Reklama

Zbytečné svlékání pacientů?

Jean-Pierre (Pá, 21. 2. 2014 - 09:02)

Našiel som viacero diskusii o vyzliekaní pacientov pri kontrole. Veľa pacientov má dojem, že je to zbytočné. Názory na to môžu byť rôzne, ale každopádne to, čo pacientom najviac vadí, je necitlivý prístp k ich intimite. Nuž a to je šokujúce, pretože práve lekári a zdravotnícky personál by mali k pocitom pacientov pristupovať s citom.

Už vyše dvoch desaťročí žijem v zahraníčí a tam som sa stretol s úplne odlišným prístupom. V prvom rade sestra nikdy nie je prítomná pri mojom rozhovore s lekárom a pri tom súvisiacich vyšetreniach - z dôvodov lekárskeho tajomstva. Takže sestra urobí odber krvi, pripojí ma na EKG atď. ale výsledky testov vyhodnotí lekár v sôkromí s pacientom. Podobne u očnej lekárky sa o mňa starali dve sestry, ktoré urobili celú kopu vyšetrení za pomoci prístrojov a potom som skončil u lekárky, ktorá si výsledky zobrazila na obrazovke, ktorá sa do mojich očí odborne pozrela, ktorá so mnou prekonzultovala možné riešenia.

Nedávno som mal dýchacie cesty zasiahnuté infekciou. Naša lekárka na pracovisku ma počúvala bez toho, aby som si vyzliekol košeľu - ide o to, aby ona počula, nie o to aby som sa vyzliekol a aby ma chladil stetoskop. Niekoľkokrát som zažil ako mi lekári odmerali tlak cez oblečenie. Nemal som dojem, že by svoju prácu flákali, skôr som mal dojem, že mi venovali viac pozornosti ako u nás doma. Podobné skúsenosti má aj manželka - napríklad gynekologické vyšetrenia jej robia v zatemnenej ordinácii, prezlieka sa vždy osamote a až keď je pripravená (v nemocničnom oblečení) tak vstúpi lekárka (prvá otázka bola či dáva prednosť lekárke alebo lekárovi.

Šokovalo ma, keď po mne chceli v kúpeloch v Českej Republike, aby som sa pred vstupom do perličkového kúpeľa vyzlliekol. Keď som namietal, povedali mi, že moje plavky sa môžu poškodiť, tak som ich ubezpečil, že si radšej kúpim nové ako by som sa vyzliekal. To sa mi v zahraničí (myslím tým mimo bývalého Československa) nikdy nestalo. Väčšinou som aj pri masážach dostal jednorazové slipy.

jarouseek (St, 15. 1. 2014 - 16:01)

Nevím, kam kdo chodí k lékaři, ale já mám zkušenost naprosto opačnou - jak při vyšetření hemoroidů, tak na urologii se vždy jen vleže na boku trochu stáhly trenýrky, takže i kdyby tam byla např. sestra, nic by neviděla. Do naha jsem šel jen při vodoléčbě - perličkové koupeli. Tam ale o nic nejde, sestra Vás nechá o samotě vlézt do vany, potom pustí vířivku, zatáhne kolem Vás závěs a odejde. Vypne se to samo, sami vypustíte vanu, obléknete se a jdete. Takže ani v lázních se není čeho obávat. Nebo kdo má problém v sauně - tam máte zase prostěradlo, do kterého se zabalíte. O nic nejde.

Lukas (St, 15. 1. 2014 - 15:01)

Je zajimavy, ze Cesko bylo jednou z prvnich zemi na svete, hned po Nemecku, kde vzniklo naturisticke hnuti, ale u lekare jsme narod stydlinu. I kdyz neni clovek naturista, rakovina kuze muze vzniknout i na castech tela, ktera nebyvaji vystavena slunci. Kdyz uz nekdo rakovinu kuze mel, nebo ji meli blizci pribuzni, je dulezite pravidlene prohlednout CELE telo. Ja osobne dam prednost prohlidce, ktera zahrnuje roztazeni prstu na nohou a hyzdu pred smrti.

Marta (St, 15. 1. 2014 - 08:01)

Neexistuj svlékání do naha při preventivních prohlídkách, kdo to tady píše, tak má bujnou fantazii. Pouze do těch 18 let.

Roman (St, 15. 1. 2014 - 00:01)

Mě spíše přijde, že tabu nahoty u lékařů je na škodu věci. Naposledy moje genitálie viděla lékařka ve 12, i to bylo jenom tak, aby se neřeklo. Od té doby mě žádný lékař nevyzval, abych se odhalil a já se do toho proaktivně nehrnu. Až se občas bojíj, zda tato neprevence nemůže mít špatné následky.

Honza (Čt, 9. 1. 2014 - 13:01)

Hmm co dodat, snad jen, že...Proboha copak vy nevíte že jako pacient máte právo na svobodnou volbu lékaře a nemocnice ??žádná spádová nemocnice není,pacient si může vybrat kam chce jít např. na operaci.Já mám za sebou několik operací,ale žádná nebyla v nemocnici v našem městě.Jezdím na Homolku a do Střešovic.žádná protekce,stačí se tel.objednat.

