Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

Tome (So, 21. 8. 2021 - 19:08)

Dakujem napisala ste to krásne :) tak ja ked natom EMG vyšetrení nic nebude tak sa stYm samozrejme zmierim a budem žiť ďalej .. vy ich máte 6 rokov ja 2-3 týždne je to pre mna nieco nové predtým som to nemával vôbec ani to mravencenie a hlavne ja stych fascikulacii v lýtkach mam
Pocit aj ze sa mi zle chodí ze tie lýtka ako keby tým ze tam furt skáču tie svaly dostávajú take mini kŕče alebo su svaly take bolavejsie v nich .. si všímam tým ze tam tak často skáču ale ked vide EMG dobre samozrejme ze to uz nechám tak aj tak stM pravdepodobne nic nespravím. Mam 26 rokov no každému to začalo asi v inom veku niekomu skôr niekomu neskôr

Petr (So, 21. 8. 2021 - 19:08)

H, vy je mate i na jazyku ze?

H. (So, 21. 8. 2021 - 18:08)

Ano, mám je cca 6 let. Teď již minimálně.. že to nestojí za řeč. Též to pravděpodobně začalo ze stresové situace. A též jsem měla strach z ALS, jako teď vy. Chodila jsem opakovaně na vyšetření, vždy bylo negativní. Až jsem to uzavřela a naučila se s tim žít... Není to žádná hrůza, jen nepříjemné a neumírá se na to. Proto hlavu vzhůru a hlavně pozitivně myslet. Netočí se kruhu, jako mnozí, co sem chodí. Chtějí být neustále přesvědčování, že ALS nemají, zpochybňují vyšetření lékařů a dostávají se na psychické dno. Tak nedělejte stejnou chybu. Nechte se pořádně vyšetřit, což děláte a pak se s tim smirte. Nejste sám, jsou nas tisíce..

Tome (So, 21. 8. 2021 - 18:08)

Vy ste to H mala tiez tie fascikulacie po celom tele lytkach hlavne alebo mate stym skusenost ?

Tome (So, 21. 8. 2021 - 18:08)

Dakujem ste strašne mila
Osoba zw ste si ma vypočula a poradila a dokázala sa vzit do mojej situácie začalo mi to približne pred 2-3 týždňami po stresoch tie zasklby.. predtým som mal aj kŕč v lytku raz potom zas krce v ruke stuhnuté svaly na dotyk boľavé ale naštastie ta ruka prešla co asi pri ALs by tie kŕče v ruke zostali aj boľavé svaly stuhnuté..

H. (So, 21. 8. 2021 - 17:08)

Otravné to je, ale bohužel pokud na to budete myslet 24/7,bude to ještě otravnejsi. Zkuste je ignorovat, vím, že je to těžké, ale jde to. Nezaobirat se tím, nesledovat každý skub, nechat to být, jít se projít, něco začít dělat, pokud v klidu to zlobi. Počkejte na vyšetření, ale jsem si celkem jistá, že to ALS nebude. A lehčí antidepresiva vám nedoporucim, nejsem lekar, obecne to jsou nízké dávky ssri, můžete s nimi normálně fungovat, řídit a třeba i skleničku vína.. Žádné driaky,ktere oblbuji. Ale nervy umí zklidnit...

Tome (So, 21. 8. 2021 - 16:08)

No som rad ze ma chápete a viete sa do toho vzit strašne otravne su tie záskuby fascikulacie hlavne ked máte nohy v klude na gauči alebo pri stole a furt Vám cuka niekde inde najviac v lýtkach.. svaly sklbu vcera napríklad silno väčšinu dňa dnes trosku slabšie ale aj tak cítim furt .. a ake su take ľahšie antidepresíva ? Viete nejaké
Odporučiť ? Myslím ale ze sa k nim nedostanem skôr ako na to vyšetrenie EMG mozno ked by mi tam vylúčia ze to neni ALS tak to prejde aj samé tazko povedať. Ale niektoré príznaky nato ALS sedia. Niekedy fakt neviem uz ..

H. (So, 21. 8. 2021 - 12:08)

S Neurolem si Tome moc nezahravejte, zkuste spíše lehčí antidepresiva.. Třeba se vám uleví a ty otravné zaskuby se zklidní... Měly by.. A přírodní jsou k ničemu, to vám říkám dopředu... Efekt bude mizivy...

