Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

Jana (Po, 23. 8. 2021 - 15:08)

Dobrý den pane T.,
nějak nemohu dohledat tuto konvezraci s paní? Mohu poprosit o co šlo? Příznaky paní a popřípadě na jakém pracovišti jí byla ALS spatne diagnostikována, pokud mate tyto informace?
Děkuji za odpověď Jana

T. (St, 25. 8. 2021 - 09:08)

Myslím, že to bylo tak 2-3 roky zpátky a bude to dohledatelné v diskusi zde, paní diagnostikovali ALS čistě dle EMG a kliniky, které však ALS neodpovídala. Později jsem jí i zmiňoval, že by měla zvážit trestní oznámení, protože dg. ALS s psychikou zamává. V jejím případě EMG ukázalo pouze fascikulace, čili nebyl splněn požadavek na průkaz chronické denervace a reinervace (nebo si lékař myslel, že fascikulace takovýmto důkazem jsou, což je hrubá neznalost). Paní pak navštívila tuším dr. Ridzoně, který ALS zcela vyloučil.
Tome: brnění/parestézie, je u tetanie běžné, naopak u ALS nebývá. ALS je nemoc motorického neuronu (převážně, ne výlučně), proto jde o slabost, poruchy reflexů atp.

H. (Po, 9. 8. 2021 - 19:08)

S boreliozou to na mě taky zkoušeli, zrovna me něco stiplo, byly pozitivní Igm i igg.. Do toho ty zaskuby, tak jsem byla pěkně měsíc na ATB, bylo to stejně k ničemu.. jen slepá ulička. Jasně MUDr. Klubal klasika... Všichni u něj konci s min. pulrocni léčbou ATB vysoké davky, ne do toho bych fakt nešla. Každého věc.. Ještě si rozhodit tělo takto...

T. (Po, 9. 8. 2021 - 15:08)

Nemohu než souhlasit s H. Ohledně imunologie apod. je to trochu ošemetné, protože pozitivní nález (typicky chlamydie p.) má kdekdo, stejně jako nižší titry ANA protilátek atd., takže to, že je má i pacient s fascikulacemi, nemusí absolutně souviset, není žádný důkaz, že by tomu tak bylo. Samozřejmě to neznamená, že zde nějaký dosud neznámý vztah není.
Ohledně indikace k psychiatrovi - přesně jak bylo uvedeno. Lucie a mnoho dalších si z pochopitelného strachu vybudovala tzv. "health anxiety", úzkost týkající se zdraví, spolu s obsesivními rysy. Takoví lidé se denně testují, jestli ten či onen sval funguje, sledují před zrcadlem jazyk, každý nový příznak spojují s ALS (či jinou nemocí, které se obávají), ignorují negativní příznaky, vyhledávají obskurní případy, výjimky, zpochybňují lékaře a přiživují tak svůj strach. Je to problém, které velice dobře utlumí antidepresiva nebo alespoň léky tlumící úzkost, protože přeruší onen kruh. Pacient se zklidní, začne vidět pozitivněji, s útlumem úzkosti se zklidní i tělesné projevy, takže se cítí celkově lépe, vidí, že stav je lepší (což vylučuje zmíněnou ALS), což opět vede k celkové větší pohodě. Zároveň s ubíhajícím časem získává další důkaz, že nejde o vážnou nemoc, a po vysazení léků již obrněn těmito znalostmi může svůj stav mnohem lépe zvládat. Ale musí přerušit onen kruh, to je zásadní.
Nejsem psychiatr, ale toto je obecný rámec fungování. Mozek je jen chemie, nezapomeňte na to - špatnou i dobrou náladu, veselí i smutek, euforii i depresi můžeme vyvolat správnou sloučeninou, není tedy důvod se trápit a nevyužít možnosti, které současná medicína nabízí.

