Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

T. (Čt, 19. 8. 2021 - 14:08)

Mravenčení je typické u tetanie, u ALS naopak není. Vaše paní doktorka si trochu protiřečí, v životě prý viděla 1 případ, ale zároveň tvrdí, že je to mnohem častější než se zdá :)

Návštěvník (St, 18. 8. 2021 - 18:08)

Pane T., znovu Vam dekuji za odpoved. Mne nekdy sval mezi palcem a ukazovackem cuka. Ale nekdy mi cukne 50x denne, jindy je 3 mesice klid. (Navic mi velmi casto pohne ukazovackem). Snad se mohu timto trosku uklidnit. Tyto “skubave” problemy mi zacaly jiz loni v lete. Zrejme se vzdy zhorsuji uzkostmi a stresem. Je mozne, ze loni by EMG nevykazalo vubec zadne fascikulace a pri pretvavajicich problemech by mi mohlo aktualne ukazat nejakou anomalii?

T. (Čt, 19. 8. 2021 - 14:08)

I kdyby vám škubalo dva týdny v kuse, důležité je, že to na nějakou dobu přestane. To se u ALS nestává. Pokud jste měla čisté EMG, A od té doby nejsou žádné nové příznaky ve smyslu slabosti, tak asi není důvod se tím dále zabývat.
Neberte ta pravidla s fascikulacemi tak doslova, hlavní jsou doprovodné příznaky. V případě pochybností vždycky kontrola u lékaře, to vám přes internet nikdo nenahradí.

Gabriela (St, 18. 8. 2021 - 18:08)

Prominte, pane T., zapomnela jsem se uvest jmeno.

Tome (St, 18. 8. 2021 - 17:08)

Uvidime ako to dopadne dúfam ze sa nemýlite a máte
Pravdu ako aj neurologicka dam Vám potom vediet po EMG vyšetrení ako to
Dopadlo co povedali.Dakujem za váš čas.
Ani mravencenie v rukách Alebo nohách neni typické ? pod pojmom kŕč myslite taky typicky ze musíte vystrieť nohu aby sa natiahol sval .. správne myslím ?
A este som sa vás chcel
Opýtať ked uz su fascikulacie lýtkach ramene mravencenie rukách
Nohách tak ihlove EMG by uz nieco pravdepodobne ukazalo nejaké zmeny spojené s ALS ?

Tome (St, 18. 8. 2021 - 15:08)

Ma este napadla taka otazka ze EMG IHLOVE ktore ma caka 13.9 by ukazalo uz nejake fibrilacie ked uz mam teraz fascikulacie aj krc som mal aj podobne ? keby to mam tak uz asi v tejto fazi by tam nieco videli ze ? ked by napriklad robili sval na lytku a tam boli fascikulacie alebo sval na dlani kde som mal bolest

T. (St, 18. 8. 2021 - 16:08)

Tak či onak, bolest k ALS nepatří, pacienty takto svaly nebolí. Brnění apod. patří k tetanii. Uvidíte, že po jehlovém EMG budete klidnější.

Tome (St, 18. 8. 2021 - 15:08)

Dakujem za rychlu odpoved a nazor ale je zvlastne ze tie bolave svaly su hlavne na pravej ruke najprv dlan pri malicku sval potom predlaktie rameno a vzdy za den za dva to ustupilo a preslo na iny sval neviem ci by ALS mohlo takto rcyhlo postupovat. do toho fascikulacie najprv na lytkach lavom pravom a dnes som si vsimol uz ze aj v pravej ruke v ramene bola fascikulacia ale iba jemna a hned prestala.Do toho mravencenie noh. Som velmi zvedavy na EMG co ukaze. myslite ze by to mohla robit ta tetania ? Ona bola precizna ale povedala ze sa stym stretla zatial len raz a na EMG VYSETRENIE NEMA SPECIALIZACIU KURZ DOROBENY ZE MA LEN NA ELEKTRO co su na tetaniu karpalne tunely preto mi spravila len tu tetaniu ale ze jej nazor bol ze to nato tiez nevyzera.Chcel som vediet este myslite ze by to mohlo ze jeden den boli sval na dlani a dalsi zas az na ramene na dotyk a potom to prejde ? nestretli ste sa stym nejakych prvotnych priznakoch ?

