnosti psat nechci, to uz je moc osobni.
Taky neresim ALS, i kdyz mam prispevku v tomhle vlakne. Jen shoda okolnosti, ALS (a dalsi moznosti) se objevily v zadance meho obvodniho na neurologii.
Kdybych mohl, sel bych se s vami projit nebo zabehat. Bohuzel, musela byste me ted vzit na zada :-)

Lucie (Út, 10. 8. 2021 - 12:08)

Nerozumim větě,ze jsem Jarmila a Návštěvník…jako,ze pisu ze další dva lidi?tohle snad nemyslíte vyzne!
I ja četla vaše komentáře před par lety,pani Hano…a sama vite,kde jste byla,proto mě to od vás překvapuje…víc k tomu dodávat nebudu.
Ano,meditaci mam a pravidelně užívám.O prázdninách vsak bez ambulantní návštěvy.
Jestli mi to věříte nebo je jen vaše věc…
Cele se to sune úplně mimo.
Pan Tomas je z výzkumu argumenty má,vyzná se takže neurologovi malých měst muže oponovat ja ne.
Nejsem z výzkumu,nejsem zdravotnik-nemám cim oponovat.
Neurologu je u nás velmi málo,trisknout dveřmi si asi nedovolí nikdo.Ja teda určitě ne.

Návštěvník (Út, 10. 8. 2021 - 11:08)

Pani H. - vy proste mate vas pohled na vec. Cituji... kdyby byla u psychiatra, byla by zalecena a nechodila by sem... Nezlobte se, ale to je az legracne jednoducha dedukce :-)
Moje historie - obdobi se sarotexem. Vysledek nula. Na zacatku letosniho roku psycholog v univerzitni nemocnici. Konkluze, cerne na bilem - oboustranna shoda neplanovat dalsi terminy...
A vy pani H. myslite, ze clovek s takovou historii by mel znovu jit za psychologem a zacit novou rundu? Proste zalecit, kdyz pouziju vas termin?
Usetrim vam cas s pripadnou odpovedi - odpoved zni ne.
O stranku ci dve nazpet jsem psal, ze dvanact schodu doma lezu po ctyrech, mam predevsim nohy bez sily, sousedi mi nosi postu, dvakrat tydne zvladnu nakup, kdy obsouram sve dva regaly. Jedu tam autem. Jinak jsem od kvetna nebyl venku. Brni me cele telo, mam potiz vymackat syr z tuby. Boli me hybat ocima, zrak jako takovy vyborny.
A vy si fakt myslite, ze je tohle vec pro psychiatra ci psychologa?
Pan T. - nemusite se hned certit. Psal jsem, ze se predem hluboce omlouvam, pokud byste svuj nesouhlas s jinym lekarem tomu lekari dokazal rict osobne.
Lucie ani Jarmila nejsem, budu tady odted vystupovat jako... jako treba TH.
Pani H. - vam jsem tu stranku ci dve zpet psal o Kauflandu, to jsem byl ja, TH

H. (Út, 10. 8. 2021 - 11:08)

Přesně!! Napsal jste to dobre. Mě tuhle škubal spodní ret, fuj to byl hnus. Ale VZDY to přejde. Někdy za hodinu, někdy za den, za týden. Nesledovat, neřešit. Je to jen nepříjemné, nic víc. Žádná tragédie. Co mají říkat chudáci skutečně nemocní...

PalTad (Út, 10. 8. 2021 - 11:08)

T. a H.: Presne s Vami souhlasim. U me to nastesti nedoslo az tak daleko, ze bych potreboval psychiatra, ale minimalne volne dostupne uklidnujici doplnky a doplnky na spani jsem ve zvysene mire take vyuzil - a toto obdobi mi trvalo asi mesic. Nakonec jsem se s tim srovnal po provedenem EMG bez nalezu a ujisteni od neurologa, ze na me klinice nevidi vubec nic divneho - nerikam, ze to ve me dodnes obcas nehlodne - hlodne, ale od te doby, co jsem se uklidnil, tak priznaky hodne ustoupily. Uz mam i dny, kdy na to vubec nemyslim, protoze ani jednou necuknu (nebo si to uz ani neuvedomim) a treba nedavno jsem mel naopak den, kdy mi cukal prostrednicek bez prestani nekolik hodin. Treba ted na dovolene na Slovensku jsme se zenou a malym ditetem hodne nachodili - ja s krosnou s trinactikilovym drobkem na zadech, pripadne s kocarkem. A kdyz rodice hlidali, tak i Krivan jsme zvladli, jako horske kozy. Takze i kdyz to ve me obcas hlodne (psychika je svina), tak kdyby to bylo ALS, tam bych to poznal tak milionkrat.. ....... ........ ......... ........ ......... .......... ............ .......... Lucie, verte panu T., venuje se teto nemoci uz hodne dlouhou dobu. Verte panu Ridzonovi, neni vetsi odbornik v republice. A proboha, zajdete si k tomu psychiatrovi a vsechno mu reknete a nechte si pomoct! Ted tu musite byt vpohode pro vase male a ne se stresovat nemoci, kterou nemate! Neni to zadna ostuda - je to lekar, jako treba ortoped nebo ocar - tenhle je proste zamereny na mozek, ktery potrebuje ulevit a vypnout a dat vam na chvili pokoj.