123 (Út, 28. 12. 2010 - 10:12)

Nebuď zvědavý magoreNebuď drzý, 122

122 (Út, 21. 12. 2010 - 20:12)

Nebuď zvědavý magore

121 (Út, 21. 12. 2010 - 15:12)

Vyšetřovali vás při podezření na zánět slepého střeva přes konečník?jestli ano tak v jáké poloze ( na boku,na zádech , ve stoje v předklonu)a kolik vám bylo let?

Radek (So, 12. 6. 2010 - 15:06)

neviem nakolko je táto téma...To musela byt pro teenagera velmi neprijemna zkusenost a urcite to bylo proti predpisum a dnes uz by se to snad nemohlo stat. Ja taky jsem byl nahej pred vic lidmi a jeste dyl jak ty, ale to to byl zdravotni personal a melo to svuj ucel.

Verča (So, 12. 6. 2010 - 10:06)

Tak to je docela drsný.
Pro Hejhulu, já ti na něj nenasednu ani nepadnu.

Verča (So, 12. 6. 2010 - 10:06)

Tak to je docela drsný.
Pro Hejhulu, já ti na něj nenasednu ani nepadnu.

iwan (So, 12. 6. 2010 - 07:06)

neviem nakolko je táto téma aktuálna,ale ja mám zážitok celkom podobný.Ked som mal 16,bol som poslaný svojou obvodnou lekárkou na urologické vyšetrenie,pre podozrenie že mám po páde z bicykla krv v moči.Po príchode do ordinácie so mnou lekár asi 10 minút komunikoval o tom ako som spadol,a či nemám dáke problémy,vyžiadal priniesť vzorku moču,na a potom mi kázal ísť do kabínky vedla ordinácie,a povedal odlož si,nakolko som bol v miestosti len ja,lekár a sestrička,rýchlo som sa vratil v slipoch do ordinácie,a počítal že to bude vybavené o minútu,lenže po návrate bol na moje nepríjemné prekvapenie okrem mna v miestnosti už další pacient,muž asi okolo 35-40,ktorému vypisovali dáke papiere,a dalšia sestrička,ktorá tam čakala na akési vzorky.Lekár ma hned vyzval k odloženiu,takže o sekundu som bol v miestnosti celkom nahý,pred štvoricou dospelých ludí,a celé vyšetrenie na lôžku i postojačky prebiehalo asi päť minút,lekár robil vyšetrenie podbruška,genitálií,dosť podrobne,a následné vyšetrenie cez konečník,celé to bolo strašne trápne,mám pocit,že nik z prítomných sa ani neráčil pozerať inam,takže tie minúty vo mne zanechali menšiu traumu,i traumu na pár rokov,a vojenský odvod bol potom len slabý odvar.Po rokoch som toho lekára videl v regionálnej televízi rozprávať o etike v medicíne,sranda nie??!

Hejhula (Pá, 11. 6. 2010 - 22:06)

To je fakt, hejhula si...Věrčo-mě bude stačit když mi na něj nasedneš!padat mi na něj fakt nemusíš..........

bwg (Pá, 11. 6. 2010 - 19:06)

To je fakt, hejhula si...Já taky nechápu, co je normálního na tom, když má doktor v ordinaci jednoho pacienta a sestra tam pozve jiného pacienta.
Moc příjemný to určitě nebude, obzvlášť, když je člověk svlečený.Dneska by mělo být normální, že sestra v předpokoji vyřídí potřebné papírování, změří tlak atd. a pak si jde pacient za lékařem. Taková situace by nemohla následně nastat.

Verča (Pá, 11. 6. 2010 - 08:06)

To je fakt, hejhula si myslí, že všechny holky padnou na zadek z jeho vyhoněnýho čůráka.

Jitka (Čt, 10. 6. 2010 - 13:06)

Hejhula je normální mladej nenasytnej uchylák kterému se postaví i v této trapné situaci. Inteligenta by to nevzrušilo nebo by se otočil.

Verča (St, 9. 6. 2010 - 14:06)

Hejhulo já nejsem žádná krababka, ale nechápu, proč by pacientka měla vidět stojící penis toho kluka, když on byl oblečenej, ale ona skoro nahá a nejspíš byla k němu zády.

Hejhula (St, 9. 6. 2010 - 14:06)

Hejhulo tohle není sranda,...asi se za své tělo stydíš-no pokud jsi krababka-není se asi čemu divit.ale není krásnější pohled než na ztopořenou bambitku připravenou k výstřelu-výstřiku!

Verča (St, 9. 6. 2010 - 09:06)

Hejhulo tohle není sranda, nedělej si šoufky z takhle vážných věcí jako je zbytečný svlíkání pacientů. Sestra měla klukovi říct, aby chvíli počkal, než doktorka vyšetří pacientku a ne ho zvát do vnitř. To je k pláči tohleto.

Reklama

Přidat komentář