Tome (St, 18. 8. 2021 - 12:08)

Dobry den pán T chcel by som sa svami poradit mam 26 rokov zacalo mi to velkou unavou ale nie svalovou ale malatnostou ktora po 2 tyzdnoch zivanim ospalostou ktora sa zlepsila ale zacali mi ako keby stuhnuty sval na dlani pri malicku za 1-2 dni sa presunul pocit bolesti svalu stuhnutosti na sval pri palci (vsetko zo strany dlane) za dalsi den sa presunula stuhnutost na sval na predlakti hned na dalsi den zas vysoko na sval na ramene stym ze na tych predchadzajucich presla.. moze takto rychlo behom dna -dvoch postupovat a ustupovat ALS ? mal som aj fascikulacie ale v lytkach obidvoch lavom aj pravom co som cital uz vas nazor ze to ma vela ludi.Bol som na vysetreni u neurologicky tento tyzden robila mi elektrovodove EMG vyslo pozitivne na tetaniu-latentnu povedala ze podla nej tieto zaciatocne priznaky na ALS nesedia ze by to tak rychlo postupovalo ze jeden den boli sval na dlani a dalsi az na ramene a potom zas sa to vrati do dlane ale ze ked chcem ma poslete na EMG IHLOVE. Je to skor bolest na dotyk ako krč. Doktorka ale povedala ze sa stretla s ALS zatial len raz ale u mladeho chalana futbalistu rocnik 1997 ja som rocnik 1995 takze pri tejto chorobe vek neni vzdy smerodatny ale ze unho to zacalo inak ze nevladal na treningu tak ako predtym.Termin mam 13.9 za 3 tyzdne na ihlove EMG. Svalovu slabost alebo motoriku zhorsenu som nepocitoval ruky sa mi netrasu sem tam v nich citim mravencenie alebo v nohach. Krc som mal zatial raz v lytku a raz v ruke predlakti ale na dalsi den ustupil.Bolest je striedava pocas dna niekedy vobec necitit niekedy niektory sval stuhne a zaboli.Myslite ze to moze mat takyto postup pri ALS rychly ze to skace na dotyk bolavy sval z jedneho na druhy alebo to bude skor s tou tetaniou spojene ? pripadne aj to mravencenie ruke nohe v lytkach obidvoch.Zaklany neurologicky nalez bol normalny povedala ale ze to mal aj ten chalan a ze potom na EMG mu vyslo ze ma to ALS.
Dakujem za vas nazor a odpoved ak si najdete cas

T. (St, 18. 8. 2021 - 15:08)

Tom, ne, z vašeho popisu si to opravdu nemyslím. Uvidíte, zda se to bude zlepšovat po řešení tetanie. Jinak ALS u takto mladého člověka je velice neobvyklá, na druhou stranu u fotbalistů je z nějakého důvodu častější, v Itálii na to byla i studie. U ALS jde především o slabost, k tomu fascikulace, při vyšetření bývají zvýšené reflexy atd., neuroložka by si všimla. Více bohužel takto nelze odhadovat.

Gabriela (Po, 16. 8. 2021 - 20:08)

Dobry den, pane T. Prosim o Vas nazor, zda se muze u me dle nize uvedeneho popisu jednat o nedejboze ALS. Vek 35, loni v lete vysetrena jehlove EMG, MRI pro cukani a vibrovani svalu. Vse negativni. Nyni velmi caste fascikulace (jeden cely den brada, druhy den nekolikahodinove fascikulace zadni strany stehna,…). Jiz 15 mesicu mne trapi pokaslavani/dusnost (medikace na astma i gastro), v posledni dobe ztuhlost tvare, obcasny pocit horsi reci. Muze byt na vine uzkost ci prodelana viroza? Fascikulace u ALS jsou celodenni/kazdodenni na stejnem miste? Muze byt kombinace fascikulaci brady a nohy? Muze mne uklidnit i stanoveni CK kreatinkinazy nebo je to zbytecnost? Velmi vam dekuji!

T. (Út, 17. 8. 2021 - 12:08)

Pokud máte pocit, že řeč či ovládání tváře je horší, nechce se pro jistotu znovu vyšetřit, takto nelze říct nic jiného. Fascikulace u ALS mají různé podoby, neexistuje stoprocentní pravidlo (ani jejich charakteristika na EMG), u většiny pacientů začínají lokálně v místě, kde je nebo se rozvine slabost, s generalizovaným postižením se pak objevují všude. Fascikulace můžete mít kdekoli a kdykoli, s ALS nebo BFS, ale u ALS bývají konstantní, jen tak nezmizí. Hodnota CK vám nic moc neřekne, u ALS stoupá s tím, jak zanikají svalová vlákna vlivem denervace. V počátcích bude normální.