Tome (So, 21. 8. 2021 - 11:08)

Ja naštastie spávam normálne a nadváhu nemam. Nemyslím si ze to bude z toho. Fascikulacie mávam tiez na lýtkach jeden den silnejšie potom slabšie prestanú zas začnú. Brnenie vačšinou stehne a mravencenie býva aj ruke aj nohách do toho som mal pri fascikulaciach aj blbe pocity v lýtkach ako keby sa schylovalo ku krcu ale nenastal . Zevraj to Môže byt ten syndróm fascikulacii ze tam tiez bývajú takéto kŕčovite pocity na miestach kde su fascikulacie kedže sa tam tie svaly furt šklbu. Svalovú slabosť som zatial nepocitoval nejak ze by som si všimol ze nieco nedokážem co predtým Ano ,Ze by som spadol pri chôdzi alebo zakopaval nevladal to zatial nie naštastie. Uvidime 13.9 som objednaný na EMG s ihlami na vylúčenie ALS.Rozmýšľam furt ci to môže byt vsetko z tej TETANIE Latentnej alebo je to súbeh tetanie stresu a aj syndróm tych fascikulacii. Uz neviem niekedy snáď mi takto nezačína ALS

Návštěvník (So, 21. 8. 2021 - 00:08)

Kupte si volne dostupne bylinkove uklidnovace v lekarnach (neco jako depress, neco s kozlikem, medunkou, trezalkou). Kdyz ti moc neprezenete, tak i naduzivani vam nic neudela, ale trochu vas zklidni, lepe se vyspite, ale zaroven vas to neoblbne treba na rizeni. Navic nepotrebujete predpis. Zkuste a uvidite, jestli vam to nepomuze. Neurol uz je sila…

Návštěvník (So, 21. 8. 2021 - 00:08)

Brneni v stehne a mravenceni v nohach mi pripomina meralgia paresthetika. Nic nenormalnihi - Utlak citoveho nervu pri prechodu z briska do nohou slrze panev (mun laicky parafraovany popis). Jde jen o citovy nerv. Kdyz zmenite polohu nebo se hybete, odlehcite bricho - prejde to? Nemate nadvahu (kozni previs na brichu), nenosite prilis upnuty ci tenky pasek nebo tezsi bremena? Jen se ptam, protoze mam to same a zmena kalhot (utahovani pasku a na doma gate na volnou gumu :)) pomohly

Tome (Pá, 20. 8. 2021 - 17:08)

Dakujem moja posledna otázka na vás pane je posledné dni sa mi dosť zhoršili tie fascikulacie v lýtkach aj brnenie v stehne mravencenie nohách myslite ze by mi pomohol Neurol pripadne nejaké antidepresívum na internete som čítal ze pri takýchto fascikulaciach ktoré môžu byt aj z toho syndrómu ktorý ste vy
Popisoval na Wikipédii by pomohli antidepresíva so skupiny SSiR v menších dávkach na úzkosť aby sa to
Skludnilo ? Pripadne viete mi nato nieco poradiť na tie fascikulacie ? Dakujem za radu

T. (Pá, 20. 8. 2021 - 15:08)

To je vysoce nepravděpodobné, i agresivní formy ALS začínají v jedné končetině a rychle (spíše měsíce) se šíří. Hlavní je slabost. Navíc popisované obtíže spíše odpovídají tetanii. Brnění, bolest k ALS nepatří. Omlouvám se, ale nic víc než toto obecné info vám říci nemohu, věřte svému lékaři ;)

Tome (Pá, 20. 8. 2021 - 10:08)

Pýtam sa preto lebo posledné dni mi bolesť stuhnutost svalu z ruky prešla úplne ako keby na lýtka ruka kde boli boľavé svaly a skôr mi príde ze sa to presunulo na lýtka a cítim ze omnoho silnejšie fascikulacie po
Celom tele lýtka obidve,sem tam rameno práve ľavé potom slaba bolesť ale nie kŕč ze by som musel vystrieť nohu ale v obidvoch lýtkach Je to normálne ? aj ked som začal užívať uz 4 dni väčšie dávky biolevoxu aj magnerolu na tetaniu co predpísala neurologicka. Myslite by sa to mohlo ze z ruky hneď presunúť kde bolesti prejdu na nohy lýtka ?

