Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

H. (St, 5. 5. 2021 - 18:05)

Zvýšené reflexy má kde kdo, včetně mě. To samo o sobě neznamená nic.

Taťana (St, 5. 5. 2021 - 19:05)

Pani H.,v kontextu s těmi mými dalšími priznaky to jde ruku v ruce.Bilat.je vlastně oboustranne(jak jsem si teď našla)nastesti jedno pozitivum.

H. (St, 5. 5. 2021 - 18:05)

Přiznám se, že nevím které bylo více nebo které méně nepříjemné, už je to dávno. Ale není to nic, co by se nedalo zvládnout. Měla jsem obě. A vůbec nevím, jak jste na ALS přišla.

Taťana (St, 5. 5. 2021 - 19:05)

Dekuji za vaše postřehy.
Opravdu mi to pomohlo-minimálně se muzu psychicky připravit.EP mam v pátek.
Jak?tak priznaky mam asi půl rok,různé se střídají a mění.Nadla jsem si různé diagnózy a ty rovnou neurologovi nastolila.Po sérii MR,kdy mě defacto ujišťoval,ze se jedna o problém v pateri,který se však nepotvrdil jsem ho “umluvila svou neodbytnosti”na jiná možná vyšetření.A jdu prave na tyto.
Mam svalové zaskuby,bolesti,brneni,křečové bolesti...tohle vše podle sedí jen na ALS popr.PLS.
Mám takovou nerest sedět si na nohou,když si hraji s detma v sede stále dávám nohu přes nohu,tak jsem ještě doufala v nějaký útlak ale myslim,ze tohle už je jen útěk v mé hlavě.

Taťana (St, 5. 5. 2021 - 17:05)

Pane T.,zvýšené reflexy určitě mam,při úderu kladívkem do kolene mi nohy vystřelí.
Ve zprávě mam:C5/8-živé,L5S2-živé bilat.(nevím,co znamená bilat.)
Slabost necítím,fyzicky jsem na tom pořad stejne.
Váha jde dolu ale to je teď stresem z vyšetření a následných vysledku(opravdu málo jim)
Bolest patří do obrazu ALS?
Boze,tolik se bojím...pane T.

H. (St, 5. 5. 2021 - 17:05)

Přiznám se, že EP jsou opravdu nepříjemné vyšetření a bolí. Je to ale subjektivni, nechci vás děsit. Jehlove EMG je méně nepříjemné. Příznaky bych řekla že odpovídají SBF a to zejména to vibrovani a fascikulace. Z toho co jste psala, příznaky ALS tedy nevidím a ta bolest kotníku, to už vubec ne. Ale jsem laik. Opravdu věřte svému lékaři.

Taťana (St, 5. 5. 2021 - 18:05)

Dekuji za coment pani H.
Predpokladam,ze u vás je vše bez nálezu?
Musím to vydržet.Hlavně se bojím vysledku.Bolesti tolik ne.
Měla jste i SEP i MEP?
Oba jsou takto nepříjemné?

Taťana (St, 5. 5. 2021 - 17:05)

EMG prý budeme plánovat po EP.Dle výsledku.Nicmene určitě EMG chci.
Pani/slečno H.je bolestive vyšetření EP?vubec nevím,co mam cekat...
Výsledky jsou hned a nebo je dostane muj neurolog?

Moje priznaky ALS odpovídají,je to tak?

T. (St, 5. 5. 2021 - 17:05)

Oprava - senzorické. To diktování na telefonu je občas des

H. (St, 5. 5. 2021 - 17:05)

U mě EMG vyšetřením začali, pak opakovali a až poté jsem byla na ostatních vysetrenich včetně evokovanych potenciálu. Je zvláštní, že jste nejdříve pozvána na EP. Na ALS vás lékař evidentně nepomysli, to by s EMG začal.

Taťana (St, 5. 5. 2021 - 17:05)

Sedím u počítače a modlím se at napíšete,dekuji.
Dekuji za vaše postřehy,které jsou mi velmi cenné.
Snažím se uklidnit,snažím se sama hledat na internetu ale vyskakují same hrůzostrašné choroby v cele s ALS.
Priznaky:
-bolest kotniku(v miste,kde lytko přechází do kotniku horní část)
-bolest v rukou(prsty,zapesti,hřbet)
-třes rukou při určitě pozici nebo když je obrátím dlani vzhůru a a prsty tlacim silně dolu
-svalové zaskuby(které se objevují na stejných mistech/bodech-lýtka,klenby,lopatka)
-pocit stáhnutí lýtka u prave nohy,když nosim leginy(takže většinu dne mam nohavicku nahore at to necítím)
-pocit,ze napadam/kulham na levou nohu
-koleno(zadní strana)prave nohy občas bzučí,jako mobilní telefon
Určitě jsem na něco zapomnela.
Chůzi na patách a špičkách zvladam bez problemu,zvladam prochazky s pejskem a detmi,zvladam sport,únavu necítím.Jen tu divnotu v noze.
Mam vysetrenou rezonanci mozku,michy i bederní patere.
Mam pouze lehkou protruzi mezi L5-S1(3mm)a lumbalizaci na obratli S1,také protruzi na krční pateri.CK hodnotu z krve mam v pořádku.

T. (St, 5. 5. 2021 - 17:05)

Nemáte li slabost nebo objektivně zvýšené reflexy, tak nevím proč se zaměřujete na tuto nemoc. Torické příznaky jsou pro ALS vysoce netypické. Důvěřujte svému neurologovi

T. (St, 5. 5. 2021 - 16:05)

Taťana: upřímně - kdyby měl neurolog podezření na ALS, pak by vás bezpodmínečně odeslal na (jehlové) EMG. I pokud byste měla centrální příznaky, EMG by vám dělali právě kvůli potvrzení/vyloučení periferního postižení. Samozřejmě nelze takto soudit, toto je čistě můj názor na základě toho mála, co jste napsala.

Taťana (St, 5. 5. 2021 - 15:05)

Děkuji za coment.Už jsem nedoufala v odpověď.
Toto jsou vyšetření na reakci motorickych nervu,je to tak?
Celkem mě to děsí.Mam dvě maličké deti,které mě tolik potrebuji.
A priznaky,které s ALS úplně sedí.

T. (St, 5. 5. 2021 - 14:05)

Taťana: MEP může u ALS vykazovat změny, stejně jako u jiných onemocnění, takto se na to dívat nemůžete. Je třeba vše vidět v kontextu klinického vyšetření, subjektivních potíží i objektivně zjištěných skutečností a výsledků.

Taťána (Út, 4. 5. 2021 - 14:05)

V pořádku,stane se:)poprosim o coment pana T.
Dekuji

H. (Út, 4. 5. 2021 - 14:05)

Tatiano, tak to se omlouvám, byl to někdo jiný..

Kamil (Út, 4. 5. 2021 - 14:05)

Kdo byl u doktora v Tomayerove nemocní jak vypadá vyšetření u doktora Ridone?
Kolik svalu vyšetřoval,jak dlouho atd.

Taťana (Út, 4. 5. 2021 - 14:05)

Nejspíš jste si mě popletla,já nemám EMG děláno vůbec ani jsem nepsala,že mam tenké svaly.
Psala jsem o vyšetření MEP a SEP,otázka byla kam tim MUDr.směřuje-jestli je toto vyšetření napomocné u chorob ALS nebo PLS.

H. (Út, 4. 5. 2021 - 13:05)

Ještě bych chtěla dodat, že v momentě, kdy máte viditelne tenčí sval, by jistě EMG něco zachytilo.. Toto bylo zmíněno již mockrát.

Reklama

Přidat komentář