Návštěvník (Út, 17. 8. 2021 - 15:08)

Dekuji Vam! Pisete, ze fascikulace u ALS byvaji konstantni. Znamena to, ze sval cuka kontinualne, tedy 24 hodin denne bez ustani? A neprestava cukat ani pri pohybu/chuzi? Mne uz tretim dnes zlobi stehenni sval, ktery se po dobu minuty jednou za hodinu hybe. Navic pocituji bolest. A dosti me to desi. :/ Predem dekuji za Vas cas, pane T.

T. (St, 18. 8. 2021 - 08:08)

Ano, bývá to tak. Častý vzorec je takový, že fascikulace začne třeba v rameni nebo mezi palcem a ukazováčkem, kde je přítomna v podstatě neustále (někdy více, jindy méně, ale nezmizí), a současně s tím se mohou objevovat různě po těle nahodilé fascikulace. Ale u BFS to bývá velmi podobné. Řada lidí má X dnů, týdnů i měsíců fascikulace na jednom místě, která nakonec přestane, a za nějakou dobu se objeví zase jiné takové místo. 3 dny, to bych vůbec neřešil. Ale jste si jistá, že jde o fascikulace? Existují ještě jiné formy abnormálních pohybu, často je to vlnivá myokymie. Bolest k ALS nepatří, ne v této formě, takže další důvod dívat se jinam.

Gabriela (Po, 16. 8. 2021 - 20:08)

Dobry den, pane T. Prosim o Vas nazor, zda se muze u me dle nize uvedeneho popisu jednat o nedejboze ALS. Vek 35, loni v lete vysetrena jehlove EMG, MRI pro cukani a vibrovani svalu. Vse negativni. Nyni velmi caste fascikulace (jeden cely den brada, druhy den nekolikahodinove fascikulace zadni strany stehna,…). Jiz 15 mesicu mne trapi pokaslavani/dusnost (medikace na astma i gastro), v posledni dobe ztuhlost tvare, obcasny pocit horsi reci. Muze byt na vine uzkost ci prodelana viroza? Fascikulace u ALS jsou celodenni/kazdodenni na stejnem miste? Muze byt kombinace fascikulaci brady a nohy? Muze mne uklidnit i stanoveni CK kreatinkinazy nebo je to zbytecnost? Velmi vam dekuji!

Gabriela (Po, 16. 8. 2021 - 20:08)

Dobry den, pane T. Prosim o Vas nazor, zda se muze u me dle nize uvedeneho popisu jednat o nedejboze ALS. Vek 35, loni v lete vysetrena jehlove EMG, MRI pro cukani a vibrovani svalu. Vse negativni. Nyni velmi caste fascikulace (jeden cely den brada, druhy den nekolikahodinove fascikulace zadni strany stehna,…). Jiz 15 mesicu mne trapi pokaslavani/dusnost (medikace na astma i gastro), v posledni dobe ztuhlost tvare, obcasny pocit horsi reci. Muze byt na vine uzkost ci prodelana viroza? Fascikulace u ALS jsou celodenni/kazdodenni na stejnem miste? Muze byt kombinace fascikulaci brady a nohy? Muze mne uklidnit i stanoveni CK kreatinkinazy nebo je to zbytecnost? Velmi vam dekuji!

T. (Út, 10. 8. 2021 - 14:08)

TH:.: Bohužel si nevybavuji váš konkrétní příběh, hodně mi to už splývá, ale řešil jste to v nervosvalové poradně, ideálně z pohledu neuroimunologie? Vyloučily se u vás různé polyneuropatie, GB, MS....?

H. (Út, 10. 8. 2021 - 13:08)

TH ta moje jednoduchá a pro vás legrační dedukce mi velmi pomohla. Jsem ráda, že jsem vás alespoň pobavila. Jen hledejte dal, tady to ale nevyřešíte. A s vasim přístupem také ne.Pasoval jste se do role oběti, nikdo vás nechápe, všichni vám ublizuji, lékaři nedělají svou práci, nikdo vám nevěří... Jste proste nepochopeny chudák. Vždyť ano i takto si můžete žít. Je to vaše volba.

H. (Út, 10. 8. 2021 - 12:08)

Věřte, že vám to přeju, hrozně moc.

Lucie (Út, 10. 8. 2021 - 12:08)

Dekuji.

Reklama

Přidat komentář