Tome (Pá, 20. 8. 2021 - 10:08)

Chcel som sa vás opýtať je možné ze by ALS začalo v takom skorom štádiu aj na ruke aj na nohách súčasne s odstupom pár dni pripadne 2/3 týždňov? Ci vačšinou ked to najprv na ruke na nohy sa to presunie až neskôr po čase ? Ci je možné hneď ze aj ruka aj noha.

Tome (Čt, 19. 8. 2021 - 17:08)

Pisal som si inak aj s panom primarom Millerom z Prahy primar neurologickeho oddelenia neviem ci poznate ale tiez odbornik a hovoril ze z jeho nazoru to tiez na zaciatok ALS nevyzera a ze EMG ked je dobre spravene tak by tam zaciatky urcite uvidelo ze sa tam nieco deje ze tiez mu to vychadza skor na tu tetaniu ked hu mam diagnostikovanu.Dufam ze sa nebudete vsetci traja mylit Vy,Miller,moja Neurologicka. a bude to EMG ciste a budem moct byt kludnejsi. Tie fascikulacie,mravencenie sem tam bolest v svale na rukach ma znervoznuje vzdy nikd predtym som to nemaval.Ale je pravda ze mam za sebou velmi stresujuce obdobie v zivote tento rok. Dokonca doktor Miller hovoril aj ze ked vam v krvi vide horcik a vapnik ze ma dostatocne hodnoty ze v skutocnosti to tak nemusi byt lebo v bunkach moze byt nedostatok ci nieco v tom zmysle ze to nevylucuje tetaniu lebo v krvi som mal horcika aj vapnika dost ale tetanicky test s elektrovodami mi vysiel pozitivny aj ischemicky aj ten druhy s manzetou.

T. (Pá, 20. 8. 2021 - 07:08)

Ohledně EMG, záleží na pracovišti a lékaři. 30 minut zní jako důkladnější vyšetření, to je dobře. Ohledně svalů - většinou se nejprve prověří ty, kde jsou příznaky, a podle toho se volí další. V rámci širšího vyšetření mohou být zkontrolovány i paraspinální svaly (záda) či jazyk (přes bradu), ale to hodně záleží. Ohledně tetanie má pan primář samozřejmě pravdu, hodnoty Mg/Ca v krvi totiž neodráží hodnoty intracelulární, takže v krvi to může být v pořádku, ale do buněk se to nedostane. Každopádně brnění u ALS opravdu nebývá, takže bych se vůbec neobával. Navíc nemáte žádnou slabost, jste mladý, čili šance by to byla nesmírně malá.

Tome (Čt, 19. 8. 2021 - 17:08)

Ano tiez som si to povedal ze si protireci trošku :D mozno to myslela tak vseobecne alebo ze pocula u kolegov tazko povedat.Ste inak naozaj skvely clovek a odbornik ze poradite ludom a vypocujete si ich ked mate chvilku času urcite to vela z nas pomoze a ja vam zato v mene vsetkych dakujem nech uz to dopadne akokolvek..
Este som sa vas chcel opytat ked mi na ziadanku na EMG vysetrenie k neurologicke ktora to robi nenapisala konkretny pocet svalov ktory chce vysetrit iba ze chce vysetrit MND tak kolko svalov mi bude robit alebo kolko sa tak zvykne ? ambulancie kde som sa objednal hovorili ze vysetrenie je dlhsie ze trva 30minut tusim.

Gabriela (Čt, 19. 8. 2021 - 13:08)

A propos, pocita se jako konstantni fascikulace napriklad tydenni cukani mezi ukazovackem a palcem pri frekvenci napr. 10 uderu za hodinu a pak zas napr. 3 hodiny bez pohybu svalu. Pote opet opakovani stejnym vzorcem? Dekuji.

Tome (St, 18. 8. 2021 - 18:08)

Inak Doktorka neurologicka hovorila tiež ze ALS neni az tak vzacna choroba ako si ludia myslia ze to mavaju ludia castejsie ze neni to zas taka anomalia.
Aky mate nazor na to mravencenie po dlaniach nohach ? moze to byt nejaky stych symptomov prvych stretli ste sa stym niekedy u nejakych ludi medzi zaciatkami spolu s fascikulaciami po tele ?
Je tiez mozne ze by ALS par dni clovek mal krc v zaciatkoch a potom par dni vobec ?

Reklama

Přidat komentář