Reklama

Inkluse - Chcete aby se i mentálně zaostalé děti učily v normálních základních školách

Honza (Po, 19. 1. 2015 - 16:01)

Syn me zname ma jednoho...Hano ja bych se ani nedivil, kdyby ty bojovnici proti jakékoliv diskriminaci nakonec nedonutili toho asistenta ty úkoly za mentálně postiženého žáka vypracovávat, aby měl taky pocit úspěchu....musím říct, ze je mi někdy z těchto rovnostarskych ideí špatně. Místo toho, aby se v každém hledala individualita a to k čemu ma sklony (věřím, ze i mentálně postiženi mají své pozitivni stránky, kterými mohou společnost obohatit), tak budeme chtít všem dopřát stejného vzdělaní. Vidím to jak cestu k zahube naši kultury a společnosti.

Hana (Po, 19. 1. 2015 - 16:01)

Těch jó nadaných až tolik...Syn me zname ma jednoho takoveho zaka ve tride, je tam s nim sice jeho asistent, ale i tak je to pro vsechny narocne, kdyz ten kluk dostane najednou uprostred hodiny nejaky zachvat. A ted si predstavte, ze tam ruzne postizenych deti bude vic, na jednom blogu to hezky rozebirala odbornice na tuto problematiky - jeden dostane nejaky zachvat, druhy s jinym postizenim, ktery nesnasi hluky dostane zachvat z toho zachvatu. A v tom ucte Jak pomuze asistent vyresit nekomu kdo je mentalne zaostaly zadany ukol? Nijak - takze kolektivni prace, prace ve skupinach aj. opet nemozna.

takže (Po, 19. 1. 2015 - 15:01)

to odnesou jak normální, tak i postižený děti...

mamut (Po, 19. 1. 2015 - 15:01)

Jano, ale vždyť Vy v TOMTO...Já se jen divím, že slovo ústav je tu tak ostrakizováno. Vždyť se nejedná o nic jiného, než o speciální zařízení, kde je vše potřebné k tomu, aby lidé s nějakým handicapem tento pocítili co nejméně a pokud jim to jejich diagnóza dovoluje, aby se právě díky těmto ústavům mohli vrátit do běžného života.

mamut (Po, 19. 1. 2015 - 15:01)

že není nic špatného na...Souhlas.

mamut (Po, 19. 1. 2015 - 15:01)

Jano, ale vždyť Vy v TOMTO...Možná jsem se nepřesně vyjádřil, ale souhlasím s tím, co tu píše Jana. Opravdu si myslím, že specializovaný ústav s kvalifikovaným personálem pomůže postiženým dětem lépe, než jejich včlenění do zdravé společnosti bez zřetele na jejich potřeby a odlišnost. Myslím si, že začlenit se mohou jako dospělí, kdy už budou mít ukončené vzdělání.

mamut (Po, 19. 1. 2015 - 15:01)

Ještě k hluchým a slepým...Tak pod to bych se podepsal. Souhlasím s Vámi.

No (Po, 19. 1. 2015 - 13:01)

Jano, ale vždyť Vy v TOMTO...A ve svém příspěvku včera v 02:56 jsem si z Vás svým dotazem na školu, ve které jste se učila Vy jsm si z Vás tak trochu utahoval. Už jste přišla na to proč? :-)

No (Po, 19. 1. 2015 - 13:01)

Děti se učí na normální...Jano, ale vždyť Vy v TOMTO svém příspěvku píšete prakticky totéž, co já ve svých příspěvcích ze včera 18:30 a dnes 02:02.
Já jsem tu ve velkém názorovém rozporu s Mamutem, což by mne dle naší značné názorové shodě na diskusi o cinkání klíči, nikdy nenapadlo a móóóc mě to mrzí. Tady se mi však zdá, že směšuje hrušky s jablky. :-(

Já si myslím (Po, 19. 1. 2015 - 13:01)

že není nic špatného na tom, když děti třeba inteligentní, ale trpící nějakou vadou, jako je autismus nebo ADHD, se budou vzdělávat v nějakých speciálních školách, kde bude třeba jen 8 žáků ve třídě a kde se jim bude moci učitel věnovat individuálně a tak, aby jim to vyhovovalo. Nesouhlasím s tím, že by takové děti měly být zavřeny v nějakých ústavech, ale proč je násilím cpát do běžných škol, kde je 30 žáků ve třídě a jakákoli individuální péče je už z principu vyloučena. Nehledě na to, že stačí jeden žák, který má nekontrolované projevy a celou vyučovací hodinu tím naprosto rozvrátí.