H. (Út, 10. 8. 2021 - 11:08)

Jistě, také mě moje neurolozka poslala dal, když nevěděla. Není na tom nic nenormálního. Dela se to běžne...A to říkám z pozice pacienta, který obešel fakt vše možné... A byla v rukou třeba 7,8 neurologu. Nikdo si ego nehonil, proč taky... Zda se mi to nelogické. I to, že paní Lucie říká, že byla u psychiatra. To uz by sem nechodila a byla zalecena. Myslím to dobře, chodim sem, abych ušetřila těm lidem trápení, jaké jsem zazivala já.. přesně jsem se motala v kruhu... 2 roky to trvalo.. A byla to fakt ztráta času.. Ale prostě kdo nechce slyset, neuslyší.

H. (Út, 10. 8. 2021 - 11:08)

Já trochu myslím, že Lucie, Jarmila a Návštěvník jedno jsou.... Ale třeba se mýlím...

T. (Út, 10. 8. 2021 - 11:08)

To je asi docela možné, protože takto by asi nikdo normální nereagoval. Je zcela běžné, že lékaři odesílají své pacienty na specializovaná pracoviště, protože sami potřebnou zkušenost nemají. Kdyby takto postupoval lékař oné paní, který ji mylně diagnostikoval ALS, ušetřil by ji nesmírného stresu a psychického strádání, kdy se vyrovnávala se smrtelnou nemocí. Prostě někteří mají ego výše než benefit pro pacienta.

Lucie (Út, 10. 8. 2021 - 12:08)

Takhle by nikdo normální nereagoval?
Občas zde padnou věty,které mě fakt dost zamrzi!

H. (Út, 10. 8. 2021 - 10:08)

A co vám tedy psychiatr řekl? Medikaci máte?

Lucie (Út, 10. 8. 2021 - 10:08)

Všem zde dekuji za rozjetou a velmi zajímavou diskuzi.
Ano i ja jsem uvažovala nad borelkou,chlamyd.,taky nad doktorem Klubalem.Ale mam Prahu z ruky,takže dojíždění a testování proste nezvládnu.
Několikrát jsem zde opakovala,co vsechno mam:od psychosomatiky(samoplatce),psychiatra,homeopata,celostni medicínu atd.Toto vsechno jsem podstoupila!Take jsem si VĚDOMA,ze jsem se v kruhu zacyklila a v textu p.Tomáše našla.
Úzkost jako takovou mám,protože stačí odnést výsledky k lékaři a on udělá:hmmm…stále je ale možné,ze jsem nevyloučili to,čeho se bojíte…
Jeden lékař řekne to,druhý úplný opak!jsem zmatená…tak který?!

Nejsem ze zdravotního prostředí,nemám zdravotníka ani v rodině ani v přátelích,proto se tak motam!jsem jenom clovek,mama…která neví,co se sebou!

T. (Út, 10. 8. 2021 - 10:08)

Druhá věc - vykašlete se na nesmysly. Homeopatie, nebudu komentovat, řešte úzkost i obsesi s psychiatrem, vytrvejte pár týdnů, než začnou zabírat AD, ideálně byste zpočátku měla mít léky proti úzkosti (řadě lidí s podobnými potížemi zabíral Rivotril).
Nesvádějte to na to, že nemáte v rodině zdravotníka - o tom to to není, je to o tom, že ignorujete rady i negativní nálezy, a následně se točíte v kruzích, a to je problém pro psychiatra.

T. (Út, 10. 8. 2021 - 10:08)

Jestli vás neurolog nad výsledky od p. Ridzoňe řekl "stále jsme nevyloučili to, čeho se bojíte", tak vám důrazně radím, už k němu nechoďte, není to člověk na svém místě, zřejmě ani dost dobře nerozumí diagnostice ALS, což je patrné z jeho komentářů. Budete věřit špičkovému odborníkovi specializovanému na neuromuskulární choroby, ke kterému jezdí lidé z celé republiky, nebo nějakému řadovému lékaři z Horní Dolní, který se možná nesetkal ani s jedním skutečným ALS pacientem, ale má hloupou potřebu komentovat věci, kterým nerozumí...volba je na vás.

Návštěvník (Út, 10. 8. 2021 - 10:08)

T. - do oci byste to tomu radovemu lekari z Horni Dolni nikdy nerekl, hluboce se predem omlouvam, jestli se pletu. Hloupy komentar je tedy jen ten vas. Presne pristup zdravotniku - drzi pri sobe, kryjou se, nikdy nejdou proti sobe. I kdyz se nekdy objevi skutecnosti a pravda proti nim (napada me treba porodnice tusim v Pardubicich, nebo to bylo v Hradci).
Tady na internetu jste hrdina, natrete radoveho lekare, v realu byste mu rekl neco uplne jineho. "Charakter" se tomu rika...

T. (Út, 10. 8. 2021 - 11:08)

Samozřejmě, že řekl - proč by také ne? Nerozumí své práci. Vaše řeči si nechte, nikoho nezajímají. Můžete si najít příspěvky zpět, kdy jsem zpochybnil chybnou dg. ALS u paní, které takto neurolog téměř zničil život - a měl jsem pravdu, žádnou ALS neměla. Ono když celý život řešíte max. karpály a migrény, máte mít alespoň soudnost a přenechat obtížnější dg. ostatním. Rozporovat největší kapacitu v ČR, to je prostě zraněné ego neschopného lékaře, nic víc. Jestli vám přijde můj charakter, kdy zde nezištně radím už několik let, zařizuji EMG bez čekacích dob. atd, jako problematický, pak by mě zajímalo, co jste vy zač.

Reklama

Přidat komentář