T. (Po, 9. 8. 2021 - 15:08)

Nemohu než souhlasit s H. Ohledně imunologie apod. je to trochu ošemetné, protože pozitivní nález (typicky chlamydie p.) má kdekdo, stejně jako nižší titry ANA protilátek atd., takže to, že je má i pacient s fascikulacemi, nemusí absolutně souviset, není žádný důkaz, že by tomu tak bylo. Samozřejmě to neznamená, že zde nějaký dosud neznámý vztah není.
Ohledně indikace k psychiatrovi - přesně jak bylo uvedeno. Lucie a mnoho dalších si z pochopitelného strachu vybudovala tzv. "health anxiety", úzkost týkající se zdraví, spolu s obsesivními rysy. Takoví lidé se denně testují, jestli ten či onen sval funguje, sledují před zrcadlem jazyk, každý nový příznak spojují s ALS (či jinou nemocí, které se obávají), ignorují negativní příznaky, vyhledávají obskurní případy, výjimky, zpochybňují lékaře a přiživují tak svůj strach. Je to problém, které velice dobře utlumí antidepresiva nebo alespoň léky tlumící úzkost, protože přeruší onen kruh. Pacient se zklidní, začne vidět pozitivněji, s útlumem úzkosti se zklidní i tělesné projevy, takže se cítí celkově lépe, vidí, že stav je lepší (což vylučuje zmíněnou ALS), což opět vede k celkové větší pohodě. Zároveň s ubíhajícím časem získává další důkaz, že nejde o vážnou nemoc, a po vysazení léků již obrněn těmito znalostmi může svůj stav mnohem lépe zvládat. Ale musí přerušit onen kruh, to je zásadní.
Nejsem psychiatr, ale toto je obecný rámec fungování. Mozek je jen chemie, nezapomeňte na to - špatnou i dobrou náladu, veselí i smutek, euforii i depresi můžeme vyvolat správnou sloučeninou, není tedy důvod se trápit a nevyužít možnosti, které současná medicína nabízí.

H. (Ne, 8. 8. 2021 - 18:08)

Ale každý svého štěstí strujce. Můžete si samozřejmě roky takhle lítat po doktorech a žít ve strachu že smrtelne choroby, je to vaše volba. Nebo to můžete vzít z druhé strany a třeba to jen vyzkoušet, jestli vy se vám neulevilo. Je to každého věc...

H. (Ne, 8. 8. 2021 - 18:08)

O hypochondrech a simulantech se tu nikdo nebaví. To je trochu jiná kategorie. Prostě jste evidentně nepochopili, proč k tomu psychiatrovi by ten člověk měl jít. Třeba proto, že neuro problémy velmi souvisí s psychikou. Myslíte si, že je náhoda, že třeba BFS mají úzkostnejsi lidé? Psal vám to tu pan T. snad tisíckrát. A když člověk z fascikulacemi se totálně "vypsychuje" v této diskusi, a pak žije měsíce s obavami, že ma ALS, že mu v intenzitě fascikulací pomůže? Ne zhorsi se mu, to je překvapení že? To je logika, nic víc. A že pak začnou další potíže? Brnění.. vibrace... Ano začnou, a je to opět proto, protože psychika dostala zabrat. Zkuste se nad tím aspoň zamyslet. Ti lidé jsou opravdu většinou velmi důkladně vyšetření. Proto je třeba hledat jinde a připustit si, že to může být fakt od nervů, jak se laicky říká. A to s bláznama a hypochondrama fakt nesouvisí nijak.

Návštěvník (Ne, 8. 8. 2021 - 17:08)

Logicka posloupnost to mozna je, ale bohuzel to nemusi (ale muze) byt cesta k pravde. Hypochondr a simulant at si sve svedomi srovna jak chce, ale ti nestastnici, kteri potize opravdu maji (jen oni s jistotou vi, ze je maji), a kterym je doporucovan psychiatr... oni nezazivaji deprese, nybrz frustrace.

Jarmila (Ne, 8. 8. 2021 - 17:08)

Vyšetření jsou magnetickými rezonancemi,rentgeny,základnímí odběry krve+svalové enzymy,elektomyografii.Pokud jsou bez nálezu jsou automaticky odkázání na psychiatrii,nasazeny AD.A já se ptám proč?když si objektivně stěžují ať už jsou to fascikulace a nebo bolesti,chvění,vibrace,jehly a špendlíky,tupost...atd.
Existuje několik skupin na FB,ti lidé jsou zoufalí.Ano,točí se v kruhu.Jedná se většinou o mladé,produktivní lidí.To jsou všichni jen psychicky nemocní?!
Proto se ptám na možné vírové příčíny.

H. (Ne, 8. 8. 2021 - 15:08)

Protože tito lidé jsou opakovaně dokola vyšetřováni, organická příčina dokola vylucovana a pak prostě zbývá resit psychiku. Je to logická posloupnost...

Jarmila (Ne, 8. 8. 2021 - 13:08)

Nejspíš jsme se nepochopily.
Já jsem p.Lucii neoznačila za blázna-tady ji je několikrát doporučeno ať se nechá vyšetřit na psychiatrii,nicméně já se jen ptám,proč tito líde takto musí končit-co když se opravdu jedná o organickou příčinu.tito lidé volají o pomoc a dočkají se receptu na AD.
Nikoho jsem já za blázna neosočila-toto bych si ze své pozice nezdravotníka absolutně nedovolila.