Jana (Po, 19. 1. 2015 - 10:01)

Ještě k hluchým a slepým dětem..ty jistě v mnoha případech mají inteligenci, která jim umožňuje zvládnout různé stupně vzdělání, ale opět aspoň ve věku základní školy si myslím, že k tomu potřebují úplně jiné prostředí a techniky výuky než jsou na normálních školách. Nehledě na to, že nevím, na základě čeho se někdo domívá, že takto postižené dítě se bude lépe cítit mezi zdravými vrstevníky, než mezi stejně postiženými, kteří mají podobné vnímání světa a řeší podobné problémy. Nejsem rozhodně proti izolaci těchto lidí ve společnosti, ale myslím, že např. pro vzdělání potřebují specifické podmínky, které by jim měla speciální zařízení poskytnout. Na začleňování do společnosti se mohou podílet různé nadace jinými způsoby než snahou tyto speciální zařízení zrušit a inkludovat tyto děti do běžných škol.

Jana (Po, 19. 1. 2015 - 10:01)

Jano, v jaké škole jsi se...Děti se učí na normální základce na malém městě. Mají spolužáka, který je na vozíčku, kvůli vrozené svalové atrofii. Je to chytrý, milý hoch, má asistentku a děti ho mají rády. V tomto případě problém nevidím. Prakticky vše se může učit normálním tempem, kromě tělesné výchovy.

Opravdu mi však přijde úplně mimo snaha začleňovat děti s mentálním postižením.
Před lety jsem byla v jednom ústavu, kde má bývalá spolužačka měla na starosti děti s Dawnovým syndromem. Všechno to byly moc přátelské děti, ústav byl v zámečku uprostřed hezkého parku, spolužačka měla děti ráda a ony jí. Nevypadalo, že by jim něco chybělo. Dělaly spolu plno aktivit, avšak spolužačka přiznala, že co je během dne (nebo i další doby) zvládne naučit (základní počty, číslice), tak zas hned zapomenou. Tyto děti prostě mají mozek nastaven jinak.
V Praze Ve Smečkách je kavárna Vesmírná, kde dospělí mentálně postižení obsluhujou...zvádnou opsat číslo jídla, které si chcete dát a předat to asitentovi. Jsou milí a v kavárna je příjemná. Je vidět, že i mentálně zaostalí mohou určitou formou získat uplatnění ve společnosti, ale proboha přece nemůžeme po nich a po učitelích chtít, aby se učili dějepis, chemii, fyziku,..., kteréžto předměty dávají zabrat i chytrým dětem. Nehledě, že i na zvládnutí psaní písmen a čísel tyto děti potřebují mnohem delší čas, který by jim měl být dopřán ve speciálních školách učiteli, kteří mají vystudovanou speciální pedagogiku a vědí, jaké tyto děti mají mentální, psychické i fyzické zvlášnosti.
K tomu, aby tyto děti (a posléze dospělí )nebyly izolovány od společnosti by měly sloužit různé speciální školní akce, mimoškolní aktivity, ale ne běžná školní výuka.

mamut (Po, 19. 1. 2015 - 02:01)

18.1.2015 18:30 - No

Tak,...Já vím, ono se to obtížně hodnotí - kdy je to ještě možné a kdy ne. Bohužel, někdy je i to zdravotní postižení brzdou. Záleží také na samotném dítěti, jestli nebude závidět těm zdravým. V kolektivu stejně postižených mu to tolik nepřijde a ne všechny děti jsou empatické a dokážou se vcítit do role postiženého. Je nutno postupovat individuálně, nepaušalizovat a nesnažit se za každou cenu nutit někoho do něčeho, na co třeba nemá. A to se týká všech. Osobně si myslím, že ve specializovaných ústavek je dostatek kvalifikovaného personálu na to, aby se dokázal přizpůsobit individuálním potřebám postižených dětí a že kvalita výuky je tam lepší, než v běžných třídách.

No (Po, 19. 1. 2015 - 02:01)

Ono je krásné vypíchnout...18.1.2015 18:30 - No

Tak, jak na jiných...

Mamute, mentálně retardované nebo jinak obtížně vzdělavatelné a sociálně nepřizpůsobivé ano. Ale proboha, zdravotně handicapované - vozíčkáře, slabozraké, atd., atd. NE!!!

mamut (Po, 19. 1. 2015 - 01:01)

Integrace handicapovaných...Ono je krásné vypíchnout pár světlých výjimek. Ale vžijte se do běžné praxe a postavení učitele, kterému do třídy mezi normální žáky přijde pár "nepřizpůsobivých". Dopadne to tak, že ti normální se přizpůsobí těm nepřizpůsobivým. Učitel je na prášky a rodiče normálních žáků také. Za mých mladých let existovaly ještě fyzické tresty a i tak měly některé holubičí povahy problémy, aby ukočírovaly třídu s více žáky, natož pak aby do nich nalily nějaké moudro.

mamut (Po, 19. 1. 2015 - 01:01)

Národní rada osob se...Národní rada osob se zdravotním postižením to vidí pouze z jedné strany. Pana prezidenta bych v žádném případě nepodceňoval, on zas tak omezený (jak se nám ho snaží vykreslit masmédia a různé organizace ve svých prohlášeních) není. Nehrajme si tu na falešné humanisty a podívejme se pravdě do očí. Stát je na huntě a nemá na to, aby se postaral o práci pro všechny. A kde vezme peníze na to, aby byl v každé škole nejméně jeden speciální asistent, psycholog, logoped a bůhví kdo všechno, kde sebere peníze na speciální výtahy např. pro vozíčkáře apod.? Je přece lepší soustředit postižené osoby do ústavů, kde je speciálně školený personál, kde je veškeré potřebné vybavení aj., než nutit chudáky učitele, aby si uhlídali ve třídě pár expertů, kteří se budou chtít na vozíčku pro postižené svézt třeba o přestávce a postiženému mohou způsobit ještě větší újmu.

No (Po, 19. 1. 2015 - 01:01)

Společnost se postará o...Integrace handicapovaných dětí mezi zdravé patří od začátku práce Konta Bariéry k naší velké prioritě. Mohla bych popsat desítky příkladů, kdy správné začlenění takového dítěte pomohlo jemu i dětem kolem něj. Legendární dětský psycholog, profesor Matějček, by se v hrobě obrátil, kdyby zjistil, že mu hlava státu radí vrátit se o třicet let zpět. Neuděláme to, nezvikláte nás. Budeme naopak pořád víc a víc působit na naši společnost, pořád víc a víc ji přesvědčovat, že chytré dítě, které má jenom místo nožiček kolečka, jak říká jeden z členů naší Rady, který shodou okolností "sedí na vozíku", patří mezi nás.

http://www.helpnet.cz/aktualne/reditelka-konta-bariery-prezident-zeman-nevi-o-postizenych-detech-nic

No (Po, 19. 1. 2015 - 01:01)

Není to jen o práci a tzv....Národní rada osob se zdravotním postižením ČR považuje vyjádření pana prezidenta ve věci vzdělávání dětí se zdravotním postižením za nešťastné a nepřijatelné. Pan prezident pravděpodobně nemá dostatek informací o integraci dětí a studentů se zdravotním postižením do běžných škol.

http://www.helpnet.cz/aktualne/vyjadreni-prezidenta-republiky-k-inkluzivnimu-skolstvi-neodpovida-realite

mamut (Po, 19. 1. 2015 - 00:01)

A jestliže to nějaký...Společnost se postará o své nejslabší jedince v příslušných ústavech, kde budou mít odpovídající péči. Nevím, proč by se měli zdraví a vyspělí přizpůsobovat slabým. To bychom za chvíli zdegenerovali (soudě podle vyjádření některých politiků se obávám, že už se tak stalo).

No (Ne, 18. 1. 2015 - 23:01)

Na druhou stranu, v té...A jestliže to nějaký silný, zdravý a dravý jedinec ve svém silném a rychlém autě naboří do Vás nebo Vy do stromu a skončíte na vozíčku, tak také s Vámi ze skály? Alespoň Vám ušetří trápení.
A co, jestliže se Vám narodí zdravotně postižené dítě nebo vnouče? Také s ním ze skály, aby byl od něj klid?
Kulturní vyspělost společnosti se pozná podle toho, jak jedná s a jak se dokáže postarat o své nejslabší jedince.

Reklama

Přidat komentář