H. (Ne, 8. 8. 2021 - 12:08)

Nikdo tady nepise, že p. Lucie že blázen, ale že potřebuje psychiatrické vyšetření, kvůli úzkostnym stavům, které můžou přejít v depresi, která je nutná zalecit. O blaznech tady mluvíte vy. To je přesně ten všeobecny despekt vůči lidem, kteří se dostali do nějakých potíží a když bere antidepresiva je společností označen za blázna. Evidentně vůbec nevíte, o čem mluvíte.

Jarmila (Ne, 8. 8. 2021 - 11:08)

Pane Tomáši,jaky názor mate na infekce(borelioza,chlamydie,EBV aj.)??Mohou napodobovat/způsobovat neurologicke nemoce/potize?
Měly by se automaticky testovat z krve nebo moku?
Lékaři většinou po vysetrenich odkazi pacienta na psychiatrii popr.rovnou předepisi AD.
Na FB je spousta skupin(lym.borelioza aj.)kde jsou velmi stejne příběhy/osudy a 90% lidi konci,jako p.Lucie.Nepochopeni označení za blázny.Dále postupují k dr.Klubalovi.
Mě pouze zajímá vás názor na celou situaci.
Co když tito lidé nejsou blázni?!co když se opravdu jedna o nějakou infekci/bakterii?Na zahraničních internetových stránkách jsou i pribehy,které konci sebevraždou.
Jen proto,ze lidé byli nepochopení a označení za blázny.
Děkuje,p.Jarmila

H. (Po, 2. 8. 2021 - 16:08)

Lucie to vaše lítání po doktorech přeci strácí smysl, když výsledkům vyšetření stejně nevěříte. Ztrácíte čas svůj i těch lékařů. Proč nemáte radost, že se nic z toho nepotvrdilo? Místo úlevy máte už bych řekla paranoidní stavy, kdy je podezirate, že vám nebo tají...proc by to dělali proboha. Vzpamatuje se. Máte malé dítě, nejhezčí čas trávíte takto...

H. (Po, 2. 8. 2021 - 10:08)

Ach jo, vy jste fakt případ!

L. (Po, 2. 8. 2021 - 10:08)

Dr.Ridzon řekl jen jestli chci at se přijdu ukázat za půl roku ale ze si mysli,ze není důvod.
Jen ja ve všem vidím už vykricniky-typu jestli chcete přijďte se ukázat-něco jsem našel je nutne sledovat,mate čisté Emg-zatím mate čisté Emg,klinická zkouška je dobra-je dobra,ptz trva krátce,zvýšené reflexy-to uz je hned několik !!!
Nechám si dovysetrit revma faktory pokud se tam nic nanajde,tak ja uz nevím…
Budu doufat…a věřit!

T. (Po, 2. 8. 2021 - 15:08)

Zajděte v první řadě k psychiatrovi, protože tohle je poměrně ukázkové. Většina lidí, které znám a byla na tom jako vy, zpětně velice litovala, že nenavštívili psychiatra dříve.

M (Ne, 1. 8. 2021 - 12:08)

Pro T. : Dobrý den. Asi před dvěma měsíci mi začaly fascikulace na břiše, pak se rozšířily i na ruce a nohy. Před měsícem jsem začala mít křeče a brnění po celém těle, které po měsíčním užívání hořčíku a vitamínu B přestaly. Nicméně fascikulace stále trvají a poslední dva dny najednou cítím slabost obou rukou (když je zvednu nad hlavu začnou se mi samy třást). Mírný třes cítím také v nohou, když chci např. nohou něco posunout (ne při chůzi). Četla jsem, že fascikulace a slabost končetin jsou příznaky ALS. Mohl byste mi prosím napsat Váš názor, jak moc je pravděpodobné, že by se mohlo jednat o ALS? Vyšetřil mě neurolog se závěrem, že to na ALS nevypadá, ale jsem objednaná ještě na EMG vyšetření.

T. (Ne, 1. 8. 2021 - 13:08)

Nelze nic moc říct dokud nemáte EMG vyšetření. Obecně fascikulace přichází spíše později, a nebývají mezi prvními příznaky, nicméně neplatí to rozhodně vždy a proto je třeba EMG.

H. (So, 31. 7. 2021 - 20:07)

Ale mám problémy, ale neřeším to. Sem tam pichne, cukne, zamravenci...Nesleduji se, vždy to přejde. Taky jsem vyšetřena, uzavřela jsem to sama v sobě..proste to tak někdo má... zvýšenou drazdivost. A nemá cenu se v tom stourat. Stejně vám nikdo s tímto nepomůže. Budete za nějakou dobu opravdu za blázna, dostanete nálepku hypochondra a až vám fakt jednou něco nedejbože bude, tak se na vás doktoři vykaslou.... I proto jsem přestala k nim lézt. Jen když je to nutné.

Reklama

Přidat komentář